Milyonlarca memur ve emeklinin maaşları değişecek! İşte yeni ücretler

Milyonlarca emekli ve memurun gözü kulağı enflasyon rakamındaydı. TÜİK enflasyon rakamını açıkladı ve yeni ücretler ortaya çıktı. Böylece emekli ve memurun alacağı zam oranı ve yeni maaşları belli oldu. İşte son dakika haberinin yeni detayları...

EKONOMİ, 06 Temmuz 2021 Salı, 10:42
Milyonlarca memur ve emeklinin maaşları değişecek! İşte yeni ücretler

TÜİK'in enflasyon rakamını açıklamasıyla birlikte emekli ve memurların alacağı zam oranı belli oldu. Enflasyon Haziran ayında yüzde 1,94 arttı. Peki kim ne kadar ücret alacak? 

Enflasyon rakamı hem emeklileri hem memurları hem de sosyal yardım alanları ilgilendiriyor. Çünkü yılın ikinci zammı bu enflasyon rakamlarına göre yapılıyor. TÜİK'in enflasyon rakamını açıklamasıyla birlikte emekli ve memurların zam oranı belirlenmiş oldu.

YENİ ZAM ORANI BELLİ OLDU

YENİ ZAM ORANI BELLİ OLDU 

Yeni rakamın açıklanmasıyla birlikte 13 milyon emeklinin maaşı arttı. 3,5 milyon memura yeni maaş geldi.  Kıdem tazminatı tavanı yükseldi. Yaşlılık aylığı arttı. Evde bakım maaşı yenilendi. Engelli maaşı arttı.

Devlet memurları ile emekliler, enflasyon farkı dolayısıyla maaşlarına yüzde 8.45 zam alacak. Böylece 6 aylık dönemde, yılın ilk yarısı için toplu sözleşme kapsamında yapılan yüzde 3'lük zam aşıldı. Bu nedenle yaklaşık yüzde 5.45'lik enflasyon farkı ödenmesi durumu ortaya çıktı.

Devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri, zamlı maaş ve aylıklarını 15 Temmuz'da alacak. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıkları da yılın ilk 6 aylık enflasyonu oranında artacak. Bu oran yaklaşık yüzde 8.45'e karşılık geliyor.

'Zam değil erime telafisi oldu'

'Zam değil erime telafisi oldu' 

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, verilen enflasyon farkının bir zam değil "erime miktarının telafisi" olduğunu ifade etti. Kahveci, şunları kaydetti: "Bu artışın yüzde 5.45'i memur maaşlarının enflasyon karşısındaki altı aylık erime oranı, yüzde 3'ü ise 2021'in ikinci yarısı için öngörülen zammı içermektedir.

Yılın ilk altı ayında enflasyon yüzde 8.45 artarken memur maaşlarına verilen yüzde 3'lük zam, yılın ilk yarısında memurların ve emeklilerin alım gücünün sürekli düşmesine neden olmuştur. Dolayısıyla verilen enflasyon farkı bir zam değil erime miktarının telafisi anlamı taşımaktadır. Hal böyle olunca memur maaşlarına yalnızca enflasyon kadar zam yapılmakta bu zam da 6 ay geriden gelmektedir. Yıllık enflasyonun yüzde 17.53 olduğu bir ortamda memur maaşları yüzde 3 zamlanacaktır. Bunun adalet ve hakkaniyetle bağdaşmadığı açıktır."

'Evdeki hesap çarşıya uymadı'

'Evdeki hesap çarşıya uymadı' 

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "Açıklanan enflasyon rakamlarının, deyim yerindeyse evdeki hesabın çarşıya uymadığını bir kere daha tescil ettiğini" söyledi. Memur-Sen üyeleri, hayat pahalılığını protesto etmek için Ulus Atatürk Heykeli önünde toplandı. Konfederasyon Genel Başkanı Yalçın, son 18 aylık enflasyon rakamlarına bakıldığında hedeflenen enflasyonun 3 katı, maaş ve ücretlere yapılan artışın ise 2 katından fazla sapma olduğunu ifade ederek, "Biz, alın terimizin hakkını ve hizmetimizin ederini istiyoruz. 6. dönem toplu sözleşmenin arefesinde, açıklanan enflasyon rakamları, deyim yerindeyse evdeki hesabın çarşıya uymadığını bir kere daha tescil etmiştir" diye konuştu.

yyanen zam taleplerini her zeminde dile getirdiklerini belirten Yalçın, "Kamu işvereninin belirlediği zam, mart demeden buharlaşıyor. En düşük devlet memuru maaşının yüzde 10'undan az olmamak üzere seyyanen zam talebini dile getirmeye devam edeceğiz" dedi.

YÜZDE 3LÜK HAKLARI VAR

'YÜZDE 3'LÜK HAKLARI VAR' 

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sefer Şener şu ifadeleri kullandı: Emeklilerimiz için sözleşmeden yüzde 3'lük bir oran var. Daha sonra bu oranın üzerine enflasyon rakamı ekleniyor. 5 aylık enflasyon 6.39 civarıydı. 1.94 de buradan geldi. Bu şunu gösteriyor. Bizim beklentimiz 7.60-7.70 civarında, bunun üzerinde bir zammın gelebilme ihtimali. Şöyle söyleyelim... Bu veriler bu enflasyon rakamları yaklaşık 7 milyonu bulan emeklilerle birlikte mevcut çalışanları da kapsayan bölümün toplu sözleşmeden olan yüzde 3'lük hakları var.

Daha sonra da 6 aylık enflasyon farkının üzerine koyacağız ki bu da 7.67'lerin üzerinde bir rakamı gösteriyor bize. Yani Haziran ayı enflasyon rakamının beklentinin de üzerinde gelmesi açıkçası maaş-zam beklentisi olan kesimin alacağı zammın daha yüksek değerlendirilmesini de beraberinde getirecek.

BEKLENTİNİN ÜZERİNE ÇIKMIŞ OLDU

'BEKLENTİNİN ÜZERİNE ÇIKMIŞ OLDU" 

Geçen ay 0.89 civarıydı aylık enflasyon. Yani bu ay 1.94 seviyesine gelmiş durumda. Aslında şunu da görmek mümkün... Kamuoyunda da hep şu söyleniyordu. İşte "memur emekli zamları verilecek bu ay dolayısıyla bu ayın rakamları düşük çıkabilir." deniliyordu. Tam tersine oldu. Piyasa beklentisinin de çok çok üzerinde bir rakam çıktığı görüldü. Bundan sonraki süreçte bu rakamları değerlendirdiğimizde özellikle yıllık bazda enflasyonu değerlendirdiğimizde bu hem Merkez Bankası'nın ç0ok üzerinde çıkmış oldu. Hem de piyasanın beklentinin üzerine çıkmış oldu.

Tabi bunda bir sürü etki var. Henüz pandeminin etkilerini biz daha enflasyon üzerinde henüz görmedik açıkçası. Aynı zamanda biliyorsunuz hem doğal gaza vs. gelen bazı fiyat düzenlemeleri vardı. Bunların etkisi de yansımış değil açıkçası. Ama buna rağmen bu rakam yüksek çıktı. Enflasyon yüksek çıkmasına kesinlikle sevinmiyoruz ama memur-işçi açısından alacakları zam açısında bu rakamlara son derece değer atfediyoruz.

SPOR
Milli gururumuz Mete Gazoz yurda döndü
Tokyo Olimpiyatları'nda kazandığı altın madalyayla tarihe geçen Mete Gazoz yurda döndü. Madalyalı...
ASAYİŞ
Bursa'da otoparka dalan minibüs araçları biçti
Bursa'da otoparka dalan minibüs 5 arabaya çarparak zorla durabildi. Kaza sonrası minibüs sürücüsü...
ASAYİŞ
Bursa'da korkutan çalılık yangını
Yurdun dört bir yanında yangın söndürme çalışmaları devam ederken ihbarlar gelemeye de devam ediy...
GÜNCEL
Bakan Pakdemirli: 125 yangından 117'si kontrol altında
Türkiye'nin birçok bölgesinde çıkan orman yangınlarına ilişkin Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdem...
TÜRKİYE
KPSS'ye giren kişide Delta varyantı tespit edildi: 30 kişi karantinada
Bartın'da dün test verdikten sonra bugün KPSS'ye giren 1 kişide Delta varyantı tespit edildi. 30 ...
GÜNCEL
1 Ağustos koronavirüs tablosu! Pozitif vaka sayıları düşmeye başladı
Sağlık Bakanlığı, Türkiye'nin Günlük Koronavirüs Tablosu'nu paylaştı. Türkiye'de son 24 saatte 20...
Koronavirüs aşılarına zam
'Yangınların faillerini de azmettirenleri de biliyoruz'
MSB: Denizden tahliyeye destek için 2 gemi sevk edildi
İstifa ettiği iddia edilen Ziya Selçuk'tan yeni paylaşım

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da kahreden ölüm... Minik Kuzey balkon...

Bursa'nın Nilüfer ilçesinde, 3. kattaki evin balkonu...

Bir yangın da Bursa'da! Yürekler ağza geldi

Türkiye'nin birçok bölgesinden yangın haberlerinin g...

Bursa'da damada görülmemiş eziyet! Kadın atl...

Bursa'da bir düğünde damada arkadaşları tayt giydiri...

Bursa'da hırsızlık şüphelisi baba ve kızları...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde 12 ayrı hırsızlık olayına...

Bursa'da çatısını tamir ederken dehşeti yaşadı!

Bursa'da akan çatısını tamir eden vatandaş yemek mol...

Bursa'da akılalmaz olay! Evini ateşe verdi s...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde bir kişi, oturduğu apartm...

Bursa'da kayıp çobandan acı haber geldi! Orm...

Bursa'nın Keles ilçesinde sabah hayvanlarını otlatma...

Araç sahipleri dikkat! 300 liralık kar yüzün...

Motorlu araçlar için belirli sürelerde değiştirilmes...

Bursa'da zincirleme kaza! Ölü ve yaralılar v...

Bursa'nın Gemlik ilçesinde meydana gelen kazada 2 ki...

Türkiye'deki orman yangınlarını terör örgütü...

Türkiye son günlerde yurdun birçok noktasında çıkan ...

28 yaşındaki oğlunu Covid'den kaybetti! 'Aşı...

Ülkemizde ve tüm dünyada aşı karşıtları ile aşı kara...

'Allah'u Ekber' diyerek denize giren Suriyel...

Antalya Alanya'da tatil yapan Suriyeli mültecilerin ...

Marmara'da alarm! Kritik rapor ortaya çıktı...

Depremle ilgili kurulan araştırma komisyonun TBMM Ba...

Maske takma kavgasında tekmeler havada uçuştu

Üsküdar'da otobüste yolculuk yaptıkları esnada maske...

Bursa'da acı olay! Balık tutmak için girdiği...

 Bursa'da arkadaşıyla balık tutmak için dereye ...