Kayınvalidesiyle birlikte ortadan kaybolan damat aranıyor!

Zonguldak'ta yaşanan olayda 2015 yılında apartman yapımına başlayan müteahhit Ragıp Bayraktar hakkında, 70 dairelik binanın ücretlerini ödeyen ama konutları teslim edilmeyen hak sahiplerinin suç duyurusunda bulundu. Hak sahipleri şikayetlerinde, Bayraktar'ın yaklaşık 50 daireyi kayınvalidesinin üzerine geçirerek kaçtıkları belirtildi.

TÜRKİYE, 23 Mart 2021 Salı, 15:38
Kayınvalidesiyle birlikte ortadan kaybolan damat aranıyor!

Kentte müteahhitlik yapan Ragıp Bayraktar, Terakki Mahallesi Soğuksu Caddesi'nde 2015 yılında apartman inşaatına başladı. İnşaat öncesi proje üzerinden satışa başlayan Bayraktar, dairelerin büyük bölümünü sattı. Yaklaşık 70 kişi, 7 yıl önce 90 bin lira ile 210 bin lira arasında değişen fiyatlarla daire satın aldı. İnşaat başladıktan sonra ise sürekli durdu. Binanın 2 yılda yüzde 20'si tamamlanabildi. Zonguldak Belediyesi de 2 Mart'ta binayı yapı denetim firmasının istifası nedeniyle mühürledi. Hak sahiplerinin ise geçen sürede inşaatın bitirilmesi için yaptıkları girişimler sonuçsuz kaldı.

Yaptıkları araştırmada, binanın Bayraktar'ın kayınvalidesi Nükhet Erkaya üzerine geçirildiğini öğrenen hak sahipleri, Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikayette bulundu. Bayraktar ve Erkaya hakkında, 'dolandırıcılık' suçundan şikayette bulunan hak sahipleri, dilekçelerinde, "Yapılan araştırma sonucunda Ragıp Bayraktar'ın yaklaşık 60- 70 kişinin parasını ödeyerek, satın aldığı ya da kat karşılığı inşaat sözleşmesi yaptığı kişilerin dairelerini kayınvalidesi olan Nükhet Erkaya'ya tapuda devrettiğini, daireleri bize vermemek için kaçırdığını ve kayınvalidesi ile fikir ve eylem birliği içinde hareket ederek bizleri dolandırdığını öğrendik. Yapılan araştırmada yine Ragıp Bayraktar'ın taşınmazları kayınvalidesine devrettikten sonra kayınvalidesinden vekaletname alarak bir kısım daireleri vekaleten 3'üncü kişilere devrettiğini öğrendik.

Ragıp Bayraktar ile birlikte hareket eden kayınvalide Nükhet Erkaya ile yapılan görüşmeler de sonuç vermedi. Nükhet Erkaya, baştan beri bu dairelerin bizlere satıldığını bilmesine rağmen Ragıp Bayraktar ile iş birliği yaparak bizleri dolandırmışlardır. Yine bizim ve bizimle aynı durumda olan diğer mağdurların dairelerinin başkalarına tekrar satılacağı duyumu alınmıştır. Şüpheliler birlikte hareket ederek, yaklaşık 60- 70 kişiyi dolandırmışlardır" dedi.

DUBLEKS DAİRE İÇİN 210 BİN LİRA ÖDEDİ

Binadan aldığı dubleks daire için 2015 yılında 210 bin lira ödediğini söyleyen Nilgün Özaydın, kendisi gibi birçok kişinin tüm birikimlerini müteahhide verdiğini söyledi. İki yılda teslim edileceği söylenen binanın henüz yüzde 20'sinin tamamlandığını anlatan Özaydın, "70 arkadaşım, varını yoğunu vererek bu binaya girdi. Bize 2 yıl sonra teslim olacağı söylenen binamız hiçbir şekilde teslim olmadığı gibi şu an tarihi eser gibi bir hale gelmiştir. Bayraktar'a mağduriyetimizi her türlü dile getirdiğimizde bizim vicdanımızla oynayıp hep oyaladı. Bizi mağdur etti. Beyefendi ondan sonra bizim önümüzde temel atıldıktan sonra bir iş adamıyla yaptığı anlaşmayla 5 katlı, 1 artı 1 bina yaptı.

Bunun parasını peşin aldığını ve yapmak zorunda olduğunu söyledi. Bizden kaçışlar başladı. Bizler varını yoğunu buraya veren insanlarız. Çoğu arkadaşımızın borcu yok. Borçlu olan olmayan yeter ki bina bitsin diye beyefendiye paralar ödendi. Oysa bu paraları başka yere kullanmış. Savcılığa şikayette bulunduk" diye konuştu. 

DAİRELERİ KAYINVALİDESİNİN ÜZERİNE DEVRETTİĞİ İDDİASI 

Umut Taşdelen ise olayın dolandırıcılık olduğunu ve şikayetlerinin takipçisi olacaklarını belirterek, "Burada çok ciddi şekilde dolandırıcılık söz konusu. Bayraktar yaklaşık 45- 50 daireyi kayınvalidesinin üzerine devrediyor. Ben de dahil olmak üzere müteahhide güvenerek tapusunu almamıştık.

Tapusu alınmayan dairelerin tamamını kayınvalidesine devrediyor. Birlikte bunu planladıkları gözüküyor. Hiçbir şekilde kayınvalidesiyle de görüşemedik. Avukatı aracılığıyla görüştüğümüzde daireyi bizlerin bitirmek istediğini ilettik. Onla da bir neticeye varamadık ve savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Daire sahiplerinin parasının çoğunu ödemişti. Borcun yüzde 90'ı tamamlanmıştı, ancak burada binanın yüzde 20'si ancak tamamlanmış. 6 milyon lira bir para dolandırıldık yani. Sürekli şehir dışında ve telefonlara bakmıyor. Mesajla geri dönüyor" diye konuştu. 

İddialara cevap veren Ragıp Bayraktar ise şirketinin ekonomik olarak zor duruma düştüğünü söyledi. Daireleri hak sahiplerine teslim etmek için hukuki süreç başlattığını ifade eden Bayraktar, "Şirketin şu anda yapabilirliği yok. Daire sahipleriyle, inşaatın tamamlaması için anlaşmak amacıyla toplantıya katıldık.

Daire sahiplerinden alacak da var, satılacak daireler de var. Bununla ilgili uzlaşma yoluna gittik aslında. Süreç şu anda daire sahibi olanların dairelerini üzerlerine devredebilmek için ben de hukuki süreç başlattım. Onları teslim etmeye çalışıyorum" dedi.

Kaynak: Posta

GÜNCEL
Aşı olmayanlar kıraathanelere alınmayacak!
Türkiye Kahveciler, Kıraathaneciler ve Büfeciler Federasyonu, 2 doz aşısını yaptırmayan müşterile...
GÜNCEL
Bakan Koca duyurdu! BioNTech aşılarında flaş gelişme
Bakan Koca: "Biontech aşılarımız dün gece gelmeye başladı. 13 milyon doza yakın aşımızı Pazartesi...
GÜNCEL
Milas'ta alevler termik santrale sıçradı
Muğla Milas'ta devam eden orman yangını termik santrale sıçradı.
GÜNCEL
Türkiye'de son 24 saatte 26.822 yeni vaka!
Sağlık Bakanlığı'nın internet sitesinde yer alan "Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu" güncellendi...
GÜNCEL
Konya'da 7 kişinin silahla öldürülmesiyle ilgili aranan katil zanlısı yakalandı
Konya'da 7 kişinin silahla öldürülmesiyle ilgili aranan katil zanlısı Mehmet Altun yakalandı.
GÜNCEL
Teşhisi konulamayan bebek hayatını kaybetti
Bursa'nın İnegöl ilçesinde teşhis konulamayan 7 aylık bebek hayatını kaybetti.
Koronavirüs aşılarına zam
Bursa'da Süper Enduro Şampiyonası heyecanı
MSB: Denizden tahliyeye destek için 2 gemi sevk edildi
'Yangınların faillerini de azmettirenleri de biliyoruz'

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da kahreden ölüm... Minik Kuzey balkon...

Bursa'nın Nilüfer ilçesinde, 3. kattaki evin balkonu...

Bir yangın da Bursa'da! Yürekler ağza geldi

Türkiye'nin birçok bölgesinden yangın haberlerinin g...

Aşırı sıcak hava ne kadar sürecek? Meteorolo...

Türkiye 8 gündür orman yangınları ve aşırı sıcaklarl...

Bursa'da çatısını tamir ederken dehşeti yaşadı!

Bursa'da akan çatısını tamir eden vatandaş yemek mol...

Bursa'da acı olay! Husumetlileri tarafından ...

Bursa'da 2 kişi, aralarında husumet bulunan şahsı iş...

Bursa'da şerit ihlali yapan sürücü, karşı yö...

 Bursa'da şerit ihlali yapan bir sürücü, karşı ...

Oyak Renault'un Bursa fabrikasında üretilmey...

Renault Megane sedan markalı araçların Karsan tarafı...

Türkiye'deki orman yangınlarını terör örgütü...

Türkiye son günlerde yurdun birçok noktasında çıkan ...

Bursa'da akılalmaz olay! Evini ateşe verdi s...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde bir kişi, oturduğu apartm...

Bursa'da zincirleme kaza! Ölü ve yaralılar v...

Bursa'nın Gemlik ilçesinde meydana gelen kazada 2 ki...

Bursa'da sıcaklık rekoru bekleniyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 5 günlük hava tahmin rap...

Araç sahipleri dikkat! 300 liralık kar yüzün...

Motorlu araçlar için belirli sürelerde değiştirilmes...

Bursa'daki rehabilitasyon merkezinde yangın!...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde bir özel rehabilitasyon m...

Maske takma kavgasında tekmeler havada uçuştu

Üsküdar'da otobüste yolculuk yaptıkları esnada maske...

29 Temmuz koronavirüs rakamları belli oldu

Sağlık Bakanlığı'nın internet sitesinde yer alan "Tü...