Mustafa Şentop: Büyüme hızımız artarak devam ediyor

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Türkiye'nin geçen yılı yüzde 1,8 büyümeyle kapattığını belirterek, "Bu yıl da büyüme hızımız çok önemli ölçüde artarak devam etmektedir. Birinci çeyrekte yüzde 7, ikinci çeyrekte yüzde 21,7 büyüme gerçekleşmiştir" dedi.

TÜRKİYE, 03 Eylül 2021 Cuma, 20:06
Mustafa Şentop: Büyüme hızımız artarak devam ediyor

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Kırklareli Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) altyapı ve üstyapı tesislerinin açılışı ile 20 tesisin temel atma törenine katıldı.

Vali Osman Bilgin, AK Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz ile golf aracı kullanarak OSB'yi gezen Şentop, yetkililerden bilgi aldı.

entop, Kırklareli'nin geçimini tarım, hayvancılık ve biraz da ormancılıktan sağladığını söyledi. Kırklareli OSB'nin faaliyete geçmesiyle 44 yıllık hasretin sona ereceğini belirten Şentop, bu yatırımın gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Şentop, Türkiye'nin dünya devletleri arasında sözüne, kararına itibar edilen önemli bir ülke olduğunu dile getirerek, bu konuda Türkiye'nin sanayi yatırımları ve sanayisinin önemli bir faktör olduğunu vurguladı.

"Organize sanayi bölgelerimizin sayısı 350'yi aşmış bulunuyor"

Şentop, şöyle devam etti:

"Kalkınmamızın itici gücünü teşkil eden sanayimizin kümelendiği bölgeler de özellikle son çeyrek asırda organize sanayi bölgelerimizdir. İlk temelleri aslında 1960'lı yıllarda atılan organize sanayi bölgelerimizin sayısı bugün Türkiye genelinde 350'yi aşmış bulunuyor. Ülkemize çağ atlatan organize sanayi bölgelerimizde faaliyet gösteren binlerce fabrika üretim yapıyor, yüz binlerce kardeşimiz, vatandaşımız istihdam ediliyor. Bugün açılışını yapacağımız ve yeni istihdam kapıları açacak, insanlarımızın huzuruna, refahına katkıda bulunacak tesisler de OSB içinde yer alıyor."

Şentop, 2500 dönüm alanda 106 sanayi parselinin olduğu Kırklareli OSB'de 90 firmanın bulunduğunu, bunlardan 40'ının üretim faaliyetine başladığını ifade etti.

Diğer firmaların da en kısa zamanda faaliyetlerine başlayacaklarını belirten Şentop, "6500 kardeşimiz için ilk etapta geçim kapısı haline gelecek. 6500 çalışan, aileleriyle beraber en az 25 bin nüfuslu, aslında bir şehir demektir. OSB, tam kapasite çalışmaya başladığında işsizlik, Kırklareli'nin gündeminden düşecektir inşallah" diye konuştu.

TBMM Başkanı Şentop, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi'nden sonra Trakya'da ikinci büyük organize sanayi bölgesinin Kırklareli OSB olacağını söyledi.

"Yatırımcılarımızın bu avantajı en iyi şekilde değerlendireceklerine inanıyorum"

Kırklareli OSB'nin en büyük avantajının Dereköy Sınır Kapısı'na 50 kilometre, Kapıkule Sınır Kapısı'na 95 kilometre, Çorlu Havalimanı'na 105 kilometre, İstanbul Havalimanı'na 160 kilometre, Tekirdağ'daki Asya Port Konteyner Limanı'na 115 kilometre, İstanbul Ambarlı Limanı'na 180 kilometre, Bulgaristan Burgas Limanı'na ve Havalimanı'na 130 kilometre uzaklıkta bulunması olduğuna işaret eden Şentop, şunları kaydetti:

"Demir yolu, kara yolu, deniz yolu ve hava yolu ağlarının kesiştiği bir merkezde yer alıyor esasen. Bunun yanı sıra Kuzey Marmara Otoyolu'yla bağlantılı olması, fabrikalarımızda yapılan üretimin hızlı ve emniyetli bir şekilde pazara nakledilmesini sağlayacaktır. Sınır kapılarımıza yakın olması, Kırklareli OSB'yi cazip hale getirmektedir. Yatırımcılarımızın bu avantajı en iyi şekilde değerlendireceklerine inanıyorum."

"Son 12 ayda ihracatımız 207 milyar dolar seviyesine ulaşmıştır"

Şentop, koronavirüs salgınının bütün dünya ekonomilerini olağanüstü şekilde olumsuz etkilediğini anımsattı.

Salgının ABD, Almanya, Fransa ve İngiltere gibi gelişmiş ülkeler başta olmak üzere ekonomilerde büyük gerilemelere yol açtığını vurgulayan Şentop, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Türkiye, bütün olumsuzluklara rağmen geçen yılı 1,8 büyümeyle kapatmıştı. Bu yıl da büyüme hızımız çok önemli ölçüde artarak devam etmektedir. Birinci çeyrekte yüzde 7, ikinci çeyrekte yüzde 21,7 büyüme gerçekleşmiştir. Bu oran ülkemizi kalkınma hızı konusunda diğer bütün ülkelerden pozitif bir şekilde ayrıştırmıştır. Yıllık toplam büyümenin yüzde 9'un üzerinde, 10'a yakın bir oran olacağını tahmin ediyor ilgili arkadaşlarımız. Aynı durum ihracat rakamlarımız için de geçerlidir. Son 12 ayda ihracatımız 207 milyar dolar seviyesine ulaşmıştır. Cumhuriyetimizin 100'üncü yılını coşku ve heyecanla kutlamaya hazırlandığımız süreçte bu kırdığımız rekorlar bizi ayrıca bir mutluluk, sevinç ve gurur vermektedir."

Şentop, kırılan her rekorda en büyük payın işçi, çiftçi, emekçi ve sanayicilere ait olduğunu dile getirdi.

Koronavirüs salgınının bıraktığı olumsuz izleri de en kısa sürede silmek istediklerini belirten Şentop, "Salgın tehdidinden bütünüyle kurtulduğumuzda şartların çok daha iyileşmesini bekliyoruz. 20 yıllık süreçte yaptığımız altyapı yatırımlarının meyvelerini verdiğini görüyoruz. Ülkemiz üretim, depolama, ulaşım imkanlarını en iyi şekilde değerlendirme kapasitesine sahiptir. Biz de bu potansiyeli en iyi şekilde değerlendirerek Türkiye'yi bir üretim üssü haline getirmeye çalışıyoruz. Kara, hava ve deniz yolu ulaşımı açısından ülkemizin sunduğu imkanlar, Türkiye'yi cazibe merkezi haline getirmiştir. Kırklareli de bu cazibeden payını alan illerden birisi olmuştur" ifadelerini kullandı.

Şentop, koronavirüs salgınının insanlığın belki de yüzlerce yılda bir gördüğü büyük felaketlerinden olduğunu dile getirerek, Türkiye'nin bütün dünyayı sarsan bu felaket karşısında dimdik durmayı başarmış ülkelerden biri olduğunu söyledi.

"Bugüne kadar bunların hepsini sukutuhayale uğrattık"

"Bunu Türkiye'nin doğru yönetilmesine borçlu olduğumuzu unutmamalıyız. Bazıları ekonomimizin temellerinin sağlam olmasından çok memnun değil. Onlar, kendi istikballerini Türkiye'nin ekonomi alanında tökezlemesine bağlayanlar." ifadelerini kullanan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bugüne kadar bunların hepsini sukutuhayale uğrattık. Bundan sonra da sukutuhayale uğratmaya devam edeceğiz. Aziz milletimizin çalışkanlığı, sanayimizin dinamizmi sayesinde felaket tellallarının bütün ümitleri, beklentileri boşa çıkacaktır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliğinde. Uluslararası derecelendirme kuruluşlarının da aşağı yukarı her ay Türkiye'yle ilgili beklentileri, tahminleri revize etmeye, yukarıya doğru artıyor. Revize etmeye devam ettiklerini takip ediyoruz.

Türkiye'nin bu yılki büyüme tahminlerini de yakın zamanda birçok derecelendirme kuruluşu yukarıya doğru revize etti. 'Dağ ne kadar yüce olsa da üstünden yol aşar.' derler. Biz de önümüze çıkan bütün engelleri millet olarak, devlet olarak aşmayı, hızımızı artırarak aşmayı ve yolumuza devam etmeyi sürdüreceğiz."

ASAYİŞ
Bursa'da genç kızın kabus dolu anları... Annesinin başında gözyaşı döktü
Bursa'da motosiklet sürücüsü kız, yaşanan trafik kazasında yaralanan annesinin başında uzun süre ...
ASAYİŞ
Evlilik hazırlığında olduğu bekçi tarafından öldürüldü! Kahreden detay
İstanbul Kağıthane'de 35 yaşındaki Nurgül Altıntaş isimli kadın, evlilik hazırlığında olduğu bekç...
SİYASET
Kabine toplanıyor: Yeni koronavirüs önlemleri gündeme gelebilir
Cumhurbaşkanlığı Kabinesi 3 haftalık aranın ardından yarın toplanacak. Toplantının ana gündem mad...
EKONOMİ
Römork karavan alınacaktır
Aydın Efeler Belediye Başkanlığı tarafından römork karavan alınacaktır
EKONOMİ
2008 model Renault Clio HB araç icradan satılıktır
Balıkesir'de 2008 model Renault Clio HB araç icradan satılıktır.
EKONOMİ
2011 Model Chevrolet Camaro icradan satılıktır
Kastamonu'da 2011 Model Chevrolet Camaro icradan satılıktır.
Cinsel ilişkiye girerken balkondan düştü!
Sağlık Bakan Yardımcısı Eldemir Bursa'da! 'Turizm gelirleri pozitif değişim gördü'
'Suriye' daveti... 'CHP iki konuda inandırıcılığını arttırır'
Prof. Dr. Aziz Sancar: Kanun zorlamasa bile aşı olmak gerek

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da anne ve kızının ölümden döndüğü kaz...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde meydana gelen kazada otom...

Bursa'dan çıktığı yolda 111 bin lirasından o...

Bursa'dan İstanbul'a araba almaya giden tahlisiz ada...

Eşi ve çocuklarının yaşadığı binayı ateşe ve...

Aydın Efeler ilçesinde gece yarısı bir şahıs ailesin...

Temizlik fırçası 'silah' sayıldı

Yargıtay, komşu kavgasında kullanılan temizlik fırça...

Bursa'da seyir halindeki tır alev alev yandı

Bursa-Yenişehir yolunda seyir halindeki tır henüz bi...

Alkolmetre cezası Yargıtay'dan döndü

Trafik polislerinin uygulama noktasında durdurduğu k...

TESK'ten 'gıdada gramaj hilesi' uyarısı: Uya...

TESK Başkanı Palandöken, gıda ürünlerindeki gramaj h...

Hastanede beklenmedik ölüm! 6 doktor için ha...

Kahramanmaraş'ta sol ayağının 2 parmağı diyabet hast...

İsyan etmemek elde değil! Evinin balkonunda ...

Çanakkale'de Ali Ayran (49), evinin balkonunda oturd...

Kahreden olay! Bursa'da ısınmak için aldığı ...

Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde ısınmak için ar...

Trafikte motokurye savaşı: Ne kadar çok pake...

Sipariş yetiştirmeye çalışırken trafik kurallarını h...

Grip vakalarında artış uyarısı: İki yıl sonr...

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Şener, bu y...

Bursa'nın Gemlik ilçesinde korkutan yangın

Bursa'nın Gemlik ilçesinde gece yarısı henüz belirle...

Rusya'dan İdlib açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, 29 Eylül'de Cu...

Bebeği diri diri toprağa gömen anne hakkında...

Adıyaman'da şehit kabrini ziyaret eden öğrencilerin ...