Nilüfer Belediye Başkanı Erdem: 1-2 ay içerisinde proje geçebilir!

Bursa'da en hızlı büyüyen ilçenin Nilüfer olduğunu belirten Belediye Başkanı Turgay Erdem, bu durumun doğru planlamalar yapılmazsa kaos yaratabileceğini söyledi 'Yavaş ve sağlıklı büyümeliyiz' mesajını verdi. Başkan Erdem ayrıca, ekokent projesiyle ilgili, "Muhtemelen 1-2 ay içerisinde projenin geçeceği haberini alırız" ifadelerini kullandı.

GÜNCEL, 05 Kasım 2021 Cuma, 06:00
Nilüfer Belediye Başkanı Erdem: 1-2 ay içerisinde proje geçebilir!

Tuğba Öz

YeniDönem gazetesi Genel Müdürü Enver Akasoy ve ekibini misafir eden Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, ilçeyle ilgili önemli bilgiler aktardı. Görüşmede inşaatları 5 ay önce tamamlanan ancak hizmete açılamayan Hasanağa-Kayapa-Balat aile sağlığı merkezleri ile ilgili müjde veren Başkan Erdem, "Şu an doktor olmayan yerlere atama yapılması aşamasındayız. 1-2 hafta içerisinde doktorlar aile sağlık merkezlerine yerleşebilir" dedi. Bir kısmını hayırseverlerle yaptıkları aile sağlığı merkezlerinin 2 katlı olacağını ve 6 hekimin görev yapacağını aktaran Başkan Erdem, hizmet vermekte olan İhsaniye'deki aile sağlığı merkezinin yeni yerine taşınmasının ise 1 gün içerisinde tamamlanabileceğini söyledi.

'DÖNÜŞÜM NİLÜFER'DE OLDU'

Şehrin kanayan yarası kentsel dönüşüm meselesi hakkında dikkat çeken açıklamalar yapan Başkan Erdem, 0,50 emsal artışı getiren sürece en başından beri karşı çıktıklarının altını çizerek "Dönüşüm sürecinde üzerinde değişiklik yapılan 300 parselin neredeyse 280'i Nilüfer'deydi. Yani yüzde 95 üzerindeki kentsel dönüşüm bu bölgede yapıldı. Riskli binaların yasa gereği 60 gün içerisinde yıkılması gerekiyordu. Bu yüzden de ciddi anlamda mağduriyet yaşandı. Bundan ciddi anlamda rahatsızız. O bölgelerin daha sosyal bir alana dönüşmesi için elimizden geleni yapıyoruz" dedi.

'EKOKENT ONAYLANABİLİR'

Başkan Erdem, Nilüfer'in Bursa'da en hızlı büyüyen kent olduğuna vurgu yaptı ve geçen yıl 484 bin olan ilçe nüfusunun yılbaşı itibarıyla 500 binin üzerine çıkacağını belirtti. Merkezlerin kent içine dağıtılmasını öngören ve 5 yıl önce Kayapa bölgesinde yapmayı planladıkları ekokent projesini hatırlatan Erdem, "Projenin yeniden hayata geçirilmesi konusunda İmar Komisyonu ile Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve ekibinin çaba içerisinde olduğunu görüyorum. Muhtemelen 1-2 ay içerisinde projenin geçeceği haberini alırız" ifadelerini kullandı.

'YENİ ALANLAR GEREKLİ'

Hızlı bir şekilde yeni yerleşim alanlarına ihtiyaç olduğunu söyleyen Erdem, Büyükşehir Belediyesi'nin ulaşım master planı içerisinde Nilüfer'in 2035 projeksiyonunun 975 bin kişi olarak öngörüldüğüne dikkat çekti. Plana göre şehrin 2 kat büyüyeceğini aktaran Erdem bu hususta alınacak önlemleri ise şöyle sıraladı: "Öncelikle ulaşım konusunda metro dahil planlamalar yapılmalı. İkinci olarak merkezler kente dağıtılmalı. Üçüncü olarak ise kente sosyal donatı alanları kazandırılmalı"

'KENTİN HIZINA YETİŞMEYE ÇALIŞIYORUZ'

Mevcut büyüme hızın karşın gelecek 14 yılda ilçeye altyapı ve üstyapının yanı sıra sosyal donatı alanları, eğitim ve hastanelerin kazandırılmasının mümkün olmadığını belirten Erdem, "Bugünkü gelir-gider hesabımızda bunun mümkün olmadığı zaten açık olarak görünüyor. Bu bizi kaosa götürebilir. Dolayısıyla 'yavaş ve sağlıklı' büyümeliyiz. Hizmetlerimizi üretebildiğimiz kadar büyüme sağlayalım" ifadelerini kullandı. Balkan Mahallesi'ne bu sene 5 binin üzerinde vatandaşın geldiğini de açıklayan Erdem, önümüzdeki yıl bölgedeki yoğunluğun daha da artacağını ifade ederek, "Böylelikle büyüyoruz ve kentin hızına yetişmeye çalışıyoruz" dedi.

'MERKEZ KONUMUNDAYIZ'

Çok geniş ve sürekli yenilenen alanlar olduğu için belediye kaynaklarını tek bir bölgeye verme şanslarının olmadığını dile getiren Erdem, "Bizim hedefimiz altyapı, üstyapı ve sosyal donatı alanları sağlamak. Ki en çok sosyal donatı alanı olan bölgeyiz. Kültür, eğitim ve sağlığın lider olduğu merkez halindeyiz. Bunun bir başarı olduğunu düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

'TARIMA TEŞVİK LAZIM'

İlçede 9 Organize sanayi bölgesi olduğunu belirten ve OSB'ler içerisinde vatandaşa tarım yaptırmaya çalıştıklarını anlatan Erdem, "2 yıldır çalışmalarımızı kırsala yönelttik. Kırsaldaki insanların girdi maliyetlerinin yüksek olduğu bir dönemde teşvike ihtiyacı var. Tarımla ilgili çalışmaların altyapısını oluşturmaya gayret ediyoruz. Biraz zaman alacak ama 2-3 sene içerisinde tam olarak bir sistem oturtacağımızı düşünüyorum. Kentten geri dönüşleri teşvik etmemiz lazım" dedi.

'BOSTANLAR ARTIYOR'

Erdem, Nilüfer Kent Bostanları'nın sayısını yılbaşına kadar 10'a çıkaracaklarını bildirdi. Satış ofislerinin bitme noktasına geldiğini açıklayan Erdem, ocak ayına kadar bazı mahallelerde bostanların hizmete gireceğini belirtti. Sağlıklı gıdaya ulaşma konusunda çaba harcadıklarına vurgu yapan Erdem, ilçede yapılacak bir pazarlama girişimi ile bostanlardaki ürünleri internet sitesi üzerinden bütün Türkiye'ye dağıtmayı hedeflediklerini duyurdu.

'YENİ TAKIM BEKLİYORUM'

Öte yandan İbrahim Yazıcı Stadyumu'nda Nilüfer'den çıkan bir takımın müsabaka yapmasını istediklerini ve buna destek olmaya çalıştıklarını anlatan Erdem, "2. ve 3. Lig takımlarına kamp için önerilerimiz oldu ama sonuç alamadık. Türkiye Futbol Federasyonu'nu tarafından stadyum ve bünyasendeki otelimizde hakemlere eğitim verildi. Amatör takımlar da haftada 2-3 gün maç oynayınca sahayı kontrol etme şansımız kalmıyor. Dolayısıyla yeni bir profesyonel takım bekliyorum" diye konuştu.

DÜNYA
Almanya'da bir ilk! Nancy Faeser tarihe geçecek
Almanya'da, Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller Partisi ve Hür Demokrat Partinin (FDP) koalisyo...
YAŞAM
Bursa'da müthiş başarı... Bitkisel hayattan sahneye uzanan yaşam hikayesi
Bursa'da, 20 yıl önce karbonmonoksit zehirlenmesi nedeniyle bitkisel hayata giren ve annesi Hale ...
GÜNCEL
Sigaralara 5 TL zam mı geldi? TTB Başkanı Aybaş'tan flaş paylaşım!
6 Aralık Salı günü sigaraya zam iddiası sosyal medyada en çok konuşulan konulardan biri oldu. Sig...
GÜNCEL
Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda ekonomiye ilişkin raporlar görüşülecek
İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Komisyon, 2022'de geçerli olacak asgari ücreti b...
ASAYİŞ
Bursa'da pitbull dehşeti! Kolunu kopartıyordu
Bursa'nın İnegöl ilçesinde meydana gelen olayda, başıboş pitbullun saldırısına uğrayan genç yaral...
SAĞLIK
Bel ve boyun ağrılarının ilacı fizik tedavi
Son dönemde stres, hareketsizlik ve yoğun çalışma hayatı nedeniyle bel ve boyun ağrılarında büyük...
5 otomobil firması sözlü savunma yapacak
Turuncu kategorideki teröristler etkisiz hale getirildi
Trabzonspor'dan tarihi galibiyet
Galatasaray'ın galibiyet hasreti 4 maça çıktı

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da kamyonunu ararken başka mağdurlar b...

İstanbul'da vinç kiralama işiyle uğraşan Osman Özkul...

Bursa'da film sahnelerini aratmayan uyuşturu...

Bursa'da yapılan uyuşturucu operasyonunda 55 kilo se...

Asgari ücrette 2022 zam oranı şekillenmeye b...

Milyonlarca çalışanın merakla beklediği asgari ücret...

Kavcıoğlu'ndan 'faiz indirimi' açıklaması

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şah...

Eğlence bu olmamalı! Bursa'da gelin ve damat...

Bursa'da düğün konvoyu yolu kapattı. Araçtan inen ge...

Bir zamanlar çam sakızı, çoban armağanıydı, ...

Kilosu 3500 liraya satılan damla sakızının sağlığa f...

Uludağ'da 14 saat sonra yeniden hayata dönüş...

Kış turizminin en önemli merkezlerinden Uludağ'ın zi...

Yargıtay'dan o patronlara kötü haber

Hukuka aykırı bir şekilde çalışanlara işe girişte bo...

Uludağ'da mahsur kalan dağcılar konuştu: Bu ...

Uludağ'ın zirvesine çıkmak isterken kaza geçirip mah...

Uludağ'da 14 saat sonra iyi haber geldi

Bursa'da mahsur kalan 3 dağcıya 14 saat sonra ulaşıl...

Bursa'da Adliye'nin önünde takla attı, sürüc...

Bursa'nın İznik ilçesinden Yenişehir istikametine se...

Van'da 4.9 büyüklüğünde deprem

AFET ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Van'ın...

Eski vekilin oğlu koronavirüsten hayatını ka...

Denizli'den AK Parti 23. Dönem Milletvekilli olan Dr...

Asgari ücret 4 Bin TL olacak mı? Erdoğan'dan...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "(Asgari ücret ) Biz kesinlik...

Uludağ'da mahsur kalan 3 amatör dağcıların y...

Bursa'da 3 amatör dağcı Uludağ'da ekipten birinin ay...