Kılıçdaroğlu'ndan Bilim Kurulu'na tepki: Ne dedikleri belli değil

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti kongrelerine tepki gösterdi. Partisinin kurultayı ile AK Parti kongrelerini karşılaştıran Kılıçdaroğlu, "Hangisi örnek, hangisi ülkeyi adaletle yönetir?" diye sordu. Kılıçdaroğlu, "CHP gelse iktidarı yönetebilir mi diyorlar. Bal gibi de yönetir, açlık olmaz, sefalet olmaz" ifadesini kullandı.

SİYASET, 06 Nisan 2021 Salı, 14:07
Kılıçdaroğlu'ndan Bilim Kurulu'na tepki: Ne dedikleri belli değil

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'nin TBMM'deki grup toplantısında açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları:

Çaresizlik üreten, çaresizliğini örtbas etmek için sağa sola saldıran, yapay gündemlerle toplumu meşgul etmek isteyen tek kişi hükümeti ile karşı karşıyayız. 

İnsanlar can derdinde, aşı bekliyorlar. Nerede aşılar? Isparta'da yaşlı bir kadına soruyorlar, söylediği bir türlü aşı sırası gelmedi, 70 yaşını aşkınım diyor? Kim bu aşıları bulacak, Türkiye'ye getirecek? Bu ülkeyi kim yönetiyor? Bu soruyu herkesin kendisine sorması lazım. Özellikle AK Parti'ye geçmişte oy vermiş, şimdi kafası karışık olan vatandaşlarıma seslenmek istiyorum. Bu gidiş gidiş değil diyorsan bu kardeşini dinleyeceksin. 

Sağlık çalışanlarının bir istekleri vardır, meslek hastalığını kabul edin dediler. Yapmıyorlar. Niçin yapmıyorsunuz? Bu insanlar 24 saat çaba harcarken bir taleplerini neden yerine getirmiyorsunuz? Çok sayıda sağlıkçı hayatını kaybetti bu süre içinde. Bütün bunların sorumlusu kim? Bu ülkeyi yöneten kim? Yönetiminde söz sahibi olan kim? Böyle acı bir tabloyu Türkiye'nin önüne koyan kim? Her vatandaşımın da sormasını istiyorum. 

ASLI ÖZKISIRLAR'IN ÖLÜMÜ

Milleti canından bezdirdiler. Pandemi dolayısıyla nelerin yaşandığına dair sadece iki örnek vereceğim ve herkesin dikkatle dinlemesini isterim. Aslı Özkısırlar, İzmir'de elleri ile yaptığı takıları satarak geçimini sağlıyor, bir hastalığı var, yatarak tedavi olması lazım, bir türlü boş yatak bulamıyor. Sonunda 'Neredeyse 10 günden fazladır hastaneye yatış için bekliyorum, ama siz yapın kongrenizi' diyor. Bu genç kızımıza yatak bulunamadı, hayatını kaybetti. Sorumlusu kim? Yine Bay Kemal diyecek? Sensin sen, hala bilmiyor musun, sen yönetiyorsun bu ülkeyi. 

Soruyorlar 'dostlarınız kim?'. Bu ülkenin garibanlarıdır, esnafıdır, apartman görevlileridir bizim dostlarımız. Halktır, halk bizim dostlarımız.

KAYSERİ'DEKİ ÖRNEKLE MASKE CEZASI TEPKİSİ

Kayseri'de Sidar adında 16 yaşında bir kızımız, evine giderken güvenlik görevlisi çağırıyor. Maskeyi nizami takmadın diyor, ceza kesiyor. Gencecik fidan gibi kızımızın babası esnaf, 900 lira ceza kesiyorlar. Ödeyemiyorlar. 22 Mart'ta mektup, 23 Mart'ta icra servisine geleceksin diyorlar. Açıklama şöyle, 'borcunuzun mallarınızla haczadilerek paraya çevrilmek suretiyle tahsil edileceğini bilin' diyor. 16 yaşındaki kız, maskeyi nizami takmamış, 900 lira ceza, ödeyemiyor, hacizle parayı alacağız diyor. Bu bir zulüm değil mi? Bir de şuna bakın. AK Parti'nin kongresi. Maskesiz bir sürü insan var, ceza yazan var mı? Yok. 16 yaşındaki Kayseri'deki Sidar'a 900 lira ceza, vicdan kabul eder mi? Bu tabloyu, AK Partili, MHP'ye oy veren kardeşlerim içlerine sindiriyorlarsa bir şey demiyorum. Adaletsizlik var diyorlarsa beni dinleyin. Sözüm sözdür, bu ülkeye mutlaka, adaleti, adaleti, adaleti getireceğiz. 

Karadeniz'den başladılar, kalabalık kongreler. Yanlış arkadaş. Defalarca söyledik, bunlar yanlıştır diye. CHP kurultayında bütün sosyal mesafeler korundu, AK Parti kurultayında yok. CHP devleti yönetmemektedir, AK Parti'nin bir kişisi devleti yönetmektedir. Kurultayı yapmadan önce Sağlık Bakanlığı'na yazı yazdık, kongremizi nasıl yapalım diye. Kapalı yerde yapmayacaksınız dediler. Biz de yaptık. Söyleyin bakalım. Devleti kim daha iyi yönetir? Kim adaletle yönetir? 

BİLİM KURULU TEPKİSİ

Bir de bilim kurulu var. Allah aşkına kendinize bilim kurulu demeyin, bilime ayıp. Oturmuşlar koltuğa, 4 Nisan'da ABD'yi vaka sayısında geçtik. Dün 193 kişi resmi rakamlara göre hayatını kaybetti. Bilim kurulu tamamı hikaye. Hiçbirisinin bilimle ilgisi yoktur. Orada oturanların hiçbirisinin bilimle ilgisi yoktur. Senin kurallarına uymazlarsa izzet ü ikbal ile çekileceksin. Oturmuşlar oraya, bilim kurulu ayrı havada, Sağlık Bakanı ayrı telden çalıyor, saray ise kaç kişi ölürse ölsün. Bu mudur devleti yönetmek? 

Peki, bu fatura kime çıkıyor? 193 kişi hayatını kaybetmiş, insan gece uyumaz. Bunların umrunda bile değil. 100 bin kişi de ölse umurlarında değil. Ben paramı nasıl alacağım, Londra'daki bankalara nasıl yatıracağım, dertleri bu. Beşli çetenin garantilerinin tamamı dövizle. Peki, esnafın, manavın, taksicinin, sokak satıcılarının durumu, simitçilerin, pastacıların, yeşil saha çalıştıranların durumu. Bin lira verdim idare edin, bir ay geçinin bakalım, nasıl geçiniyorsun? Senin gözünün önünde sadece Amerikan doları var, Avrupa'nın avrosu var. 

"BİR AYAKKABICI 'İLK DEFA BANA İKİNCİ EL AYAKKABI VAR MI?' DİYE SORULDU DİYOR"

Ramazan ayı geldi, en çok iş yapacağımız dönemde dükkanlar kapandı diyor bir esnaf kardeşimiz. Senin dükkanının kapanmasına neden olan kongreleri kim yaptı? Her 100 metrede bir dükkan kapatıldığını görüyor arkadaşlarımız. Geçinemiyor adam. Kirayı ödeyemiyor. Saraydakiler bunu biliyor mu? Bilse ne olur, bilmese ne olur? Onun gözünde esnaf yok ki, nasıl olursa vururum ensesine tokadı, alırım oyumu. Bu esnaf eski esnaf değil, sana sandıkta hesabını soracak. 2000 nüfuslu Aksu ilçesinde, 6 aydır açığım, 25 bin lirayı bulan veresiye defterim var diyor. Bu vatandaşın yaşadığı sorunları siz biliyor musunuz? İntiharlardan haberiniz var mı? Yoksulluk diz boyu, haberiniz var mı? Aksu'da bir ayakkabıcı, 30 yıldır satarım, ilk defa bana ikinci el ayakkabı var mı diye soruldu diyor. 

DÜNYA
Merkel'in yerine geçecek isim belli oldu
Almanya'da yıllardır başbakanlık görevini üstlenen hem de partisi CDU'ya liderlik yapan Angela Me...
SAĞLIK
Ramazanda hazır çorbaya dikkat
Paketli gıdaların bilinçli tüketilmesi gerektiğini söyleyen Uzman Diyetisyen Veysel Ciğerli, özel...
ASAYİŞ
Bursa'da kadın cinayeti! Ayrılacağı eşine sokak ortasında kurşun yağdırdı
Bursa'da ayrılmak üzere olduğu eşiyle sokak ortasında tartışan Mehmet Yıldız, eşini tabancayla 3 ...
DÜNYA
Yalan söyleyenler gözbebeğinden tespit edilecek
ABD Lehi merkezli teknoloji şirketi Converus, yüzde 90 doğruluk oranıyla çalışan bir yalan tespit...
TÜRKİYE
47 eski askeri öğrenci için gözaltı kararı
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'nün Kara Kuvvetleri mahrem yapılanması soruşturmasında 47 es...
TÜRKİYE
Dev arsa vurgunu! 300 milyon TL dolandırdılar...
Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin Ankara merkezli 14 ild...
YÖK açıkladı! Başvuru ve sınav tarihleri belli oldu
Tarihin en ürkütücü 'insan' deneyleri!
Sevgililer dehşet saçtı! Cinayeti işleyip ambulansı yanlış yönlendirmişler
Bir İngiliz savaş gemisinden Türkiye'ye bildirim!

En Çok Okunan Haberler

Tek akıllı sizsiniz... Bursa'da kahve keyfi ...

Bursa'da, sokağa çıkma kısıtlaması saatlerinde, İzmi...

Bursa'da gergin gece! 100 kişilik grup birbi...

Bursa'da aralarında husumet bulunan yaklaşık 100 kiş...

Bursa'da esnaf ve elemanını öldüresiye dövdü...

Bursa'da bir esnaf ve elemanı, işten çıkıp evlerine ...

Bursa'da büyük yangın! Alevler geceyi aydınl...

Bursa'da bir antikacı dükkanında büyük yangın çıktı....

Bursa'da Ulu Cami'ye balyozlu saldırı: 'Emir...

Bursa'da kısıtlama saatinde eline balyoz alan Tamer ...

Bursa'daki yangında şoke eden anlar! Dükkan ...

Bursa'da tarihi antikacı dükkanında çıkan yangın 2 s...

Bursa'da yanındaki kadına dehşeti yaşattı! '...

Bursa'da pırpır diye tabir edilen kasalı motosiklett...

Bursa'daki tır dehşetinin nedeni belli oldu!...

Bursa'da 4 kişinin öldüğü, 22 kişinin yaralandığı tı...

Bursa Valiliği'nden toz taşınımı uyarısı!

Bursa Valiliği bu geceden itibaren etkili olacak toz...

Bursa'da kahraman yüzbaşı genç kızı böyle ku...

Bursa'da bunalıma giren genç kız, istinat duvarı üze...

Bursa'da oto yıkamacıya baskın! Polisi gören...

Bursa'nın Nilüfer ilçesinde toplu halde otomobil yık...

Valilik az önce duyurdu! Bursa'da uzaktan eğ...

Bursa Valiliği, tüm resmi ilkokul, ortaokul ve lise ...

8 farklı tonda! Bursa'da kumandaya basan pol...

Bursa'da polis ekipleri trafik kurallarına uymayan s...

Bursa'da genç kızın kabus dolu anları... Çap...

Bursa'da ormanlık alandaki bağ evinde çapa motoruna ...

Bursa'da yürek parçalayan olay! Demir korkul...

Bursa'da 8 yaşındaki çocuk, tırmanmak istediği demir...