İnşaatın geleceği Suriye'de

Uçak kriziyle 2016'da Rus pazarını kaybeden, Libya ve Irak'taki olumsuz gelişmelerden etkilenen Türk müteahhitleri, 2017'nin geçen yıla kıyasla iyi geçmesini bekliyor. 6 yıldır süren iç savaşın yerle bir ettiği Suriye'de barış sonrası şehirlerin yeniden inşası da sektörün geleceğinde yer edeceğe benziyor.

EKONOMİ, 07 Şubat 2017 Salı, 11:29
İnşaatın geleceği Suriye'de

N.Nuri YAVUZ

İnşaat sektörü, Türk ekonomisi için yalnızca ülke içindeki imalatıyla değil yurtdışı müteahhitlik faaliyetleriyle de önemli bir yere sahiptir. Bu önemin sürdürülmesi de söz konusu ülkelerle sürdürülecek ilişkilere bağlıdır. Türkiye Müteahhitler Birliği, Ocak 2017'ye ilişkin 'İnşaat Sektörü Analizi'ni yayınladı. Dünya ve Türkiye ekonomisine yönelik önemli değerlendirmelerin yer aldığı analizde özellikle Yurtdışı Müteahhitlik hizmetlerindeki kayıp dikkat çekti.

RUSYA'NIN PAYI

Analizde Türk müteahhitlerinin, 1972'den 2016'ya kadar 113 ülkede 8 bin 830 projede toplam 335 milyar dolarlık bir çalışma gerçekleştirdiği belirleniyor. Bu faaliyette yüzde 20'lik dilimle Rusya'nın ilk sırada yer alıyor. Türk müteahhitler, 1988'den bu yana bulunduğu Rusya bin 941 proje ile toplamda 65 milyar dolarlık kazanım sağladı. Müteahhitlerin Rusya'da aldığı iş miktarının 2013'te 4,8 milyar dolar, 2014'te 3,9 milyar dolar ve 2015'te 5,4 milyar dolar olduğu, 24 Kasım 2015 tarihinde Rusya'ya ait Sukhoi Su-24M tipi uçağın sınır ihlali gerçekleştirmesinden dolayı Türk Hava Kuvvetleri tarafından düşürülmesi sonrası 2016 yılında işler durma noktasına geldi. 2016 yılı sonlarına doğru başlayan normalleşme, 15 Temmuz Darbe Girişimi sonrası Türk-Rus yakınlaşmasıyla perçinlendi. 2017'de Türk müteahhitler, Rusya pazarındaki faaliyetlerinin 3 milyar dolara çıkmasını bekliyor.

KÜRESEL PAZAR DARALDI

Uluslararası inşaat pazarının büyüklüğü; 2013 yılında 544 milyar dolar iken, iki yıl üst üste yüzde 4,1 oranında azaldı ve 500 milyar dolara geriledi. Hem pazarın küçülmesi hem de Türkiye'nin üstünde artan jepolitik baskılar Türk müteahhitlik hizmetlerini etkiledi.

SON BEŞ YIL

Türk müteahhitlerin yurtdışında üstlenilen yıllık yeni proje tutarı; 2012-2013 yıllarında 30 milyar dolar bandındaydı. 2014 yılında 27 milyar dolar olan faaliyet, 2015 yılında 22 milyar dolar düzeyine geriledi. 2016 yılında ise 10.1 milyar dolar seviyelerine düştü. 2016 yılında üstlenilen projelerin ülkelere göre dağılımında ilk 5 ülke Katar (%20.8), Özbekistan (%8.5), Bahreyn (%7.8), BAE (%6.3) ve Kuveyt (%5.9) oldu.

JEOPOLİTİK SORUNLAR

TMB analizinde "2016 yılında üstlenilen proje tutarının geçmiş yıllarda üstlenilen proje değerlerinin belirgin şekilde altında kalması, büyük ölçüde sektörün ana pazarlarındaki jeopolitik sorunlardan kaynaklandı. Buna ilaveten, düşen enerji fiyatları nedeniyle önceki yıllarda yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinin son derece güçlü olduğu enerji ihracatçısı pazarlarda gerçekleştirilen yatırımların ivme kaybettiği gözlendi" ifadelerine yer verildi. 

PETROL ETKİSİ

Yurtdışı müteahhitlik pazarımız içerisinde yüzde 35'lik toplam paya sahip Libya, Irak ve Rusya Federasyonu'nda yaşanan olumsuz gelişmeler nedeniyle bu ülkelerdeki işlerin durma noktasına geldi. Türk firmaları iş geliştirme faaliyetlerini gelirleri petrol ve değerli maden ihracatına dayalı olan Sahraaltı Afrika ülkelerine yöneltti. Ancak, uluslararası piyasalarda emtia fiyatlarında yaşanan aşırı düşüş geçtiğimiz dönemde bu ülkelerin ekonomilerini de olumsuz etkilemiş ve öngördükleri yatırım programlarını ertelemelerine neden oldu.

FİNANSMAN KAYGISI

Analizde "Küresel konjonktüre bağlı olarak sektörün halihazırda kısıtlı olan dış finansman kapasitesinin önümüzdeki dönemde daha da azalabileceğine yönelik kaygılar arttı. Yeni dönemde artacak dış borçlanma maliyetleri bakımından, uluslararası platformda rekabet gücümüzü koruyabilmek için, batılı ülkelerde ve Çin, Kore gibi uzak doğu ülkelerinde olduğu gibi sektörün finans desteğine gereksinimi bulunuyor" denildi.

YENİ FIRSATLAR

Analizde, "Yeni dönemde, petrol ihracatçısı ülkelerin üretim kısıntısı konusundaki mutabakatları doğrultusunda belirli düzeyde artış ivmesi kazanan enerji fiyatları, Suudi Arabistan, Cezayir, Türkmenistan gibi, Türk yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinin referanslarının son derece güçlü olduğu pazarlarda yatırım ortamına ve finansman koşullarına olumlu yansıyabilir. Rusya ile ilişkilerde kademeli normalleşme ile yeni pazarlardaki fırsatlar da değerlendirildiğinde, 2017 yılının, yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinin gelişimi açısından son 10 yıllık dönemde kazanılmış ivmenin tümüyle kaybedildiği kayıp bir yıl olan 2016'dan daha olumlu bir dönem olacağı umuluyor" açıklamasına yer verildi.

SURİYE'NİN YENİNDEN İNŞASI

Suriye'de savaşın çözüme kavuşturulması için Rusya, Türkiye ve İran'ın garantörlüğünde Kazakistan'ın Başkenti Astana'da başlayan görüşmeler çözüm umuduyla devam ediyor. 2011'de başlayan iç savaşta Fransız ve Amerikan silahlarıyla yerle bir edilen tarihi kentler Halep, Şam ve Humus'ta yaklaşık 4 milyon binanın kullanılamaz hale geldiği biliniyor. Bu şehirlerin yeniden inşası için yaklaşık 200 milyar dolarlık bir bütçeye ihtiyaç olduğu duyuruldu. Bugün Türkiye, 4 milyona yakın Suriyeli'ye ev sahipliği yapıyor. Suriye'de barışın tesisi sonrası binlerce yıllık şehirlerin yeninden inşasında Türkiye'nin payına kilosu 0,13 dolara (Yani 13 cent) çimento satmaktan daha fazlası düşeceği öngörülebilir.

Kaynak: Yenidonem

EKONOMİ
Türkiye'de ilk ve tek! Bakan Varank 'gururumuz' diyerek tanıttı
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ford Otosan'ın Eskişehir'deki fabrikasında 59 milyon E...
SPOR
Beşiktaş farklı kaybetti
UEFA Şampiyonlar Ligi C Grubu 3'üncü maçında Beşiktaş sahasında Sporting'e 4-1 mağlup oldu. Konuk...
DÜNYA
Katliam gibi trafik kazası: 50 ölü
Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin güneyinde bir kamyonun devrilip nehre düşmesi sonucu 50 kişi hay...
TÜRKİYE
Dışişleri Bakanlığı'ndan AB'nin Türkiye Raporu'na tepki
Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Aday ülke Türkiye'ye karşı sorumlulukların göz ardı...
ASAYİŞ
Bursa'da kasksız sürücülere ceza yağdı
Bursa'nın İnegöl ilçesinde, motosiklet sürücülerini kask kullanmaya teşvik etmek maksadıyla emniy...
ASAYİŞ
Gemlik'te dolandırıcı karı-koca yakayı ele verdi
Bursa'nın Gemlik ilçesini mesken tutan karı koca dolandırıcı, yüzlerce güvenlik kamerası görüntül...
2021-YKS ikinci ek yerleştirmeleri için son gün!
Bursa'da tarihi yarışlar için binlerce kişi akın etti
Kılıçdaroğlu: Mafyatik ilişki içine girenleri evet, tehdit ediyorum!
Erdoğan: BM ve uluslararası kurumlardaki reform ihtiyacı görmezden gelinemez

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da araç sahiplerini büyük masraftan ku...

Bursalı oto tamircisi, geliştirdiği sistemle, arızal...

Amasya Valisi Masatlı isyan etti: 4 bin lira...

Amasya Valisi Mustafa Masatlı, başta mermer olmak üz...

Vali, "4 bin TL'ye eleman bulamıyorlar" demi...

Amasya Valisi Mustafa Masatlı'nın gündem olan "4 bin...

Bursa'da yeğenini öldürmüştü, cezası belli oldu

Bursa'nın Gemlik ilçesinde, yeğeni Ahmet Top'u (39) ...

Türk-İş'ten kritik 2022 asgari ücret mesajı:...

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun aralık ayı itibarı...

Bursa'da yatağındayken 13 yerinden bıçakladı...

Bursa'da yatağında uyuyan çocukluk arkadaşı Emrah Ar...

Araç sahipleri dikkat: Yansıtılırsa yüzde 50...

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendika...

Bursa'da dere yatağında yaralı bulunan şahıs...

Bursa'da dere yatağında yaralı bulunan Taner Nari (4...

AK Parti'den EYT açıklaması

AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Tamer, Olay Tür...

Bursa'da emanet aldığı motosiklet ile uyuştu...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde motosikletle uyuşturucu s...

Bursa Kestel'de fabrikada yangın!

Bursa Kestel'deki bir fabrikada yangın çıktı. Olay y...

Motorine bir zam daha geldi

Akaryakıtta cuma günkü zamların ardından bugün motor...

'Psikolojim bozuldu' dedi, yolcuları indirme...

İstanbul Ümraniye'de İETT şoförü psikolojim bozuldu ...

Bursalılar dikkat! 29 Ekim'de ulaşım ücretsiz

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, 29 E...

Bursa'da kanser hastalığına yakalanan kadını...

Bursa'da Meme Kanseri Farkındalık Haftasında bir ara...