'İki bölge arası tetikte' uyarısı: '7'nin üzerinde deprem olasılığı yüksek'

Elazığ depreminin ardından değerlendirmelerde bulunan Jeoloji Yüksek Mühendisi Selahattin Ayan, Erzincan'ın doğusuyla Karlıova arasının tetikte olduğunu ifade ederek, "Doğu Anadolu fayı uyandı Kuzey Anadolu fayı uzun süre sessizliğini koruyacak. Karlıova ile Mut arasındaki fay hattında 7'nin üzerinde deprem olma olasılığı yüksek" dedi.

GÜNCEL, 28 Ocak 2020 Salı, 10:36
'İki bölge arası tetikte' uyarısı: '7'nin üzerinde deprem olasılığı yüksek'

Erzincan depremleri konusunda uzun yıllardır araştırma yapan Jeoloji Yüksek Mühendisi Selahattin Ayan, bölgenin önemli bir deprem kuşağı üzerinde yer aldığına dikkati çekti.

Elazığ ve çevresinde yaşanan depremlerin, Türkiye'nin deprem ülkesi olduğu gerçeğini bir kez daha hatırlattığını kaydeden Jeoloji Yüksek Mühendisi Selahattin Ayan, "Ülkemiz deprem gerçeği ile yaşayan bir ülkedir. Önemli bir bölümü birinci derece risk taşıyan bir ülkede yaşıyoruz. Fay hatları ile sınırları belirlenmiş ve geçmişte çok acılar yaşamış bir ülkeyiz. Dolayısıyla bizim bilmemiz gereken şudur. Bizde Kuzey Anadolu Fayı ve Doğu Anadolu Fayı dediğimiz iki büyük fay hattı var. Buna bağlı olarak Ege bölgesinde oluşan horst ve graben sistemleri var. Ülkemizin büyük bir bölümü risk altında ve Kuzey Anadolu Fayı ile 1939'dan başlayan ve deprem gözü adını verdiğimiz gelişmeler sonucunda son depremin Marmara depremi ile vuku bulan bir süreç yaşadık. Yani Kuzey Anadolu Fayı'nda Erzincan'dan itibaren Marmara'ya kadar bu kırılma tamamlandı. Doğu Anadolu Fayı dediğimiz fayda Kızıldeniz'deki açılma sonucu başlayan İsrail Lut Gölü üzerinden Hatay'a gelen Hatay'dan Kahramanmaraş Türközü'ne oradan da Malatya Pütürge'ye, Pütürge'den Sivrice'ye, Sivrice'den Hazar Gölü'ne oradan da Bingöl Karlıova'ya kadar Kuzey Anadolu Fayı ile kesiştiği bir fay hattıdır. Bu fay hattı üzerinde yılda yaklaşık 18 milimetrelik bir hızla kayma söz konudur. Kuzey Anadolu Fayı'nda da 24 milimetrelik bir kayma söz konusudur" dedi.

"DOĞU ANADOLU FAYI UYANDI"

Jeoloji Yüksek Mühendisi Selahattin Ayan, 1880'li yıllardan beri Doğu Anadolu fayında bir hareketliliğin olmadığını ifade ederek, "Kuzey Anadolu Fay hattı kırılmalarını tamamlamış ama buna eşlik eden sistemin bir parçası olarak Doğu Anadolu Fayı'nda o tarihten beri ciddi depremler olmuyordu. Dolayısıyla artık Doğu Anadolu fayı üzerine dikkat çekilmesi gerektiği ve mutlaka bu bölgenin harekete geçeceği kaçınılmaz bir sondu. Sivrice'nin yer aldığı Hazar Gölü Doğu Anadolu Fayı'na bağlı olarak oluşmuş bir göl tehlikeli olan bölgelerden birisiydi ve maalesef kırılma geçekleşti. Deprem riski olarak artık Sivrice'de bir atıl meydana geldi mi. Yani yer kabuğunda kırılma öteleme meydana geldiyse artık en büyük tehlike Sivrice ile Karlıova arasındadır. Ya da Malatya ile Pütürge artık risk altındadır. Sivrice'nin sağı ve solu artık risk taşıyor" diye konuştu.

"ERZİNCAN'IN DOĞUSUYLA KARLIOVA ARASI TETİKTE"

Erzincan'ın doğusuyla Karlıova arasının tetikte olduğunu ifade eden Ayan, "Özellikle Karlıova'ya doğru ve Türkiye'de tanımlamak için Erzincan adını kullandıkları bir bölge var. Erzincan depremlerle anıldığı için özellikle Erzincan'ın doğusu diye tanımladıkları ve her Erzincan lafı geçtiğinde Erzincanlıları huzursuz ettikleri bir bölge var. Karlıova ile Yedisu civarı. Burada 7 ve üzerinde her an bir deprem olabilir. Şunu çok net söyleyeyim bu depremin merkez üssü doğu noktasında Yedisu bölgesinde bir yer olacaktır. Erzincan'a 120 kilometre civarında eğer deprem gerçekleşirse bizi ciddi anlamda korkutur. Ama bu deprem Erzincan'a hasar vermez. Tercan ve köylerinde yıkıcı olarak hasara yol açabilir. Bu bölgeye dikkat etmek gereklidir. Yedisu ve civarlarına dikkat etme lazım, çünkü orada ciddi anlamda bir risk var. Ayrıca Türkiye'de Marmara denizinde adaların altında risk var. Kuzey Anadolu Fayı Sakarya'dan itibaren ikiye ayrıldığı için orada deprem biraz izini kaybediyor. Depremin iki parçaya ayrılması arasında olduğundan bizim bölgelerde olduğu kadar korkutucu olmayacaktır." şeklinde konuştu.

Jeoloji Yüksek Mühendisi Selahattin Ayan, Erzincan ovasının bu fay hatlarına bağlı olarak oluştuğunu kaydederek şöyle devam etti:

"Kuzeye doğru dağları ve güneye doğru açılmaların Gerçekleşmesiyle oluşmuş bir ovadır. Şu an için 1939 depreminde Erzincan'da 4,5 metrelik yata yatım meydana geliyor. 4,5 metrelik yan yatım Kuzey Anadolu Fayının 180 yıllık atımına denk geliyor. Bu harekatın yeniden başlaması için 180 yıllık bir sürenin geçmesi gerektiğini düşünüyorum. Bunun 80 yılı geride kaldı. Ama bir 100 yıllık avansa var gibi çünkü 39 depremi de uzun yıllar sonra meydana geldi. Zaten çok yıkıcı olmasının sebebi uzun bir suskunluk dönemi geçirmesiydi. Bu depreminde olabilmesi için öncelikle Yedisu ile Mut arasındaki kırılmanın gerçekleşip oradaki blokun Erzincan'ı sıkıştırması ve sıkıştırma sonucunda Erzincan'da biriken enerjinin fay hatlarındaki sürtünmeyi yenerek yeni bir sarsıntıya yol açması gerekir. Erzincan'daki Gar binası 1939 depreminden önce yapılmıştır. 1939 depreminde güney girişinde sadece bir buçuk santim taş üzerinde taş kaymış ve bu da 1,5 metre sonra sona ermiş. Bütün hasar 1,5 santim taş üzerinden taş kaymış 1,5 metre sonra durmuş. 39 depremini yaşan bir binadır. Sonraki depremleri de yaşamış bina halen sapasağlam ayakta duruyor. Bunun Türkçesi binalar öldürüyor. Deprem öldürmüyor. Biz zaten dünyada ikinci derece depremlerin olduğu bir kuşaktayız. Japonya'da, Şili'de, Amerika'nın batısında olan depremlerin artçıları bile 7,4 civarındadır. Biz binaları sağlam yaptığımız sürece depreme dayanaklı yapıldığı sürece ve tekniğine uygun yapıldığı sürece bizim bölgede binaların yıkılma derece yok denecek kadar azdır. Bizim binalar çürük olduğu için 92 yılında ki depremde yıkılmasının tek sebebi 83 yılında meydana gelen depremler binaların güçlendirilmesi yönünde yeterince tedbir almadığımız için 92 yılında birçok bina yerle bir oldu. Şu an Erzincan ovası diyelim bir fay hattı üzerinde ve bizzat ovadan kaynaklanan ekstra bir risk taşıdığı için depremin iki tane dalgası var P dalgası ve S dalgası, P dalgası dikey hareket S dalgası ise yatay hareket yaptırır. Ancak Erzincan gibi zemini alüvyon olan ince taneli zeminlerin olduğu bölgelerde S dalgaları ikiye yarılıyor. Lav ve raylı adını verdiğimiz iki çeşit dalgaya dönüşüyor. Bunlarda zemine vurma ve dalga yaptırma hareketi yaptırıyor. Bundan dolayı yıkıcı deprem olarak adlandırılıyor. Yani ovada yerleşim birimi doğru değildir. Doğru değil ama depreme dayanaklı binalar inşa ettiğimiz sürece bunlar depreme dayanacaktır. Tartışmasız dayanacaktır."

SPOR
Bursaspor, Adana'da şut rekoru kırdı!
Adana Demirspor'u deplasmanda 2-1 mağlup eden Bursaspor, zorlu karşılaşmada çektiği 19 şutla sezo...
GÜNCEL
Bursa'da bulutların dansı büyüledi!
Bursa'da havanın lodoslu olması sebebiyle bulutların şehrin üzerinde oluşturduğu görsel şölen gör...
GÜNCEL
Uyarılar peş peşe geliyor! Meteoroloji Bursa'yı sarıya boyadı...
Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Bursa'da kuvvetli rüzgar beklendiğini belirterek ulaşımda aksamalar,...
DÜNYA
İspanya'da aşı krizi! Genelkurmay Başkanı istifa etti...
İspanya Genelkurmay Başkanı General Miguel Angel Villaroya, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşıla...
DÜNYA
İsrail'de Netanyahu karşıtı protestolar 7 aydır devam ediyor!
İsrail'de 7 aydır Başbakan Netanyahu aleyhinde düzenlenen haftalık protestolar ülkenin çeşitli ke...
EKONOMİ
Alman devinden Türkiye'de yatırım yapma planı!
Dünyanın önde gelen temizlik teknolojileri şirketi Karcher, Türkiye'de yatırımı gündemine aldı. P...
Jason Statham'ın Antalya'daki film çekimi başladı!
Altın neden yükselmiyor? Uzmanı açıkladı!
Hırsız deve kuşu çıktı
Çalışan anneler yarım mesai yapıp tam maaş alacak!

En Çok Okunan Haberler

Bilim Kurulu üyeleri açıkladı! İşte normalle...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kafe ve restoranların 'Batıyo...

Bursa'da tüm malzemeleri çalınan kardeşler ö...

Bursa'da dükkanları soyulan kuaför kardeşler önce üz...

3 yeni GDO'lu hayvan yemine onay

Tarım ve Orman Bakanlığı'nca, Beyaz Et Sanayicileri ...

Bursa'da kış ortasında yılan şoku!

Bursa'nın İznik ilçesinde tarlasını süren çiftçi, kı...

Bursalı arkadaşların iç üşüten geleneği! Don...

Uludağ'da sezonun geç açılması onları da etkiledi.&n...

Bursa'da eksi 10 derecede zorlu mesai!

 Kış turizminin önemli merkezlerinden Uludağ'da...

Sokak ortasında bıçaklanan Kıbrıs Gazisi hay...

Çorum'da çıkan kavgayı ayırmaya çalışırken göğsünden...

Bursa'da huzurun adresi buz tuttu!

Doğal güzellikleri ile her mevsim büyüleyen Karacabe...

Suudi Arabistan Krallığı'nın tespihleri Burs...

Bursa'nın İznik ilçesinde berberlik mesleğini bıraka...

HDP'nin Esenyurt İlçe Başkanlığı'na terör ba...

HDP Esenyurt ilçe binasında asılı, terör örgütü PKK ...

Türk gemisine korsan baskını! Dışişleri Baka...

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türk gemisine korsan bas...

TFF'ye bağlı kurullar bağımsız oluyor

AK Parti'nin hazırladığı 'Spor Kulüpleri ve Federasy...

Mehmetçik için yeni 'kamuflaj'

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın Milli Savunma Ba...

Uyarılar peş peşe geliyor! Meteoroloji Bursa...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Bursa'da kuvvetli rüzga...

Alman devinden Türkiye'de yatırım yapma planı!

Dünyanın önde gelen temizlik teknolojileri şirketi K...