Karabağ'a Türk-Rus ortak merkezi! Bakan Çavuşoğlu detayları açıkladı

Dışişleri Mevlüt Çavuşoğlu, Azerbaycan'da önemli açıklamalarda bulundu. Karabağ'da kurulacak olan 'Ateşkesi İzleme Gücü' hakkında konuşan Çavuşoğlu detayları paylaştı. Çavuşoğlu açıklamasında 'Ateşkeste Ermenistan Başbakanının imzası var mı, var. O, ülkeyi bağlar. Ateşkesi yine bozarlarsa bedelini öderler. Bu süreçten Minsk üçlüsünün ders çıkarması gerekiyor, özellikle Fransa'nın. Ateşkesten sonra bile taraflı açıklamalar yapıyorlar' dedi.

SİYASET, 12 Kasım 2020 Perşembe, 10:10
Karabağ'a Türk-Rus ortak merkezi! Bakan Çavuşoğlu detayları açıkladı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Bakü'de yaptığı açıklamada, "Ateşkesi bozan Ermenistan oldu. Biz Azerbaycan'ın yanında olacağız. Rusya ile mutabakata vardık. Mutakabatı ihlal eden işlemleri tespit edeceğiz, İHA ve SİHA'larla bölgeyi teftiş edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Bakan Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları:

Sahada kazanılan zafer için başta başkumandan Aliyev olmak üzere, kahraman Azerbaycan ordusunu, ordusu ve cumhurbaşkanının arkasında duran kardeş Azerbaycan halkını tebrik ediyorum.

Maalesef hep saldıran Ermenistan oldu, ateşkesi bozan Ermenistan oldu. Kan dökmeyi isteyen Ermenistan oldu.

Sahadaki zaferden sonra Azerbaycan, Rusya, Ermenistan arasında bir ateşkes anlaşması imzalandı. Daha önce 3 defa ateşkes girişimi olmuştu, her seferinde ateşkesi bozan Ermenistan oldu maalesef. Sahadaki kazanımlarına rağmen Azerbaycan ateşkesten yana olduğunu da göstermiştir. Azerbaycan'ın istediği bir şey var, yaklaşık 30 yıldır işgal edilen topraklarını geri almak. Son olarak da Azerbaycan'a verilmesi takvime bağlandı. Azerbaycan, Karabağ konusunda hangi çözümü tercih ediyorsa biz Azerbaycan'ın yanında olacağız. Sürekli ateşkes diyenlere de şu cevabı veriyorum. Azerbaycan'ın işgal edilen toprakları geri verilmediği sürece kalıcı ateşkes olmaz. Toprakların Azerbaycan'a verilmesi somut bir takvime bağlandı. Rusya'nın oynadığı rolü de önemsiyoruz. Önemli olan bundan sonra atılacak adımlar. Anlaşmanın 5. maddesi gereği Rusya ile ortak gözlem, denetim merkezi açılması konusunda bir mutabakata vardık.

Bu süreci kardeş Azerbaycan ile koordine ettik. Azerbaycan'ın da olur verdiği şekilde daha önce de mutabakata vardığımız anlaşmanın detayları belli olduktan sonra dün akşam Savunma Bakanımız Akar ile Rusya Savunma Bakanı arasında nihai belge imzalandı. Şimdi sırada bu işin detaylarını konuşacağız. Azerbaycan topraklarında, Azerbaycan'ın uygun gördüğü yerlerde olacak. Bu merkez, denetim ve gözetleme merkezi tabii ki önemli işlevler görecek. Mutabakatı ihlal eden eylemleri tespit edecek.

Yarın Azerbaycan'ın uygun gördüğü şartlarda atılacak adımları da Türkiye olarak destekleyeceğiz. Sadece işgal edilen toprakların geri alınması değil bundan sonraki süreçte Azerbaycan'ın yanında olacağız.

Fransa'nın bu süreçte eş başkan olarak son derece yanlı bir tavır sergilediğini görüyoruz. Bunlar da 30 yıldır bu eş başkanların sorunu neden çözemediğini gösteriyor. Fransa objektif, dengeli bir tavır sergilemedi. Azerbaycan'ın olumlu tutumuna rağmen Fransa hep Ermenistan'ı desteklemeye devam etti. Ateşkesten sonra olumsuz tutumunu sürdürüyor. Fransa'nın içine düştüğü durum bu.

Bundan sonraki süreçte hiçbir ülke haksız Ermenistan'ı destekleyerek bu süreci baltalamasın.

'TAMAMI AZERBAYCAN'A VERİLECEK'

İşgal edilmiş Azerbaycan topraklarının tamamı Azerbaycan'a verilecek. Bu anlaşmanın altında Ermenistan Cumhurbaşkanı'nın imzası var mı? Var. O ülkeyi de bağlar. Daha önce ateşkes yaptık yine bozarız derlerse 3 defa bozdular, bedelini ödediler. Böyle bir durumda bedelini öderler. Azerbaycan kan dökmeye hevesli değil. Azerbaycan bu işin sulh yoluyla çözülmesi için çok sabretti. Bundan sonra tercih Ermenistan'ın.

Burada ya gönüllü anlaşmaya uyarak çıkacaklar ya da bugüne kadar olduğu gibi kahraman Azerbaycan ordusu Azerbaycan topraklarını geri alacak. Burada tercih Ermenistan'ın. Halkın arasında tepkiler olduğunu görüyorum. Bunlar böyle bir ortamda olur. Esas buna takılacak yerde burada istikrar huzur geldiği zaman bundan nasıl faydalanacaklarını düşünürlerse onlar için daha kolay.

Burada barış olursa, Azerbaycan toprakları geri verilirse bundan herkes faydalanır. En çok kim yararlanacak, bölge ülkeleri. Bunun içinde Ermenistan var mı? Var.

'YARIN DETAYLARI GÖRÜŞECEĞİZ'

Ev sahibi ülkenin de rolü önemli. Ama merkezin ihlal olursa tespit eder.  Bu ihlallere karşı hangi tedbirler alınacağına dair tedbirler alır. Yarın gelecek heyetle detayları görüşeceğiz. Türkiye ve Rusya birlikte aynı işlevi görecek.

'AZERBAYCAN GÜCÜNÜ TÜM DÜNYAYA GÖSTERDİ'

Azerbaycan gücünü tüm dünyaya gösterdi. Dosta da düşmana da gösterdi. Türk'ün neler yapabileceğini de gösterdi. Tüm dünyadaki Türklerin özgüveni de yükseldi. Büyük bir zaferdir. Bundan dolayı tebrik ediyoruz.

Devlette devamlılık vardır. Bu anlaşma 3 ülke arasında olduğu için geçmişte de bizden önceki yönetimlerde farklı ülkelerle anlaşma imzaladı, yeri geldiğinde revize edilir ama yönetimler gelip geçicidir anlaşmalar bakidir. Umarız Ermenistan öyle ya da böyle doğru olanı tercih eder. Tabi ortak gözetim, denetim bunlar denetlenecek, yerinde tespitler yapılacak, hangi tedbirler alınacak. Bir merkez olmayacak, şubeler olacak. Bunun usullerini yarın Ortak Çalışma Grubu ile belirledikten sonra sizlerle paylaşacağız.

'İHTİYAÇ DUYULURSA TEZKERE MECLİS'TEN GEÇER'

Biz anlaşmaya ne söyledik, ne koyduk. Azerbaycan topraklarında Azerbaycan'ın tespit ettiği yerlerde merkez kurulacak. Ev sahibi ülkeye saygısızlık yaparak illa şu şehirde... Karabağ bizimdir derken bütün anlamında söylüyoruz. Spesifik olarak hangi şehirde merkezler olacağını ev sahibinin gösterdiği yerlerde elbette sahadaki insanlar bunları değerlendirecek, beraber istişare edecek, Azerbaycan'ın oluruyla kurulacak.

Tabii yurtdışına misyon gönderildiği zaman ihtiyaç duyulursa tezkere meclisten geçer. En son olarak Libya'ya meclisten tezkere geçti. Bunun hukuki boyutlarını Meclis'le değerlendiririz. Söz konusu Azerbaycan olursa gazi Meclisimiz büyük bir şevkle böyle bir talebi destekleyeceğini düşünüyorum.

Aliyev'in kurtarılmış topraklarda yönetimlerin oluşması için gerekli talimatların verdiği, gerekli belgeleri imzaladığını biliyoruz. Yıkım, ciddi sorunlar, altyapı sorunları var. Aliyev'in konuşmalarını takip ediyoruz. Her şeyin en iyisini yapacaklarını söylüyorlar. Azerbaycan kendi idaresini nasıl oluşturacak bir şey söylemem doğru değil ama en kısa sürede yapacaklarını söylüyorlar.

GÜNCEL
Yeni yasaklar için karar günü! Kritik toplantı sona erdi
Hafta içi sokağa çıkma ve şehirler arası seyahat kısıtlamasının ele alınacağı Kabine toplantısı s...
DÜNYA
'Tam kapanma' işe yaradı: Vaka sayılarında keskin düşüş
İngiltere'de Kasım ayının başından bu yana uygulanan 'tam kapanma' kuralları sayesinde günlük vak...
DÜNYA
NATO'dan Oruç Reis açıklaması!
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Oruç Reis sismik araştırma gemisinin Antalya Limanı'na dön...
ASAYİŞ
Bursa'da kan donduran olay! Önce öldürdü, ardından cesedini yaktı...
Bursa'nın Kestel ilçesinde yaşanan korkunç olayda, 25 yaşındaki Serkan Topal, tartıştığı kişi tar...
GÜNCEL
Bursa'da vefat eden emekli Vali Zekai Gümüşdiş son yolculuğuna uğurlandı
Bursa'da 1979-1988 yıllarındaki 9 yıllık süresiyle bu ilde 'en uzun süre görev yapan vali' olan v...
GÜNCEL
Bakan Akar'dan CHP'li Başarır'a tepki!
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır'ın sözlerine tepki gö...
Bursa'da nefesler tutuldu! Karacabey, Fenerbahçe ile karşılaşacak
Cezaevinde 'corona' isyanı: 8 mahkum hayatını kaybetti, 52 kişi yaralandı
85 milyon kişi işsiz kalabilir!
Kuvvetli bir antioksidant kaynağı! Yararlarına bakmadan geçmeyin

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da otomobiller kafa kafaya çarpıştı! Ö...

 Bursa'nın İnegöl ilçesinde iki otomobilin kafa...

Bursa'da sorumsuz korona vakası 1 yıllık eme...

Bursa İl Sağlık Müdürü Dr Fevzi Yavuzyılmaz, virüsün...

Yeni yasaklar için karar günü! İşte Bilim Ku...

Koronavirüs salgınında vaka ve ölüm sayıları artarke...

Bursa'dan kahreden haber! Ünlü kuaför ve eşi...

Bursa'nın tanınan kuaförlerinden Ferhunde Caner ve e...

Bursa'da Suriyeliler arasında kız kavgası! B...

Bursa'da Suriyeli iki grup arasında kız meselesi yüz...

Bursa'da kan donduran olay! Önce öldürdü, ar...

Bursa'nın Kestel ilçesinde yaşanan korkunç olayda, 2...

Bursalılar dikkat! Yarın başlıyor, cezası va...

Bursa'da şehir içi yük ve yolcu taşıyan ticari araçl...

Polisin durdurduğu araçta 1 kilo eroin! Tanı...

Konya'da polis ekiplerinin operasyon yaptığı bir oto...

Bursa'da korkutan kaza! Refüjdeki tabelalara...

Bursa'da kontrolden çıkan aracın refüjdeki tabelalar...

Büyüme rakamları açıklandı

Türkiye ekonomisi koronavirüse karşı alınan tedbirle...

Bursa'da cezaevi önündeki cinayetin şüphelis...

Bursa'da cezaevine oğlunu ziyarete giden Sadık Çayır...

Sahiller doldu, başhekim isyan etti: Hakkımı...

Koronavirüs vakalarındaki artışa rağmen vatandaşları...

Bursa'da yabani hayvanlar şehre indi!

Bursa'da yabani hayvanlar şehir merkezine indi. Nilü...

Bursa'da madde bağımlılarının mesken tuttuğu...

Osmangazi Belediyesi, Koğukçınar Mahallesi'nde can v...

Bursa'da hareketli anlar! Polisi görünce kaç...

Bursa'da sokağa çıkma kısıtlamasına aldırış etmeyere...