Nöbette rahatsızlandı, belden aşağısı felç... Bursalı Mehmet Kaya'nın yürek yakan isyanı!

Vatani görevini yerine getirdiği Diyarbakır Özekli Jandarma Karakol Komutanlığı'nda nöbet tutarken geçirdiği rahatsızlık sonucu belden aşağısı felç kalan Mehmet Kaya, olay anına ilişkin tutanak tutulmadığı için mağdur oldu. Yaşadığı süreci, "Psikolojim bozuldu, intihara kalkıştım" şeklinde ifade eden Kaya'nın devletten tek isteği,  hem kendisini onore edecek bir düzenleme hem de geçimini sağlayabileceği bir maaş...

GÜNCEL, 12 Kasım 2018 Pazartesi, 09:30
Nöbette rahatsızlandı, belden aşağısı felç... Bursalı Mehmet Kaya'nın yürek yakan isyanı!

Röportaj: -İsmail ARSLAN-

Mehmetçik...

Kahramanlıkları saymakla bitmeyen, ismen ayırt edilmesi mümkün olmayan vatan evlatlarının hepsine birden konulan bir nişanedir...

Mehmetçik, Türk milletinin kalbinde derin bir his, beşikten mezara kadar bir güven,  mazluma umut, zalime korku veren bir duygudur...

Bütün Türk ordusunun simgesi, bir fikir, bir amaçtır Mehmetçik...

Rütbesine bakılmaksızın Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kutsal üniformasını giyen her vatan evladına hissedilen sevginin, saygının, özlemin kısaca tüm güzel duyguların ifadesidir...

Tarih 11 Kasım 2005...

O tarihte 21 yaşında çakı gibi bir askerdi Mehmet Kaya, ismiyle müsemma tam bir Mehmetçik... Vatani görevini yerine getirdiği Diyarbakır Özekli Jandarma Karakol Komutanlığı'nda nöbet tutarken birden fenalaştı, sağ tarafında uyuşma hissetti. Önce revire, daha sonra Diyarbakır Askeri Hastanesi'ne ardından da GATA'ya sevk edildi. Şuan belden aşağısı felç, tekerlekli sandalyeye mahkûm...

Hem yaşadığı süreci "Psikolojim bozuldu, intihara kalkıştım" şeklinde özetleyen Mehmet Kaya ile hem de Kaya'nın durumu çözmek için mücadele veren Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Bursa Şube Başkanı Metin Şenol ile buna benzer sorunları ve taleplerini konuştuk.

Mehmet Bey, nasıl oldu, neler yaşadınız? Bize anlatır mısınız?

- Diyarbakır'da Özekli Jandarma Karakol Komutanlığı'nda vatani görevimi yerine getiriyordum. 11 Kasım 2005'te teskereme 9 gün kala nöbet tutarken sağ tarafımda bir rahatsızlık, bir uyuşma hissettim. Uzman Çavuş ve arkadaşlarımın yardımıyla koğuşa götürüldüm. 2 gün koğuşta yattıktan sonra, durumum daha da kötüye gitti. Önce revire, ardından Diyarbakır Askeri Hastanesi'ne daha sonra da 23 Kasım'da ambulans uçakla Ankara GATA'ya sevk edildim. Uzun tedavi sürecinin ardından Behçet hastalığı (Nörolojik tutumlu) teşhisi konuldu ve 'askerliğe elverişli değildir' kararı alındı.

Peki daha önce böyle bir hastalığınız var mıydı? Herhangi bir belirti oldu mu?

-Nöbet sırasında yaşadığım rahatsızlık nedeniyle olay anına ilişkin herhangi bir tutanak tutulmadı. Bu durum nedeniyle bazı haklardan mahrum kaldım. GATA'ya sevkimden 1 gün önce yani 22 Kasım'da teskere hazırlandı. GATA'da tedavi olurken terhis edilmem nedeniyle ilaçlarımı alamadım, ciddi sıkıntılar yaşadım. Terhis belgesinde yaşadığım rahatsızlığa ilişkin herhangi ifade de yer almadı. Hazırlanan raporlarda benim bu hastalığımın, geçmişten gelen bir rahatsızlığın sonucu olduğuna dair ifadeler yer aldı.  Ancak askerlik öncesi yapılan muayenede 'askerliğe elverişlidir' denildi. Ben daha önce böyle bir rahatsızlık yaşamadım.

İNTİHARA KALKIŞTIM

Rahatsızlandığım anda nöbetçi astsubayın olay yeri tespit tutanağının tutmaması nedeniyle, hastalığımın vatani görevimi yaptığım sırada meydana geldiğini ispatlayamıyorum. Bu süreç beni oldukça yıprattı. Çözüm için çalmadık kapı bırakmadım. Psikolojim bozuldu, intihara bile kalkıştım. Şuan tekerlekli sandalyeye mahkûmum. Engelli statüsünde aylık 650 TL alıyorum. Aldığım para da ithal ilaçlarıma ve muayene ücretlerine gidiyor. Devletimizden tek dileğim beni engelli statüsü ile gazilik unvanı arasında bir konumda değerlendirmesi ve aylık bağlaması. Çünkü ben vatanıma hizmet ederken, nöbet görevim sırasında bu hastalığa yakalandım. Artık sesimin duyulmasını ve sorunumun çözülmesini istiyorum.

Metin Bey, siz neler söylemek istersiniz? Benzer durumlar var mı?

Mehmet Kaya kardeşimizin gitgide yatağa mahkûm olması kuvvetli ihtimal. Ama arkadaşımıza imtiyaz  sağlayacak bir haktan faydalandırabilirsek, rehabilitasyon merkezinde daha iyi tedavi görebilir. Anne babası Mehmet kardeşimize ne kadar bakabilecek? Maddi durumları da o kadar elverişli değil. Bu sorun Türkiye genelinde var. Derneğimize bu konuyla ilgili birçok arkadaşımız müracaat etti. Emekli ettiklerimiz oldu, yargı süreci devam edenler de var. Mehmet'e son verilen 'önceden olan bir rahatsızlığın getirisi olduğu kanısına varılmıştır' raporu nedeniyle hiçbir avukat kardeşimizin durumunu çözmek için çaba göstermedi. Dolayısıyla Mehmet kardeşimizin sorununu çözme noktasında henüz somut bir adım göremedik.

Peki Mehmet Bey'in durumunda ihmal var diyebilir miyiz?

O sırada görevli uzman çavuş ya da astsubayın "Mehmet Kaya, nöbet sırasında sağ tarafında uyuşma meydana geldiğini ifade etmiştir, ardından revire kaldırılmıştır" şeklinde tutanak tutmaması bir ihmaldir.  2 günlük koğuş süreci de var. Mehmet kardeşimiz rahatsızlandığı anda hastaneye sevk edilmemiş, bu da bir ihmaldir. Bugün bu kardeşimiz ihmallerden dolayı mağduriyet yaşamaktadır.

SONUÇ ALAMIYORUZ

Mehmet kardeşimiz, terörden zarar görmemiş ancak o dönemde OHAL uygulamasının olduğu Diyarbakır'da askerlik görevini yerine getirirken başına böyle bir olay gelmiş. Dernek olarak biz de yanında olmak istedik. Derneğimizin bünyesinde gaziler var, şehit anne babaları var, şehit eşleri de var. Bu durumda olanlarla ilgili de mevzuatlarda sıkıntılar yaşıyoruz. Siyasilere iletiyoruz ancak bir sonuç alamıyoruz.  Hiç değilse Mehmet kardeşimiz gibi olay yeri tutanağı olmayan kardeşlerimize devletin emekli maaşı bağlanması talebinde bulunuyoruz.

Emekli maaşından kast ettiğiniz gazilik maaşı mı?

Hayır. Bu durumu terörle mücadelede gazi olan, operasyona giderken gazi olan kardeşlerimizden farklı değerlendirmeliyiz. Askerlik görevini yaparken rahatsızlanan kişileri onore edebilecek, engelli ile gazi statüsü arasında bir boyutta değerlendirilmesi, hayatlarını idame ettirme noktasında bir bakiyenin verilmesini istiyoruz. Asıl talebimiz budur.

Kaynak: Yenidonem

DÜNYA
Merkel'in yerine geçecek isim belli oldu
Almanya'da yıllardır başbakanlık görevini üstlenen hem de partisi CDU'ya liderlik yapan Angela Me...
SAĞLIK
Ramazanda hazır çorbaya dikkat
Paketli gıdaların bilinçli tüketilmesi gerektiğini söyleyen Uzman Diyetisyen Veysel Ciğerli, özel...
ASAYİŞ
Bursa'da kadın cinayeti! Ayrılacağı eşine sokak ortasında kurşun yağdırdı
Bursa'da ayrılmak üzere olduğu eşiyle sokak ortasında tartışan Mehmet Yıldız, eşini tabancayla 3 ...
DÜNYA
Yalan söyleyenler gözbebeğinden tespit edilecek
ABD Lehi merkezli teknoloji şirketi Converus, yüzde 90 doğruluk oranıyla çalışan bir yalan tespit...
TÜRKİYE
47 eski askeri öğrenci için gözaltı kararı
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'nün Kara Kuvvetleri mahrem yapılanması soruşturmasında 47 es...
TÜRKİYE
Dev arsa vurgunu! 300 milyon TL dolandırdılar...
Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin Ankara merkezli 14 ild...
Tarihin en ürkütücü 'insan' deneyleri!
İsrail ile Yunanistan arasında 1,6 milyar dolarlık savunma anlaşması
Bir İngiliz savaş gemisinden Türkiye'ye bildirim!
YÖK açıkladı! Başvuru ve sınav tarihleri belli oldu

En Çok Okunan Haberler

Tek akıllı sizsiniz... Bursa'da kahve keyfi ...

Bursa'da, sokağa çıkma kısıtlaması saatlerinde, İzmi...

Bursa'da gergin gece! 100 kişilik grup birbi...

Bursa'da aralarında husumet bulunan yaklaşık 100 kiş...

Bursa'da esnaf ve elemanını öldüresiye dövdü...

Bursa'da bir esnaf ve elemanı, işten çıkıp evlerine ...

Bursa'da büyük yangın! Alevler geceyi aydınl...

Bursa'da bir antikacı dükkanında büyük yangın çıktı....

Bursa'da Ulu Cami'ye balyozlu saldırı: 'Emir...

Bursa'da kısıtlama saatinde eline balyoz alan Tamer ...

Bursa'daki yangında şoke eden anlar! Dükkan ...

Bursa'da tarihi antikacı dükkanında çıkan yangın 2 s...

Bursa'da yanındaki kadına dehşeti yaşattı! '...

Bursa'da pırpır diye tabir edilen kasalı motosiklett...

Bursa'daki tır dehşetinin nedeni belli oldu!...

Bursa'da 4 kişinin öldüğü, 22 kişinin yaralandığı tı...

Bursa Valiliği'nden toz taşınımı uyarısı!

Bursa Valiliği bu geceden itibaren etkili olacak toz...

Bursa'da kahraman yüzbaşı genç kızı böyle ku...

Bursa'da bunalıma giren genç kız, istinat duvarı üze...

Bursa'da oto yıkamacıya baskın! Polisi gören...

Bursa'nın Nilüfer ilçesinde toplu halde otomobil yık...

Valilik az önce duyurdu! Bursa'da uzaktan eğ...

Bursa Valiliği, tüm resmi ilkokul, ortaokul ve lise ...

8 farklı tonda! Bursa'da kumandaya basan pol...

Bursa'da polis ekipleri trafik kurallarına uymayan s...

Bursa'da genç kızın kabus dolu anları... Çap...

Bursa'da ormanlık alandaki bağ evinde çapa motoruna ...

Bursa'da yürek parçalayan olay! Demir korkul...

Bursa'da 8 yaşındaki çocuk, tırmanmak istediği demir...