İşte Bursa'da yatırım teşvik belgesi almaya hak kazanan şirketler! Bir de belediye var...

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Mayıs ayında yatırım ve teşvik belgesi almaya hak kazanan firmaları açıkladı. Listede Bursa'dan 21 şirket ve İznik Belediyesi yer aldı.

EKONOMİ, 30 Haziran 2020 Salı, 16:21
İşte Bursa'da yatırım teşvik belgesi almaya hak kazanan şirketler! Bir de belediye var...

N. Nuri YAVUZ

Bakanlığın mayıs ayı yatırım teşvik belgesi listesi, Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre yılın beşinci ayında 513 yatırım teşvik belgesi düzenlendi. Belge verilen projelerin sabit yatırım tutarı 10 milyar 945 milyon 283 bin 899 lira olarak hesaplandı. Bu yatırımların gerçekleştirilmesiyle 12 bin 837 kişinin istihdam edilmesi planlanıyor.

Bursa'ya 287,5 milyonluk yatırım

Bursa'da ise mayıs ayında 21 şirket ve İznik Belediyesi, yatırım teşvik belgesi aldı. Belge verilen projelerin sabit yatırım tutarı 287,5 milyon olarak belirlendi. Bu yatırımlarla birlikte 554 kişinin istihdam edilmesi hedefleniyor. Bursa'daki yatırımlar için 16,2 milyon dolarlık makine ithalatı gerçekleştirileceği görüldü.

Mayıs 2020'de düzenlenen teşvik belgesi listesinin ayrıntıları şu şekilde:

 1. Hektaş Ticaret Türk AŞ., Bursa'da 32 bin 544 metrekarelik arazide 'otomasyona dayalı bitkisel yetiştiricilik' yapmak üzere 13 milyonluk komple yeni bir yatırım yapacak. Bu yatırım neticesinde 33 kişi istihdam edecek. Düzenlenen teşvik belgesiyle de "Sigorta Primi İşveren Hissesi 7 Yıl, Vergi İndirimi yüzde 80, Yatırıma Katkı Oranı (YKO) yüzde 40, Faiz Desteği, KDV İstisnası" hakkı elde edecek.
 2. Sanko Tekstil AŞ., Bursa'da günde 4,6 milyon adet 'tıbbi maske üretimi' için yaklaşık 15 milyonluk komple yeni bir yatırım yapacak. Bu yatırım kapsamında 200 kişiyi istihdam edecek. Düzenlenen teşvik belgesiyle de bu şirkete "Sigorta Primi İşveren Hissesi 3 Yıl, Vergi İndirimi yüzde 55, YKO yüzde 20, Gümrük Vergisi Muafiyeti, KDV İstisnası" sağlanacak.
 3. Hüner Kriko, 'muhtelif motor borusu' imalatına yönelik mevcut tesislerinde 12,1 milyonluk tevsi (genişletme) yatırımı yapacak. 15 kişiyi istihdam edeceği yatırımına yönelik şirkete "KDV İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti, Vergi İndirimi yüzde 70, YKO yüzde 30, Sigorta Primi İşveren Hissesi 6 Yıl, Faiz Desteği" verilecek. Ayrıca şirket 350 bin dolarlık ithal makine teçhizat alımı yapacak.
 4. Arbor Makina, 'muhtelif kalıp, aparat ve fikstür' üretimi için Bursa'da 2,3 milyon liralık yeni yatırım gerçekleştirecek. Bu kapsamda 10 kişiyi istihdam edecek olan şirket 215 bin dolarlık ithal makine ve teçhizat alımı yapacak. Şirkete  "Sigorta Primi İşveren Hissesi 6 Yıl, Vergi İndirimi yüzde 70, YKO yüzde 30, Gümrük Vergisi Muafiyeti, KDV İstisnası, Faiz Desteği" sağlanacak.
 5. Elde Kalıp Metal Makine, 'muhtelif kalıp' imalatı için 15 milyon liralık tevsi yatırımı yapacak. 1,8 milyon dolarlık ithal makine ve teçhizat alımı yapacak olan şirket, bu proje kapsamında 18 kişiyi istihdam edecek. Şirkete "Sigorta Primi İşveren Hissesi 6 Yıl, Vergi İndirimi yüzde 70, YKO yüzde 30, Gümrük Vergisi Muafiyeti, KDV İstisnası, Faiz Desteği" uygulanacak.
 6. Epsa Yalıtım, yalıtım levhası üretimi için 5,5 milyonluk tevsi yatırımı yapacak. 510 bin dolarlık ithal makine ve teçhizat alımı yapacak olan şirket proje kapsamında 10 kişiyi istihdam edecek. Şirkete "Gümrük Vergisi Muafiyeti, KDV İstisnası" hakkı tanınacak.
 7. İznik Belediyesi, 3,5 milyon liralık belediye hizmetlerine ilişkin yeni yatırım yapacak. Belediyeye KDV istisnası sağlanacak.
 8. Trendin Oto Donanım, "Muhtelif Araç İç Giydirme, Akustik Parçalar ve Sistemleri" imalatı için 15,8 milyonluk tevsi yatırımı yapacak. 10 yeni istihdam sağlayacak olan şirkete "Sigorta Primi İşveren Hissesi 6 Yıl, Vergi İndirimi yüzde 70, YKO yüzde 30, KDV İstisnası, Faiz Desteği" sunulacak.
 9. Tim Kalıp Tasarım, 'muhtelif kalıp, aparat ve fikstür' üretimi için 5,8 milyonluk tevsi yatırımı gerçekleştirecek. Bu yatırım kapsamında 760 bin dolarlık ithal makine ve teçhizat alımı yapacak olan şirket 10 kişi istihdam edecek. Şirkete "Gümrük Vergisi Muafiyeti, KDV İstisnası, Vergi İndirimi yüzde 70, YKO yüzde 30, Sigorta Primi İşveren Hissesi 6 Yıl, Faiz Desteği" hakkı tanınacak.
 10. Cereal Partners Gıda, "Muhtelif buğday, mısır ve pirinç gevreği" üretimi için 39,5 milyon liralık yeni yatırıma imza atacak. Yabancı sermayeli şirket 1,3 milyon dolarlık makine ve teçhizat ithal edecek. 2 kişiye istihdam sağlayacak proje kapsamında şirkete "Sigorta Primi İşveren Hissesi 2 Yıl, Vergi İndirimi yüzde 50, YKO yüzde 15, Gümrük Vergisi Muafiyeti, KDV İstisnası" sağlanacak.
 11. Tanpera Teknoloji, "Plakalı Eşanjör (Isı Değiştirici), Gövde-Boru Tip Isı Değiştirici, Ekonomizör, Reküperatör" imalatı için 4,3 milyon liralık yatırım yapacak. Proje kapsamında 15 yeni istihdam sağlayacak şirkete "Sigorta Primi İşveren Hissesi 6 Yıl, Vergi İndirimi yüzde 70, YKO yüzde 30, KDV İstisnası" uygulanacak.
 12. Alpermak Plastik Kalıp, "Muhtelif Plastik Parça İmalatı" için 12,8 milyonluk yatırım yapacak. 1,3 milyonluk makine ve teçhizat ithal edecek olan şirket, projeyle 10 yeni istihdam gerçekleştirecek. Şirkete "KDV İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti" tanınacak.
 13. T.K.G. Otomotiv, "Oto Sac Parçalar" üretimi için 70 milyonluk tevsi yatırımı yapacak. 5,3 milyon dolarlık makine ve teçhizat ithal edecek. Proje kapsamında 30 yeni istihdam sağlayacak şirkete, "Sigorta Primi İşveren Hissesi 6 Yıl, Vergi İndirimi yüzde 70, YKO yüzde 30, Gümrük Vergisi Muafiyeti, KDV İstisnası, Faiz Desteği" verilecek.
 14. Velsa Tekstil, "Örme Döşemelik Kumaş" imalatı için 7,5 milyonluk yeni bir yatırım yapacak. 873 bin dolarlık makine ve teçhizat ithalatı gerçekleştirecek şirket, proje kapsamında 7 kişi istihdam edecek. Şirkete "Sigorta Primi İşveren Hissesi 3 Yıl, Vergi İndirimi %55, YKO %20, Gümrük Vergisi Muafiyeti, KDV İstisnası" uygulanacak.
 15. Renkvizyon Matbaacılık, "Oluklu kağıt ve kartondan kutu, koli ve muhafazalar" imalatı için 1 milyon liralık yeni yatırım yapacak. 141 bin dolarlık ithal makine ve teçhizat alımı gerçekleştirecek. Şirkete "KDV İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti" sağlanacak.
 16. Alfateks Tekstil, "Sentetik veya suni ince iplik" üretimi için 3,7 milyonluk tevsi yatırımı yapacak. 339 bin dolarlık makine ve teçhizat ithalatı gerçekleştirecek şirket 7 kişi istihdam edecek. Şirkete "Sigorta Primi İşveren Hissesi 2 Yıl, Vergi İndirimi yüzde 50, YKO yüzde 15, Gümrük Vergisi Muafiyeti, KDV İstisnası" verilecek.
 17. Son-Mak Makine, "Sondaj Makinası, Enjeksiyon Pakeri, Tripleks Su ve Çamur Pompası, Enjeksiyon Seti ve Ekipmanları, Krom Eleme Sallantı Masası ve Siparişe Göre Özel Makina" imalatı için 3,3 milyonluk tevsi yatırımı gerçekleştirecek. 457 bin dolarlık ithal makine ve teçhizat alımı yapacak olan şirket 3 kişiye istihdam sağlayacak. Şirkete "KDV İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti, Vergi İndirimi yüzde 70, YKO yüzde 30, Sigorta Primi İşveren Hissesi 6 Yıl, Faiz Desteği" hakkı sunulacak.
 18. Velsa Tekstil, "Örme Döşemelik Kumaş Boyama" işlemi için 20,5 milyonluk yeni yatırıma imza atacak. 582 bin dolarlık makine ve teçhizat alımı yapacak olan şirket, 60 yeni istihdam sağlayacak. Şirkete bu kapsamda "Sigorta Primi İşveren Hissesi 3 Yıl, Vergi İndirimi yüzde 55, YKO yüzde 20, Gümrük Vergisi Muafiyeti, KDV İstisnası" uygulanacak.
 19. Akyapak Makine, "Muhtelif Diğer Özel Amaçlı Makineler ve Parçaları, Hidrolik Silindir Makinesi ve Hidrolik Profil Kıvırma Makinesi, Şerit Testere Makinesi, Delik Delme Makinesi ve Cnc Hidrolik Boru Bükme Makinesi" imalatları için 10,5 milyonluk tevsi yatırımı yapacak. 952 bin dolarlık ithal makine ve teçhizat alımı gerçekleştirecek şirket, projede dolayısıyla 19 kişi istihdam edecek. Şirkete "Sigorta Primi İşveren Hissesi 6 Yıl, Vergi İndirimi yüzde 70, YKO yüzde 30, Gümrük Vergisi Muafiyeti, KDV İstisnası, Faiz Desteği" verilecek.
 20. Gif Plastik, "Tamir kelepçesi" üretimi için 10,1 milyon liralık yeni yatırım yapacak. 8 kişiyi istihdam edecek şirkete "KDV İstisnası" sağlanacak.
 21. İlay Tekstil, giyim eşyası üretimi için 3 milyonlu tevsi yatırımı yapacak. 37 yeni istihdam sağlayacak şirkete "Sigorta Primi İşveren Hissesi 3 Yıl, Vergi İndirimi %55, YKO %20, KDV İstisnası" uygulanacak.
 22. Lokman Sütlan, plastik ürün imalatı için 12,3 milyon liralık tevsi yatırımı yapacak. 1,1 milyon dolarlık makine ve teçhizat alımı gerçekleştirecek. 50 yeni istihdam sağlanacak projeye verilen teşvikle "Gümrük Vergisi Muafiyeti, KDV İstisnası" hakkı tanınacak.

1 BELGE İPTAL EDİLDİ

Öte yandan yılın beşinci ayında, "Atlantik Soğutma Tesisleri" şirketinin daha önce aldığı teşvik belgesi 12 Mayıs 2020 tarihinde iptal edildi. Şirket, Mustafakemalpaşa'da 1,1 milyonluk yatırımla soğuk hava deposu kuracak ve 5 istihdam sağlayacaktı. Mayıs 2020'de Bursa'da yatırım teşvik belgesi tamamlama vizesi alan firma olmadı.

Kaynak: Yenidonem

TÜRKİYE
Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu: Suya kademeli tarife geliyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Su kaynaklarımızı tükenme sınırına ulaşmadan korumak, verimli kullanmak v...
GÜNCEL
Koronavirüse yakalanan anne ve bebeğinden acı haber
İzmit'te, Covid-19 aşısı yaptırmayan hamile Elif Balcı (30), koronavirüse yakalandı. Ev karantina...
SİYASET
AK Parti'den faiz indirimi yorumu!
AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, Merkez Bankası'nın faiz indirim kararına ilişkin, "Bu kar...
GÜNCEL
Türk Dünyası'nın kalbi Bursa'da atacak
Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı, (TÜRKSOY) tarafından 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan ...
ASAYİŞ
Bursa'daki geri dönüşüm tesisinde yangın çıktı!
Bursa'da buzdolabı hurdalarının toplandığı geri dönüşüm deposunda yangın çıktı. Alev alev yanan t...
EKONOMİ
Marmarabirlik ürün alım fiyatlarını açıkladı
Marmarabirlik 2021-2022 iş yılı kampanyasında ürün alım fiyatlarını açıkladı. Tavan fiyat 20,10 l...
Marmarabirlik ürün alım fiyatlarını açıkladı
RTÜK, şifresiz yayınlanacak spor olayları listesini güncelledi
Eskişehir'de banka şubesi koronavirüs nedeniyle kapatıldı
Pfizer/BioNTech aşısında üçüncü dozun etkinlik oranı açıklandı!

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da aracın camına asılan yazı şaşkına ç...

 Bursa'nın İnegöl ilçesinde 'park yapılmaz' tab...

Bursa'da üç ilçede su kesintisi olacak

BUSKİ'dan yapılan açıklamaya göre Bursa'nın Osmangaz...

Merkez Bankası'nın 'faiz' kararının ardından...

Merkez Bankası yüzde 18 olan politika faizini yüzde ...

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Ku...

Polislerin sabır sınavı! 'Kusura bakmayın be...

Aksaray'da uçurumdan sulama kanalına düşen ve burnu ...

CHP'li vekilden çarpıcı EYT açıklaması

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, 200 bine yakın EYT...

Bursa'daki geri dönüşüm tesisinde yangın çı...

Bursa'da buzdolabı hurdalarının toplandığı geri dönü...

Gram altın tüm zamanların rekorunu kırdı!

Merkez Bankasının faiz kararı sonrasında gram altın ...

Yok artık! Camiden çalmadıkları bir bu kalmıştı

Antalya'nın Muratpaşa ilçesinde bir camiden çamaşır ...

Bursa dağ ilçelerinde yol çilesi

Bursa'yı dağ ilçelerine bağlayan kara yolunda sürücü...

Bursa'da 'hakkınızda soruşturma var' diyerek...

Bursa'da kendini polis olarak tanıtıp 'Hakkınızda so...

Bursa'da oğlunu öldürmekle suçlanan eski fut...

Bursa'da, 5 yaşındaki oğlu Kasım Toktaş'ı tedavi gör...

Bursa'da karton toplayan kadın, yüklü miktar...

Bursa'da çocuğuyla birlikte karton toplayan Afgan uy...

Bakanlık acı haberi duyurdu! 1 asker şehit oldu

İçişleri Bakanlığından Tunceli'de devam eden Eren-7 ...

DEVA, Gelecek Partisi ve Türkiye Değişim Par...

Kılıçdaroğlu ile Akşener arasındaki kritik görüşmede...