Kim-Jong'dan gençlere tehdit! Ölümlerden ölüm beğen...

Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim-Jong Un ülkesinin gençlerini tehdit etti. Batı'nın etkisinde kalmaması gerektiği konusunda uyarılan yeni nesli, aksi halde tüyler ürperten cezalar bekliyor.

DÜNYA, 19 Temmuz 2021 Pazartesi, 13:59
Kim-Jong'dan gençlere tehdit! Ölümlerden ölüm beğen...

Her yaptığı ve söylediği olay olan Kuzey Kore lideri yine dünya gündemine oturdu. Kim'in kendi ülkesinin gençlerine yaptığı çağrıya uyulmaması halinde verilebilecek cezalar ise korkunç.

Çin haber ajansı Xinhua'nın haberine göre, Kuzey Kore'de hükümet, gençlere geleneksel hayat tarzını benimsemeleri ve kendi dillerini konuşmaları çağrısında bulundu.

İktidardaki Kuzey Kore İşçi Partisinin resmi yayın organı Rodong Sinmun'da yer alan makalede, toplum için "burjuvazinin ideolojik ve kültürel nüfuzunun, silahlı düşmanlardan daha tehlikeli" bir durum yarattığı ifade edildi.

GENÇLERE GELENEKSEL HAYAT TARZI TAVSİYESİ

GENÇLERE 'GELENEKSEL HAYAT TARZI' TAVSİYESİ 

Öte yandan makalede, Pyongyang lehçesinin üstünlüğü vurgulanarak gençlere ana dillerini düzgün kullanma uyarısı yapıldı. Bunun yanı sıra gençlerden makul müzikler, danslar ve giyim şekilleri ile geleneksel hayat tarzını benimsemeleri istendi.

Makalede, "Yeni nesiller devrimci aklın ve ideolojinin gerçek anlayışına sahip olduğunda, ülkenin geleceği parlaktır. Aksi takdirde, onlarca yıllık sosyal sistemler ve devrim yerle bir olacak." ifadelerine yer verildi.

Güney Kore Ulusal İstihbarat Teşkilatına göre, Kuzey Kore'de rejimin dilin doğru kullanımı hususunda genç kuşaklar üzerinde baskısı giderek arttı. Hükümet, gençlerin, Güney Koreliler arasında yaygın olan bazı ifadeleri kullanmasını yasakladı.

15 YIL ESİR KAMPINDA KALABİLİRLER

15 YIL ESİR KAMPINDA KALABİLİRLER 

Güney Kore'den dünyaya yayılan müzik türü K-Pop'u gençlik için yozlaşmaya yol açan bir tür kansere benzeten Kuzey Kore lideri, ülkesinde yabancı etkisini en büyük tehdit olarak görüyor.

Güney Kore, Japonya ya da ABD medyasına ait unsurlara sahip olan kişiler ölüm cezasıyla, bunları okuyan ya da izleyen kişiler ise 15 yıl esir kampında kalma riskiyle karşı karşıya.

'TEHLİKENİN FARKINDA'

'TEHLİKENİN FARKINDA' 

Kuzey Kore Araştırmaları Üniversitesi'nden Prof. Dr. Yang Moo-jin, İsviçre'de eğitim gören Kim Jong-un'un batı kültürünün ülkesindeki genç jenerasyonu kolayca etkisi altına alabileceğini ve bunun sosyalist sistem üzerinde olumsuz etkisi olabileceğinin farkında olduğunu söyledi.

Yang Moo-jin sözlerini şöyle sürdürü: "Bu tip kültürel yönlerin sistemin sonu olabileceğini biliyor. O yüzden bunun önüne geçerek gelecekteki sorunları engellemeye çalışıyor."

500 KİŞİNİN ÖNÜNDE KURŞUNA DİZİLDİ

500 KİŞİNİN ÖNÜNDE KURŞUNA DİZİLDİ 

Dünyanın en dışa kapalı ülkesi olarak bilinen Kuzey Kore'den, dünyayı şoke eden bir haber geldi. Kuzey Koreli bir adam, yasadışı müzik ve film satmaktan 500 kişinin önünde kurşuna dizilerek idam edildi.

Kuzeyli yetkililerin, soyadı Lee olduğu öğrenilen adamı, Güney Kore'den dizi ve film içeren videoların ticaretini yaptığını ve bu nedenle "anti-sosyalist unsur" olarak gördükleri ve Perşembe günü öldürüldüğü açıklandı.

ZORLA EN ÖN SIRADA DURDULAR

ZORLA EN ÖN SIRADA DURDULAR 

Haberlere göre adamın ailesi, tutuklandıktan 40 gün sonra, Gangwon eyaletindeki Wonsan'da gerçekleşen infazı görmek için 500 kişilik kalabalığın ön sırasında durmaya zorlandı. Wonsan Tarım Yönetimi şirketinde baş mühendis olan Lee, Güney Kore'de çekilmiş film ve dizilerin olduğu CD'ler ve USB'leri gizlice satarken yakalandı.

Lee'nin idam kararı öncesinde yapılan açıklamada "Geçmişte Lee gibi insanlar çalışma veya yeniden eğitim kamplarına gönderildi. Hafif bir ceza alacağına inanmak çok büyük bir hata olur." denildi.

CESEDİNİ ÇUVALIN İÇİNE KOYDULAR

CESEDİNİ ÇUVALIN İÇİNE KOYDULAR 

Açıklamada ayrıca, "Bu tür gerici davranışlar, sosyalizmimizi yok etmeye çalışan insanlara yardım eder. Toplumumuzda gericilerin korkusuz yaşamasına izin verilmemelidir." ifadeleri kullanıldı.

Yetkililerin suçlu bulunduğu kararı okunduktan sonra, on iki el ateş sesi duyuldu. Ardından Lee'nin "cansız bedeni bir çuvalın içine konulup kutuya yüklenerek bilinmeyen bir yere götürüldü."

Lee'nin karısı, oğlu ve kızı, infaz alanının ön sırasında durdukları yere yıkıldılar. Devlet güvenlik bakanlığı görevlileri onları, siyasi mahkum kampına götürülmek üzere parmaklıklı pencereleri olan bir kargo kamyonuna yükledi. Kalabalık ise sadece izledi.

KORKUDAN SESSİZCE AĞLAMAK ZORUNDA KALDILAR

KORKUDAN SESSİZCE AĞLAMAK ZORUNDA KALDILAR

Ailenin komşuları, dört güvenlik görevlisinin Lee'nin yıkılmış karısını alıp bir bavul gibi minibüse attığını görünce gözyaşlarına boğuldu. Ancak bir gericiye merhamet gösterme suçu işleyerek yakalanma korkusuyla, ağızlarını kapatıp sessizce ağlamak zorunda kaldılar.

20 KİŞİ DAHA VAR

20 KİŞİ DAHA VAR 

Şu anda Güney Kore müzik ve filmlerini de satmakla suçlanan yaklaşık 20 kişi daha var ve onlar haklarında dava açılma sürecindeler. Sosyalizm karşıtı davranış için infaz, geçen yıl bir "gerici karşıtı düşünce yasası" ile başlatıldı.

İsminin açıklanmasını istemeyen bir kaynak "Bugünlerde, Güney Kore'den bir videosyu izlerken yakalanırsanız, ya ömür boyu hapis ya da ölüm cezası alıyorsunuz. Bu yüzden kimse idam edilecek bir sonraki kişinin kim olduğunu bilmiyor" dedi.

NÜFUS KORKUDAN TİTRİYOR

NÜFUS KORKUDAN TİTRİYOR 

Gizli kaynak, açıklamalarını şöyle sürdürdü: "Birini ihbar etmediğiniz için bile yedi yıl hapis cezası alabilirsiniz. Tüm nüfus korkudan titriyor." Bu hafta, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un, "kapitalist yaşam tarzını" yansıtan saç modellerini ve dar kot pantolon giyilmesini yasakladığı açıklanmıştı.

Güney Kore merkezli Yonhap haber ajansının haberine göre, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, "kapitalist yaşam tarzını" yansıtan giyim ve saç modellerini yasaklayan emir yayımladı.

Buna göre ülkede dar kot pantolon, markalı tişörtler, dövmeler ile boyalı ve dikilmiş saç modelleri yasaklandı. Emirde, "kapitalist yaşam tarzını yansıtan" giyim ve saç modelleri, "anti-sosyalist davranışlar" olarak nitelendirildi.

Kararın, Kuzey Kore İşçi Partisi'nin resmi yayın organı Rodong Sinmun'un, Kuzey Koreli gençlerin "Batılı moda anlayışını" günden güne daha çok benimsemesinden duyulan endişeyi gündeme getirdiği haberinin ardından alındığına dikkat çekildi.

Kim Jong-un'un "Kapitalist hayat tarzının en ufak bir işaretine karşı dahi dikkatli olmalıyız ve onlardan kurtulmak için savaşmalıyız." ifadelerine yer verildi.

ASAYİŞ
İnegöl'de genç adam önce ateş, sonra intihar etti
Bursa'nın İnegöl ilçesinde evinin 3. katındaki balkona çıkarak etrafa rastgele ateş eden genç, 2 ...
GÜNCEL
Hüseyin Avni Coş hayatını kaybetti
2015-2017 yılları arasında Sakarya Valiliği görevinde bulunan Hüseyin Avni Coş, evine giderken ge...
ASAYİŞ
Bursa'da akılalmaz olay! Evini ateşe verdi sonra da bankta oturup izledi
Bursa'nın İnegöl ilçesinde bir kişi, oturduğu apartman dairesini ateşe verdi ardından bir bankta ...
GÜNCEL
Günlük koronavirüs vaka sayısı açıklandı! Tablo tedirgin edici
Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu belli oldu. Türkiye'de son 24 saatte 256 bin 460 Kovid-19 ...
GÜNCEL
Özel Harekat sınırda görevde!
İçişleri Bakanlığınca, yasa dışı geçişlerin önlenmesi ve kaçakçılık faaliyetlerinin durdurulması ...
GÜNCEL
Bakan Akar, Afganistan Savunma Bakanı ile görüştü
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Afganistan Savunma Bakanı Bismillah Khan Mohammadi ile telefon ...
Şifa kaynağı yaban mersini İnegöl'de depolanıyor
Binance kullanıcıları dikkat! Tasfiye kararı alındı
MSB açıkladı! 'Sarıklı amiral' görevden alındı
PTT'den "başvuran herkese kredi verildiği" haberlerine ilişkin açıklama!

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da kahreden ölüm... Minik Kuzey balkon...

Bursa'nın Nilüfer ilçesinde, 3. kattaki evin balkonu...

Bursa'daki gizli cennet... 7 tane tabelası o...

Bursa'nın turkuaz renkli eşsiz deniziyle ön palana ç...

Bursa'da feci kaza! 1 kişi hayatını kaybetti...

Bursa'da meydana gelen kazada bir kişi hayatını kayb...

Bir yangın da Bursa'da! Yürekler ağza geldi

Türkiye'nin birçok bölgesinden yangın haberlerinin g...

Bursa'da damada görülmemiş eziyet! Kadın atl...

Bursa'da bir düğünde damada arkadaşları tayt giydiri...

Bursa'da hırsızlık şüphelisi baba ve kızları...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde 12 ayrı hırsızlık olayına...

Bursa'da gaz pedalı takılı kalan TIR dehşet ...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde meydana gelen kazada gaz ...

Plastik alışveriş poşetleri için yeni kurall...

Plastik atıkların ithal edilmesine getirilen yasağın...

Bursa'da kahreden olay! 3 çocuğunu kurtarmak...

Bursa'da 3 çocuğunu kurtarmak için suya giren baba, ...

Bursa'da hırsızın güldüren kazası...Nereye k...

Bursa'da hırsızlık için girdiği demirci dükkanında a...

Bursa'da kayıp çobandan acı haber geldi! Orm...

Bursa'nın Keles ilçesinde sabah hayvanlarını otlatma...

Görüntüler Bursa'dan! Alev alev yanan araç d...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde meydana gelen olayda park...

28 yaşındaki oğlunu Covid'den kaybetti! 'Aşı...

Ülkemizde ve tüm dünyada aşı karşıtları ile aşı kara...

Marmara'da alarm! Kritik rapor ortaya çıktı...

Depremle ilgili kurulan araştırma komisyonun TBMM Ba...

'Allah'u Ekber' diyerek denize giren Suriyel...

Antalya Alanya'da tatil yapan Suriyeli mültecilerin ...