İşgal karşıtı Yahudilerden İsrail halkına çağrı: Askere gitmeyin!

İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği, onlarca kadın ve çocuğun hayatına mal olan saldırıları devam ederken AA muhabirine konuşan işgal karşıtı Yahudiler, "askere gitmeme ve Filistinlilere saldırma emrine uymama" çağrısında bulundu.

DÜNYA, 19 Mayıs 2021 Çarşamba, 19:12
İşgal karşıtı Yahudilerden İsrail halkına çağrı: Askere gitmeyin!

İsrail'de kadınlar için 2,5 yıl, erkekler için 3 yıl askerlik zorunlu. Ülkede her yıl onlarca kişi "bu görevi reddettiği" için yargılanarak hapis cezasına çarptırılıyor.

İsrail'in işgal politikalarını tasvip etmedikleri için askere gitmeyi reddeden İsrail vatandaşlarına destek amacıyla kurulan "Mesarvot" sivil toplum örgütünün verilerine göre, askere gitmediği için şu an hapiste olan iki İsrailli Yahudi var. Bunlardan birinin ismi Eran Avid, diğeri ise farklı kaygılar nedeniyle isminin açıklanmasını istemiyor.

İsrail ordusunda askerlik yapmayı reddeden az sayıdaki kişiden biri olan Maya Hadasi, askere gitmeme sebebini, "İsrail ordusunun ana işlevlerinden biri Filistin halkı üzerindeki işgali muhafaza etmek. Ben böyle şeyler yapmak için güç kullanan bir örgütün parçası olmak istemiyorum." diye açıklıyor.

Hadasi, İsrail ordusunun Gazze'ye saldırılarında ölen siviller nedeniyle kendisini çok kötü hissettiğini belirterek, "Bence bu yaşananlar diğer insanları (Filistinlileri) sürdürülebilir bir şekilde işgal, baskı ve zulüm altında tutamayacağınızın bir başka kanıtı." değerlendirmesinde bulundu.

Birçok insanın İsrail ve Filistin halkını eşit güçler olarak göstermeye çalıştığını ve iki taraftan gelen "şiddeti" de kınadığını hatırlatan Hadasi, bunun yanlış bir yaklaşım olduğunu söyledi.

Hadasi, "(Yaşanan bu savaşın) eşit taraflar arasında oynanan bir oyun olmadığı çok açık. Ortada birbiri ile savaşan iki devlet ve iki ordu yok. Sivil bir nüfusun (Filistinliler) çok uzun bir işgal ve abluka altında tutulduğu çok açık." dedi.

İsrail halkına askere gitmemeleri çağrısında bulunan Hadasi, "Aynı zamanda şu an askerde olanlara da yapmakta olduklarından vazgeçmelerini ve bu meseleyi insani ve siyasi yoldan çözmek isteyen tarafa katılmaları çağrısında bulunuyorum." ifadelerini kullandı.

"İsrail halkının tamamına savaşa karşı koymaları çağrısı yapıyorum"

Askerlik yapmayı reddeden bir başka İsrail vatandaşı Yahudi Hillel Garmi, İsrail ordusunun tüm hedefinin "Filistinlilere ne olduğunu umursamadan Yahudiler için iyi bir yer yaratmak ve Yahudiler ile Filistinliler arasında (Yahudilerin üstün tutulduğu) bir hiyerarşi oluşturmak" olduğunu söyledi.

Garmi, "Ben tüm hedefi Yahudiler ve Filistinliler arasında bir hiyerarşi yaratmak olan bir örgüte (İsrail ordusu) hizmet etmek istemiyorum. Açıkçası İsrail'in bu (Yahudilerin Filistinlilerden üstün tutulduğu) hiyerarşi planını hayata geçirmek ve tüm ülkeyi (Filistin toprakları) Yahudileştirmek için uyguladığı aşırı şiddeti zikretmiyorum bile." dedi.

İsrail ordusunun Gazze'ye düzenlediği son saldırıyla birlikte askere gitmeme kararının ne kadar doğru olduğunu bir kez daha anladığını ifade eden Garmi, askere giden İsraillilerle ilgili şu ifadeleri kullandı:

"Kimseye askere gitmeme çağrısı yapamam, çünkü bu İsrail'de büyük bir suç. Bununla birlikte İsrail halkının tamamına şiddete başvurmadan kullanabilecekleri tüm yöntemlerle savaşa karşı koymaları çağrısı yapıyorum. Bu savaşa katılan tüm İsrail askerlerine neden bu savaşta olduklarını, bu savaşın neden yapıldığını sorgulamaları, komutanlarının veya İsrail ordu sözcülerinin ağzından çıkan her şeyi sorgulamadan kabul edilecek bir şey olarak görmemeleri çağrısında bulunuyorum."

"İsrail hükümeti çok zalim"

Askerlik yapmayı vicdani gerekçelerle reddeden bir diğer İsrailli Yahudi Atalya Benabba ise şu an İsrail ordusunun saldırısı altında olan Gazze'de olup bitenleri görmenin kendisini çok öfkelendirdiğini belirtti.

Benabba, "İsrail hükümeti çok zalim, Filistinlileri 'canavarlaştırıyor', insan olarak görmüyor ve temel haklardan mahrum bırakıyor." diye konuştu.

İsrail ordusunda askerlik yapmayı reddederek doğru karar aldığına inandığını vurgulayan Benabba, şöyle devam etti:

"(Gazze'ye atılan) Bu bombalamalar çok kötü. (Gazze) Dünyada nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu yerlerden biri. Ben buna (Gazze'nin bombalanmasına) karşı mücadele ermek istiyorum. (Gazze'nin bombalanmasının) Bir parçası olmak istemiyorum. Bunun bir parçası olmadığım için de mutluyum."

Askeri üniforma giydirilen ve ellerine silah verilen "ergen" İsraillilerin yaptıklarından kendilerinin sorumlu olduğunu ve ne yaptıklarının farkında olmaları gerektiğini belirten Benabba, bununla birlikte Filistinlilere karşı işlenen suçlarda asıl sorumluluğun ise İsrail hükümetine ait olduğunun altını çizdi.

Benabba, İsrail halkının çoğunluğunun neden kendisinden çok farklı düşündüğü şeklindeki soruyu ise şöyle cevaplandırdı:

"Bence İsrail'de medya vasıtasıyla, haber organları vasıtasıyla yürütülen birçok propaganda var. Mesela Mescid-i Aksa'da olanlarla ilgili videolar var ancak İsrail medyasında bunlar yok, kimse bunları göstermiyor. Bu nedenle İsrail halkı gerçekliğin tamamını bilmiyor. Genel olarak halk neler olup bittiği hakkındaki bilgileri haberlerden öğreniyor. (İsraillilerin) Bilmedikleri olup biten çok fazla şey var."

İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'ne 10 Mayıs'tan bu yana düzenlediği saldırılarda, aralarında onlarca kadın ve çocuğun da olduğu 220'den fazla kişi hayatını kaybetti.

SİYASET
Babacan'dan Erdoğan'a 'boş teneke' yanıtı
Ali Babacan'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "Boş teneke" sıfatına cevap geldi. Babacan, "Madem öyle n...
GÜNCEL
AK Partili Ünal RTÜK'ü göreve çağırdı
AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, "Medyanın izlenme, tıklanma ve reyting uğruna toplumun ruh...
GÜNCEL
'MEB Kültür Yayınları' mobil uygulaması kullanıma sunuldu
Bakanlığın kültür yayınlarının tamamının yer aldığı mobil uygulama, IOS ve Anroid mobil uygulama ...
EKONOMİ
Türkiye mobilya ihracatında 6. sıraya yükseldi
Ankara Mobilyacılar Lakeciler Esnaf ve Sanatkarlar Odası ve Elmadağ Mobilyacılar OSB Başkanı Takl...
SİYASET
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dolar ve faiz eleştirisi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Siirt'te "Demokrasi Konuşmaları" programında açıklamalarda bu...
SİYASET
Bakan Çavuşoğlu, Katar'a gidiyor
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Katar'ın başkenti Doha'da Katar Başbakan Yardımcısı ve Dışişle...
Turuncu kategorideki teröristler etkisiz hale getirildi
Trabzonspor'dan tarihi galibiyet
5 otomobil firması sözlü savunma yapacak
Galatasaray'ın galibiyet hasreti 4 maça çıktı

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da kazada ağır yaralanan doçent hayatı...

Bursa'nın Kestel ilçesi Ankara kara yolu üzerinde bu...

Bursa'da Karlık ailesinin acı günü

Önceki dönem Bursa Büyükşehir Başkan vekili Abdülkad...

Misliyle değişecek! Yargıtay'dan titreyen ar...

Yargıtay 3. Hukuk Dairesi, milyonlarca araç sahibine...

Zeynep Tülay Beauty'ye görkemli açılış

Sağlıklı güzelliğin Bursa'da ki adresi Zeynep&Tülay ...

Bursa'da otomobil ile kamyon çarpıştı: 1'i a...

Bursa'nın Kestel ilçesi Ümitalan mevkiinde otomobil ...

Bursa'da kız meselesi yüzünden iki aile birb...

Bursa'da iki aile arasında kız meselesi yüzünden yum...

Yeni bir parti daha kuruluyor! Tarih kesinleşti

Ankara'da eski Büyük Birlik Partisi Genel Başkan Yar...

Kriz kapıda! Sağlık çalışanları iş bırakıyor

Sağlık çalışanlarının, sadece uzman ve pratisyen hek...

Kan donduran görüntüler! Yeğenini böyle öldürdü

Osmaniye'nin Düziçi ilçesinde arazi anlaşmazlığı yüz...

Bursaspor, Denizli'de esti geçti...

TFF 1. Lig'in 15. hafta mücadelesinde deplasmanda Al...

Bursa'nın haftalık vaka sayıları açıklandı

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan illere göre va...

Bursa'da bu kuaföre çocuklar ağlayarak giriy...

Bursa'da bir kuaför dükkanını oyun parkına çevirdi. ...

Bursa'da en çok prostat hastaları alıyor, fi...

Havaların soğumasıyla birlikte idrar yolu enfeksiyon...

Uludağ'ın zirvesinde kurtarma operasyonu! Ek...

Bursa'da gezmek için Uludağ'a çıktığı öğrenilen 3 ki...

Bakanlık günlük koronavirüs tablosunu açıkladı

Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı 5 Aralık 2021 Pazar ...