Kılıçdaroğlu: Atatürk'e hakaret etmek için mi açtınız Ayasofya'yı?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. CHP lideri, Ayasofya'daki vaazın ardından yaşanan Atatürk'e hakaret tartışmalarıyla ilgili, "Bu meczupların geldiği yer, 'Keşke Yunan galip gelseydi' eksenidir" dedi. Kılıçdaroğlu sözlerinin devamında "Ayasofya'yı Atatürk'e hakaret etmek için mi açtınız? O meczup acaba İstanbul'un işgalini biliyor mu?" dedi.

SİYASET, 01 Haziran 2021 Salı, 15:46
Kılıçdaroğlu: Atatürk'e hakaret etmek için mi açtınız Ayasofya'yı?

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM'deki grup toplantısında açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, Ayasofya'daki vaazdaki ifadelerin ardından başlayan tartışmalarla ilgili olarak, "O meczup Mustafa Kemal Atatürk, işgal altında Dolmabahçe önünde savaş gemilerine 'Geldikleri gibi giderler' dediğini biliyor mu? Bu meczup kişi Kahramanmaraş'ın kurtuluşunda ilk kurşunu atan Sütçü İmam'ı biliyor mu acaba? Ne dediğini biliyor mu? Bu meczupların geldiği yer, 'Keşke Yunan galip gelseydi' eksenidir" dedi. 

Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları:

"Neredeyse bir ordu görevlendirecekler, kadınlar siz yeri geldiğinde bir orduyu da dağıtırsınız. İkizdereliler güçlerinin farkındalar. Tabiatı korumak hepimizin ortak görevi. Ağaç hepimiz için, balıklar hepimiz için, onlar yaşayacak ki, biz de yaşayalım. Öncülüğünü İkizdereli kadınlar yapıyor, sizlere yürekten teşekkür ediyoruz. 

NORMALLEŞME ADIMLARI

Normalleşme başladı, umarım kısa süre içinde sağlıklı bir dünyada yaşarız. Açıldı ama birkaç noktada iktidarın dikkatini çekmek bizim görevimiz. İş yerlerini açtınız, aşılamada önce iş yeri sahibi ve çalışanların aşı olması lazım. Bu olduğu takdirde daha sağlıklı bir süreci başlatmış oluruz. Kiralarda stopajın kalkması lazım. Kaldırın bunu. İcra daireleri, bir süre bırakın, adam bir nefes alsın. Parası yok zaten bu adamın. Bırakın gelir elde etsin. İcra daireleri, erteleyin, nefes alsın esnaf. Kredilerin faizlerini erteleytin. Biz sileceğiz ama bunlar silemezler en azından erteleyin. 

ATATÜRK'E HAKARET TEPKİSİ: BU MECZUPLARIN GELDİĞİ YER 'KEŞKE YUNAN GALİP GELSEYDİ' EKSENİDİR 

Her millet kendi tarihine saygı duyar. Kendi tarihi içindeki acı olayları da, sevineceği olayları da belleğinin bir yerinde tutar. Ayasofya Camii'ni açtılar. Camide görev yapan imamların, sevgiyi saygıyı, hoşgörüyü anlatması lazım. Dert varsa, çözümler konusunda toplumu aydınlatması lazım. İmamların da tarihlerine saygılı olması lazım. Hele hele Müslümanlığın öngördüğü sevgiyi, saygıyı asla unutmamaları gerekir. Atatürk'e hakaret etmek için mi açtınız Ayafosya'yı. Atatürk hayatını bu millet için vermiş. O meczup İstanbul'un işgal altında olduğunu biliyor muydu bir dönem? O meczup Mustafa Kemal Atatürk, işgal altında Dolmabahçe önünde savaş gemilerine 'Geldikleri gibi giderler' dediğini biliyor mu? Bu meczup kişi Kahramanmaraş'ın kurtuluşunda ilk kurşunu atan Sütçü İmam'ı biliyor mu acaba? Ne dediğini biliyor mu? Bu meczupların geldiği yer, 'Keşke Yunan galip gelseydi' eksenidir.

Sayın Bahçeli de bu konuda konuşmuş. Sayın Bahçeli'nin Atatürk'e sahip çıkması başımın üstüne ama asıl kızmamız gereken bu meczup mu? Konuşmayı devlet ricali önünde yapıyor. O devlet ricalinden bir Allah'ın kulu çıkıp "Ne söylüyorsun, bunu konuşamazsın" dedi mi? Demedi. Bahçeli, sen kime kızıyorsun? O çocukları, o meczupa teslim eden kim? 

İNÖNÜ ANEKTODU TEPKİSİ

İnönü'nün bir konuşmasını anlatıyor, böyle bir şey yok. Meclis'te değil, dışarıda konuşmuştur diye onu da araştırdık, böyle bir konuşma olmamış. Erdoğan, bu kadar yalan söylerken senin hiç yüzün kızarmıyor mu? 

Finlandiya 300 avronun hesabını soruyor, biz "128 milyar dolar nerede?" dedik suçlu ilan edildik. Soru sormak ne zamandan beri suç oldu? "128 milyar dolar nerede?" diye soruyoruz, suçlanıyoruz. Neden? İktidardakiler suçlu da onun için. 

"10 BİN DOLAR ALAN SİYASETÇİ" TARTIŞMASI

Bu devletin İçişleri Bakanı, TRT'de programa katılıyor. Bir siyasetçiyi keklemişler, 10 bin dolar veriyorlar. Ben söylemiyorum, mafya da söylemiyor. Kim söylüyor? Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin İçişleri Bakanlığı koltuğunda oturan kişi söylüyor. Suçu, suçluyu biliyor. Birilerine mesaj gönderiyor. Her ay 10 bin dolar alıyor bir siyasetçi. Emniyet İstihbarat, İçişleri Bakanı'nın emrinde, Jandarma İstihbarat, İçişler Bakanı'nın emrinde. Kişiyi de biliyor, rakamı da veriyor. Verenlerin dilinden de konuşuyor, kekliyorla diye. Savcı çağırırsa gideceğim, açıklayacağım diyor. Beni AK Parti ve MHP'li kardeşlerimin dinlemesi lazım. Rüşvet. Yüz kızartıcı suç bir kere.

Soruşturma ve kovuşturmayı gerektiren bir suçun işlendiği göreviyle bağlantılı olarak öğrenip bildirmeyi ihmal eden kamu görevlisi 6 aydan 2 yıla kadar hapisle cezalandırılır. İçişleri Bakanı suçluyu niye gizliyor? Saraya şunu mu demek istiyor; "Ben onu teslim aldım, bana dokunamaz, hiçbir savcı bana bunu soramaz."

Devleti bu mantıkla yönetirseniz devleti suç örgütlerine, terör örgütlerine teslim edersiniz. Bu konuda TBMM'ye dedik, çağır Soylu'yu, burada 600 milletvekili, eski milletvekilleri var. Kim bu siyasetçi? Öğren, gereğini yap. TBMM'yi bu töhmetten kurtar dedik. Tık yok onda da. Şentop bu Meclis'in onurunu korumak zorundadır. Bu pisliği aydınlatmak zorundadır

GÜNCEL
Günlük aşılamada yeni rekor!
Sağlık Bakanı Koca, "Saat 24 itibarıyla, 18 bin 584 merkezde 47 bin 314 sağlık çalışanımız 1 mily...
SPOR
İtalya, üst tura çıkmayı garantiledi
EURO 2020 A Grubu'ndaki ikinci maçında İtalya, İsviçre'yi 3-0 yendi ve puanını 6'ya çıkararak üst...
GÜNCEL
Kutlucan'dan görev değişikliği duyurusu: YeniDönem'de yeni süreç!
Doğru, objektif, tarafsız ve ilkeli yayıncılık anlayışıyla başta Bursa olmak üzere Türkiye ve dün...
GÜNCEL
Acı haber: Polis memuru çatışmada şehit oldu!
Muğla'nın Bodrum ilçesinde silah kaçakçılarına yönelik düzenlenen operasyonda çıkan çatışmada yar...
SPOR
Bursaspor'da 'Hatıran Yeter Kampanyası' sona erdi!
Bursaspor Kulübü'nde Şubat ayında başlatılan 'Hatıran Yeter Kampanyası' sona erdi. Yeşil-beyazlı ...
GÜNCEL
İnsanlığın nerede kaldı? Bursa'da isyan ettiren görüntüler
 Bursa'da aracın arkasına bağladığı atı kilometrelerce koşturarak eziyet eden sürücüye vatan...
İtalya, üst tura çıkmayı garantiledi
Dünyanın gözü bu zirvede: Putin ve Biden Cenevre'de bir araya geldi
Özgür Özel, karara isyan etti: Yaptığım en zor açıklama
Murad-ı Hüdavendigar Kosova'da dualarla anıldı!

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da trafo patladı, 3 köy evi küle döndü

Bursa'nın Mudanya ilçesinde trafonun patlaması netic...

Korona nedeniyle düğünlerde yasaklanmıştı! Y...

Nikah törenleri ile düğünler, 1 Haziran tarihinde ba...

Marmara'da görülen deniz salyası için çözüm ...

Marmara Denizi'ni esir alan ve Ege Denizine doğru ya...

Bursa Valiliği yeni kararları duyurdu! Muaf...

Bursa Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu yeni tip korona...

Yok böyle nankörlük... Bursa'da üzülüp işe a...

Bursa'da 20 gün önce işe başladığı çay ocağındaki pa...

Aşı kuyruğu! Bursa'da hastanelerin önü doldu...

Bursa'nın Gemlik ve Mudanya ilçesinde aşı yaşı 40 ol...

Bursa'da 70'lik dedenin kalkıştığı işe inana...

Bursa İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı ekipler ...

Bursa'da korkunç kaza! Karşı şeride uçup baş...

Bursa'da aşırı sürat nedeniyle kontrolden çıkan otom...

Ortalık savaş alanı... Bursa'da polise vurup...

Bursa'da polisin dur ihtarına uymayan sürücü bir pol...

Altın ve doları olanlar dikkat: Kritik gün!

ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararı öncesi altın üz...

Altın yükselecek mi, düşer mi? Uzmanlardan ç...

Vatandaşlar ve yatırımcılar altın neden düşüyor soru...

Korkunç olay! Bursa'da aracının içinde hayat...

Bursa'da bir adam aracının içinde silahla hayatına s...

Flaş haber....'Yerinde aşı uygulamasına başl...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Üretimin devamlılığı ...

Antalya'da iki kadın trafikte birbirine gird...

Antalya'da iki kadının trafikte saç saça, baş başa k...

Bursa'da tıra arkadan çarpan sürücü, araçta ...

Bursa'da tıra arkadan çarpan hafif ticari araç sürüc...