İsrail işgalinin 'boğduğu' El Halil'deki çarşı ve pazarlar ramazanda hareketlendi!

İşgal altındaki Batı Şeria'nın El Halil kentinde yer alan Eski Şehir'de İsrail'in "güvenlik" gerekçesiyle uyguladığı sert politikalar nedeniyle iyice daralan ekonomi ramazan ayında nispeten canlandı.

DÜNYA, 26 Nisan 2021 Pazartesi, 13:14
İsrail işgalinin 'boğduğu' El Halil'deki çarşı ve pazarlar ramazanda hareketlendi!

İsrail'in El Halil çevresinde ve şehirdeki sokak girişlerinde sık sık uyguladığı engel ve bariyerler bölgeye giriş-çıkışları kısıtladığı gibi çarşı ve pazardaki hareketliliğin zayıflamasına buna bağlı olarak pek çok esnafın dükkanını kapatmasına neden oluyor.

Yaklaşık 7 bin Filistinlinin yaşadığı Eski Şehir'in çarşı ve pazarlarında, ramazan ayının gelmesiyle kısmi bir hareketlilik gözleniyor.

Mescid-i Aksa'dan sonra kutsal mekanlar açısından Filistin topraklarındaki en önemli ikinci yer olarak addedilen Harem-i İbrahim Camisi'ne ev sahipliği yapması, Eski Şehir'deki ramazan hareketliliğinin en önemli etkeni olarak gösteriliyor.

Tarihi açıdan Batı Şeria'nın nabzı konumundaki El Halil'in Eski Şehir beldesinde, çok sayıda çarşı ve dükkan yer alıyor. Ancak İsrail'in 1967'deki işgaliyle beldede başlayan sıkıntıların, tarihe "Harem-i İbrahim Katliamı" olarak geçen 1994'teki cami saldırısının ardından yıllar içinde giderek arttığı belirtiliyor.

Fanatik Yahudi yerleşimci Baruch Goldstein'ın, 25 Şubat 1994'te El Halil'de bulunan Harem-i İbrahim Camisi'nde sabah namazını kılan Filistinlilerin üzerine ateş açması sonucu 29 kişi şehit olmuş, 150'den fazla kişi yaralanmıştı.

İsrail, olayın ardından faili cezalandırmak ve yerleşimcilerin hareketini kısıtlamak yerine, Filistinlilerin Eski Şehir'e ve Harem-i İbrahim Camisi'ne erişim prosedürlerini sıkılaştırdı ve merkez çarşısı El-Hisba ile ana caddelerden Eş-Şuheda başta olmak üzere pazarları ve hayati öneme sahip yolları kapattı.

Filistin'de 2000 yılında patlak veren Aksa İntifadası'nın (2. İntifada) ardından İsrail yönetiminin uyguladığı askeri tedbirler de Eski Şehir'in belini büken ikinci darbe oldu.

İsrail, beldede daha fazla çarşı ve pazarı kapattı, askeri noktalar ile bariyerleri artırdı.

İsrail askerlerinin Eski Şehir'deki "daraltıcı" politikası

El Halil Belediye Başkanı Yusuf el-Caberi, yaptığı açıklamada, Eski Şehir'in yaklaşık 20 yıldır İsrail'in Filistinlilere ve Harem-i İbrahim Camisi'ne uyguladığı ihlallere tanıklık ettiğini belirtti.

Caberi, beldede oluşturulan İsrail'e ait onlarca askeri kontrol noktası neticesinde ortaya çıkan hukuksuz uygulamalar nedeniyle çok sayıda esnafın dükkanını kapatmak zorunda kaldığını anlattı.

Beldenin ramazan ayında binlerce ziyaretçi çektiğine işaret eden Caberi, mübarek ayda hayatın normale döndüğü Eski Şehir'in diğer aylarda ise ziyaretçisinin olmadığını kaydetti.

Eski Şehir'den ayrılmak zorunda kalan Filistinlilerin yeniden beldeye yerleşebilmeleri için "El Halil İmar Komitesi" kurulduğunu hatırlatan Caberi, bundan 20 yıl önce yaklaşık 400 olan belde nüfusunun, belediyenin çalışmaları ve bu komite sayesinde şu an 5 bine kadar yükseldiği bilgisini verdi.

Caberi, "İsrail'in uyguladığı politikaların yanı sıra verdiği askeri talimatlar gereği kapatılan ve açılamayan yüzlerce dükkan mevcut." ifadelerini kullandı.

Bazı esnaflar dükkanlarını sadece ramazan ayında açıyor

Turşucu Nesim eş-Şeludi, "Ramazan ayından önce bazı günler hiç siftah yapamadan kepenk indiriyorduk. Mübarek ayın girmesiyle çarşı ve pazarlar hareketlendi." dedi.

Bazı esnafların dükkanlarını sadece ramazan ayında açtığını söyleyen Şeludi, mübarek ayın girmesiyle Eski Şehir'deki Harem-i İbrahim Camisi'ne yönelik ziyaretlerin arttığını bunun da çarşı ve pazarda hareketliliğe yol açtığını dile getirdi.

Eski Şehir'deki ramazan bereketinde Harem-i İbrahim Camisi'nin etkisi

Eski Şehir'de yaklaşık 15 yıldır kuruyemiş dükkanı bulunan Tahsin el-Muhtesib, ramazan ayının gelişiyle işlerinin arttığını belirtti.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının, İsrail'in beldeyi boğan askeri uygulamalarının sonuçlarını daha da şiddetlendirdiğine işaret eden Muhtesib, geçen yıla göre bu sene önlemlerin biraz daha hafiflemesiyle ticari hareketliliğin kısmen arttığını söyledi.

Muhtesib, "Bu sene ramazan ayındaki ticari hareketlilik geçen yıla göre daha iyi, insanlar alışveriş için geliyor." dedi.

Harem-i İbrahim Camiisi'nin bu hareketlilikteki rolünün göz ardı edilemeyeceğine dikkati çeken Muhtesib, "İslami ve tarihi bir miras olan Harem-i İbrahim Camisi, Eski Şehir'deki hareketliliği arttırıyor." diye konuştu.

Ramazan ayındaki bu hareketlilik nedeniyle dükkanındaki ürünleri çeşitlendirmeye çalıştığını ifade eden Muhtesib, özellikle cuma günleri pazarda kayda değer canlılık yaşandığını dile getirdi.

Eski Şehir'de bakkallık yapan Naim en-Netşe de Harem-i İbrahim Camisi'nin mevcut ticari hareketliliğe büyük katkısı olduğunu ifade etti.

Netşe, herkese işgal güçlerinin ve yerleşimcilerin uygulamalarından çekinmeden, korkmadan Eski Şehir'i ziyaret etmeleri çağrısında bulundu.

Harem-i İbrahim, Yahudi inancına göre Mescid-i Aksa'da olduğuna inanılan "Süleyman Mabedi"nden sonra yeryüzündeki en kutsal mabet olarak kabul ediliyor.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'ne (UNESCO) bağlı Dünya Miras Komitesi, 2017 yılında Harem-i İbrahim Camisi ve caminin içinde bulunduğu Eski Şehir beldesinin "Filistin'e ait tehlike altındaki dünya mirası" olarak Dünya Miras Listesi'ne eklenmesine karar vermişti.

İsrail'in uygulamaları nedeniyle Filistinlilere ait 1800 dükkan kapatıldı

"Yahudi Yerleşim Karşıtı Gençler Topluluğu" adlı sivil toplum kuruluşu, El Halil'deki Eski Şehir beldesinde, işgal ve yerleşimler nedeniyle Filistinlilere ait yaklaşık 1800 dükkanın kepenk kapattığını belirtiyor.

Topluluğun verilerine göre, bu dükkanlardan 530'u İsrail ordusunun verdiği "talimatlar" neticesinde kapatıldı. İsrail ordusu, Eski Şehir'in cadde ve sokaklarına 120'den fazla engel ve bariyer yerleştirdi.

Çok sayıda askeri kontrol noktasının bulunduğu beldede Filistinlilere ait topraklarda inşa edilen 4 yerleşim biriminde 800'e yakın Yahudi yerleşimci ikamet ediyor. Onları korumakla görevli İsrail askerleri ise Filistinlilere yönelik türlü baskı ve yıldırma politikaları uyguluyor.

El Halil (Hebron) Protokolü

El Halil'de İsrail güçlerinin yeniden konuşlandırılması için 15 Ocak 1997'de El Halil (Hebron) Protokolü imzalandı.

El Halil'in "H1" ve "H2" isimlendirmeleriyle taksim edildiği protokolde, "H1" diye adlandırılan ve şehrin yüzde 80'ini oluşturan bölgenin Filistin'in kontrolü altında olması öngörüldü.

"H2" diye isimlendirilen ve Harem-i İbrahim Camisi ve caminin bulunduğu Eski Şehir'i içine alan yüzde 20'lik alanı oluşturan bölgede ise sivil yönetim Filistin otoritesine ait olurken güvenlik kontrolü ise İsrail'in denetimi altında bulunuyor.

GÜNCEL
Mevlüt Çavuşoğlu ile Alman Mevkidaşı Maas'tan flaş açıklamalar!
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "(Almanya ile) İkili ticaretimiz hızlı şekilde artıyor. Bu sen...
TÜRKİYE
Rus heyeti Türkiye'deki 'güvenli tatil' imkanını yerinde görecek!
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Turizm Sertifika Programını yerinde görmek için Rusya'dan gelecek hey...
DÜNYA
Liderler zirvesi iklim adaletsizliğini gözler önüne serdi!
ABD'nin ev sahipliğinde 22-23 Nisan'da yapılan İklim Zirvesi, iklim değişikliğinin yıkıcı etkiler...
GÜNCEL
Kurak kıştan sonra! Bursa barajlarından sevindirici haber!
Son 100 yılın en kurak kış mevsimini geçiren Bursa'da barajlardan sevindirici haber geldi. Son ya...
GÜNCEL
Nilüfer'de açılacak pazaryerleri belirlendi!
Tam kapanma sürecinde vatandaşın sebze-meyve ihtiyacını karşılamak üzere 8 ve 15 Mayıs tarihlerin...
GÜNCEL
Kestel'de çifte bayram: Binlerce hanenin faturaları ödendi!
Pandeminin etkilerini azaltmak için adeta seferberlik ilan eden Bursa'nın Kestel Belediyesi, ihti...
Bursa'da 'Yıldırım Darüşşifası' göz hastalarına şifa dağıtıyor!
İnşa edildikleri yerlerle hayrete düşüren 12 yapı!
Faizsiz kredi müjdesi! 3 yıl geri ödeme yok
Yemen'deki patlamalarda 5 çocuk yaşamını yitirdi!

En Çok Okunan Haberler

Bu kadarı pes! Bursa'da tam kapanmada hıdıre...

Bursa'da korona virüse aldırış etmeyen roman vatanda...

Bursa'da kanlı olay! Kavga ihbarına giden po...

Bursa'da kavga olayına müdahale etmek için olay yeri...

Yürekler ağza geldi! Bursa'da yolda bulduğu ...

Bursa'da yolda yılan bulan vatandaşlar buldukları yı...

Bursa'da kurbanlık avı! Yabani danaları böyl...

Bursa'nın dağlarında başlarında çoban olmadan yabani...

Kapış kapış satıldı! Rakamlar fırladı...

Otomotiv Distribütörleri Derneği verilerine göre nis...

Bayram ikramiyesi hesaplara yatıyor! Merak e...

Emeklilerin bayram ikramiyeleri için bankalar çalışm...

Görüntüler Bursa'dan! Bisikletli hırsızlar l...

Bursa'da gece yarısı 15 katlı lüks rezidansa bisikle...

Marmara'daki büyük tehlike! Bu yaz denize gi...

Marmara Denizi'nde beş aydır görülen müsilaj tehlike...

Çocukları gibi bakıyor! Bursa'da annesi ölen...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde yaşayan hayvansever kadın...

Korona kabusunu unutturdu! Dünya Kolombiya'd...

olombiya'da 7 günden bu yana devam eden kitlesel gös...

ABD dünyaya duyurdu! Salgını bitirmek için d...

ABD Ticaret Temsilcisi Katherine Tai, yeni tip koron...

Sürücünün durumu ağır! Bursa'da 100 metre sü...

Bursa'nın Yenişehir ilçesine bağlı Koyunhisar Mevkis...

Survivor'da yeni takımlar belli oldu!

Survivor'da gönüllüler ve ünlüler takımı yeni bir ka...

Araştırmaya göre, 6 ila 7 saat gece uykusu k...

Bir grup bilim insanı tarafından yapılan araştırma, ...

Kastamonu'da çıkan yangında 6 ev hasar gördü!

Kastamonu'nun Cide ilçesinde yıldırım düşmesi sonucu...