Kılıçdaroğlu: 'Sana o koltuğu sağlayanlar idamla yargılandı, derhal terk et'

Partisinin grup toplantısında konuşan CHP lideri Kılıçdaroğlu, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'a, "Sen şimdi 'Keşke Yunan galip gelseydi' diyen adamın önüne diz çöküyorsun. Ben bunu kabul etmiyorum. Sana o koltuğu sağlayanlar idamla yargılandı, derhal terk et" sözleriyle tepki gösterdi.

SİYASET, 13 Kasım 2018 Salı, 14:18
Kılıçdaroğlu: 'Sana o koltuğu sağlayanlar idamla yargılandı, derhal terk et'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Türkiye ekonomik krizi aşmak zorundadır. Bunun için 13 maddelik bir öneri paketi paylaştık. Bizi arkasından suçladılar. 3 Ağustos'ta 100 günlük icraat planını açıkladılar. 100 gün doldu ne oldu? Programın açılışında şu cümleyi kullandılar: Yastık altından döviz ve altınlarınızı çıkarın. Havuz medyasında ve onların medyasında günlerce yayınlandı. 100 günün sonunda bankalarda döviz mevduatları arttı. Bizim insanımız zeki. Sana bakıyor, bu lüks şatafat  için para mı harcayacağım diyor.

Cenk Yiğiter üniversiteden atıldı. Toplantılara yasak getirildi. Yetmedi avukatlık da yapamazsın dediler. O zaman yeniden üniversite sınavına girdi sınavı kazandı. Öğrenci de olamazsın dediler. Yurt dışına da çıkamazsın dediler. Osman Kavala da aynı şekilde, Eren Erdem de aynı şekilde. Ben buradan o kardeşlerimize sesleniyorum hiç biriniz lekeli değilsiniz.

Çocuk tecavüzlerine karşı bile önlem almıyorlar. Yap kardeşim, üstelik seçimlerden önce partiler bir araya geldi. anlaştı.

YAPAMADILAR

Hayvanlar acımasızca öldürülüyor. Onlar bizim dünyamızın ortağı. Biz bunları korumak zorundayız, 100 günde yapacağız dediler ama yapmadılar.

Emekli aylıklarının bin liraya tamamlanması. En sonunda onlar da baktılar ki Kılıçdaroğlu doğruyu söylüyor. Onların oylarını almak için 1000 lirasının altında emekli maaşı olmayacak dediler.  1000 lirayı parlamentoya getireceğiz.

Şehit yakanı ve gazilere çıkarılan borçları sileceğiz diyorlar, kanun geldi mi? Gelmedi. Şehit yakınları ve gazileri kandırmak için nasıl böyle bir numara çekersin?

15 Temmuz gazileri ve şehit ve yakınları için toplanan 309 milyon TL para toplandı. Ne oldu bu para? Nereye gitti bu para?

Özel sektörde sendikalaşan varsa vallahi helal olsun. Önce işten çıkarılan sendikalaşan işçiler.

İsraf haramdır, ahlaklı insan israfa karşı durur. 100 günde israfı önleyecekler. Bindin Katar'ın uçağına geziyorsun. Ülke ülke geziyorsun. O uçak da haramdır. Doğalgaz arayan Katar'a bir şey diyemiyor. Doğu Akdeniz'de. Bedava bir uçak verdim, sen meydan meyden gezersin. Onurun ve haysiyetin varsa o uçağı derhal iade edersin.

AMELİYATLAR DURDU

Ameliyatlar durdu. Valiler genelge yayınlıyorlar hasta sevk etmeyin diye. Hastaneye başvurduğunuzda 14 ayrı ödemeyle karşı karşıya kalıyorsunuz. Hiçbir Suriyeli bunu ödemiyor. Biz tamamını ödüyoruz. Ben kendi insanımızın çıkarlarını korumak zorundayım. 35 milyon para harcadık Suriyelilere diyorlar bu da yalan, sefalet içinde yaşıyor onlar.

İnsanlar geçinemiyorlar, böbreklerini satmaya başladılar. Bir baba iki yıldır işsizim, çaresiz bir şekilde böbreğimi satma noktasına geldim. Saray'ın bundan haberi var mı, damadın bundan haberi var mı? Her 10 vatandaştan 7'si Türkiye'de kriz var diyor. Demeyenler Saray'dan ihale alanlar. 50 lirayla bugün pazar çantasının yarası doluyor. Esnafımız siftah yapmadan kepenk kapatıyor.

Bu krizin tek bir sebebi var basiretsiz yönetim. Kasaya damadını koyarsan böyle olur. Liyakata önem vereceksin. Kime kızacaksınız? Kasayı damada teslim edene kızacaksınız. Ekonomiyi betona gömersen böyle olur. Türkiye yönetilmiyor Türkiye savruluyor.

Kapıyı pencereyi açık bırakacaksın hırsızı suçlayacaksın, kabahat sende değerli kardeşim. Bir ev kadını çağırın nasıl ekonomi yapılır size öğretsin. 100 günde konkordatoda rekor kırdık. Et ve balık ürünlerini ithal ediyoruz bundan sonra devam edeceğiz. Yurt dışına ciddi bir kaçış var değerli arkadaşlar.

KAŞIKÇI CİNAYETİ

2 Ekim'de İstanbul'da bir cinayet işlendi. Cinayeti işleyenler bütün ayrıntıları yapıp özel uçaklarla geldiler. Cinayeti işlediler ellerini kollarını sallayarak gittiler. Saray'da oturan zat 'biz bu cinayetle ilgili ses kayıtlarını isteyen herkese dinlettik, kayıt gerçekten felaket. Hatta Suudilerin istihbaratçısı bunu ancak eroin alan birisi yapar' diyor. Hiç bir gazeteci demiyor ki bunu sen biliyorsun peki bu katilleri neden serbest bıraktın. Bunu dinliyorsun. Bütün istihbarat örgütlerine bunu dağıttım diyorsun. Şimdi o ses kayıtlarının TBMM'ye gelmesini isteyeceğiz. Devlet adamı olmak farklıdır.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANI'NA TEPKİ

13 Kasım 1918 düşman orduları Marmara Denizi'nde demirlemişlerdir. Atatürk  Kartal İstimbotuna biner ve bundan 100 yıl önce 'Geldikleri gibi giderler' der. Tam 100 yıl önce. Bu bir vatanseverin rediyesidir. Bunu en iyi Gazi Mustafa Kemal Atatürk anlatır. Devlet yönetimi artık işgalcilerin eline geçmiştir. 11 Nisan 1920 Vahdettin bir fetva yayınlar. Bunlar kafirdir der ve Mustafa Kemal ve arkadaşlarının katledilmesini isteyen bir fetva yayınlar. Ankara'da bir müftü vardır Rifat Börekçi  o da bir fetva yayınlar. Düşmanla yaptıkları savaşta ölenler şehit kalanlar şehit olur der. Mustafa Kemal Rifat Börekçi'yi Diyanet İşleri Başkanı yapar.

98 yıl önce Atatürk ve arkadaşları için idam kararı verildi. Neden idam kararı verildi. Ülkenin özgürlüğü için, bayrağın hakkı için mücadele edildi. Saray bunlar için idam kararı verdi. İyi ki aramızda Rifat Börekçiler ve Mustafa Kemaller var. 98 Yıl önce Damat Ferit'ler vardı. 100 yıl sonra aynı tablo yine toplumun önündedir. Şimdiki Diyanet işleri Başkanı 'Keşke Yunan galip gelseydi' diyen kişinin önüne diz çöküyor.  Sen şimdi 'Keşke Yunan galip gelseydi' diyen adamın önüne diz çöküyorsun. Ben bunu kabul etmiyorum. Daha acı bir şey, insan olmanın gereği ölenin arkasından rahmet okuruz, hakkımızı helal ederiz. Sana o koltuğu sağlayanlar idamla yargılandı, derhal terk et. Tarihine de inancına da şehitlere de gazilere de ihanet ediyorsun. Tarihinden bu kadar uzak bir kişiyi ne gördüm ne tanıdım."

ASAYİŞ
Sokaklara akın ettiler! Kırmızı Bursa'dan pes dedirten görüntüler!
Bursa'nın Yıldırım ilçesinde, korona virüs tedbirleri kapsamında uygulanan sokağa çıkma kısıtlama...
TÜRKİYE
41 maske marka ve modeli güvensiz çıktı!
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünce 1 yıllık d...
SPOR
Bursaspor başkan adayı Ekrem Pamuk'tan Giray Bulak açıklaması
Bursaspor başkan adayı Ekrem Pamuk, yaptığı basın toplantısında göreve gelmeleri halinde Sportif ...
GÜNCEL
Kuyruğun sonu görünmüyor! Yirmi kilometreyi aştı
Kafkaslar ve Orta Asya'ya açılan Sarp Sınır Kapısı'nda kilometrelerce kuyruk oluştu. İhracat ürün...
SAĞLIK
Yemekten sonra yatmak zararlı mı?
Yemekten hemen sonra yatmanın birçok zararı var. Peki yemek yedikten ne kadar süre sonra yatmaya ...
YAŞAM
Bir güzellik mucizesi: Hyalüronik asit nedir?
Cildi sıkılaştırıyor, nemlendiriyor, iyileştiriyor. Hyalüronik asit nedir? Meraklısına tek tek an...
İngiltere, Prens Philip'e veda ediyor
ABD sınırında bir suç kenti Tijuana!
Avrupa kıtasında 'Osmanlı' izleri...
Bahçelievler'de 79 m² daire icradan satılıktır

En Çok Okunan Haberler

Tek akıllı sizsiniz... Bursa'da kahve keyfi ...

Bursa'da, sokağa çıkma kısıtlaması saatlerinde, İzmi...

Bursa'da kahraman yüzbaşı genç kızı böyle ku...

Bursa'da bunalıma giren genç kız, istinat duvarı üze...

Meteoroloji'den önemli uyarı! Bursa dahil bi...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM), 18 Nisan 2021 hav...

8 farklı tonda! Bursa'da kumandaya basan pol...

Bursa'da polis ekipleri trafik kurallarına uymayan s...

Büyük başarı! Bursa'da liseli öğrenciler suy...

Bursa'da lise öğrencileri deniz suyuyla hareket edeb...

Doğru Parti Genel Sekreteri Çelenk, koronavi...

Doğru Parti Genel Sekreteri İlhan Çelenk, yakalandığ...

Ölüm askerdeki oğlu ve babayı aynı gün yakal...

Edirne'de vatani görevini yapan genç, İstanbul'da yo...

Aşı olmayanlara para cezası önerisi

Türkiye'de corona virüs salgınına karşı sürdürülen a...

18 Nisan altın fiyatları!

Altın fiyatları haftanın son gününde ons altın yükse...

Covid-19 nedeniyle ani artış! 'Bizi sıkıntıy...

Eskişehir ve Ankara'da görevli Kulak Burun Boğaz (KB...

Aralıksız hizmet! Bursa trafiğinde bir düğüm...

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Yaseminpark E...

Bursa'da üretilecek TOGG, iF Tasarım Ödülü'n...

TOGG, 2022 yılı son çeyreğinde ilk seri versiyonunu ...

Bursa'da korkutan kaza! Ölümden döndü

Bursa'nın İnegöl ilçesinde seyir halindeki kamyoneti...

Bursaspor deplasmanda Samsunspor'la karşılaş...

Bursaspor, TFF 1. Lig'in 31. haftasında yarın akşam ...

Bursa'da aşılama ne durumda? Yan etkiler mey...

Bursa'da aşı programına alınan vatandaşlar, randevu ...