Marmara Denizi'nde müsilaj sorunu: Eylem planında neler yer almalı?

Aylardır Marmara Denizi'ni kaplayan müsilaj sorunuyla başa çıkmak için hazırlıklara başlandı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 4 Haziran'da 'Marmara Denizi'ni Koruma Eylem Planı' için çalıştay yapılacağını açıkladı. Marmara Denizi'ni kurtarmak için neler yapılabilir? Bilim insanları, eylem planında olması gerekenleri anlattı.

GÜNCEL, 02 Haziran 2021 Çarşamba, 19:39
Marmara Denizi'nde müsilaj sorunu: Eylem planında neler yer almalı?

Özellikle son aylarda Marmara Denizi'nde müsilaj yoğunluğu büyük bir çevre sorunu haline geldi. Bu durum bir kaç aydır fark edilmiş olsa da uzmanlar deniz salyasının kasım ayından itibaren Marmara Denizi'nde görülmeye başlandığını belirtti.  Konuyla ilgili çalışmalar yapan bilim insanlarının bazıları Marmara Denizi hakkında olumsuz açıklamalarda bulunsa da bazıları bu durumun, gerekli adımların atılmasıyla düzeleceğini düşünüyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, deniz salyasının (müsilaj) Türkiye'nin denizlerini tehdit eden önemli sorunlardan birisi olduğunu belirterek, Marmara Denizi'nde görülen çevresel soruna "ortak akılla" çözüm üreteceklerini ifade etti.

Bakan Kurum, "Çözüme herkesi dahil ederek tüm tarafların katılımıyla 4 Haziran'da 'Marmara Denizi'nde Müsilaj Sorunu ve Çözüm Önerileri' çalıştayımızı yapacağız. 6 Haziran'da da 'Marmara Denizi'ni Koruma Eylem Planı'nı kamuoyuyla paylaşacağız" ifadelerini kullandı.

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, Ege Üniversitesi Su Ürünleri Temel Bilimler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alper Doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yeşim Büyükateş, Marmara Denizi'ni kurtarma planıyla ilgili değerlendirmelerini Ntv.com.tr'ye anlattı. Peki, Marmara Denizi'ni kurtarmak için eylem planında neler yer almalı? 

"MARMARA'NIN ARTIK SABRI KALMADI"

Prof. Dr. Mustafa Sarı: Öncelikle bu eylem planı tüm tarafların katılımıyla yapılmalı. Marmara'nın çevresindeki tüm Belediyeler bu durumdan sorumlu. Bu yüzen hepsi katılmalı. Küresel iklim problemi ciddi bir sorun. Bunun özellikle eylem planında dikkate alınması gerekiyor. Ayrıca bu eylam planı havada kalmamalı. Uygulanabilir, gerçekçi bir plan olmalı ve de hemen hareket geçilmeli. Marmara'nın artık sabrı kalmadı.

Tüm evsel ve endüstriyel atıkların arıtılmadan denize dökülmemesi gerekiyor. Bunun içinde şehir içinde su kaynaklarının da temiz tutulmasını sağlamak lazım. Tarım da kullanılan gübrelerin, ilaçların da denizi etkilemeyecek bir boyuta getirilmesi gerekiyor.

Cumhurbaşkanı ve Bakanımızın bu konuyla ilgili açıklamalarda bulunması bizim için çok değerli. Biz de bu konunun yakından takipçisi olacağız.

Prof. Dr. Alper Doğan: Marmara'daki soruna temel oluşturan kirlilik kaynaklarının engellenmesi gerekir. Atıkların arıtılmadan denize bırakılmasının önüne geçilmeli. Aslında sorun sadece Marmara Denizi'nde değil, birçok içsu kaynağımızda da sorunlar yaşanıyor. Türkiye'de çevre problemlerinin önüne geçilmesi için denetimlerin arttırılıp cezaların kesinlikle caydırıcı olması gerekir. Sucul ortamda, Marmara'daki müsilaj örneğinde olduğu gibi, yoğun organik madde, belirli bir bölgede birikip bozulmaya başladığı zaman, bozulmaya neden olan bakteriler, sudaki oksijeni tamamen bitirip, ortamın anoksik hale yani tamamen oksijensiz hale dönüşmesine neden olabiliyorlar. Bu da o bölgedeki yaşamı tamamen bitirebiliyor.

Müsilajın yarattığı sorun, sadece, kişileri denizden faydalanamamaları, görsel sorunlar vs. değil, hepsinden önemlisi bölge ekosisteminde çok ciddi sorunların oluşması ihtimalidir. Diğer taraftan, sadece denizel ortama değil, karasal ortama, doğaya bırakılan çöpler de çok büyük bir çevre sorunu haline gelmiş durumda. Doğa yürüyüşlerinde, insanlar binalarının tadilat atıklarını doğaya attıklarını ve bunların oluşturduğu üzücü manzaralara şahit oluyoruz. Bu konuyla ilgili olarak da denetimlerin ve cezaları caydırıcılığının ciddi biçimde arttırılması gerekir.

Prof. Dr. Yeşim Büyükateş: Etki altındaki denizel sisteme evsel, endüstriyel ve kanalizasyon atıkları gibi noktasal kaynaklı denizi kirletici etmenler ile tarımsal araziler gibi noktasal olmayan kaynaklardan gelebilecek kirlilik yükünü bertaraf etmek üzerine planlamalar yapılması.

Müsilaj oluşumunun çevreye verdiği etki ve değişimlerin belirlenmesi amacıyla özellikle sorun yaşanan bölgelerde biyolojik, hidrolojik ve ekolojik parametrelerin sürekli bir şekilde izlenmesi, kayıt altında tutulması amacıyla bir "izleme sistemi" oluşturulması.

İklim değişiminin sisteme etkileri üzerine çalışma programlarının oluşturulması. 

"MARMARA İÇİN TAMAMEN ÖLDÜ DİYEMEYİZ"

Uzmanlar bu öneriler ışığında hazırlanacak bir eylem planının Marmara Denizi'ni tekrar eski haline döndürebileceğini umut ediyor. 

Ancak bu gibi uygulamalar yapılmazsa ve gerekli önlemler alınmazsa müsilaj oluşumunun ileriki yıllarda çok daha büyük bir boyuta ulaşacağını söyleyen Prof. Dr. Mustafa Sarı, "Bu durumda bundan endüstri, turizm, tersanecilik, balıkçılık gibi birçok alan etkilenekcetir. Ekonomik kayıp çok büyük olur. Ancak tabii ki öncelikle ekonolojik kayıp çok daha büyük olur. Sabit yaşayan, hareket kabiliyeti az olan canlılar bu durumdan doğrudan etkileniyorlar. Ancak yaşam burada devam ediyor. Marmara Denizi için tamamen öldü, bitti diyemeyiz. Böyle açıklamalar yapan arkadaşlarımızın, durumdan duydukları üzüntü nedeniyle böyle konuştuklarını tahmin ediyorum. Zamanla Marmara'daki yaşamın normale döneceğini umut ediyorum" dedi.

BALIKÇILARIN DESTEK ÇAĞRISI

Deniz salyası, Marmara'da yaşayan deniz canlılarına zarar verdiği gibi aylardır buradaki balıkçılık faaliyetlerini de etkiliyor. Bu duruma dikkat çeken Prof. Dr. Yeşim Büyükateş de deniz salyasının önüne geçilemediği taktirde, özellikle balıkçılığın aktif olarak yapıldığı dönemlerde avcılık araç gereçleri üzerine negatif etkisinin devam edeceğini belirtti.

Büyükateş "Teknelerin pompalarına, filtrelerine zarar verdiği biliniyor. Denizel sistemde sahte bir dip yapısı oluşturur. Bu sebeple özellikle balıkların beslenmesi, üremesi ve göçleri üzerine olumsuz etkileri olur. Askıda katı madde yükü fazla olduğu için denizel sistemde ışık geçirgenliğini etkileyip, fotosentez mekanizması üzerinde negatif etkisi söz konusu" açıklamasında bulundu.

DİĞER DENİZLERDE DE GÖRÜLEBİLİR Mİ?

Ege Denizi'ndeki gözlemlerinden de bahseden Prof. Dr. Alper Doğan, Ege'de dalış yaparken cüzi miktarda salya gözlemleseler de durumun Marmara ile kıyaslanamayacağını söyledi.

Doğan, "Ege, Marmara Denizi gibi bir iç deniz olmadığı gibi, Akdeniz'den de gelen akıntı nedeniyle de temiz sularla besleniyor. O yüzden ileride bu durumun Ege'yi Marmara'da olduğu gibi etkileyeceğini sanmıyorum. Sadece İzmir Körfezi biraz sıkıntılı. Orada müsilajdan ziyade özellikle bahar döneminde Noctiluca cinsine ait bir hücreli canlıların oluşturduğu Red-tide yani alg patlaması görülebiliyor. Ancak bunlar da en azında şimdilik büyük sorun teşkil etmiyor, 5-10 gün içinde geçiyor" ifadelerini kullandı...

Kaynak: NTV

EKONOMİ
Şikayet yağıyor... Kiracılara 'evden çık' baskısı!
İstanbul'da iddiaya göre bazı emlakçılar ev sahiplerini arayarak kiracısını çıkarmasını söylüyor....
SPOR
Saffet Akarsu, Bursaspor Divan Kurulu Başkan adaylığını açıkladı
Saffet Akarsu, 1 Temmuz'da yapılacak Bursaspor Divan Başkanlık Kurulu Olağan Seçimli Genel Kurulu...
EKONOMİ
Üç kamu bankası birleşiyor! Hazırlıklar başladı
Türkiye'nin üç kamu bankasının birleştirilerek bir banka haline getirilmesi gündemde. Üç kamu ban...
GÜNCEL
Yıldız Ecevit yaşamını yitirdi
Ünlü yazar ve akademisyen Yıldız Ecevit tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Yıldız'ın ölü...
MAGAZİN
Ebru Bozatlı'nın Arzu Film'e açtığı telif davası sil baştan!
Merhum oyuncu Halit Akçatepe, 6 yıl önce vasisi olan kızı Ebru Bozatlı aracılığıyla televizyon ka...
EKONOMİ
Bakan Dönmez duyurdu: Cuma günü açılıyor
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, Gazi Üniversitesinde düzenlenen Yeni Akit Gazetesi Enerj...
Dikkat çeken karar: Aşı olmayana iş yok
Üç kamu bankası birleşiyor! Hazırlıklar başladı
İYİ Partili Türkkan'ın çiftliğinde olaylı yıkım! Basın mensubunu darp ettiler
Bayram izninde çalışacak olanlar dikkat! Nasıl hesaplayacaksınız?

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da kahreden olay! Pusu kurarak bekledi...

Bursa'nın Gemlik Küçük Kumla mahallesi de bir kişi t...

Bursa'da alkollü sürücü uygulama noktasına d...

Bursa'da 227 promil alkolle sürücü koltuğuna oturan ...

Kimseye aldırış etmedi... Bursa'da gece yarı...

Bursa'da gecenin bir yarısı yarı çıplak halde Mudany...

Bursa'da üzücü haber! 200 kişilik ekip taraf...

Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde ailesiyle yaşad...

Feci olay! Suriyeli ailenin 3 çocuğu kurtarı...

Konya'da iki katlı müstakil evde çıkan yangında 4 ya...

Sağlık çalışanları dikkat! Kısıtlama bitiyor

Sağlık çalışanlarına uygulanan istifa kısıtlaması ka...

Kabus geri döndü! Şehirler kapanıyor

Koronavirüs salgınında yeni bir dönüm noktası yaşanı...

Gece yarısı katliam! Lüks araçla gelip ikisi...

İstanbul'da gece yarısı kan donduran çifte cinayet y...

Bursa'da kurbanlık keçi firarda! Şehrin göbe...

Bursa'da sahibinin aracından kaçan keçi, şehrin merk...

Üçüncü ittifak geliyor! Abdülkadir Selvi'den...

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, 'Üçüncü ittifak mı...

Dünyayı şok eden karar! Bitcoin'i ölüm kavşa...

Çin'in güneybatısındaki Siçuan eyaletinde geçen haft...

Görüntüler Bursa'dan! Uludağ'da aç kalan ayı...

Kış turizminin önemli merkezlerinden Uludağ'da sezon...

Bursa'da panik anları! Aracın motoruna giren...

Bursa'da bir kamyonetin motor kısmına giren yaklaşık...

Merak edilen sorular! Kısa çalışma ödeneği e...

Kısa çalışma ödeneği ile eksik kalan prim günleri, s...

Mürekkep balıkları uzayda yaşamın sırrı mı?

Uzun süreli uzay uçuşlarının insan sağlığını nasıl e...