MHP'den teklif: 'Sadece Arap atları değil, Türk atlarının da genleri korunsun'

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Hidayet Vahapoğlu, MHP Konya Milletvekili Esin Kara ile birlikte, Türk milletine ait olan at cinslerinin genlerinin korunması ve nesillerinin devam etmesi için kapsamlı çalışmaların yapılması amacıyla Meclis Araştırması açılmasını teklif etti.

GÜNCEL, 07 Ağustos 2020 Cuma, 14:42
MHP'den teklif: 'Sadece Arap atları değil, Türk atlarının da genleri korunsun'

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Hidayet Vahapoğlu, MHP Konya Milletvekili Esin Kara ile birlikte, Türk milletine ait olan at cinslerinin genlerinin korunması ve nesillerinin devam etmesi için kapsamlı çalışmaların yapılması amacıyla Meclis Araştırması açılmasını teklif etti.

Türk kültüründe ve yaşam biçiminde atın rolünün büyük olduğu belirtilen teklif metninde "At, insanların hem taşıma, hem yiyecek hem de arkadaş ihtiyacını karşılar. Türk kültüründe ve yaşayışında atin üstlendiği vazife diğer hayvanlara göre oldukça zor ve ehemmiyetlidir. Zira at, Türk'ün hem kolu kanadı, hem giyeceği, hem yiyeceği hepsinden önemlisi en yakın sırdaşı ve dostudur. Bundan dolayı Türk kültür ve edebiyatında at sıklıkla yer almaktadır. Türk kültüründe atların menşei ile ilgili efsaneleri vardır. Yakut destanında kahramanların atları, at sürüsü ilahesi tarafından güneş memleketinden gönderilir. Buryatlar, kahramanın atinin gökten indiğine veya ilahlarının tayin ve takdiri ile dünyaya geldiğine inanırlar. Efsaneye göre Türk, gökyüzünden yeryüzüne atlı olarak inmiştir" ifadeleri yer aldı.

TARİHE OLAN VİCDAN BORCUDUR

Anadolu topraklarında var olan birçok Türk atları bulunduğu vurgulanan metinde, "Anadolu atı, Ayvacık midillisi, Canit atı, Hınıs ati, Karacabey, Karakaçan, Rahvan, Malakan gibi çok değerli türlerdir. Türk Milleti için at o kadar değerlidir ki Türk atlarının genlerinin korunması için Türkmenistan'da At Bakanlığı bile bulunmaktadır. Ülkemizde atçılığın geliştirilmesi ve gen kaynaklarının korunması görevi TİGEM'e verilmiştir. Ancak 17.06.2020 tarihindeki Kit Alt Komisyon toplantısında Milliyetçi Hareket Partisi adına TİGEM Genel Müdürü'ne neden sadece safkan Arap atı yetiştiriciliği yapmakta olduklarını sorduk. Türk atlarının genlerinin korunması ve geliştirilmesi üzerine çalışma yapıp yapmayacaklarını ilettik. Bu konuda şimdiye kadar çalışma yapmadıklarını programlarına alabileceklerini ilettiler. Nasıl ki Türk Milletine has hayvanlardan Sivas Kangalı, Van Kedisi, Ankara Keçisi gibi cinslerin korunmasına yönelik çalışmalar varsa Anadolu'nun karış karış fethinde Türk Milletine yarenlik yapan Türk atlarının da genlerinin korunması, soylarının kıyamete kadar sürdürülmesi her şeyden evvel tarihe olan vicdan borcumuz olmaktadır" denildi.

Teklifin tam metni şöyle:

Türk kültüründe ve yaşam biçiminde atin rolü büyüktür. At, insanların hem taşıma, hem yiyecek hem de arkadaş ihtiyacını karşılar. Türk kültüründe ve yaşayışında atin üstlendiği vazife diğer hayvanlara göre oldukça zor ve ehemmiyetlidir. Zira at, Türk'ün hem kolu kanadı, hem giyeceği, hem yiyeceği hepsinden önemlisi en yakın sırdaşı ve dostudur. Bundan dolayı Türk kültür ve edebiyatında at sıklıkla yer almaktadır. Türk kültüründe atların menşei ile ilgili efsaneleri vardır. Yakut destanında kahramanların atları, at sürüsü ilahesi tarafından güneş memleketinden gönderilir. Buryatlar, kahramanın atinin gökten indiğine veya ilahlarının tayin ve takdiri ile dünyaya geldiğine inanırlar. Efsaneye göre Türk, gökyüzünden yeryüzüne atlı olarak inmiştir.

Sudan çıkan at motifi de Türklere mahsustur. Abbasiler devrinde Arap devletinin idaresindeki Türk orduları askerlik yanında at yetiştirmekle de görevlendirilmişlerdir. Onların halifeler adına Bağdat civarında yetiştirdikleri atların, göl aygırından türemiş olduklarına inanılmaktadır. Hatta meşhur Arap atı neslini de bu Bek Emirleri yetiştirmiştir. İnsan hayatında bu kadar önemli bir mevki işgal eden ve değerli bir varlık olan at, kıymetli bir hediye mahiyetinde sunulmaktadır. Atın armağan olarak verilmesi, millet hayatının yapıcı, birleştirici ve perçinleyici gücünü temsil etmektedir.

Tarihimizde pek çok devlet adamı birbirlerine at hediye etmişler ve dostluklarını pekiştirmişlerdir. Türk dünyası atları dünyanın en kıymetli atlan statüsünde yer almaktadır. Örneğin; Türkmenistan'da yaygın olan Ahal Teke türü üç bin yıl Önce insanlar tarafından ilk evcilleştirilmiş at türü olarak bilinir. Hatta Ahal Teke Stalin tarafından nesli soykırıma uğratılan tek at cinsi olmuştur. Bunların yanı sıra Anadolu topraklarında var olan birçok Türk atları bulunmaktadır. Anadolu atı, Ayvacık midillisi, Canit atı, Hınıs ati, Karacabey, Karakaçan, Rahvan, Malakan gibi çok değerli türlerdir. Türk Milleti için at o kadar değerlidir ki Türk atlarının genlerinin korunması için Türkmenistan'da At Bakanlığı bile bulunmaktadır.

Ülkemizde atçılığın geliştirilmesi ve gen kaynaklarının korunması görevi TİGEM'e verilmiştir. Ancak 17.06.2020 tarihindeki Kit Alt Komisyon toplantısında Milliyetçi Hareket Partisi adına TİGEM Genel Müdürü'ne neden sadece safkan Arap atı yetiştiriciliği yapmakta olduklarını sorduk. Türk atlarının genlerinin korunması ve geliştirilmesi üzerine çalışma yapıp yapmayacaklarını ilettik. Bu konuda şimdiye kadar çalışma yapmadıklarını programlarına alabileceklerini ilettiler. Nasıl ki Türk Milletine has hayvanlardan Sivas Kangalı, Van Kedisi, Ankara Keçisi gibi cinslerin korunmasına yönelik çalışmalar varsa Anadolu'nun karış karış fethinde Türk Milletine yarenlik yapan Türk atlarının da genlerinin korunması, soylarının kıyamete kadar sürdürülmesi her şeyden evvel tarihe olan vicdan borcumuz olmaktadır.

Bu sebepler neticesinde, Türk atı olarak isimlendirilen at cinslerinin genlerinin korunması ve nesillerinin devam etmesi için kapsamlı çalışmaların yapılması amacıyla Anayasa'nın 98. ve TBMM İçtüzüğünün 104. ve 105. maddeleri gereği Meclis Araştırması açılması uygun olacaktır.

GÜNCEL
5 saattir haber alınamıyor: Ekipler seferber oldu
Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde ailesiyle yaşadığı evden çıkan ve 5 saattir haber alınamayan...
TÜRKİYE
Akreple tehlikeli oyun! Görenleri hayrete düşürüyor...
Adana'nın Feke ilçesinde yaşayan 59 yaşındaki Kazım Karadurak tek tek taşların altında bulduğu ak...
DÜNYA
BM, Filistinliler için 164 milyon dolarlık insani yardım çağrısı başlattı!
BM Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA), geçen ay İsrail'in 11 gün süren hava saldırıları...
SPOR
Abdülkadir Ömür'den Şenol Güneş hakkında söylediği iddia edilen sözlere tepki
Milli futbolcu Abdülkadir Ömür, A Milli Takım Teknik Direktörü Şenol Güneş hakkında söylediği idd...
TÜRKİYE
Hayvan barınağı sular altında kaldı!
Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde etkili olan sağanak yağış nedeniyle bir hayvan barınağı sular altınd...
TÜRKİYE
Daha 10 yaşındaydı! Kardeşine bakarken odada buldu, sonrası facia...
Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde çocuğun silahla oyunu faciayla bitti. Annesi dışarıdayken kardeşi...
Koronavirüs aşısı bizi manyetik yapar mı?
İYİ Partili Türkkan'ın çiftliğinde olaylı yıkım! Basın mensubunu darp ettiler
Dikkat çeken karar: Aşı olmayana iş yok
Bayram izninde çalışacak olanlar dikkat! Nasıl hesaplayacaksınız?

En Çok Okunan Haberler

Biontech'le ilgili çarpıcı iddia: Sperm sayı...

Yurtdışındaki bazı çalışmalarda mRNA aşılarının sper...

Bursa'da aşırı hızın sonu... Durağa daldı, 1...

Bursa'da aşırı hız nedeniyle kontrolden çıkan araç o...

Altın ve doları olanlar dikkat: Kritik gün!

ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararı öncesi altın üz...

Bursa'da feci kaza: 1 ölü, 1'i bebek 2 ağır ...

Bursa'nın Kestel ilçesinde meydana gelen kazada kont...

Bursa'da zincirleme kaza! Çok sayıda yaralı var

Bursa'nın İznik ilçesinde meydana gelen ve 3 aracın ...

Bursa'da çileden çıkartan uğurlama! Yolu tra...

Asker uğurlama adı altında ortalığı birbirine kattan...

Bursa'da korkunç anlar! Otomobilin durağa da...

Bursa'da aşırı hız nedeniyle kontrolden çıkan araç o...

Bursa'da şaka gibi banka soygunu... O anlar ...

Bursa'da bir kişi bankanın camını kaldırım taşı ile ...

Bursa'daki lisede korkunç cinayet... Eşini ç...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde bir kişi, barışmak için g...

Bursa'da cumartesi günü hava nasıl olacak?

Uzun süredir yağmurun etkisi altında olan Bursa'da y...

Görüntüler Bursa'dan! Yakalanan hırsız 'ben ...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde inşaattan demir çalan hır...

Yüreklere su serpen açıklama: Temmuzda tüm k...

Türkiye'de her gün yapılan 1,5 milyona yakın aşılama...

Emekli adaylarına güzel haber: Borçlar silin...

Milyonlarca vatandaş için birçok yakından ilgilendir...

Bursa'nın diline düştü... Akla zarar banka s...

Bursa'da bir kişi bankanın camını kaldırım taşı ile ...

35 yaş üstündekiler için de aşı randevuları ...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19 ile mücadele ...