Koronavirüsü unutturan tehlike!

Koronavirüs salgınını bir an unutturan ve bütün dünyayı alarma geçiren tehlikede hafta başında, korkutan titreten yeni bir gelişme yaşandı ve yeryüzünün en büyüğü yeniden parçalandı.

DÜNYA, 25 Aralık 2020 Cuma, 20:12
Koronavirüsü unutturan tehlike!

Bilim insanları, çarpışmayla insanlığın sonu getirebilecek felaketler zincirinin ilk halkasının tetiklenebileceği uyarısında bulunuyordu.

Foto - Antarktika'daki Larsen C buz tabakasından koptuğunda yüzölçümü 6 bin kilometrekare olan ve adım adım izlenen meşhur A68a buzdağı, bir kere daha bölündü. Avrupa Uzay Ajansı'nın (ESA) gözlem uydularından Kopernik-3'ün 29 Kasım-17 Aralık arasında çektiği fotoğraflar, bu durumu gözler önüne serdi.

Antarktika'daki Larsen C buz tabakasından koptuğunda yüzölçümü 6 bin kilometrekare olan ve adım adım izlenen meşhur A68a buzdağı, bir kere daha bölündü. Avrupa Uzay Ajansı'nın (ESA) gözlem uydularından Kopernik-3'ün 29 Kasım-17 Aralık arasında çektiği fotoğraflar, bu durumu gözler önüne serdi.

Foto - 2017'DE KOPAN BUZDAĞI SÜRÜKLENİYOR - Kopan parçaya A-68d adının verilmesi bekleniyor. Yaklaşık 140 kilometrekarelik buzdağının nereye doğru yöneleceği bilinmiyordu. Korkulan oldu ve Antarktika'dan 2017 yılında kopan ve Atlantik Okyanusu'nun güneyinde sürüklenen A68a adlı buzdağı, Güney Georgia Adası'na doğru yaklaşmaya başladı.

2017'DE KOPAN BUZDAĞI SÜRÜKLENİYOR 

Kopan parçaya A-68d adının verilmesi bekleniyor. Yaklaşık 140 kilometrekarelik buzdağının nereye doğru yöneleceği bilinmiyordu. Korkulan oldu ve Antarktika'dan 2017 yılında kopan ve Atlantik Okyanusu'nun güneyinde sürüklenen A68a adlı buzdağı, Güney Georgia Adası'na doğru yaklaşmaya başladı.

Foto - 4200 kilometrekare büyüklüğündeki dev buzdağının Güney Georgia Adası'na yaklaştığı ve adayla çarpışma rotasında olduğu aktarıldı. 'Canavar' buzdağının şekli, işaret parmağıyla sıkılmış bir yumruğa benzetilmişti. Bu haftanın başlarında uydu görüntüleri, sürüklenen kütlenin 'parmağı' boyunca uzanan fay hatlarının tamamen kırıldığına dair ilk kanıtı yakalamış oldu.

4200 kilometrekare büyüklüğündeki dev buzdağının Güney Georgia Adası'na yaklaştığı ve adayla çarpışma rotasında olduğu aktarıldı. 'Canavar' buzdağının şekli, işaret parmağıyla sıkılmış bir yumruğa benzetilmişti. Bu haftanın başlarında uydu görüntüleri, sürüklenen kütlenin 'parmağı' boyunca uzanan fay hatlarının tamamen kırıldığına dair ilk kanıtı yakalamış oldu.

Foto - İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri'nin yayınladığı yeni görüntüler, bir zamanlar dünyanın en büyük buzdağının parçalarının buzdağının ana kütlesinden nasıl ayrıldığını gösteriyor. Güney Georgia Adası'yla neredeyse aynı büyüklükte olan A68a buzdağı ile ilgili uzmanlar insanlığın sonunu getirebilecek felaketler zincirinin ilk halkasının tetiklenebileceği uyarısında bulunuyor.

İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri'nin yayınladığı yeni görüntüler, bir zamanlar dünyanın en büyük buzdağının parçalarının buzdağının ana kütlesinden nasıl ayrıldığını gösteriyor. Güney Georgia Adası'yla neredeyse aynı büyüklükte olan A68a buzdağı ile ilgili uzmanlar insanlığın sonunu getirebilecek felaketler zincirinin ilk halkasının tetiklenebileceği uyarısında bulunuyor.

Foto - NEDEN BÖLÜNDÜĞÜ TAM OLARAK BİLİNMİYOR - Nisan ayında 5 bin 100 kilometrekareye kadar küçülen A68a'nın niye bölündüğü tam olarak bilinmese de ESA denizin, buzdağının ilerlediği rotada parçalanmasına neden olabilecek kadar sığ olabileceğini bildirdi.​​​​​​​

NEDEN BÖLÜNDÜĞÜ TAM OLARAK BİLİNMİYOR 

Nisan ayında 5 bin 100 kilometrekareye kadar küçülen A68a'nın niye bölündüğü tam olarak bilinmese de ESA denizin, buzdağının ilerlediği rotada parçalanmasına neden olabilecek kadar sığ olabileceğini bildirdi.

Foto - ESA, buzdağının nasıl ilerleyerek parçalandığını fotoğraflarla gösterdi. Bölgede deniz yaklaşık 200 metre derinliğe sahip. Yüzölçümü 3 bin 700 kilometrekare civarına düşen A68a, Arjantin'in doğusundaki Güney Georgia Adası'na çarpacak gibi ilerliyor. Çarpışmanın bir ay içinde gerçekleşeceği tahmin ediliyor. A68a adlı buzdağının, 3.528 kilometre yüzölçümü olan adaya 90 kilometre kadar yaklaştığı geçen hafta duyurulmuştu.​​​​​​​

ESA, buzdağının nasıl ilerleyerek parçalandığını fotoğraflarla gösterdi. Bölgede deniz yaklaşık 200 metre derinliğe sahip. Yüzölçümü 3 bin 700 kilometrekare civarına düşen A68a, Arjantin'in doğusundaki Güney Georgia Adası'na çarpacak gibi ilerliyor. Çarpışmanın bir ay içinde gerçekleşeceği tahmin ediliyor. A68a adlı buzdağının, 3.528 kilometre yüzölçümü olan adaya 90 kilometre kadar yaklaştığı geçen hafta duyurulmuştu.

Foto - Temmuz 2017'de Larsen C Kıta Sahanlığı'ndan kopan A68a, yakın bir zamana kadar dünyanın en büyük buzdağıydı. Antarktika'nın Weddell denizindeki A-23a, yaklaşık 4 bin metrekarelik yüzölçümüyle unvanın yeni sahibi oldu.​​​​​​​

Temmuz 2017'de Larsen C Kıta Sahanlığı'ndan kopan A68a, yakın bir zamana kadar dünyanın en büyük buzdağıydı. Antarktika'nın Weddell denizindeki A-23a, yaklaşık 4 bin metrekarelik yüzölçümüyle unvanın yeni sahibi oldu.

Foto - Karşılaştırma için rakamlara göz atmak yeterli: Rize 3 bin 920 kilometrekareyken, İstanbul'un yüzölçümü 5 bin 343 kilometrekare. Zaman içinde kütlesinin önemli bir bölümünü kaybeden buzdağı, kıta sahanlığından koptuğunda Lüksemburg'un iki katı kadar bir yüzölçümüne (5 bin 800 kilometre kare) sahipti.​​​​​​​

Karşılaştırma için rakamlara göz atmak yeterli: Rize 3 bin 920 kilometrekareyken, İstanbul'un yüzölçümü 5 bin 343 kilometrekare. Zaman içinde kütlesinin önemli bir bölümünü kaybeden buzdağı, kıta sahanlığından koptuğunda Lüksemburg'un iki katı kadar bir yüzölçümüne (5 bin 800 kilometre kare) sahipti.

Foto - İngiliz Antarktik Araştırma Kurumu'nda görevli inceleme ekibinin Ocak sonunda bölgede olması bekleniyor. Ekibin uzaktan kumanda edilen iki sualtı planörü ve diğer cihazlarla örnek toplayarak buzdağının çevresine etkilerini inceleyeceği belirtiliyor.​​​​​​​

İngiliz Antarktik Araştırma Kurumu'nda görevli inceleme ekibinin Ocak sonunda bölgede olması bekleniyor. Ekibin uzaktan kumanda edilen iki sualtı planörü ve diğer cihazlarla örnek toplayarak buzdağının çevresine etkilerini inceleyeceği belirtiliyor.

Foto - Güney Georgia'da kışın daimi yerleşim yok. Yaz aylarında adada 30 kadar kişi ikamet ediyor. Ancak Güney Georgia, penguenler ve balıkçıllar için dünyanın en önemli üreme alanı. ​​​​​​​

Güney Georgia'da kışın daimi yerleşim yok. Yaz aylarında adada 30 kadar kişi ikamet ediyor. Ancak Güney Georgia, penguenler ve balıkçıllar için dünyanın en önemli üreme alanı.

Foto - Adada yedi milyon penguen dahil 30 milyon kadar kuş ve iki milyon fokun yaşadığı tahmin ediliyor.​​​​​​​

Adada yedi milyon penguen dahil 30 milyon kadar kuş ve iki milyon fokun yaşadığı tahmin ediliyor.

Foto - Dünyanın en büyük buzdağı unvanını kaybeden A68a'nın bu hayvanlarla adayı besleyen kaynaklar arasındaki yolları kapatmasından korkuluyor. 200 metre derinliğe sahip olan buzdağının erimesiyle deniz suyu sıcaklığının değişecek olması en ciddi kaygılardan biri.​​​​​​​

Dünyanın en büyük buzdağı unvanını kaybeden A68a'nın bu hayvanlarla adayı besleyen kaynaklar arasındaki yolları kapatmasından korkuluyor. 200 metre derinliğe sahip olan buzdağının erimesiyle deniz suyu sıcaklığının değişecek olması en ciddi kaygılardan biri.

Foto - Bunun sonucunda çok büyük miktarlarda tatlı su açığa çıkacağı için planktonik organizmalardan balinaya bölgedeki tüm deniz canlılarının yaşamının olumsuz etkileneceği belirtiliyor. ​​​​​​​

Bunun sonucunda çok büyük miktarlarda tatlı su açığa çıkacağı için planktonik organizmalardan balinaya bölgedeki tüm deniz canlılarının yaşamının olumsuz etkileneceği belirtiliyor.

Foto - Uzmanlar, buzdağının adaya çarptıktan sonra kara oturmasıyla bölgedeki besin zincirinin bozulacağını kaydediyor. Bunun sonucu olarak penguen ve fokların ana besin kaynağı olan balık ve kril bulmasının güçleşeceğini söylüyor.​​​​​​​​​​​​​​

Uzmanlar, buzdağının adaya çarptıktan sonra kara oturmasıyla bölgedeki besin zincirinin bozulacağını kaydediyor. Bunun sonucu olarak penguen ve fokların ana besin kaynağı olan balık ve kril bulmasının güçleşeceğini söylüyor.

SAĞLIK
Kovid'in şiddeti bu gende gizli: Türk bilim insanları keşfetti!
İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi'nden araştırmacılar, Mannan Bağlayıcı Protein (MBL2)...
ASAYİŞ
Bursa'da köydeki kabloları çalmıştı: 245 saatlik kamera görüntüsü izlenerek yakalandı!
Bursa'da jandarma 5 ayrı enerji kablosu hırsızlığına karışan şüpheliyi, 245 saatlik güvenlik kame...
EKONOMİ
Bursagaz, 2020 yılı doğal gaz tüketim verilerini açıkladı!
Bir milyonu aşkın abonesi bulunan Bursagaz, pandeminin etkisinde geçen 2020 yılına dair doğal gaz...
GÜNCEL
Gürsu Belediyesi'nden istihdama destek!
Gürsu Belediyesi'nin istihdama yönelik hayata geçirdiği Kollektif Kariyer Merkezi, iş bulma ihtiy...
DÜNYA
15 Türk denizciyi kaçıran korsanlarla ilk temas!
Gine Körfezi'nde 15 Türk denizciyi kaçıran korsanlarla ilk temas kuruldu. Korsanlar şirketin Alma...
GÜNCEL
Yüz yüze eğitim için yeni tarih verildi! Canlı yayında flaş açıklamalar
Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısında önemli başlıklardan biri de okullarda yüz...
Türk Hava Kuvvetleri, NATO uçağına havada yakıt ikmali yaptı!
'Türk saçı' dünyada üne kavuştu: 200 gramı 2 bin lira!
Yılbaşında yakalanan 12 DEAŞ'lı teröristten birinin kırmızı bültenle arandığı belirlendi!
Almanya'da yeni zorunluluğa uymayanlara 30 bin Euro ceza!

En Çok Okunan Haberler

Son rakamlar endişe verici! Vaka sayısı nede...

Koronavirüs yeni vaka sayısında son günlerde artış y...

Bursa'da kar manzaraları! Çok sayıda araç ma...

Bursa'da Mudanya ilçesi ile tek bağlantı noktası ola...

Yüz yüze eğitim için yeni tarih verildi! Can...

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı...

Bursa Ülkü Ocakları'nın geliştirdiği mesajla...

Bursa Ülkü Ocakları tarafından geliştirilen sesli ve...

Bursa'da evsiz kadın donmak üzereyken bulundu!

Bursa'da devriye gezen bekçi ve polis ekipleri, yoğu...

Merkez Bankası Başkanı enflasyon tahminini a...

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, 2021 yılının ilk ...

Meyve lüks oldu: Yüksek fiyatlar piyasanın '...

Pazarda kilosu 5 liradan, markette kilosu 7 liradan ...

Bursa'da yoğun kar yağışı, yolu trafiğe kapa...

Bursa'da sabah saatlerinde yağan şiddetli kar Bursa'...

MHP'li Büyükataman: 'Biz bu tuzağa düşmeyiz,...

MHP Genel Sekreteri ve Bursa Milletvekili İsmet Büy...

AK Parti'den flaş ittifak ve oy oranı açıkla...

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, katıldı...

Bursa'da panik anları! İki katlı kağıt depos...

Bursa'da bir kağıt deposunda çıkan yangın korkuya se...

Askerlikle ilgili önemli düzenleme! Meclis't...

TBMM Milli Savunma Komisyonu'nda, Milli Savunma Baka...

Türkiye'nin en büyük çetesi çökertildi!

Türkiye'nin en büyük göçmen kaçakçılık çetesi balıkç...

Bursa'da jandarma ekipleri göl ortasında bul...

Bursa'nın Nilüfer ilçesindeki Ulubat Gölünde gecenin...

Yunanistan Ege'yi silahlandırıyor: 30 ABD he...

Yunanistan'ın Ege Denizi'nde büyük bir hızla silahla...