MHP'li vekillerden TBMM'ye sıfır araç alımı ile ilgili kanun teklifi

MHP milletvekilleri Meclis'e sunduğu teklif ile fabrika çıkışlı araçlardan çıkan kusurların önceden tespit edilebilmesi için sıfır araçlara ekspertiz hakkı istedi. Teklifin yasalaşması ile sıfır araçlarda uzman incelemesi masrafı bayilere ait olacak.

EKONOMİ, 10 Temmuz 2020 Cuma, 21:01
MHP'li vekillerden TBMM'ye sıfır araç alımı ile ilgili kanun teklifi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) milletvekilleri tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına Karayolları Trafik Kanunu'nda değişiklik yapılması yönelik teklif sunuldu.

Bursa Milletvekilli Mustafa Hidayet Vahapoğlu'nun yanı sıra Malatya Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu ile Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı ve Esin Kara'nın imzasının bulunduğu teklifte sıfır araç alanlara ekspertiz hakkı tanınması istendi.

Araçların taşıma ve ya bekleme süresi içerisinde hasara uğrayabileceği belirtilen teklifte yapılan değişikliğin aracı alan kişi tarafından fark edilemediği ve ancak başkasına sattığı zaman ortaya çıkabileceği vurgulandı. Meclise sunulan teklifte böyle bir durumda ortaya çıkan zarardan dolayı aracını sıfır alanların herhangi bir muhatap bulamadığı kaydedildi.

Teklifte, "Araç satışı sırasında ya da tesadüfen fark edilen hasarlar neticesinde sıfır araç alıcısı çoğu zaman karşısında herhangi bir muhatap bulamamakta, Tüketici Hakem Heyeti'ne ayıplı mal hakkında başvuru yapılsa bile zararını tazmin edememektedir.  Bu bilgiler ışığında, ülkemizde gerçekleştirilen sıfır araç satışlarında alıcılara istediği bir yetkili yerden ekspertiz desteği alabilme hakkı tanınmalı ve bu durumdan doğan ücretler bayiler tarafından karşılanmalıdır" denildi. Teklif geçerse sıfır araçlar için uzaman incelemesi ücretleri bayilere ait olacak.

(Bursa Milletvekilli Mustafa Hidayet Vahapoğlu)

İşte sıfır araç alımında düzenleme yapılmasına dair sunulan kanun teklifinin içeriği:

GEREKÇE

Ülkemizde otomobil alım-satım işlemleri birinci ve ikinci el satış olarak tanımlanan, yetkili bayiler ya da otomobillerin kullanıcısı olan kişiler aracılığıyla yapılmaktadır. Otomotiv Distrübütörleri Derneği'nin 2020 Yılı sıfır araç satış raporuna göre ülkemizde Ocak-Mayıs döneminde 146.528 otomobil, 36.567 hafif ticari araç satışı gerçekleşmiştir. Türkiye'de otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, 2020 Yılı mayıs sonunda bir önceki yılın aynı dönemine göre %20,1 artarak 183.095 adet olarak gerçekleşmiştir. Otomobil satışları, 2020 yılı ilk beş aylık dönemde, geçen yıla göre %21,7 oranında artarak 146.528 adet olurken, hafif ticari araç pazarı %13,9 artarak 36.567 adede ulaşmıştır. Bu denli büyük bir pazar sahibi olan otomotiv sektörü içerisinde gerçekleştirilen alım-satım işlemlerinde birçok sorun ile karşılaşılmaktadır. Bunların en başında araç hasarları nedeniyle yaşanan değer kayıpları gelmektedir. Bu değer kaybından kaçınmak isteyen tüketiciler bayiler aracılığıyla satılan sıfır km araçların alımına yönelmektedir.

Özellikle ikinci el araç alımında yaşanan sahte beyan ve kişinin kandırılmasına yönelik olumsuz uygulamalar nedeniyle birçok vatandaşımız maddi kayıp yaşamaktadır. Bu nedenle halk arasında yaygın şekilde bu hileli satışlardan korunmak amacıyla bayilerden araç alınması tavsiye edilmektedir. İkinci el araç alımında uygulanan ekspertiz uygulaması, bayi alımlarında markaya duyulan güven nedeniyle uygulanmamaktadır. Oto ekspertiz işlemleri ile ilgili aracın geçmişte yaşadığı kazalardan, değişen parçalara, mekanik aksamında bozulan yerlerden, yakın zamanda masraf çıkarabilecek tüm noktalara kadar otomobilin incelemesi yapılabilmektedir. Oto ekspertiz işlemleri son bulduğunda ise bu işlemin yapılmasını isteyen kişiye yazılı rapor ve bilgi sunumu gerçekleştirilmektedir.

Oto ekspertiz raporu içerisinde aracın tamire gidip gitmediği, boyalı olup olmadığı, kaza geçirip geçirmediği, orijinal parçalarının değişip değişmediği gibi önemli bilgiler bulunmaktadır. Oto ekspertizde aracın motoru, yürüyen aksamı, kaporta aksamları, beygir gücü vb. önemli noktaları kontrol edilerek bir rapor şeklinde alıcılara sunulmaktadır. Sıfır araçlar için ekspertiz raporu alınmazken, Tramer kaydı da sorgulanmamaktadır. Kişiler hasarlı araç alımı yapıyor olsa dahi bu durumdan haberdar olmamaktadır. Araçlar bayilere sevki ya da bayilerde bekleme süresi içerisinde çeşitli hasarlara maruz kalabilmekte ve bu araçlar yetkili bayiler tarafından tamir ettirilmektedir. Bu durumun müşteriye bildirilmemesi halinde müşteriler maddi ve manevi kayba uğramaktadır.

Bu nedenle bayilerden satın alınan sıfır araçların üzerinde yapılan tamir, boya vb. uygulamaların tüketiciler tarafından tespit edilmesi mümkün olmamaktadır. Olası böyle bir durum ile kişiler araçlarını satışa çıkardıklarında karşılaşmakta, maddi kayıp yaşamanın yanında itibar kaybı yaşamaktadır. Araç satışı sırasında ya da tesadüfen fark edilen hasarlar neticesinde sıfır araç alıcısı çoğu zaman karşısında herhangi bir muhatap bulamamakta, Tüketici Hakem Heyeti'ne ayıplı mal hakkında başvuru yapılsa bile zararını tazmin edememektedir. Bu bilgiler ışığında, ülkemizde gerçekleştirilen sıfır araç satışlarında alıcılara istediği bir yetkili yerden ekspertiz desteği alabilme hakkı tanınmalı ve bu durumdan doğan ücretler bayiler tarafından karşılanmalıdır. Nihayet aracı satan kişinin verdiği bilgilerden ziyade bir uzmandan alınan bilgiler çok daha önemli olmaktadır. Aracın her noktası bir uzman tarafından özenle incelenmelidir. Hasarlı araçlar tamir edilmesine rağmen eski performansına dönememekte ve yapılan en ufak bir hata can ve mal kaybına sebebiyet verebileceğinden konu oldukça hassas olarak ele alınmalıdır.

KARAYOLLARI TRAFİK KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASI HAKKINDA KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 13/10/1983 tarihli ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa 24 üncü maddeden sonra gelmek üzere aşağıdaki madde eklenmiştir.
"Ekspertiz Raporu
MADDE 24/A- İlk tescili yapılacak araçları satan alanlar, kendilerinin belirlediği bir işletmeden ekspertiz raporu alabilirler. Ekspertiz raporunun ücreti, satışı yapan bayi tarafından ödenir."
MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

TÜRKİYE
Korkutan yangın: 2 kişi yaralandı
Kayseri'de 14 katlı apartmanın zemin katında bulunan dükkanda çıkan yangın çıktı. Yaralanan 2 kiş...
SAĞLIK
Erken kalkmak depresyondan koruyor!
Depresyon ve uyku alışkanlıkları arasındaki ilişki konusundaki araştırmalara bir yenisi eklendi. ...
ASAYİŞ
Bursa'da üzücü olay! Devrilen traktörünün altında can verdi!
Bursa'nın İnegöl ilçesinde devrilen traktörün altında kalan sürücü hayatını kaybetti.
GÜNCEL
Türkiye ile AB arasında güvenlik ve savunma istişareleri yapıldı
Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında güvenlik ve savunma politikaları alanındaki istişareler,...
DÜNYA
ABD bazı internet sitelerine el koymuştu: İran'dan açıklama geldi
İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade, aralarında İran devlet televizyonuna ait olanlar...
TÜRKİYE
Kahreden ölüm! Kaza yapanlara su vermek için aracından inmişti!
Kocaeli Kuzey Marmara Otoyolu Dilovası mevkiinde meydana gelen trafik kazasında kaza yapan araçta...
Üç kamu bankası birleşiyor! Hazırlıklar başladı
Bir Türk şirketi ilk kez New York borsasında
Dikkat çeken karar: Aşı olmayana iş yok
Bayram izninde çalışacak olanlar dikkat! Nasıl hesaplayacaksınız?

En Çok Okunan Haberler

Biontech'le ilgili çarpıcı iddia: Sperm sayı...

Yurtdışındaki bazı çalışmalarda mRNA aşılarının sper...

Bursa'da aşırı hızın sonu... Durağa daldı, 1...

Bursa'da aşırı hız nedeniyle kontrolden çıkan araç o...

Bursa'da feci kaza: 1 ölü, 1'i bebek 2 ağır ...

Bursa'nın Kestel ilçesinde meydana gelen kazada kont...

Bursa'da zincirleme kaza! Çok sayıda yaralı var

Bursa'nın İznik ilçesinde meydana gelen ve 3 aracın ...

Bursa'da çileden çıkartan uğurlama! Yolu tra...

Asker uğurlama adı altında ortalığı birbirine kattan...

Bursa'da korkunç anlar! Otomobilin durağa da...

Bursa'da aşırı hız nedeniyle kontrolden çıkan araç o...

Bursa'da cumartesi günü hava nasıl olacak?

Uzun süredir yağmurun etkisi altında olan Bursa'da y...

Bursa'daki lisede korkunç cinayet... Eşini ç...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde bir kişi, barışmak için g...

Görüntüler Bursa'dan! Yakalanan hırsız 'ben ...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde inşaattan demir çalan hır...

Yüreklere su serpen açıklama: Temmuzda tüm k...

Türkiye'de her gün yapılan 1,5 milyona yakın aşılama...

Emekli adaylarına güzel haber: Borçlar silin...

Milyonlarca vatandaş için birçok yakından ilgilendir...

Bursa'nın diline düştü... Akla zarar banka s...

Bursa'da bir kişi bankanın camını kaldırım taşı ile ...

18 yaş üstüne aşılama başlıyor!

Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Fahrettin Ko...

Bu kadarı pes! Bursa'da çalışanların gözü ön...

Bursa'da, kimliği belirsiz kişinin, elindeki içki ku...

Fransa'dan flaş Türkiye kararı

Fransa, yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınını ön...