İşte Bursa'da yatırım teşvik belgesi almaya hak kazanan şirketler! Bir de belediye var...

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Mayıs ayında yatırım ve teşvik belgesi almaya hak kazanan firmaları açıkladı. Listede Bursa'dan 21 şirket ve İznik Belediyesi yer aldı.

EKONOMİ, 30 Haziran 2020 Salı, 16:21
İşte Bursa'da yatırım teşvik belgesi almaya hak kazanan şirketler! Bir de belediye var...

N. Nuri YAVUZ

Bakanlığın mayıs ayı yatırım teşvik belgesi listesi, Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre yılın beşinci ayında 513 yatırım teşvik belgesi düzenlendi. Belge verilen projelerin sabit yatırım tutarı 10 milyar 945 milyon 283 bin 899 lira olarak hesaplandı. Bu yatırımların gerçekleştirilmesiyle 12 bin 837 kişinin istihdam edilmesi planlanıyor.

Bursa'ya 287,5 milyonluk yatırım

Bursa'da ise mayıs ayında 21 şirket ve İznik Belediyesi, yatırım teşvik belgesi aldı. Belge verilen projelerin sabit yatırım tutarı 287,5 milyon olarak belirlendi. Bu yatırımlarla birlikte 554 kişinin istihdam edilmesi hedefleniyor. Bursa'daki yatırımlar için 16,2 milyon dolarlık makine ithalatı gerçekleştirileceği görüldü.

Mayıs 2020'de düzenlenen teşvik belgesi listesinin ayrıntıları şu şekilde:

 1. Hektaş Ticaret Türk AŞ., Bursa'da 32 bin 544 metrekarelik arazide 'otomasyona dayalı bitkisel yetiştiricilik' yapmak üzere 13 milyonluk komple yeni bir yatırım yapacak. Bu yatırım neticesinde 33 kişi istihdam edecek. Düzenlenen teşvik belgesiyle de "Sigorta Primi İşveren Hissesi 7 Yıl, Vergi İndirimi yüzde 80, Yatırıma Katkı Oranı (YKO) yüzde 40, Faiz Desteği, KDV İstisnası" hakkı elde edecek.
 2. Sanko Tekstil AŞ., Bursa'da günde 4,6 milyon adet 'tıbbi maske üretimi' için yaklaşık 15 milyonluk komple yeni bir yatırım yapacak. Bu yatırım kapsamında 200 kişiyi istihdam edecek. Düzenlenen teşvik belgesiyle de bu şirkete "Sigorta Primi İşveren Hissesi 3 Yıl, Vergi İndirimi yüzde 55, YKO yüzde 20, Gümrük Vergisi Muafiyeti, KDV İstisnası" sağlanacak.
 3. Hüner Kriko, 'muhtelif motor borusu' imalatına yönelik mevcut tesislerinde 12,1 milyonluk tevsi (genişletme) yatırımı yapacak. 15 kişiyi istihdam edeceği yatırımına yönelik şirkete "KDV İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti, Vergi İndirimi yüzde 70, YKO yüzde 30, Sigorta Primi İşveren Hissesi 6 Yıl, Faiz Desteği" verilecek. Ayrıca şirket 350 bin dolarlık ithal makine teçhizat alımı yapacak.
 4. Arbor Makina, 'muhtelif kalıp, aparat ve fikstür' üretimi için Bursa'da 2,3 milyon liralık yeni yatırım gerçekleştirecek. Bu kapsamda 10 kişiyi istihdam edecek olan şirket 215 bin dolarlık ithal makine ve teçhizat alımı yapacak. Şirkete  "Sigorta Primi İşveren Hissesi 6 Yıl, Vergi İndirimi yüzde 70, YKO yüzde 30, Gümrük Vergisi Muafiyeti, KDV İstisnası, Faiz Desteği" sağlanacak.
 5. Elde Kalıp Metal Makine, 'muhtelif kalıp' imalatı için 15 milyon liralık tevsi yatırımı yapacak. 1,8 milyon dolarlık ithal makine ve teçhizat alımı yapacak olan şirket, bu proje kapsamında 18 kişiyi istihdam edecek. Şirkete "Sigorta Primi İşveren Hissesi 6 Yıl, Vergi İndirimi yüzde 70, YKO yüzde 30, Gümrük Vergisi Muafiyeti, KDV İstisnası, Faiz Desteği" uygulanacak.
 6. Epsa Yalıtım, yalıtım levhası üretimi için 5,5 milyonluk tevsi yatırımı yapacak. 510 bin dolarlık ithal makine ve teçhizat alımı yapacak olan şirket proje kapsamında 10 kişiyi istihdam edecek. Şirkete "Gümrük Vergisi Muafiyeti, KDV İstisnası" hakkı tanınacak.
 7. İznik Belediyesi, 3,5 milyon liralık belediye hizmetlerine ilişkin yeni yatırım yapacak. Belediyeye KDV istisnası sağlanacak.
 8. Trendin Oto Donanım, "Muhtelif Araç İç Giydirme, Akustik Parçalar ve Sistemleri" imalatı için 15,8 milyonluk tevsi yatırımı yapacak. 10 yeni istihdam sağlayacak olan şirkete "Sigorta Primi İşveren Hissesi 6 Yıl, Vergi İndirimi yüzde 70, YKO yüzde 30, KDV İstisnası, Faiz Desteği" sunulacak.
 9. Tim Kalıp Tasarım, 'muhtelif kalıp, aparat ve fikstür' üretimi için 5,8 milyonluk tevsi yatırımı gerçekleştirecek. Bu yatırım kapsamında 760 bin dolarlık ithal makine ve teçhizat alımı yapacak olan şirket 10 kişi istihdam edecek. Şirkete "Gümrük Vergisi Muafiyeti, KDV İstisnası, Vergi İndirimi yüzde 70, YKO yüzde 30, Sigorta Primi İşveren Hissesi 6 Yıl, Faiz Desteği" hakkı tanınacak.
 10. Cereal Partners Gıda, "Muhtelif buğday, mısır ve pirinç gevreği" üretimi için 39,5 milyon liralık yeni yatırıma imza atacak. Yabancı sermayeli şirket 1,3 milyon dolarlık makine ve teçhizat ithal edecek. 2 kişiye istihdam sağlayacak proje kapsamında şirkete "Sigorta Primi İşveren Hissesi 2 Yıl, Vergi İndirimi yüzde 50, YKO yüzde 15, Gümrük Vergisi Muafiyeti, KDV İstisnası" sağlanacak.
 11. Tanpera Teknoloji, "Plakalı Eşanjör (Isı Değiştirici), Gövde-Boru Tip Isı Değiştirici, Ekonomizör, Reküperatör" imalatı için 4,3 milyon liralık yatırım yapacak. Proje kapsamında 15 yeni istihdam sağlayacak şirkete "Sigorta Primi İşveren Hissesi 6 Yıl, Vergi İndirimi yüzde 70, YKO yüzde 30, KDV İstisnası" uygulanacak.
 12. Alpermak Plastik Kalıp, "Muhtelif Plastik Parça İmalatı" için 12,8 milyonluk yatırım yapacak. 1,3 milyonluk makine ve teçhizat ithal edecek olan şirket, projeyle 10 yeni istihdam gerçekleştirecek. Şirkete "KDV İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti" tanınacak.
 13. T.K.G. Otomotiv, "Oto Sac Parçalar" üretimi için 70 milyonluk tevsi yatırımı yapacak. 5,3 milyon dolarlık makine ve teçhizat ithal edecek. Proje kapsamında 30 yeni istihdam sağlayacak şirkete, "Sigorta Primi İşveren Hissesi 6 Yıl, Vergi İndirimi yüzde 70, YKO yüzde 30, Gümrük Vergisi Muafiyeti, KDV İstisnası, Faiz Desteği" verilecek.
 14. Velsa Tekstil, "Örme Döşemelik Kumaş" imalatı için 7,5 milyonluk yeni bir yatırım yapacak. 873 bin dolarlık makine ve teçhizat ithalatı gerçekleştirecek şirket, proje kapsamında 7 kişi istihdam edecek. Şirkete "Sigorta Primi İşveren Hissesi 3 Yıl, Vergi İndirimi %55, YKO %20, Gümrük Vergisi Muafiyeti, KDV İstisnası" uygulanacak.
 15. Renkvizyon Matbaacılık, "Oluklu kağıt ve kartondan kutu, koli ve muhafazalar" imalatı için 1 milyon liralık yeni yatırım yapacak. 141 bin dolarlık ithal makine ve teçhizat alımı gerçekleştirecek. Şirkete "KDV İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti" sağlanacak.
 16. Alfateks Tekstil, "Sentetik veya suni ince iplik" üretimi için 3,7 milyonluk tevsi yatırımı yapacak. 339 bin dolarlık makine ve teçhizat ithalatı gerçekleştirecek şirket 7 kişi istihdam edecek. Şirkete "Sigorta Primi İşveren Hissesi 2 Yıl, Vergi İndirimi yüzde 50, YKO yüzde 15, Gümrük Vergisi Muafiyeti, KDV İstisnası" verilecek.
 17. Son-Mak Makine, "Sondaj Makinası, Enjeksiyon Pakeri, Tripleks Su ve Çamur Pompası, Enjeksiyon Seti ve Ekipmanları, Krom Eleme Sallantı Masası ve Siparişe Göre Özel Makina" imalatı için 3,3 milyonluk tevsi yatırımı gerçekleştirecek. 457 bin dolarlık ithal makine ve teçhizat alımı yapacak olan şirket 3 kişiye istihdam sağlayacak. Şirkete "KDV İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti, Vergi İndirimi yüzde 70, YKO yüzde 30, Sigorta Primi İşveren Hissesi 6 Yıl, Faiz Desteği" hakkı sunulacak.
 18. Velsa Tekstil, "Örme Döşemelik Kumaş Boyama" işlemi için 20,5 milyonluk yeni yatırıma imza atacak. 582 bin dolarlık makine ve teçhizat alımı yapacak olan şirket, 60 yeni istihdam sağlayacak. Şirkete bu kapsamda "Sigorta Primi İşveren Hissesi 3 Yıl, Vergi İndirimi yüzde 55, YKO yüzde 20, Gümrük Vergisi Muafiyeti, KDV İstisnası" uygulanacak.
 19. Akyapak Makine, "Muhtelif Diğer Özel Amaçlı Makineler ve Parçaları, Hidrolik Silindir Makinesi ve Hidrolik Profil Kıvırma Makinesi, Şerit Testere Makinesi, Delik Delme Makinesi ve Cnc Hidrolik Boru Bükme Makinesi" imalatları için 10,5 milyonluk tevsi yatırımı yapacak. 952 bin dolarlık ithal makine ve teçhizat alımı gerçekleştirecek şirket, projede dolayısıyla 19 kişi istihdam edecek. Şirkete "Sigorta Primi İşveren Hissesi 6 Yıl, Vergi İndirimi yüzde 70, YKO yüzde 30, Gümrük Vergisi Muafiyeti, KDV İstisnası, Faiz Desteği" verilecek.
 20. Gif Plastik, "Tamir kelepçesi" üretimi için 10,1 milyon liralık yeni yatırım yapacak. 8 kişiyi istihdam edecek şirkete "KDV İstisnası" sağlanacak.
 21. İlay Tekstil, giyim eşyası üretimi için 3 milyonlu tevsi yatırımı yapacak. 37 yeni istihdam sağlayacak şirkete "Sigorta Primi İşveren Hissesi 3 Yıl, Vergi İndirimi %55, YKO %20, KDV İstisnası" uygulanacak.
 22. Lokman Sütlan, plastik ürün imalatı için 12,3 milyon liralık tevsi yatırımı yapacak. 1,1 milyon dolarlık makine ve teçhizat alımı gerçekleştirecek. 50 yeni istihdam sağlanacak projeye verilen teşvikle "Gümrük Vergisi Muafiyeti, KDV İstisnası" hakkı tanınacak.

1 BELGE İPTAL EDİLDİ

Öte yandan yılın beşinci ayında, "Atlantik Soğutma Tesisleri" şirketinin daha önce aldığı teşvik belgesi 12 Mayıs 2020 tarihinde iptal edildi. Şirket, Mustafakemalpaşa'da 1,1 milyonluk yatırımla soğuk hava deposu kuracak ve 5 istihdam sağlayacaktı. Mayıs 2020'de Bursa'da yatırım teşvik belgesi tamamlama vizesi alan firma olmadı.

Kaynak: Yenidonem

GÜNCEL
Gemlik'te bir ayda 111 kişi tutuklandı
Bursa'nın Gemlik ilçesinde polisin yaptığı operasyonlarda adli makamlara sevk edilen 130 kişiden ...
ASAYİŞ
Zanlı Bursa'da yakalanmıştı! Maktulün ölmeden önceki görüntüleri ortaya çıktı
Sultanbeyli'de Suriye uyruklu bir kişi, bir başka Suriyeli tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Cin...
GÜNCEL
FETÖ'den yargılanan Murat Yeni'nin cezası belli oldu!
FETÖ'nün kapatılan Samanyolu televizyonunda "Maceracı" adlı programı sunan Murat Yeni'nin 'silahl...
GÜNCEL
TBMM'ye 'sağlıkta şiddet' önerisi: SGK primi kesilsin
Nisanda çıkarılan yasaya rağmen sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önüne geçilememesi üzerine ...
EKONOMİ
3 bine yakın üründe ilave gümrük vergisi uzatıldı!
3 bine yakın ürün için getirilen ilave gümrük vergisinin uygulama süresi yıl sonuna kadar uzatıld...
EKONOMİ
Dolar yine rekor kırdı, avro 9 TL bandında
İki haftadır hemen her gün tarihi rekorunu yenileyen dolar, bugün de güne rekor kırarak başladı. ...
Bursa Adalet Komisyonu Başkanı Ömer Gülmüş göreve başladı
Bursa'da aynı kavşakta bir kaza daha!
AK Parti Orhangazi kongresinin adayı Gökhan Ulusu
Bakan Soylu'dan DEAŞ açıklaması: 'Bursa'da başka bir emir daha aldık...'

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da ağır koku üzerine gittiler, gördükl...

Bursa'da 4 katlı evden ağır kokular geldiğini duyan ...

Bursa'da bina alev alev böyle yandı

Bursa'nın Gemlik ilçesinde eski binada çıkan yangın ...

Aksaray'da şiddetli deprem!

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) verile...

Bursa'da yerli otomobil üretim tesisiyle ilg...

Bursa'da yapılan elektrikli otomobil üretim tesisine...

Bakan Soylu'dan DEAŞ açıklaması: 'Bursa'da b...

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, selefi derneklerin s...

Türkiye'de ilk... Bursa'da bütün kamu araçla...

Koronavirüs tedbirleri kapsamında Türkiye'de ilk kez...

Bursa'da 3 kişiyi pompalı tüfekle yaralayan ...

Bursa'da, farklı tarihlerde husumetli olduğu 3 kişiy...

Balkondan düşüp demir korkuluklara saplandı!

Avcılar'da bir kişi oturduğu daireden dengesini kayb...

Dolar yine rekor kırdı, avro 9 TL bandında

İki haftadır hemen her gün tarihi rekorunu yenileyen...

3 bine yakın üründe ilave gümrük vergisi uza...

3 bine yakın ürün için getirilen ilave gümrük vergis...

TBMM'ye 'sağlıkta şiddet' önerisi: SGK primi...

Nisanda çıkarılan yasaya rağmen sağlık çalışanlarına...

FETÖ'den yargılanan Murat Yeni'nin cezası be...

FETÖ'nün kapatılan Samanyolu televizyonunda "Macerac...

Bursa Adalet Komisyonu Başkanı Ömer Gülmüş g...

Bursa Adalet Komisyonu Başkanı Ömer Gülmüş görevine ...

Zanlı Bursa'da yakalanmıştı! Maktulün ölmede...

Sultanbeyli'de Suriye uyruklu bir kişi, bir başka Su...

Gemlik'te bir ayda 111 kişi tutuklandı

Bursa'nın Gemlik ilçesinde polisin yaptığı operasyon...