Kutlucan:Türkiye için üretiyoruz

Kutlucan Holding Yönetim Kurulu Üyesi Yunus Kutlucan, "7 düvelin savaş açtığı Türkiye'de iş dünyasının bir temsilcisi olarak milletimiz için, devletimiz için üretimin savaşını vermeye devam edeceğiz. Küresel efendilerin zincirlerini hep birlikte kırıp atacağız" dedi.

EKONOMİ, 13 Ocak 2017 Cuma, 09:46
Kutlucan:Türkiye için üretiyoruz

Nurullah Nuri YAVUZ

Kutlucan Holding Yönetim Kurulu Üyesi Yunus Kutlucan, şartlar ne olursa olsun iş dünyasına düşen tek görevin Türkiye için üretmeye devam etmek olduğunu söyledi.

Türkiye ve dünya piyasalarında yaşanan gelişmeleri değerlendiren Yunus Kutlucan, dünyanın ilk 10 ekonomisi içinde yer alma hedefine ulaşabilmesi için mutlak suretle siyasi tansiyonun düşürülmesi gerektiğini ifade etti. Türk ekonomisindeki yapısal sorunların yanı sıra üretimin üzerinde oluşan kur baskısına dikkati çeken Yunus Kutlucan, "Bugün gelinen noktanın sebeplerini gayet iyi biliyoruz. Türkiye'nin kalkınmasını tehdit olarak görenlerin, terör eylemleriyle bizi yıldırma, aşağıya çekme çabalarına tanık oluyoruz. Ancak şartlar ne olursa olsun bize düşen Türkiye için üretmeye devam etmek. 7 düvelin savaş açtığı Türkiye'de milli sermayenin temsilcisi olarak bizim sorumluluğumuzu ben şöyle anlatıyorum: Dün olduğu gibi bugün de yarın da milletimiz için, devletimiz için üretimin savaşını vermeye devam etmek. Kutlucan Holding olarak bu cepheden çekilmeyeceğiz, kaçmayacağız. Küresel efendilerin zincirlerini hep birlikte kırıp atacağız" dedi.

 

MİLLİ EKONOMİ VE KATMA DEĞER  

Türkiye'nin ihracat hedefleri kadar dış ticaret açığının kapatılmasının da büyük önem arz ettiğine değinen Yunus Kutlucan, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin 2023 ihracat hedefi 500 milyar dolar. Biz bunu bir siyasi hedef olarak kabul etmiyoruz. Bu devletimizin, milletimizin, milli sermayenin hedefi... İkinci konu ise malum dış ticaret açığı... Peki, bu iki başlıkta durumumuz nedir? 2015'de 63 milyar dolar olan dış ticaret açığımız 2016 yılında 56 milyar dolar olarak gerçekleşti. Yine ülkemizin 2015 yılı ihracatı 143 milyar dolar, 2016 ihracatı ise 142 milyar dolar olarak gerçekleşti. Evet, koşullar iyi değil ama bu iki başlıkta her türlü riski göze alarak yeni pazarlara ulaşmak ve Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu ileri teknoloji yatırımlarını artırmak zorundayız. Kutlucan Holding olarak biz bu iki başlıkta iki önemli yatırama imza attık. Bunlardan biri Adana Serbest Bölge'deki Sönmez Çimento yatırımı, diğeri ise Bursa'nın doğusuna kurduğumuz Turan Köy'deki Kutlucan Tekstil... Sönmez Çimento ihracat hedefi olan bir yatırım, Kutlucan Tekstil ise dış ticaret açığımızı kapatmak adına atılmış bize göre önemli bir adım. Her iki yatırım da milli ekonomiye katma değer sağlıyor. Her iki yatırım katma değerin yanı sıra Türkiye'nin istihdam hedeflerini de destekliyor."

 

SERBEST BÖLGE LİMANI

Türkiye'nin yeni pazarlara ulaşma hedefini desteklemek amacıyla Adana Serbest Bölge'deki çimento fabrikasıyla entegre bir şekilde 60 bin tonluk gemilerin de yanaşabileceği dev liman yatırımının da temelinin attıklarını hatırlatan Yunus Kutlucan, "Bu yıl temmuz ayında açılışını planladığımız liman, Türkiye'nin Akdeniz Havzasındaki en önemli ihracat üssü olacak. Afrika ve Ortadoğu pazarına açılacak bu ihracat kapısı Türkiye açısından stratejik bir öneme sahip olacak. Hazır yeri gelmişken Sönmez Holding, Kutlucan Holding ve Türkün Holding ortaklığındaki Sönmez Çimento'nun durumunu da değerlendirmemiz gerekiyor. Şu an yıllık 100 milyon dolar ihracat yapan Sönmez Çimento, Türkiye ve bölge ekonomisi için önemli bir değer yarattı. Ortadoğu'da tansiyonun düşmesi halinde bu yatırım Türkiye açısından daha da stratejik bir önem kazanacak" diye konuştu.

 

YERLİ ÜRETİMİN GÜCÜ

Son olarak Türkiye'nin ileri teknoloji yatırımları arasında yerini alan Kutlucan Tekstil hakkında da bilgiler veren Yunus Kutlucan, şunları söyledi:

"Dış ticaret açığının kapatılması adına attığımız önemli bir adım olan Kutlucan Tekstil, şu an için yıllık 2 bin ton üretim kapasitesine sahip. İlave yatırımlarla yıllık üretim kapasitesini 6 bin tona çıkaracağız. Peki, burada ne üretiyoruz? Savunmadan medikal sanayiye birçok sektör için önemli olan bir iplik çeşidini üretiyoruz. Yani polyamid olarak isimlendirilen sentetik lif üretimi gerçekleştiriyoruz. Mekanik dayanımı çok iyi olan bir lif türü... Bu liften yanmaz veya su geçirmez kumaşlar üretilebiliyor. Daha doğrusu dayanıklı olması istenen kumaşlarda, diğer elyaf türleri ile karıştırılarak kullanılabiliyor. Şu an biz bu lifi kimyasal dizilişine göre 6.0 ve 6.6 olarak isimlendiriyoruz. Bu ipliğin Türkiye'deki tüketimi yıllık 50 bin ton civarındda. Bu ihtiyacın 25 bin tonunu ithal ediyoruz. Şu an için biz yıllık 2 bin ton üretim kapasitesine ulaştık. Yani bu başlıkta Türkiye'nin ithalatını 23 bin tona çekmiş olduk. Bu kalemde Türkiye'nin yıllık ithalatının 100 milyon dolar olduğunu düşünürseniz, Kutlucan Tekstil ilerisi için atılmış büyük bir adım. Hatta şunu söylemeliyim, biz şu an bu ipliğin ihracatına da başladık."

 

 

Kaynak: Yenidonem

GÜNCEL
Bursa'da kara dayanamadı, otomobillerin üzerine düştü!
Bursa'nın Nilüfer ilçesinde, yoğun kar yağışının ardından bir ağacın devrilmesiyle iki otomobil h...
GÜNCEL
Bursa'da kar şiddetini arttırdı... Hasta taşıyan ambulans yolda kaldı!
Bursa'da öğleden sonra başlayan kar yağışı, akşam saatlerinde etkisini artırdı. Kestel ilçesinde ...
ASAYİŞ
Bursa'da fabrikada yangın!
Bursa'nın Nilüfer ilçesinde bir fabrikada çıkan yangın kontrol altına alındı.
ASAYİŞ
Bursa'da 2 kişiyi öldürmüştü... Otomobildeki cinayetin nedeni belli oldu!
Bursa'da otomobilin içinde 2 kişiyi pompalı tüfekle öldürdüğü iddiasıyla gözaltına alınan şahıs, ...
GÜNCEL
Türkiye'de son 24 saatte 7 bin 550 yeni vaka!
Sokağa çıkma yasağı ve tedbirler etkisini sürdürmeye devam ediyor. 30 bini aşan koronavirüs vaka ...
EKONOMİ
BTSO Başkanı Burkay: TOGG sektörleri dönüştürecek
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye'nin Otomobili...
Frutti Extra Bursaspor'da Malik Newman'la yollar ayrıldı
Jeotermal kaynak işletme ruhsatlı sahanın kiralama işi yapılacaktır
Mesut Özil Fenerbahçe'de!
Erciyes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'ne öğrenci alınacak

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da silahlı saldırı!

Bursa'da 2 kişi henüz bilinmeyen sebepten dolayı ara...

Bursa'da korkutan yangın! Dumanlar gökyüzünü...

Bursa'da şehir merkezinde bir lastikçide başlayan ya...

Meteoroloji ve Valilik' ten Bursa'ya peş peş...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Bursa ve çevre...

Yok böyle bir olay... Yaşlı adam Yıldırım'da...

Bursa'da pazartesi günü kaybolan 67 yaşındaki Mustaf...

Bursa'da öfkeli kadın ortalığı birbirine kat...

Bursa'da geçtiğimiz yıl evinin önündeki doğal gaz bo...

Bursa'da 65 yaş üstü için sevindiren haber!...

Bursa Büyükşehir Belediyesi, pandemi sürecinde ...

Bursa'da sular çekildi, 'kayıp şehir' ortaya...

Bursa'nın UNESCO'ya aday tarihi kenti İznik'te göl s...

Bir anda akın ettiler! Bursa'da uzun araç ku...

Çarşamba akşamından beri kar yağışının aralıklarla d...

Böylesi ne görüldü, ne duyuldu! Bursa'dan ot...

Bursa'dan Ankara'ya giden yolcu ile otobüs şoförü ar...

Korkutan açıklama! Koronanın mutasyona uğram...

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Dr. Tedros Adhan...

İçişleri Bakanlığı'ndan kısıtlama açıklaması...

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan son dakika açıklamas...

Bursa'da otomobil ile motosiklet çarpıştı: M...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde meydana gelen kazada moto...

Bursa'da dondurucu soğuklar kapıda! Kar geliyor

Hava durumu tahminlerine göre, Marmara, Orta ve Doğu...

Mide bulandıran görüntüler! Bursa'da Suriyel...

Bursa'nın Osmangazi ilçesinde, kiraladıkları ofisler...

Bursa'da beklenen kar yağışı başladı! Meteor...

Bursa'da beklenen kar yağışı, saat 12.30 itibariyle ...