İyimser biri olmak beyninizi nasıl etkiler?

Optimizm, Polyannacılık, bardağın dolu tarafını görmek ya da en geniş tanımıyla iyimser olmak; ruh halinizi, beyninizi hatta beden sağlığınızı direkt olarak etkiliyor. Peki, en zor şartlar altında bile iyimser bir insan olmak mümkün mü? Gelin bu konuda yapılmış çalışmalar ışığında iyimser olmanın etkilerini görelim.

SAĞLIK, 30 Haziran 2021 Çarşamba, 15:09
İyimser biri olmak beyninizi nasıl etkiler?

Dünyanın neresinde yaşıyor olursanız olun hayat herkes için gerçekten zor, bunu kabul etmek gerekiyor. Üstelik zengin bir ailenin içinde doğmuş olsanız bile hayat sizin için güllük gülistanlık olmayabilir. Peki, tüm bu karmaşanın ortasında bile iyimser bir insan olabilmek mümkün mü? Bu sorunun yanıtı için aslında bilmemiz gereken ilk şey, iyimserliğin ne olduğu ve bizi nasıl etkilediğidir. 

Optimist, Polyannacı, bardağın dolu tarafını gören kısaca iyimser olan insanları düşündüğümüz zaman bu kişilerin her zaman etrafta neşe saçarak gezdiklerini zannederiz. Ancak iyimser olmak, mutlu olmak anlamına gelmiyor. Sorunlara iyimser bir şekilde yaklaşmak hem ruh halinizi hem beyninizi hem de beden sağlığınızı olumlu etkileyecektir. Gelin detaylara biraz yakından bakalım.

Bardağın dolu tarafını görmek nedir?

iyimser olmak

Kültürümüzde bardağın dolu tarafını görmek deyimi ile açıkladığımız iyimser olma hali bilimde optimizm olarak adlandırılırken, halk arasında Polyannacılık gibi isimler de alabilir. İlk bakışta gözlerinden kalpler çıkararak gezen mutlu bir insanı tanımlayan iyimser olma hali, aslında mutlulukla o kadar ilişkili bir durum değildir.

Texas Üniversitesi'nde doçent olarak görev yapmakta olan Dr. Aparna Iyer; iyimser insanların kötü olayları kabul ettiğini ve kötü sonuçlar için kendilerini daha az suçladıklarını söylüyor. Iyer'a göre iyimser insanlar, içinde bulundukları kötü durumun geçici olduğuna ve ilerleyen dönemde çok daha güzel şeyler yaşayacaklarına inanırlar. 

Psychology Today yazarlarından terapist Kimberly Hershenson; olumlu düşünen insanların hayatın zorluklarını görmezden gelmediklerini, yalnızca zorluklara daha üretken bir şekilde yaklaştıklarını söylüyor. Hershenson'a göre eğer kendinize iyimser bir yaşam vizyonu oluşturursanız çok daha sağlıklı ilişkiler kurar, hayat ile daha kolay başa çıkar ve stres kaynaklı rahatsızlıklardan kurtulmuş olursunuz.

Nasıl iyimser olursunuz?

iyimser olmak

Ah bir hapı olsa da içip biz de olsak dediğimiz iyimser ruh hali, genetik ve çevre faktörleri ile oluşan bir durum. Psychology Today yazarlarından psikoterapist Karol Ward, araştırmalara göre iyimser olmanın %25 oranda kalıtsal olduğunu yani aileden geldiğini söylüyor. Çevre faktörlerinin unutulmamasını gerektiğini de ekleyen Ward, doğuştan kötümser olan bir insanın bile sevgi dolu, sosyoekonomik durumu iyi olan bir ailede iyimser bir insana dönüşebileceğini söylüyor.

Stanford Üniversitesi'nde görev yapan Leah Weiss ise sevindirici haberi veriyor ve çoğu kişinin iyimserliği sonradan öğrendiğini hatta bu konuda eğitilebileceğini söylüyor. Forbes dergisine konuşan yaşam koçu Caroline Castrillon, kendinizi iyimser olma konusunda eğitebilmeniz için hayatınızın her alanında uygulamanız gereken 5 temel hedef sunuyor;

  • Sahip olduğunuz iyi şeylere odaklanın.
  • Çevrenizi iyimser insanlarla doldurun.
  • Bir sorun olduğunda her iki tarafı da tatmin edecek kazan - kazan durumları yaratın.
  • Sahip olduğunuz şeylere şükredin.
  • Tek noktaya değil, farklı olasılıklara odaklanın.

İyimser olmak IQ seviyenizi arttırıyor:

iyimser olmak

Garip ama gerçek. Yalnızca bardağın dolu tarafını gören bir insan olarak, kişinin zeka düzeyini gösteren IQ seviyenizi arttırmanız mümkün. Hem de az değil, tam 13 puanlık bir artıştan bahsediyoruz. Bu nasıl oluyor diye soruyorsanız Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan başkanlık yarışına gidelim ve Demokrat Parti adaylarından Andrew Yang'a kulak verelim.

Andrew Yang, seçim vaadi olarak tüm vatandaşlara aylık bin dolar vereceğini açıkladı. Amacı yalnızca oy toplamak değil, insanların bu para sayesinde çok daha verimli çalışmasını sağlamaktı. Bu teorisi, daha önce yapılmış bir çalışmaya dayanıyordu. Bilim insanları, aynı çiftçiler üzerinde iki kez IQ testi yaptılar. Testlerden biri hasattan önce, biri hasattan sonra yapıldı. Sonuçlar ise şaşırtıcıydı.

Hasattan önce maddi kaygılar taşıyan çiftçilerin IQ seviyesi, hasattan sonra maddi kaygılar taşımadıkları için tam 13 puan yükselmişti. Yani stres seviyesi azaldığı zaman IQ seviyesi yükseliyordu. Bu noktada kişilerin tek sorunu para değil, stresti. Kötümser bir insan olarak devamlı maddi durumunuz konusunda endişelenmek yerine var olan durumu kabul ederseniz stres seviyeniz de normale dönmüş olur. İşte iyimserlik budur.

Andrew Yang seçilemedi, hatta Demokrat Parti'nin başkan adayı bile olamadı ama hepimize bir şey öğretti. Maddi kaygılarınız hakkında uzun uzun düşünerek kötümser bir ruh halinde olmak, direkt olarak beyninizi olumsuz yönde etkiliyor ve zeka seviyenizi bile düşürüyor. Düşünmediğiniz zaman maddi sorunlar ortadan kalkmıyor ama kendinizi bir mengeneye hapsedip devamlı parasızlığı düşündüğünüz zaman da sizden geriye pek bir şey kalmıyor. 

İyimser olmak beden sağlığınızı nasıl etkiliyor?

iyimser olmak

Clinical Psychology Review'de yayınlanan bir makalede, iyimser olmanın beden sağlığına etkileri konusunda yapılan bir araştırmanın sonuçları ile karşılaşıyoruz. Buna göre iyimser insanlar olağanüstü travmatik koşullarda yaşasalar ve hatta rahatsız edici tıbbi durumların içinde kalsalar bile fiziksel ve zihinsel olarak çok daha dayanıklı oluyorlar.

Yine benzer bir araştırma iyimser insanların çok daha iyi bir kalp sağlığına ve güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olduklarını ortaya koyuyor. Üstelik bu insanların ilişkileri daha kuvvetli ve gelir seviyeleri de çok daha yüksek oluyor. Bu noktada bir parantez açalım; bu insanlar zaten iyi şeylere sahip oldukları için iyimser olmuyorlar, iyimser oldukları için iyi şeylere sahip oluyorlar. 

Harvard School of Public tarafından yapılan bir araştırmada, iyimser kadınlar 8 yıl boyunca gözlemlendi. Sonuç olarak bu kadınların kanser, kalp hastalığı ve felç gibi ciddi hastalıklardan biri yüzünden ölme ihtimallerinin %30 daha az olduğu görüldü. İyimser olunca IQ seviyeniz artıyor, hastalıklar yüzünden ölme ihtimaliniz azalıyor daha ne olsun?

Kendinize iyi bakın, iyimser olun:

iyimser olmak

İşsiz, maddi sıkıntılarla boğuşan, bir hastalığın pençesinden kurtulmaya çalışan yani acı çeken insanlara 'Hadi gülümseyin!' demek saçma olacaktır ama zaten anlattık, iyimser olmak bu değil. İyimser olmak, içinde bulunduğunuz durumu kabul etmekle başlıyor. Her şeyin daha kötü olacağını düşünürseniz her şey daha kötü olmasa bile mutsuz olacaksınız.

Haberleri kapatın, manipülatif insanları hayatınızdan uzaklaştırın, sahip olduğunuz iyi şeylerin neler olduğunu göreceğiniz bir liste hazırlayın, listedeki her madde için şükredin, sorununuza çözüm olacak daha önce hiç düşünmediğiniz alternatifleri değerlendirmeye çalışın, biraz egzersiz yapın, kötü alışkanlıklarınızı bırakın. Hiçbir şey düzelmese bile en azından kötümser ruh halinizle her şeyi daha kötü yapmayın.

Optimizm, Polyannacılık, bardağın dolu tarafını görmek yani iyimser olmak beynimizi nasıl etkiliyor sorusunu yanıtladık ve hem nasıl iyimser bir insan olacağınızı hem de iyimser bir insan olarak neler kazanacağınızı anlattık. Konu hakkındaki düşüncelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Kaynak: Webtekno

GÜNCEL
Bilim Kurulu toplantısı sona erdi! Bakan Koca'dan önemli açıklamalar
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında gerçekleşen Bilim Kurulu toplantısı sona erdi. Toplant...
EKONOMİ
Fed faiz kararını açıkladı
Piyasaların merakla beklediği haber geldi ve ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararını açıkladı. Fed...
MAGAZİN
İbrahim Tatlıses, sahnelere dönüyor! Servet harcadı
İbrahim Tatlıses, 12 sene sonra Kuruçeşme'de sevenleriyle buluşuyor. Konser biletleri jet hızıyla...
YAŞAM
Selçuk Yöntem 'tost' davasını kazandı
Yargıtay 11. Hukuk Dairesi, sanatçı Selçuk Yöntem'in, tost yerken çekilen bir fotoğrafını menüsün...
SAĞLIK
Su diyeti nedir? 1 haftada 7 kilo zayıflatan su diyeti
Oyuncu Rıza Kocaoğlu, eski formunu su diyetiyle 15 günde 9 kilo vererek geçen yaz Bodrum'taki göb...
ASAYİŞ
Hukuk Fakültesi'ni kazanan genç kızdan kahreden haber
Hatay'da kazandığı hukuk fakültesine gitmek için hazırlık yapan 19 yaşındaki Sıdıka Merve Canlı, ...
Emirhan Aydoğan Ankaragücü maçında sahada olacak
Dehşete düşüren olay! Tutuklandığını duyunca mahkeme salonundan atladı
Su diyeti nedir? 1 haftada 7 kilo zayıflatan su diyeti
Thodex vurgununda flaş gelişme!

En Çok Okunan Haberler

Tarhana sermek isterken korkunç ölüm! Saniye...

Manisa'nın Kula ilçesinde besihanenin teras katında ...

Bursa'da kocasını beklerken dehşeti yaşadı...

Bursa'da gece saatlerinde yaşanan olayda evde tek ba...

Kadınların saç saça kavgası: 'Kocamı elimden...

Bolu'da, Hatice D. (45) eşiyle ilişkisi olduğunu öne...

Bursa'da şeker komasına giren sürücü kaza ya...

Bursa'da şeker komasına giren sürücü önce kamyona ça...

Bursa'da apartta silahlı kavga: 1 ölü, 3 yaralı

Bursa'da, apartta iki grup arasında çıkan silahlı ka...

Sağlık Bakanlığı'ndan yeni karantina kararı!

Sağlık Bakanlığı 'Covid-19 Temaslı Takibi Salgın Yön...

Yine kadın cinayeti! 'Yavrum, sana nasıl kıy...

Zonguldak'ta Emrah Yankın'dan boşanmak isteyen eşi G...

Ünlü sanatçı Bursa'da yürekleri ağza getirdi...

Bursa'da sahneye 40 metre yüksekten vinçle inen Mehm...

Bursa'da okul önünde arbede! Öğrenciyi döver...

Bursa'da okul önünde bir öğrencinin darp edilerek zo...

Pendik'te feci kaza! Otomobil takla attı: 2 ...

Pendik'te sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybet...

Bursa'da feci kaza! Yasağa rağmen 'U' dönüşü...

Bursa yolunda, 'U dönüşü yapılmaz' levhasına rağmen ...

İnanılır gibi değil! Mahkum, hastanenin tuva...

Konya E Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan 23 y...

İstanbul Havalimanı'nda korkunç ölüm! Midesi...

İspanya'dan Türkiye'ye gelen uyuşturucu kuryesinin m...

Bursa'da taksici ile yolcu arasında çıkan ka...

Bursa'da taksi sürücüsü ile yolcu arasında yaşanan t...

Bursa'daki dev fabrika üretime ara veriyor

Bursa'daki Oyak Renault fabrikası tedarik sorunu ned...