Netflix'te yer alan, en iyi 15 bilim kurgu filmi!

Netflix Türkiye'nin global sürümündeki kadar olmasa da epey çeşitli bir bilim kurgu arşivi var. Biz de an itibarıyla Netflix Türkiye üzerinden izlenebilen en iyi bilim kurgu filmi önerilerimizden oluşan bir liste hazırladık.

KÜLTÜR-SANAT, 23 Ocak 2021 Cumartesi, 12:08
Netflix'te yer alan, en iyi 15 bilim kurgu filmi!

Sinema konuşulacağı zaman bilim kurgu türü hep farklı bir yere sahip olur. Çünkü bilim kurgu filmleri, rekabetin çok güçlü olduğu bir ortamda başarılı olabilmek için yenilikçi yollar denerler. Hâl böyle olunca, ortaya uzun yıllar geçse bile değeri azalmayan, eskimek bilmeyen yapımlar çıkıyor.

Günümüzün en popüler dijital yayın platformu Netflix'in Türkiye kütüphanesinde her ne kadar eksiksiz olmasa da klasikleşmiş veya yakın zamanda yapılmış çok iyi bilim kurgu filmleri var. Bugünlerde büyük bir kısmını evlerimizde geçirdiğimiz zamanı değerlendirmek için ustalık eseri yapımlara şans verebiliriz. Gelin bu yapımlara yakından bakalım.

Netflix'teki en iyi bilim kurgu film önerileri:

Inception (8,8 puan)

The Matrix (8,7 puan)

Interstellar (8,6 puan)

Eternal Sunshine of the Spotless Mind (8,3 puan)

Mad Max: Fury Road (8,1 puan)

Edge of Tomorrow (7,9 puan)

Gravity (7,7 puan)

Ready Player One (7,5 puan)

Invader Zim: Enter the Florpus (7,5 puan)

Limitless (7,4 puan)

Okja (7,3 puan)

I Am Legend (7,2 puan)

I Am Mother (6,7 puan)

Blame! (6,7 puan)

Lucy (6,4 puan)

Bilimsel açıdan çok fazla mantık hatası içerse de son derece sürükleyici: Lucy

Vizyon tarihi: 8 Ağustos 2014

IMDb: 6,4

Oyuncular: Scarlett Johansson, Morgan Freeman, Min-sik Choi

İsteği dışında karanlık işlerin ortasında kalan bir kadın, kendisini kaçıran insanlara karşı sıkı bir mücadele veriyor. Film, kadının verdiği mücadele sırasında insan beyninin sınırlarını ortadan kaldırmasının bilimsel boyutuyla ilgili kurgusal anekdotlar sunuyor. Yönetmen Luc Besson, bu anekdotların bilimsel olarak yanlış olduğunu bilse de bir bilim kurgu hikâyesi için harika bir malzeme olduğunu açıklamıştı.

Robotlar insanlara yasa dışı göçmen olarak görürse ne olur? Blame!

Vizyon tarihi: 20 Mayıs 2017

IMDb: 6,7

Seslendirmenler: Takahiro Sakurai, Kana Hanazawa, Sora Amamiya

Uzak bir gelecekte, robotlar insanoğlunu dünyanın yasak yerleşimcileri olarak ilan ediyor. Netflix ortaklığıyla hazırlanan Blame! ise insanlığın bu yasağa karşı verdiği savaşı konu alıyor. Yapım, birçok noktada aynı sene çıkış yapan Horizon Zero Dawn oyunuyla benzerlikler taşıyor.

İnsansı görünmek yetmez, hissetmek de gerekir: I Am Mother (Ben Anneyim)

Vizyon tarihi: 18 Temmuz 2019

IMDb: 6,7

Oyuncular: Rose Byrne, Maddie Lenton, Luke Hawker

Ben Anneyim, dünya nüfusunu yeniden artırması için yaratılan bir robotun genç bir kızı büyütmesini işliyor. Aralarındaki ilişki gereği robot ve kız arasında çok güçlü bir bağ gelişiyor. Filmde Portal ve Portal 2 oyunlarına sayısız gönderme mevcut. Kıyafetlerin benzerliğinden tutun, Portal serisindeki GLaDoS karakterine kadar birçok noktada bu göndermeler görülebiliyor.

Bilim kurgu sevip de izlemeyenin dışlandığı yapım: I Am Legend (Ben Efsaneyim)

Vizyon tarihi: 25 Ocak 2008

IMDb: 7,2

Oyuncular: Will Smith, Alice Braga, Charlie Tahan

Ben Efsaneyim, artık klasikleşmiş bir kıyamet sonrası filmi. Filmde yaşanan bir salgın dolayısıyla insanlığın büyük bir kısmı öldükten sonra hastalığa çare arayan bir adamın başından geçenleri izliyoruz. Filmin atmosferini büyük ölçüde belirleyen dış ses ve müziklerin olmadığı sahnelerin koyulması, yönetmen Francis Lawrence'ın Piyanist filmine olan hayranlığından kaynaklı.

Sıra dışı bir macera: Okja

Vizyon tarihi: 28 Temmuz 2017

IMDb: 7,3

Oyuncular: Tilda Swinton, Paul Dano, Seo-hyun Ahn

Okja, yaratık arkadaşını kaçırmaya çalışan bir şirketi durdurmak için büyük riskler alan bir genç kızın hikâyesini anlatıyor. Filmin yapımcı şirketlerinden biri, Brad Pitt'in sahibi olduğu Plan B Entertainment. Netflix ortaklığıyla hayata geçirilen film, Cannes Film Festivali'nde bu yüzden tepkilere maruz kalmıştı.

İçince her şeye kavuşabildiğiniz bir hap hayalini anlatan, rüyaları aratmayan film: Limitless (Limit Yok)

Vizyon tarihi: 18 Mart 2011

IMDb: 7,4

Oyuncular: Bradley Cooper, Anna Friel, Abbie Cornish

Limit Yok, zor zamanlardan geçen bir yazarın, beyin kapasitesinin yüzde yüzünü kullanmayı sağlayan bir hapla tanıştıktan sonra başından geçenleri konu ediniyor. Film, aslında esinlenildiği kitap olan "The Dark Fields" ile aynı ismi taşıyacaktı. Ancak çekimler sırasında ismin Limitless olarak değiştirilmesine karar verildi.

Animasyon olduğuna bakmayın, zeka dolu bir macera: Invader Zim: Enter the Florpus

Vizyon tarihi: 16 Ağustos 2019

IMDb: 7,5

Seslendirmenler: Richard Steven Horvitz, Rikki Simons, Andy Berman

Eski bir animasyon dizisi Invader Zim'in devamı olan filmde, Zim karakterinin hayatında ilk defa kendine olan güveninin kırılması anlatılıyor. Düşmanları da bu durumdan faydalanmaya çalışıyor. Orijinal serideki seslendirmenlerin geri döndüğü yapım, beyaz perdelerde yayınlanmak yerine Netflix üzerinden sunuldu.

İnanılmaz göndermeleri ile soluksuz bir macera sunan: Ready Player One (Başlat: Ready Player One)

Vizyon tarihi: 30 Mart 2018

IMDb: 7,5

Oyuncular: Tye Sheridan, Olivia Cooke, Ben Mendelsohn

Ready Player One, bir sanal gerçeklik ortamı olan OASIS'in yaratıcısının hayatını kaybetmesiyle başlıyor. Filmde anlatılan macera ise, yaratıcının tüm malvarlığını OASIS'teki bütün 'Easter Egg'leri bulacak kişiye bıraktığını açıklamasından sonra yaşananlar üzerine kurulu. Steven Spielberg ismi sayesinde, filmde 'geek' kültürüne ait birçok sevilen figür bulunuyor.

Uzay geriliminin zirvesi: Gravity (Yerçekimi)

Vizyon tarihi: 11 Ekim 2013

IMDb: 7,7

Oyuncular: Sandra Bullock, George Clooney, Ed Harris

Yerçekimi, uzayda mahsur kalan iki astronotun hayatta kalmak için birlikte verdikleri mücadeleyi anlatıyor. Filmin senaryosuyla ilgili ilginç detaylardan biri, gerçekleşme ihtimali pek de düşük olmayan bir felaketten bahsetmesi. Spoiler vermemek adına ne olduğunu söylemeyelim ancak merak edenler Google üzerinden "Kessler sendromu" yazarak araştırabilirler.

Ölümün mantık dışı kaldığı akıcı bir aksiyon-macera: Edge of Tomorrow (Yarının Sınırında)

Vizyon tarihi: 6 Haziran 2014

IMDb: 7,9

Oyuncular: Tom Cruise, Emily Blunt, Bill Paxton

Yaşa, öl, tekrar et sloganıyla çıkan Yarının Sınırında, uzaylılarla savaşan bir askerin her öldüğünde aynı güne ve aynı saate döndüğü bir senaryoya sahip. Film, aslında "All You Need Is Kill" isimli bir mangadan esinleniyor. Yazar Hiroshi Sakurazaka'nın ilham kaynağı ise video oyunları. Oyunlardaki öldükçe yeniden başlama özelliği, iki eserin de çıkış noktası.

Anlatmaya gerek yok: Mad Max: Fury Road (Çılgın Max: Öfkeli Yollar)

Vizyon tarihi: 15 Mayıs 2015

IMDb: 8,1

Oyuncular: Tom Hardy, Charlize Theron, Nicholas Hoult

Kıyamet sonrası bir dünyada, zulümle yönetilen bir topluluk içinden çıkan isyanı konu alan Çılgın Max, 1979 yapımı filmin yeniden yorumlanmış hâli. Filme harcanan emeğin çok büyük olduğunu da eklemek gerekiyor. Öyle ki filmin ham görüntüsü 470 saat uzunluğunda. Bu arada filmin yönetmeni George Miller, iki devam filmi için senaryonun hazır olduğunu söyledi.

Ya yaşadıklarınızı hafızanızdan silmenin bir yolu olsaydı? Eternal Sunshine of the Spotless Mind (Sil Baştan)

Vizyon tarihi: 26 Mayıs 2006

IMDb: 8,3

Oyuncular: Jim Carrey, Kate Winslet, Tom Wilkinson

Sil Baştan, ilişkileri kötüye giden bir çiftin aralarını düzeltmek için başvurduğu akıl almaz bir yöntemi konu alıyor. Filmin bilim kurgu tarafı tam olarak bu akıl almaz yöntemle alakalı. Film sürprizlerle dolu bir hikâyeye sahip olmasının yanı sıra Jim Carrey'in komedi türü dışında da ne kadar iyi bir oyuncu olabildiğinin de kanıtı. 

Bilim kurgu dünyasının kült eserlerinden Interstellar (Yıldızlararası)

Vizyon tarihi: 7 Kasım 2014

IMDb: 8,6

Oyuncular: Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain

Yıldızlararası, yönetmen Christopher Nolan'ın en iyi filmlerinden biri olarak tarihe geçti. Filmde kullanılan zaman yolculuğu yöntemi, teorik fizikçi Kip Thorne'un çalışmalarına dayandığı için bir ayrı güzel. Sonradan filmi de çekilen Carl Sagan kitabı Contact de aynı çalışmaları esas almıştı. Bu çalışmaları bir de Christopher Nolan yorumuyla görmek eşsiz bir deneyim.

Rüya içinde rüya: Inception (Başlangıç)

Vizyon tarihi: 30 Temmuz 2010

IMDb: 8,8

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page

Başlangıç, rüyalarda buluşma konseptini bambaşka bir seviyeye çıkardı. Filmde şirket sırlarını yöneticilerin rüyalarına girerek çalan bir grubun hikâyesi anlatılıyor. Sonrasında ise bu grup, bir CEO'nun aklına fikir yerleştirmek için kiralanıyor. Potansiyeli bu kadar zengin bir hikâye, "Hollywood'un Mozart'ı" Hans Zimmer tarafından bestelenen müziklerle desteklenince kesinlikle izlenmesi gereken bir film hâline geliyor.

Bilim kurgu türünü yeniden şekillendiren film: The Matrix

Vizyon tarihi: 3 Eylül 1999

IMDb: 8,7

Oyuncular: Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss

The Matrix, bugüne kadar yapılmış en iyi bilim kurgu filmlerinden biri. Aslında bir üçleme olan Matrix serisinin ilk filmi olması bir yana, aynı zamanda serinin tartışmasız en iyi filmi. Yıldızlardan oluşan kadrosu, ince dokunmuş detaylara sahip harika bir senaryoyla birleşince ortaya 20 yılı aşkın süredir eskimeyen bir şaheser çıktı.

Böylelikle Netflix'in Türkiye kütüphanesinde bulunan en iyi bilim kurgu filmlerini sıraladığımız yazımızın sonuna geliyoruz. Eğer film değil de dizi izlemek isterseniz geçmişte hazırladığımız, içinde bilim kurgu dizileri de bulunan en iyi Netflix dizileri listemize göz atabilirsiniz. Şimdilik, Webtekno hepinize iyi seyirler diler!

GÜNCEL
Şehitler için skandal ifadeler! Ağza alınmayacak küfürler etti...
TikTok isimli sosyal medya kanalında canlı yayın yapan fenomen Yonca Bıyıkoğlu'nun şehitler için ...
EKONOMİ
TCMB Başkanı Ağbal: En önemli önceliğimiz fiyat istikrarı
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal, bankanın blog sayfasında fiyat istik...
TÜRKİYE
Cougar tipi helikopterle ilgili dikkat çeken ifadeler: Terör örgütü gibi
Bitlis'te düşen ve 11 askerimizin şehit olmasına neden olan helikopterle ilgili Fatih Altaylı dik...
TÜRKİYE
Karakol komutanı 82 kilo uyuşturucuyla yakalandı
Hatay'da, Ziyaret Hudut Karakol Komutanı Piyade Teğmen V.K. Suriye sınınında otomobilinde 82 kilo...
TÜRKİYE
'Kırmızı il'de vali böyle uyardı: 'Hayırsız evlat olun'
Risk haritasında 'çok yüksek riskli' iller arasında bulunan Edirne'de, Vali Ekrem Canalp, vatanda...
GÜNCEL
Türkiye yasta... Şehitler son yolculuklarına uğurlandı
Bingöl'den Tatvan'a giden helikopterin kaza kırıma uğraması sonucu şehit olan 11 askerin naaşı An...
Tarihi ziyaret... Papa Irak'a geldi!
Bursa Büyükşehir Belediyesi, Akıllı Ulaşım Sistemleri Derneği'ne üye oldu!
Sosyal medyada paylaştığı fotoğraf başını yaktı! Aylığı kesildi
Geri dönüyor! 'Behzat Ç: Çekiç ve Gül' kitabından uyarlanacak

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da hafta sonu plan yapacaklar dikkat!

Yeni normalleşmeyle birlikte kısıtlamaların kalktığı...

Bursa'da otomobil ile motosiklet çarpıştı! F...

Bursa'nın Kestel ilçesinde bir motosiklet ile otomob...

Türkiye yasta! Şehitlerimizin kimlikleri bel...

Bitlis Tatvan kırsalındaki helikopter kazasında 11 a...

Bursa'dan 2. el araç fiyatlarıyla ilgili dik...

Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık, iki...

Bursa'da korku dolu anlar! Dumanlar her yeri...

Bursa'da bir apartmanda çıkan yangında dumanlar bina...

Askeri helikopter neden düştü? Yıllarca Coug...

Bitlis Tatvan'da 11 askerimizim şehit olduğu kazada ...

Bursa'daki bu polikliniğe gelenlerin yarısı ...

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Rektörü Prof. Dr. Ah...

Ambalaja yüzde 40 zam geldi! Bursa esnafı zorda

Son 6 ayda ambalaj fiyatlarının yüzde 40 artması Bur...

TSK Personel Kanunu yayınlandı! İşte yeni ha...

Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu ile Bazı Kan...

Büyük acı! Bitlis şehitleri için ilk tören

Elazığ'da helikopter düşmesi sonucu şehit olan 11 as...

Bursa'da kornea nakilleri yeniden başladı!

 Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma ...

Erdoğan-Bahçeli görüşmesi sonrası kulisler h...

Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan ile MHP Genel Başkanı De...

Helikopter kazası neden oldu? Bakan Akar'dan...

Bitlis'te meydana gelen helikopter kazasına ilişkin ...

'Stop Erdogan' reklamına karşı hamle: Times ...

ABD New York'taki Times Meydanı'ndaki 'Stop Erdogan'...

Deniz Kuvvetleri'nde FETÖ operasyonu! 40 göz...

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'nün Deniz Kuvve...