Kılıçdaroğlu'ndan ekonomi eleştirisi: Pik değil dip yaptı!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'ekonomi ve hukukta reform' açıklamalarını değerlendirdi. Kılıçdaroğlu, grup toplantısında ekonomiye geniş bir yer verirken, "Pik değil dip yaptı. Dövizdeki artış her şeye yansıdı. Sudan peynire kadar her şeye zam geldi" ifadelerini kullandı.

SİYASET, 17 Kasım 2020 Salı, 15:33
Kılıçdaroğlu'ndan ekonomi eleştirisi: Pik değil dip yaptı!

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM'de CHP grup toplantısında konuştu. Ekonomide reform açıklamalarına tepki gösteren Kılıçdaroğlu, "Ekonomide reform ne demek? Faizi artıracağız, zamları yapacağız da millet önceden hazır olsun. Niye sen faizleri enflasyon seviyesinde tutma mecburiyetindesin. Sen demiyor musun, faiz düşerse, enflasyon, dolar, fiyatlar düşer. Şimdi faizleri artıracağız ama enflasyon seviyesine çıkarmak zorundayız. Ne demektir bu? Londra'daki bir avuç tefecinin önünde diz çökmek demektir." dedi. 

"PARLAMENTOYA BİR YASA GETİRİYORLARSA DESTEK VERECEĞİZ"

Kılıçdaroğlu, "Erdoğan, 'Ekonomi ve hukukta yeni reform dönemi başlatıyoruz' dedi. Ders aldılarsa, eyvallah. Düzeltmek için Parlamentoya bir yasa getiriyorlarsa destek vereceğiz. Hukukta reform yapacağım diyorsan yarın sabah ODA TV'ye izin vereceksin. Nasıl oluyor da sen bütün internet sitesini kapatırsın?  RTÜK tam bir baş belası. Havuz medyası her türlü şeyi yazar tık yok. Özgür medyada bütün gözü. Acaba bir yerden bir şey bulup bunlara ceza yazabilir miyim, ekranlarını karartabilir miyim? RTÜK bundan vazgeçecek mi?" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları:

İktidar sahaya çıkamıyor, çünkü hepsi protesto ediliyor. O zaman görev bize düşüyor. Yine 81 ile gideceğiz, bu kez sadece çözümleri anlatacağız. Bir çözüm önerilirse onu da alacağız. 

Bir ekonomi masası kurduk. Görev alan milletvekili ve arkadaşlarımız, devlette yöneticilik yapmış, hazinede yöneticilik yapmış, eskiden bakanlık yapmış, pek çok arkadaşımızı görevlendirdik. Bu kez gideceksiniz, her ile gideceksiniz. Sorun yaşayan aktörlerle birebir görüşeceksiniz, sorunları nasıl çözeceğimizi yetkin bir kişi olarak hem politikacı hem teknokrat olarak anlatacaksınız. 

Sorun var çözemiyorlar. Çünkü liyakatli elemanları yok. Biz çözeceğiz. Bizim çözme konusunda bilgi birikimimiz var. Bizim kimseye verecek hesabımız yok. Kimse bizi mal varlığımızla tehdit edemez. Demokrasiyle demokrasi, sonuna kadar. 

Esnafı, çiftçisi, emeklisi herkes perişan. Saraylarda oturanlar bu gerçeği göremiyorlar. Duymak istemiyorlar. Biz, gerçeği anlatmaya devam edeceğiz. 15 gün önce ekonomi pik yapıyor diyenler 15 gün sonra gerekirse milletce acı reçete vereceğiz diyorlar. Hani büyüyordu. Dolarla ihale alanlar için ekonomi pik yapıyor. Dolarla devlete borç verenler için de ekonomi pik yapmış vaziyette. Buradan AK Partili kardeşlerime seslenmek istiyorum. Bunlar kendilerini yerli ve milli olarak tanımlıyorlardı. Yerli ve milli olanlar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından dolarla borçlanma için tahvil çıkarır mı? Bana borç ver dolar üzerinden ver diyorsun. Sarayın bekçiliğini yapana da çözüm geçerli. Dolarla fiyat garantisi alanlar için de ekonomi pik yapıyor. Yandaşlar ve tefeciler için ekonomi pik yapıyor. 

İŞSİZLİK RAKAMI VE İŞSİZLİK SİGORTASINDAN PARA ALANLAR

Esnaf, çiftçi, emekli için ise ekonomi dip yaptı. Gelirleri düştü, enflasyon gelirlerini götürdü. Dövizdeki her artış fiyata yansıdı. Sudan tutun elektriğe kadar, her şeye zam. 10 milyon 287 bin işsizimiz var. Cumhuriyet tarihi rekoru kırıldı. İşsizlik sigortasından para alanlar 225 bin kişi. Türk Lirası için çağrı yapıyorlar. Ankette yüzde 55.9 paramı döviz olarak tutarım demiş. Tutarım diyenlerin yüzde 32'si AK Parti, yüzde 41'i MHP seçmeni.

ÖDEMELERDEKİ KUR FARKI

Rakamlar kimden? TBMM adına denetim yapan Sayıştay'dan. Dolar kurundaki artış nedeniyle ödenen kur farkları. 2015 yılında kur artışı nedeniyle 9 milyar 284 milyon lira fazla para ödenmiş, 2018'de 25 milyar lira kur farkı ödenmiş, 2014-2019'da ödenen para 61 milyar 719 milyon lira. Kime? 5 kişiye. Bunlar için ekonomi pik yapıyor, doğru. 

KKTC ZİYARETİ İÇİN 'İSRAF' TEPKİSİ

Ne oldu da 18 yılın sonunda milletin önüne acı receteyi koyuyorsun? Bakan dedin, müsteşar dedin, milletvekili dedin istediğin oldu. El kaldır deyince blok halinde 19 Mayıs gösterisi gibi el kaldırıyorlar. 18 yılda ne istediysen yaptın. Bunun sorgulanması lazım vatandaş tarafından. Sarayda israfı hala yapmaya devam ediyor. Kıbrıs'a gittiler sayın Bahçeli ile beraber. Yavru vatan, bağımsızlık için mücadele ediyor. Onların bayramında bu ülkenin cumhurbaşkanının ve muhalefet partisinden bir kişinin gitmesi güzel ama nasıl gittiler? Biz oraya piknik yapmaya gideceğiz dediler. Maraş'ta piknik yapacaklar. Piknik yaptıkları alan ben en az iki kez gittim. Orada zaten öğrenci yurtları vardı. Bir uçak Recep Tayyip Erdoğan için bir başka uçak Bahçeli için, bir başka uçak bakanlar ve heyetler için. Mevlüt Çavuşoğlu için ayrı uçak, iki uçak da koruma var. Meşhur bir atasözü var ya, ayranı yok içmeye... Bunu yaparken bu ülkede konteynerlerden beslenen, pazar artıklarından beslenen milyonlar hiç aklınıza gelmiyor mu sizin? Sizde vicdan, ahlak var mı?  Gittiler oraya Rauf Denktaş'ın mezarını ziyaret etmediler. Orada piknik yapıyorsan bunu sana sağlayan kişinin adı Bülent Ecevit'tir. Ecevit'in adını ağzına alamaz. Milliyetçilik nedir deseniz yerliyiz ve milliyiz diyecekler. 

'EKONOMİDE REFORM' ELEŞTİRİSİ

Ekonomide reform ne demek? Faizi artıracağız, zamları yapacağız da millet önceden hazır olsun. Niye sen faizleri enflasyon seviyesinde tutma mecburiyetindesin. Sen demiyor musun, faiz düşerse, enflasyon, dolar, fiyatlar düşer. Şimdi faizleri artıracağız ama enflasyon seviyesine çıkarmak zorundayız. Ne demektir bu? Londra'daki bir avuç tefecinin önünde diz çökmek demektir. 

Dünya Sefalet Endeksi diye bir endeks var. 33 ülkeyle ilgili bir çalışma yapılmış. Türkiye; Arjantin, İran ve Güney Afrika'dan sonra 4. sırada. 

Sadece faizleri artırmak için yol ve yöntem arıyorlar. Çünkü, Londra'daki tefeciler faizi artırmazsan para vermem diyor. Damadı değiştirdik ekonomi düzelir. Bir esnaf demiş ki; 'Ayak kokuyor, çorabı değiştirsen ne olur.'

Hakimlerin savcıların belli odaklardan talimat almadan karar vermedikleri Erdoğan da biliyor, biz de biliyoruz, dünya da biliyor. Adalet Bakanı da konuşmuş, "bırakın adalet yerini bulsun isterse kıyamet kopsun." Günaydın beyefendi.

Erdoğan, 'Ekonomi ve hukukta yeni reform dönemi başlatıyoruz' dedi. Ders aldılarsa, eyvallah. Düzeltmek için Parlamentoya bir yasa getiriyorlarsa destek vereceğiz. Hukukta reform yapacağım diyorsan yarın sabah ODA TV'ye izin vereceksin. Nasıl oluyor da sen bütün internet sitesini kapatırsın?  RTÜK tam bir baş belası. Havuz medyası her türlü şeyi yazar tık yok. Özgür medyada bütün gözü. Acaba bir yerden bir şey bulup bunlara ceza yazabilir miyim, ekranlarını karartabilir miyim? RTÜK bundan vazgeçecek mi?

GÜNCEL
Muhsin Yazıcıoğlu'nun ölümüne ilişkin yeni iddianame kabul edildi
Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığınca, Büyük Birlik Partisinin (BBP) kurucu Genel Başkanı merh...
DÜNYA
Irak karıştı! 3 protestocu öldü, 70 kişi yaralandı
Irak'ın güneyindeki Zikar vilayetinde (Nasiriye) Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr yanlılarıyl...
EKONOMİ
THY, yeni hava kargo şirketi kuracak
Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu, yüzde 100 THY iştiraki olan bir hava kargo şirketinin kur...
EKONOMİ
Altın fiyatlarında kan kaybı sürüyor
Altın fiyatları corona virüs aşısına dair artan umutların yatırımcıları riskli varlıklara yöneltm...
GÜNCEL
Bütçe görüşmesine Fuat Oktay-Garo Paylan tartışması damga vurdu
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda milletvekillerinin soruları...
GÜNCEL
Hafta sonu kısıtlamasına ilişkin yeni açıklama
İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan bilgilendirmeye göre bu hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması geçen...
Bilim insanlarından ilginç proje: Güneş'i karartacaklar
Bursa'da mobilya fabrikasında yangın!
Facebook'un kripto parası Libra için tarih verildi
Bursa'da hummalı çalışma! Önlemler arttırıldı

En Çok Okunan Haberler

Bursa'yı ayağa kaldıran olay! Herkes seferbe...

Bursa'da dün öğleden sonra evlerinden 'öğretmenlerin...

Bursa'da bir hekim daha koronaya kurban gitti!

Bursa'da görev yapan Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Öm...

Bursa'da facianın eşiğinden dönüldü! Benzin ...

Bursa'da kısıtlamanın başlamasıyla farklı noktalarda...

Bursa'da ormanlık alandaki sevgili tartışmas...

Bursa'da sevgililer arasında henüz belirlenemeyen ne...

Bursa'da genç kız sinir krizi geçirdi! Polis...

Bursa'da iki sevgilinin evlerinin odasında kavga etm...

Bursa'dan Türkiye'ye örnek olacak proje: 1+1+1

Bursalı bir firma, koronavirüs tedbirlerine 1+1+1 ko...

Bakan Koca: 'Bugünkü vaka sayımız 28 bin 351'

Koronavirüs Bilim Kurulu, Türkiye'nin gündemindeki p...

Bursa'da köyün yarısı koronaya yakalandı, öl...

Bursa'da aylar önce korona virüsten dolayı karantina...

Bursa'da jandarmadan şok operasyon! Çukurda ...

Bursa'da Uludağ'ın eteklerinde yer alan bir tepede, ...

Bursa'da 10 kadın çarşıyı karıştırdı! Ortalı...

 Bursa'nın İnegöl ilçesinde, tırnakçılık yöneti...

Bursa'da zincirleme kaza! Ortalık savaş alan...

Bursa'da meydana gelen kazada otomobil, önce çöp kon...

Bursa'da art arda kaza! Otomobil bariyerlere...

Bursa'da 10 dakika içerisinde iki yaralamalı kaza me...

Bursa'da nefes kesen kovalamaca... 10 dakika...

Bursa'da, sokağa çıkma kısıtlamasının başlamasıyla o...

Koronayla mücadelede en başarılı ülkeler bel...

Bloomberg 200 milyar dolar ve üzerinde ekonomik büyü...

10 dil biliyor, 70'ten fazla ülke gezdi! Bur...

10 dil bilen, 70'ten fazla ülke gezen 58 yaşındaki A...