Meclis Başkanı Şentop'tan FETÖ uyarısı

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, "Türkiye 15 Temmuz'da darbe teşebbüsüyle karşı karşıya kaldı. Bu darbe teşebbüsünün arkasında FETÖ'nün olduğu artık mahkeme kararlarıyla tespit edilmiş durumda. Türkiye bu örgütle olan mücadelesini sınırları içerisinde büyük ölçüde tamamladı. Fakat bu örgütün en büyük tehdit oluşturduğu ve hedefindeki ülke Türkiye olmakla beraber dünyada faaliyet gösterdiği her ülkede bir 'güvenlik riski' oluşturduğunu da biliyoruz ve bunu ifade ediyoruz" dedi

GÜNCEL, 22 Aralık 2020 Salı, 15:55
Meclis Başkanı Şentop'tan FETÖ uyarısı

21 Aralık Türkçe Eğitim Günü dolayısıyla Kuzey Makedonya'nın başkenti Üsküp'te bulunan TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Anadolu Ajansı (AA) ve TRT'nin sorularını yanıtladı. Meclis Başkanı Şentop, Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) dünya genelinde faaliyet gösterdiği her ülkede güvenlik riski oluşturduğunu bildiklerini ve bunu ifade ettiklerini söyledi.

Şentop, Türk dış politikasında Balkanlar'ın yeri ve önemi ile özelde Kuzey Makedonya ile Türkiye arasındaki ilişkileri değerlendirerek, buradaki 21 Aralık Türkçe Eğitim Günü vesilesiyle arkadaşlarını, dostlarını, yoldaş ve akraba toplulukları, komşuları ziyaret etmek için ülkeyi ziyaret ettiklerini bildirdi.

Temasları kapsamında beraberindeki heyet ile Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski tarafından kabul edildiklerini, Başbakan Zoran Zaev ve Meclis Başkanı Talat Caferi ile bir araya geldiklerini Şentop, "Güzel görüşmeler yaptık. Türkiye özellikle Kuzey Makedonya Cumhuriyeti'ni kuruluşundan itibaren destekleyen, onun yanında yer alan, uluslararası platformlarda onun varlığını, mevcudiyetini destekleyen bir ülke. İlk tanıyan ülkelerden birisi ve gerçek kimliği ile ve adıyla Türkiye tanıdı Kuzey Makedonya Cumhuriyeti'ni. Daha sonra Avrupa ve Atlantik kurumlarında Kuzey Makedonya Cumhuriyeti'nin üyeliklerini destekledi. NATO üyeliği süreci böyle bir şey. Yine Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatında üyeliği konusunda Türkiye de büyük destek verdi. Bu bakımdan Kuzey Makedonya her zaman burada bizim kültürel, tarihi, beşeri ilişkilerimizin olduğu bir coğrafya. Mükemmel düzeyinde ilişkiler var. Biz bunların daha da geliştirilmesi için her alanda siyasi, ekonomik, parlamentolar arası ilişkiler bağlamında geliştirilmesi için gayret gösteriyoruz, bu ona vesile olacak adımlardan birisi, bu ziyaretimiz." ifadelerini kullandı.

KUZEY MAKEDONYA'NIN REFAHI

Meclis Başkanı Şentop, Türkiye ile Kuzey Makedonya arasındaki ilişkilerin geleceği hakkındaki soruya, iki ülke arasında konulan ekonomik hedeflerin olduğunu ve bu alanda ciddi adımlar atıldığını belirterek cevap verdi. Şentop, bunları daha geliştirmek için ziyaret kapsamında görüştükleri muhataplarıyla konuştukları konular arasında serbest ticaret anlaşmalarının güncellenmesinin de olduğuna vurgu yaparak, şunları söyledi:

"Bu konuda yürütülen bir çalışma var. Ekonomik ilişkileri ve ticaret hacmimizin boyutlarını yükseltecek bir şey bu. Bunun dışında Türkiye kökenli iş adamlarımızın şirketlerinin burada çok önemli yatırımları var, faaliyetleri var. En son gerçekleşen doğal gaz dağıtımı ile ilgili süreçte iki Türk firması son aşamaya kaldı. Bunun gibi birçok önemli yatırım var. Bunları biz de teşvik ediyoruz. Kuzey Makedonya'nın refahı, kalkınması buradaki insanlar için istihdam oluşturulması bizim de arzu ettiğimiz bir şey. Biz dostlarımızın, kardeş ülkelerin gelişmesine, özellikle ekonomik bakımdan destek vermeyi arzu eden bir ülkeyiz Türkiye olarak. Ben ilişkilerimizin her alanda daha gelişeceği kanaatindeyim. Ben konuştuğum arkadaşlarımızla da gerek Meclis Başkanı gerek Başbakan gerek Cumhurbaşkanı'nın da böyle bir arzu ve istek içerisinde olduklarını, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti ile Türkiye arasındaki ilişkileri geliştirme niyetinde, kararlılığında olduklarını gördüm."

FETÖ MAHKEME KARARLARINDA

Şentop, FETÖ ile mücadelenin görüşmelerde gündeme gelip gelmediği konusundaki soruya da, "FETÖ'nün Balkan ülkeleri ve Kuzey Makedonya'da da bazı kurumlarıyla faaliyette olduklarını biliyoruz. 15 Temmuz darbe girişiminden hemen sonra olmak üzere her görüşmemizde gerek biz gerekse de diğer yöneticiler bunu net şekilde ifade ettik. Türkiye 15 Temmuz'da darbe teşebbüsüyle karşı karşıya kaldı. Bu darbe teşebbüsünün arkasında FETÖ'nün olduğu artık mahkeme kararlarıyla tespit edilmiş durumda. Türkiye bu örgütle olan mücadelesini sınırları içinde büyük ölçüde tamamladı. Fakat bu örgütün en büyük tehdit oluşturduğu ülke, hedefindeki ülke Türkiye olmakla beraber dünyada faaliyet gösterdiği her ülkede güvenlik riski oluşturduğunu da biliyoruz ve bunu ifade ediyoruz. Bugün de benzer şeyleri dile getirdim. Dünyada bazı ülkelerde darbe hazırlıkları, darbe teşebbüsleri gibi girişimlerde bulunduğunu bu örgütün faaliyet halinde olduğu ülkelerde ifade ettik, az veya çok, siyasi iktidarlara ve siyasetin, hükümetin işleyişine zarar verebilecek bir potansiyeli barındırıyorlar. Dolayısıyla biz Türkiye için bir talepte bulunmuyoruz. Kardeş ve dost ülkeler, bu arada Kuzey Makedonya'nın güvenliğine dair dostane bir ikazda bulunduk bu anlamda. Bu örgütün faaliyet gösterdiği her yerden kökünün kazınıp atılması lazım, biz bütün ülkelerde olduğu gibi Kuzey Makedonya'da da FETÖ faaliyetlerinin sona erdirilmesi ve bunların ülkeden tasfiye edilmesinin önemine bir kere daha işaret ettik." şeklinde cevap verdi.

İNSANI ÖNCELEYEN DIŞ POLİTİKA

Türkiye'nin devlet ve sivil toplum kuruluşları eliyle bölgede gerçekleştirdiği projeler ve yardım faaliyetlerini değerlendiren Şentop, başta Türkiye İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) olmak üzere Yunus Emre Enstitüsü (YEE),Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB),Vakıflar Genel Müdürlüğü gibi kurumların bölgede özellikle tarihi eserler, ortak tarihin, kültürün ortaya koymuş olduğu tarih, miras bakımından yürüttüğü faaliyetlerin, insani yardımların bulunduğunu belirtti.

Meclis Başkanı Şentop, Türkiye olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde uzun zamandır farklı bir dış politika yaklaşımı ortaya koyduklarını vurgulayarak, "İnsanı önceleyen, insani yardımı önceleyen bir dış politika bakış açısı. Bu bakımdan TİKA başta olmak üzere adını zikretmiş olduğum kuruluşların faaliyetleri önemli. Ben büyük işler yapıldığını görüyorum her yerde ve Türkiye'nin önemli markaları haline geldi bu kuruluşlar. Kuzey Makedonya'da da bunların birçok güzel eserine şahit oluyoruz ve bunun oluşturduğu memnuniyeti müşahede ediyoruz. Bunlar devam edecek, bundan eminim." ifadelerini kullandı.

GÜNCEL
WhatsApp sohbet geçmişinizi Telegram'a aktarabilirsiniz!
WhatsApp'ın kullanıcılarına dikte ettiği değişiklik sonrası kullanıcı sayısı hızla artan Telegram...
GÜNCEL
İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban'ın acı günü!
Bursa'nın İnegöl ilçesi Belediye Başkanı Alper Taban'ın babası Ahmet Taban hayatını kaybetti.
TEKNOLOJİ
'Dünyanın en hızlı otomobili' olduğunu kanıtladı!
SSC (Shelby SuperCars) Tuatara trafiğe kapalı eski bir uçak pistinde yapılan testlerle seri üreti...
DÜNYA
Kıyamet saati, 1 yıldır sona en yakın konumda bulunuyor!
Kıyamet Saati, son bir yıldır tarihinde hiç olmadığı kadar sona yakın bir konumda bulunuyor ve At...
TEKNOLOJİ
Dünyanın en tehlikeli hacker ağı 'Emotet' çökertildi!
Dünyanın en tehlikeli hacker ağı Emotet, Avrupa Birliği Polis Teşkilatı ve Avrupa Adli İşbirliğin...
SAĞLIK
Kovid'in şiddeti bu gende gizli: Türk bilim insanları keşfetti!
İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi'nden araştırmacılar, Mannan Bağlayıcı Protein (MBL2)...
Türk Hava Kuvvetleri, NATO uçağına havada yakıt ikmali yaptı!
'Türk saçı' dünyada üne kavuştu: 200 gramı 2 bin lira!
Yılbaşında yakalanan 12 DEAŞ'lı teröristten birinin kırmızı bültenle arandığı belirlendi!
Almanya'da yeni zorunluluğa uymayanlara 30 bin Euro ceza!

En Çok Okunan Haberler

Son rakamlar endişe verici! Vaka sayısı nede...

Koronavirüs yeni vaka sayısında son günlerde artış y...

Bursa'da kar manzaraları! Çok sayıda araç ma...

Bursa'da Mudanya ilçesi ile tek bağlantı noktası ola...

Yüz yüze eğitim için yeni tarih verildi! Can...

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı...

Bursa Ülkü Ocakları'nın geliştirdiği mesajla...

Bursa Ülkü Ocakları tarafından geliştirilen sesli ve...

Bursa'da evsiz kadın donmak üzereyken bulundu!

Bursa'da devriye gezen bekçi ve polis ekipleri, yoğu...

Merkez Bankası Başkanı enflasyon tahminini a...

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, 2021 yılının ilk ...

Meyve lüks oldu: Yüksek fiyatlar piyasanın '...

Pazarda kilosu 5 liradan, markette kilosu 7 liradan ...

Bursa'da yoğun kar yağışı, yolu trafiğe kapa...

Bursa'da sabah saatlerinde yağan şiddetli kar Bursa'...

MHP'li Büyükataman: 'Biz bu tuzağa düşmeyiz,...

MHP Genel Sekreteri ve Bursa Milletvekili İsmet Büy...

AK Parti'den flaş ittifak ve oy oranı açıkla...

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, katıldı...

Bursa'da panik anları! İki katlı kağıt depos...

Bursa'da bir kağıt deposunda çıkan yangın korkuya se...

Askerlikle ilgili önemli düzenleme! Meclis't...

TBMM Milli Savunma Komisyonu'nda, Milli Savunma Baka...

Türkiye'nin en büyük çetesi çökertildi!

Türkiye'nin en büyük göçmen kaçakçılık çetesi balıkç...

Yunanistan Ege'yi silahlandırıyor: 30 ABD he...

Yunanistan'ın Ege Denizi'nde büyük bir hızla silahla...

Bursa'da jandarma ekipleri göl ortasında bul...

Bursa'nın Nilüfer ilçesindeki Ulubat Gölünde gecenin...