İşte Gemlik'te üretilecek yerli otomobilin üssü! Öyle özellikleri var ki...

Bursa'nın Gemlik ilçesinde üretilecek yerli otomobilin üretim üssü havadan görüntülendi. Yerli otomobilin üretim üssü olacak olan Gemlik'teki askeri alan, lojistik imkanları ve İstanbul-Bursa-İzmir Otobanı'nın tam ortasında yer almasıyla dikkat çekiyor.

GÜNCEL, 27 Aralık 2019 Cuma, 17:56
İşte Gemlik'te üretilecek yerli otomobilin üssü! Öyle özellikleri var ki...

Gemlik yerli otomobilin üretim merkezi olacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerli otomobilin tanıtımında fabrikanın Bursa'nın Gemlik ilçesinde olacağını açıkladı. Erdoğan, Gemlik'te Türk Silahlı Kuvvetlerine ait büyükçe bir yer olduğunu, yaklaşık 4 milyon metrekarelik bu alanın takriben 1 milyon metrekaresini buraya tahsis edeceklerini, süratle fabrikanın yapımına başlayacaklarını dile getirdi.


"Yerli otomobil üretiminin Bursa'da yapılması Türkiyemizin yeni ekonomi modeline geçişinde üçlü sac ayağı olacaktır"

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay, "Bursa, gelişmiş imalat altyapısını ve yan sanayisini ileri teknolojiye uyarlayarak Türkiyemizin milli otomobil üretiminde de en güçlü şekilde hissettirecektir. İlk Türk otomobil fabrikasının kurulduğu şehir olan Bursa, bilgisi, tecrübesi ve güçlü potansiyeliyle ülkemizin 60 yıllık milli otomobil üretme hayalini gerçeğe dönüştürmesinin mutluluğunu ve heyecanını taşımaktadır. Küçük ve orta ölçekli firmalarımız için planladığımız KOBİ OSB ve Türkiye'nin yeni sanayi devrimine geçişinde sembol olan TEKNOSAB ile birlikte yerli otomobil üretiminin de Bursa'da yapılması Türkiyemizin yeni ekonomi modeline geçişinde üçlü sac ayağı olacaktır" diye konuştu."Yerli otomobil üretiminin Bursa'da yapılacak olması şehrimiz dinamizmine güç katacaktır"

Bursa Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı, "13 yıl içinde hayata geçecek olan proje 4 bin 323 kişiye istihdam sağlayacak. Türkiye otomotiv sektörünün lokomotifi olan şehrimiz, hem var olan dünyaca ünlü markaların otomobil fabrikaları ile hem de otomobil yan sanayi ile otomotiv sektöründe ilk sırada. Yerli otomobil üretiminin Bursa'da yapılacak olması şehrimiz dinamizmine güç katacaktır. Bursa'ya yapılacak bu yatırımın artan nüfus ve ülkemizdeki genç işsiz oranına bakıldığında doğrudan ve dolaylı olarak yaklaşık 25 bin kişinin hayatına dokunacaktır" dedi."Bu karar Bursa'nın otomotivin başkenti olduğunun tescillenmesidir"

Bursa Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (BUSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ergun Hadi Türkay, "22 milyar lira yatırım maliyetli ve 4 bin 323 kişiye istihdam sağlayacak bu tesisin Bursa'ya yeni bir enerji katmasını umuyoruz. Bu karar Bursa'nın otomotivin başkenti olduğunun tescillenmesidir. Bu karar ayrıca kentimizin yeniliklere adapte olabilme gücünün karar vericiler tarafından da görüldüğüne işaret etmektedir. Bursa 1970'lerde başlayan otomobil üretim sürecinde sadece Türkiye'nin değil dünyanın da bu konuda en önemli kentlerinden olmuştur. Geçen 50 yılda yan sanayide çok önemli bir bilgi birikimi meydana gelmiştir. Elektrikli otomobil üretimi, bu bilgi birikimini yeniden evriltme gücüne sahiptir. Umarım, atılacak doğru adımlarla Bursa sadece yerli otomobil için değil, tüm dünyada elektrikli araçlar için üretim yapan bir merkez haline de dönüşür" açıklamasını yaptı."Türkiye'nin otomobilinde Bursa imzası görmekten gurur duyacağız"

Yerli otomobilde Bursa imzası görecek olmanın kendilerini ayrıca gururlandıracağını vurgulayan Bursa İş Kadınları ve Yöneticileri Derneği (BUİKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eroğlu, "Türkiye'nin yerli ve milli üretim hamlelerini en başından itibaren destekliyorduk. Ekonomik kalkınmanın temelinde üretimin arttırılması geliyor. Katma değeri yüksek ürünler üretmeliyiz. Ülkemizin ve kentimizin geçmişi maalesef fason üreticiliğe dayanıyor. Bu açmazdan bizi ancak ve ancak teknolojik ürünler kurtarabilirdi. Yerli otomobil bu anlamda güzel bir örnek olacak. Üretiminin Bursa'da yapılacak olması da bizleri mutlu etti. Türkiye'nin otomobilinde Bursa imzası görmekten gurur duyacağız. Renault ve TOFAŞ sayesinde dünya bu kentte otomobil üretiminin yapıldığını biliyor. Yedek parça konusunda da kendisini kanıtlamış birçok firmamız bulunuyor. Yerli otomobil tesisinde çalışacak teknik ve kalifiye personel temini açısından da herhangi bir sıkıntı yaşanacağını düşünmüyorum. Bursa, bu yatırım için en doğru adres olmuştur. Yerli otomobil üretim tesislerinde 4 bin 300 civarında personel çalışacak. Bu personel içerisinde kadın istihdamına özel önem gösterilmesini rica ediyorum" şeklinde konuştu."Üniversite olarak her türlü sorumluluk ve görevi üstlenmeye hazırız"

Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, "Üniversite olarak her türlü sorumluluk ve görevi üstlenmeye hazırız. Kentimizin otomotiv sektöründe uzun yıllara dayanan bir deneyimi bulunuyor. Her türlü altyapı imkanına da sahibiz. Üniversitemiz, akademisyenlerimiz ve Otomotiv Mühendisliği Bölümümüz de bu konuda verilecek her türlü görevi yerine getirmeye hazırdır. Kentimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz. Kentimize bu yatırımın kazandırılmasına vesile olan başka Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm yetkililere şükranlarımızı iletiyoruz" diye konuştu. 

SAĞLIK
Aşı sırası hangi yaş grubunda?
'Aşı sırası kimde ve hangi yaş grubunda?' sorusu vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Aşı olmak...
GÜNCEL
Orhaneli Belediye Başkanı Ali Aykurt bayramlaşma için köyleri gezdi!
Orhaneli Belediye Başkanı Ali Aykurt bayramlaşmak için tek tek köyleri gezdi. Uzaktan da olsa hed...
SPOR
Bursaspor'da başkan adayları listelerini teslim etti!
Bursaspor'da 22-30 Mayıs'ta yapılacak kongre öncesi başkan adayları, Erkan Kamat, Serdar Acarhoro...
TÜRKİYE
Tam kapanma bitiyor! 17 Mayıs'tan sonra sokağa çıkma yasağı...
Tam kapanma 17 Mayıs Pazartesi günü 05.00'te bitiyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'Pazarte...
TÜRKİYE
Şehit İstihkam Uzman Onbaşı Özdamar son yolculuğuna uğurlandı!
Pençe-Şimşek Harekatı bölgesinde bölücü terör örgütü PKK mensuplarınca açılan taciz ateşi sonucu ...
DÜNYA
En çok milyarder Çin kentlerinde!
Uzun bir süre Amerika Birleşik Devletleri'ndeki kentler dünyada en çok milyardere ev sahipliği ya...
İstanbul'un tarihi 10 apartmanı ve hikayeleri!
İntihar şüphesi... Doktor baba ve kızı ölü bulundu
Çernobil'de büyük tehlike: Nükleer reaksiyonlar yeniden başladı
İki günü aynı anda yaşayan ülke Kiribati!

En Çok Okunan Haberler

Kontrolü kaybetti! Bursa'da otomobil duvara ...

Bursa Kestel'de, kontrolden çıkan otomobil duvara ça...

Görüntüler Bursa'dan! Kısıtlamada mangal key...

Bursa'nın Kestel ilçesinde mangal ateşinden çıktığı ...

Milyonların beklediği kritik tarih belli old...

Geride kalan 24 saatte 203 bin 73 Kovid-19 testi yap...

Büyük değişim! Bursa'da hem kilolarından hem...

Uzun yıllar aldığı kilolar sebebiyle kontrolsüz şeke...

Sesleri duyup delikten baktı! Sonrası korkun...

Evde bilgisayar oyunu oynadığı sırada yatak odasında...

Bursa'da korku dolu anlar! 1 saat içinde ayn...

Bursa'da bir saat içerisinde aynı apartmanı iki kez ...

8 ay sürecek! Bursa çileğinde hasat zamanı!

Bursa'nın İnegöl ilçesinin çilek köyü diye nitelendi...

Kayıplara karıştı! 8 ay önce eşinden ayrılan...

Bursa'da geçtiğimiz Ekim ayında eşinden ayrılarak ka...

Büyüleyen kareler! Bursa'da leylekler beslen...

Baharın müjdecisi leyleklerin göçü Mayıs ayında da s...

Süre doldu! Whatsapp'tan sözleşme açıklaması...

Sosyal medya şirketi Facebook'un bünyesinde bulunan ...

Ağır yaralandı! Bursa'da aracıyla zeytinliğe...

Bursa'da aracıyla zeytinliğe uçan genç sürücü ağır y...

86 bin lira ceza! Bursa'da mühürlenmiş kafey...

Bursa'da polisi gelen ihbar üzerine bir kafeye yaptı...

Yeniden görülmeye başladı! Bursa Gemlik Körf...

Gemlik Belediyesi, bir süredir Marmara Denizi'nde et...

Maket bıçaklı tecavüz kabusu!

İki hafta kadar önce işe aldığı H. Ç.'yi (22) maket ...

Tam kapanma bitiyor! 17 Mayıs'tan sonra soka...

Tam kapanma 17 Mayıs Pazartesi günü 05.00'te bitiyor...