Koronavirüsün yeni mutasyonu hakkında bilinmesi gereken her şey

İngiltere'den dünyaya yayılan ve yüzde 70 oranında daha bulaşıcı olduğu belirtilen mutant virüs endişeye neden oldu. "VUI - 202012/01" adlı virüs nedeniyle aşıların etkisinin değişebileceği belirtildi. 'Mutasyon ilk kez nerede ve nasıl ortaya çıktı?', 'Sosyal mesafe ve karantina önlemleri değişecek mi?' 'Okulların açılmasını engelleyecek mi?' gibi mutasyona uğramış virüse ilişkin bilinmesi gereken tüm soruların yanıtları haberimizde...

GÜNCEL, 21 Aralık 2020 Pazartesi, 14:05
Koronavirüsün yeni mutasyonu hakkında bilinmesi gereken her şey

 "VUI - 202012/01" adı verilen yeni tür, ilk olarak Eylül ayında İngiltere'nin Kent şehrinde tespit edildi. Çoğunlukla Güney İngiltere'de olmak üzere, yeni türün binden fazla doğrulanmış vakası olduğu belirtildi.

Virüs, alışılmadık derecede yüksek oranda mutasyona uğradı. "VUI - 202012/01" adlı mutasyonu araştıran  Birleşik Krallık Covid-19 Genomics UK Konsorsiyumu (COG-UK) üyeleri, virüsün genetik yapısında meydana gelen "17 değişikliği" ortaya çıkardıklarını söyledi.  

Araştırmacılara göre en olası açıklama ise, mutasyonun bağışıklık sistemi zayıflamış ve virüsü yenemeyen bir hastada ortaya çıkmış olması görünüyor. 

MUTASYONA UĞRAYAN VİRÜS HANGİ ÜLKELERDE GÖRÜLDÜ?

 Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), İngiltere'de ortaya çıkan corona virüsünün daha bulaşıcı yeni bir türünün Hollanda, Danimarka ve Avustralya'da da tespit edildiğini duyurdu. Almanya, Fransa, Avusturya, Belçika, İsviçre, Fransa, Hollanda gece yarısından itibaren İngiltere ile karşılıklı uçuşları durdurdu.

Corona virüsün yeni mutasyonu hakkında bilinmesi gereken her şey: VUI - 202012/01 nedir? - 4

YENİ MUTASYON HAKKINDA NELER BİLİYORUZ?

NTV'nin haberine göre, bilim insanları yeni tip corona virüs (SARS- Cov-2) de dahil olmak üzere tüm corona virüslerin sürekli mutasyona uğradığını ve yeni varyantın ortaya çıkmasının beklenmedik olmadığını söyledi. 

DOKTOR ÇEVİK: ŞİMDİYE KADAR VİRÜSÜN 4 BİNDEN FAZLA MUTASYONU TESPİT EDİLDİ

İngiliz Hükümeti'ne bağlı olan  Yeni ve Gelişmekte Olan Solunum Virüsü Tehditleri Danışma Grubu (Nervtag) üyesi Doktor Müge Çevik, şimdiye kadar 4 binden  fazla yeni tip corona virüs  mutasyonunun gözlemlendiğini ve bunların yalnızca birkaçının birkaçının önemli göründüğünü açıkladı.

MUTASYON CİDDİ HASTALIK YA DA ÖLÜM RİSKİNİ ARTIRIYOR MU?

Bununla birlikte, İngiltere'nin Baş Tıbbi Sorumlusu Chris Whitty, ülkenin güneydoğusunda keşfedilen yeni varyantın yüzde 70'e kadar daha fazla nulaşıcı olabileceğini ve R değerini (temel bulaşıcılık katsayısı)  0,4 veya daha fazla oranda artırabileceğini söyledi. Ancak, "VUI - 202012/01"e ilişkin iimdiye kadarki veriler göz önüne alındığında, ciddi hastalık  veya ölüm riskini artırdığı görülmüyor.

Nervtag tarafından yayımlanan raporda,  mutasyonun diğer varyantlara kıyasla aktarılabilirlikte önemli bir artış gösterdiğine dair "orta düzeyde güvene" sahip oldukları belirtildi. Bununla birlikte uzmanlar, verilerin ön çalışmaya dayandığı ve modellemeye dayalı olduğu konusunda uyardı. 

Corona virüsün yeni mutasyonu hakkında bilinmesi gereken her şey: VUI - 202012/01 nedir? - 8

Çevik, "Sonuçlar, büyük ölçüde kullandığınız verilerin kalitesine ve miktarına bağlı. VUI - 202012/01 virüsün genetik olarak değiştiği önemli bir varyant gibi görülüyor. Potansiyel olarak daha bulaşıcı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak şu anda nedensel bir ilişki kuramıyoruz" dedi. 

VİÜSÜN ORİJİNAL VERSİYONUNDAN DAHA BULAŞICI

King's College London'da viroloji profesörü olan Stuart Neil, ise "Şimdiye kadar toplanan veriler, varyantın daha bulaşıcı olduğu veya daha verimli bir şekilde yayılabildiği anlayışıyla tutarlıdır, ancak bununla ilgili laboratuar tabanlı onayımız veya neden daha hızlı yayıldığına dair herhangi bir fikrimiz yok. Mutasyon, birkaç hafta önce İngiltere'nin belirli bölgelerdeki vakaların yüzde 10-15'i ile ilişkilendirildi, ancak geçen hafta Londra'daki vakaların yaklaşık yüzde  60'ını oluşturuyordu" dedi. 

Corona virüsün yeni mutasyonu hakkında bilinmesi gereken her şey: VUI - 202012/01 nedir? - 10

MUTASYON VİRÜSÜN BAŞAK PROTEİNİNDE MEYDANA GELDİ

Profesör Neil, bilim insanlarını şu anda en çok endişelendiren durumun  "VUI - 202012/01"deki değişikliğin virüsün başak proteininde meydana getirdiği değişiklik olduğunu söyledi. Virüs, başak proteini aracılığıyla vücudun ACE-2 (Anjiyotensin dönüştürücü enzim 2)  adı verilen reseptörlerine tutunuyor. ACE2; akciğerler, arterler, kalp, böbrekler ve bağırsaklardaki hücrelerin dış yüzeyinde bulunuyor. 

Corona virüsün yeni mutasyonu hakkında bilinmesi gereken her şey: VUI - 202012/01 nedir? - 11

MUTASYON AŞILARI NASIL ETKİLEYECEK?

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, "Aşıların yeni tür üzerinde de aynı şekilde etkili olacağını söyleyebiliriz" dedi. Alman devlet kanalı ZDF'ye konuşan Spahn, Avrupa Birliği'ndeki uzmanların, Covid-19 aşılarının İngiltere'de hızla yayılan corona virüsün mutasyona uğramış yeni türüne karşı da etkili olacağına inandıklarını belirtti. Ancak, bilim insanları, Alman Sağlık Bakanı kadar kesin çizgilerle konuşmuyor. 

Corona virüsün yeni mutasyonu hakkında bilinmesi gereken her şey: VUI - 202012/01 nedir? - 12

Neil, "Başak proteinindeki mutasyon, virüsün ACE-2 ile etkileşime girme yeteneğini artırarak ona çoğalma avantajı sağlayabilir. Ayrıca, bu durum aşıların işinin yapmasını da engelleyebilir. Gerçekten takip edilmesi gereken bir mutasyon" dedi. başak proteininde meydana gelen değişiklikler oldukça önem taşıyor, çünkü kullanılmaya başlanan Pfizer/ BioNTech ve Modena  aşısı da dahil olmak çoğu corona virüs  aşısı bu proteini hedef alarak çalışıyor. Aynı zamanda söz konusu değişikliklerin, daha önce corona virüsün farklı bir varyantıyla  enfekte olmuş kişilerin de bağışıklık kazanmasını engelleyeceğinden korkuluyor.  

DOKTOR ÇEVİK: KARANTİNALARIN EVDEN ÇALIŞMAYAN İNSANLAR ÜZERİNDE SINIRLI ETKİLERİ VAR

Doktor Çevik ise bir diğer büyük endişenin de geçtiğimiz haftalarda iletimi artıran faktörlerin hala belirsiz olmasından kaynaklandığını aktardı. Çevik,  "Mutasyonun bulaşıcılığı etkilemiş olması muhtemel, ancak daha yüksek kısıtlamalar altındaki alanlarda da yüksek aktarım oranları gözlemlendi. Bazen sosyal eşitsizliklerle ilgili rahatsız edici gerçeklere geri dönmemiz gerekiyor.  Karantinaların, evden çalışamayan insanlar üzerinde sınırlı etkileri var " açıklamasını yaptı. 

KORONA VİRÜS DAHA BULAŞICI HALE GELDİYSE  SOSYAL MESAFE ARTIRILMALI MI? 

Uzmanlar, mutasyonun sosyal mesafe ve maske takımı  açısından mevcut tavsiyeler üzerinde neden olabileceği etkinin henüz bilinmediğini açıkladı. İngiltere'de hükümete danışmanlık yapan bilim kurulunun (SAGE)  bir üyesi olan Catherine Noakes "Bence şu anda virüsle karşılaşma olasılığımızı azaltmak için elimizden geldiğince çok adım atmamız gerekiyor. Gerçekten sosyal mesafe, hijyen ve maske takımınına eskiden daha çok önem vermeliyiz" dedi. 

Corona virüsün yeni mutasyonu hakkında bilinmesi gereken her şey: VUI - 202012/01 nedir? - 15

MUTASYON OKULLARIN AÇILMASINI ETKİLER Mİ?

London College Üniversitesi'nden Profesör Andrew Hayward, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Şu anda İngiltere'de okulların  oaçık olmaması büyük bir avantaj" dedi. Profesör Neil ise, "Bir bilim insanı olarak, virüsün yayılmasını engellemenin en etkili yolunun, teması mümkün olduğunca azaltmak olduğunu söylüyor. Ama ebeveyn olan diğer yarım, yokulları kapatarak çocukların gelişimini ve eğitimini sınırlamanın ne kadar zarar verici olabileceğini görüyor. Bence düşünmeniz gereken en son şey okulları kapatmaktır. Bununla birlikte, okullarda personelin çok daha agresif bir şekilde test edilmesini öneriyorum" dedi. 

MUTASYON ENDİŞE VERİCİ Mİ?

Hayward, "Bu varyantın, daha kötü ve  büyük bir salgına neden olma potansiyelini görebilmek için zaten yeterli bilgiye sahip olduğumuzu düşünüyorum. Vaka sayısında bir artış yaşanacağı çok açık. Bu vakaların bir kısmında da ölüm görülecek. Aşıların yaygın bir şekilde kullanılana dek, kısıtlamaların uygulanması şu anda kritik önem taşıyor" ifadelerini kullandı. 

GÜNCEL
Sağlık Bakanlığı'ndan aşı uygulama kuralları
Sağlık Bakanlığı, Covid-19 aşısının uygulanması ve sonrası oluşabilecek istenmeyen etkilerin taki...
GÜNCEL
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan reform açıklaması
Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti'nin 5 ilde düzenlediği kongrelere canlı bağlantıyla katıldı. Bura...
KÜLTÜR-SANAT
Türk gençlerinin en çok izlediği 5 yerli ve yabancı dizi!
Pandemide dizi izleyenlerin sayısının bir hayli arttığına hepimiz şahit olduk. Sonuçta evde kaldı...
GÜNCEL
Mudanya Girit Mahallesi ve Mütareke Meydanı 2. etap projesi başlıyor!
Mudanya Belediyesi'nin "kimlikli kent" çalışmaları doğrultusunda hazırlanan Girit Mahallesi ve Mü...
GÜNCEL
Nilüfer'de karla mücadele seferberliği!
Nilüfer Belediyesi ekipleri, karla mücadele çalışmalarına geçen haftadan bu yana aralıksız devam ...
GÜNCEL
Bursa basınının acı günü!
Bursa Gazeteciler Cemiyeti eski başkanı Aziz Bükey vefat etti.
İnanılır gibi değil... Bu araçtan sağ kurtuldu!
Frutti Extra Bursaspor'da Malik Newman'la yollar ayrıldı
Koronavirüse yakalanma riskini yüzde 250 artıran etken!
250 yıllık dev marka satılıyor!

En Çok Okunan Haberler

Sokağa çıkma yasağı saatleri de değişecek! İ...

Koronavirüs vakalarının gerilemesi ve aşı çalışmalar...

TOKİ'den Bursa'ya 150 konut! Yeri belli oldu...

Toplu Konut İdaresi'nin yurt genelinde başlattığı 10...

Bursa'da başkanların karla mücadele atışması...

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Muda...

Normalleşmede ilk adım! Sağlıkçılara getiril...

Sağlık Bakanlığı tarafından koronavirüs tedbirleri k...

Bursa dahil 11 ilde FETÖ operasyonu!

Bursa dahil 11 ilde yürütülen terör örgütü FETÖ soru...

NASA'dan Türkiye paylaşımı! Kuraklık uyarısı

NASA, Türkiye'nin yer altı su rezervlerini gösteren ...

Suriye'de Bursa mahallesine bir yılda 700 br...

Bursalı hayırseverlerin destekleriyle Suriye'nin İdl...

Bursa'da ilginç deney! Kardan adamı torpille...

Bursa'da yoğun kar yağışı, sokaklarda ilginç görüntü...

Parkta kanlı infaz!

Adana'da bir parkta tabancayla vurulmuş erkek cansız...

Aşılamada ikinci adım başladı!

Koronavirüs aşılama programının birinci aşamasının i...

250 yıllık dev marka satılıyor!

Kökleri 250 yıla dayanan ayakkabı ve terlik üreticis...

Bursa'daki 'Küçük Venedik'i bir de böyle gör...

Türkiye'nin Venedik'i olarak bilinen ve Japonların g...

Bursa'da tehlikeli yolculuk! Traktöre takıld...

Bursa'da bir grup patenli genç trafikte seyir halind...

Büyük FETÖ operasyonu! 218'i muvazzaf 238 gö...

İzmir merkezli 60 ilde ve KKTC'de Fetullahçı Terör Ö...

Bursa buz tuttu, sıcaklık eksi 18'i gördü!

Kar yağışı ve soğuk havanın etkili olduğu Bursa'da g...