Normalleşme adımları sonrası marketlerden flaş öneri!

AVM'ler berberler, kuaförler gerekli tedbirler alındıktan sonra faaliyetlerine 11 Mayıs'tan itibaren devam edecek. Normalleşme adımıyla ilgili marketçilerden yeni bir açıklama geldi. Gıda Perakendecileri Derneği'nden yapılan açıklamada, "Kira sözleşmelerinde ciro oranı yer almıyorsa, sene sonuna kadar yüzde 50 indirimli olarak ödenmesi yaşanan ve yaşanacak daralmanın ticari hayata etkilerini azaltmak adına önem arz edecektir." ifadeleri kullanıldı.

GÜNCEL, 06 Mayıs 2020 Çarşamba, 11:56
Normalleşme adımları sonrası marketlerden flaş öneri!

Türkiye, corona virüsü salgınıyla mücadele kapsamında 57 günü geride bıraktı. Bazı kısıtlamalar artık yavaş yavaş gevşetilmeye başlatılıyor. Konuyla ilgili Gıda Perakendecileri Derneği'nden flaş bir açıklama geldi. yapılan açıklamada şu ifadeler kullandı.

Alınan önlemler, sağlık ordumuzun fedakârlığı ve vatandaşlarımızın sağduyusuyla yakın zamanda olumsuz etkinin azalarak, yeniden özlediğimiz eski hayatımıza yaklaşmayı umuyoruz. Önerilerimize başlıklar halinde ve kısaca yer vermekle beraber, nedenlerine ve hep beraber elde edeceğimiz olumlu neticelerine ilişkin detaylı açıklamalarımıza ihtiyaç duyulursa, vakit ve emek ayırmaya hazır olduğumuzu da belirtmek isteriz;

Alışveriş Merkezleri'nin yeniden faaliyete başlamasının yeni normalleşmeye geçiş için bir adım olacağı, kamu otoriteleri tarafından yapılan tavsiye niteliğindeki açılış önerilerinden de anlaşılmaktadır. Açılış tavsiyeleri doğrultusunda perakendecilerin ve Alışveriş Merkezleri'nin ortak bir karar ile açılış tarihi belirlemesi, açılışını Haziran'a bırakan perakendeciye yükümlülük getirilmemesi ticari sektör oyuncularının da normalleşme sürecine adapte olmasını kolaylaştıracaktır.

MAĞAZALARI AÇILMASI CESARET VERECEKTİR

Hem Alışveriş Merkezlerimizin tam bir doluluk ve coşkuyla açılabilmesi, hem de bünyesindeki perakendecilerin tedarik zincirindeki çarkları yeniden döndürebilmesi adına, tekrar açılıştan itibaren birkaç ay "kirasız" dönem sağlanması son derece yerinde olacaktır. Perakendecinin bu dönemde tedarikçi ve çalışan ödemelerine odaklanması adına adeta can suyu olacak bu geçici dönem ticari devamlılığın sağlanmasına büyük katkı sağlayacaktır.

Bu kirasız dönemin hemen ardından "kazan-kazan" ilkesine dayanarak yılsonuna kadar sadece ciro bazlı kira bedeli ödenmesi tarafların önünü görmesi ve mağazasını açması adına cesaret verici olacaktır. Zira önünü göremediği için mağazasını kapatmak zorunda kalan perakendecinin ne çalışanına, ne tedarikçisine, nihayetinde ne de maliki konumundaki Alışveriş Merkezi'ne faydası olamayacaktır.

Kira sözleşmesinde ciro kira oranı belirlenmeyerek sadece sabit kira bedeli yer alan kiracılar açısından, kira bedeline geçen senenin aynı ayına oranla yaşadığı ciro düşüşü yansıtılmalıdır. Daha yalın bir ifadeyle, cirosu hangi oranda düştüyse, sabit kira bedeli de o oranda düşmelidir. Doğaldır perakendecinin bu dönemde hijyen ve koruma tedbirleri sebebiyle giderleri aslında çok daha fazla olacaktır.

Ortak alan giderlerini asgari düzeye indirmek adına, maliklerin azami çabayı sarf etmesi sağlanmalı, gerekirse bir üst sınır belirlenerek bu kalemde de öngörü unsuru temin edilmelidir.

Bu önlemlere rağmen talep daralması sebebiyle sorun yaşayan perakendeci cezai şart baskısı olmadan, ancak yatırımcıya da taraflar arasındaki kira sözleşmesinde daha kısa bir süre belirtilmediği takdirde, en az 3 ay önceden bilgi vererek mağazasını tahliye edebilmelidir. Kapanış her tacirin son tercihi olmakla birlikte, bu kaçınılmaz duruma engel olunması ekonomik sorunları büyütüp başta diğer malikler olmak üzere tüm sektör paydaşlarına olumsuz etki edecektir. 

Alışveriş Merkezleri temizliği ve güvenliğiyle bugüne kadar organize perakendenin yüz akı olmuştur. Bundan sonra da perakendeci ile el ele verilerek dünyadaki en iyi uygulamalar misliyle ülkemize yansıtılacak, müşterilerin güvenle ve huzurla ziyareti temin edilecektir. 

KİRALARIN YÜZDE 50 İNDİRİMLİ ÖDENMESİ OLUMLU ETKİ EDECEK

Cadde mağazaları ile kira ilişkiler bakımından tıpkı Alışveriş Merkezlerinde olduğu gibi, caddelerde de kapalı kalınan dönemde kira sözleşmelerinin askıda olduğu kanaatindeyiz. Geçtiğimiz süreçte açık kalınsa dahi bu dönem için ve yeni açılışlar sonrasında da sadece ciro oranlı kira bedelinin tatbik edilmesinin (sözleşmede sabit + ciro oranlı kira bedeli mevcutsa) aynı olumlu neticeleri vereceğini düşünüyoruz.

Kira sözleşmelerinde ciro oranı yer almıyorsa, sene sonuna kadar %50 indirimli olarak ödenmesi yaşanan ve yaşanacak daralmanın ticari hayata etkilerini azaltmak adına önem arz edecektir.

Hem Alışveriş Merkezi hem de Cadde Mağazalarında geçen senenin aynı ayına oranla ve enflasyon etkisinden arındırılmış biçimde %80 ve üzerinde ciroyu yakalayan perakendeciye (Gıda Marketlerinde bu oran %90 olmalıdır) indirim tatbik edilmeyerek sözleşme hükümlerinin uygulanmasında bizce hiçbir sakınca bulunmamaktadır. Burada amaç kazanç sağlamak değil, kaybedenin yükünün fedakârlığın denkleştirilmesi ilkesiyle paylaştırılması, bu kayıpların domino etkisiyle tüm sektör paydaşlarına sirayet etmesinin önüne geçmektir.

GÜNCEL
Meteoroloji'den Bursa için son dakika uyarısı!
Meteoroloji Genel Müdürlüğü yaptığı son dakika uyarısı ile Bursa ve çevrelerinde gök gürültülü sa...
GÜNCEL
TBMM'de 4 partiden Macron'a ortak tepki: 'Mezkur zat çatışmayı tetiklemektedir'
Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti, Fransa'ya karşı ortak bi...
GÜNCEL
ABD İstanbul Başkonsolosluğu çalışanı için flaş karar!
ABD İstanbul Başkonsolosluğu güvenlik biriminde araştırma görevlisi olan Nazmi Mete Cantürk, FETÖ...
GÜNCEL
Alkollü çıkmıştı! Ahmet Kural'ın hapsi isteniyor
İstanbul Üsküdar'da alkollü araç kullanarak art arda iki araca çarpıp bir kişinin de yaralanmasın...
DÜNYA
Ermenistan yine sivilleri vurdu! Can kayıpları var
Ermenistan'ın ateşkesi ihlal ederek Azerbaycan sivil yerleşim yerlerine düzenlediği saldırıda 3 s...
YAŞAM
Dört malzemeli tadına doyulmaz bir ikramlık
Çabuk hazırlayabileceğiniz bir ikramlık arıyorsanız Flapjack imdadınıza koşacak. Ülkemizde müsli ...
Koronavirüse yakalanan Eser Yenenler'den haber var
Günde 16 bin kalori alıyor! Kilosuna inanamayacaksınız
Gemlik Belediyesi bütçesi 150 milyon 300 bin lira
Dikkat! Başvuru için son tarih

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da köylüler şaşkın ve çaresiz! Aniden ...

Bursa'nın Karacabey ilçesinde bankadan çektikleri 10...

Bursa hastanelerinde alarm! Koronalı hastala...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın salgının başından b...

Bursa'da kovalamaca sonucu yakalandı, el bom...

Bursa'da polisin "dur" ihtarına uymayan şüphelilerde...

Bursa dahil 5 ilde operasyon! Örgüt üyeleri ...

İstanbul merkezli 5 ilde yasa dışı bahis operasyonu ...

Bursa Yenişehir Havalimanı'nda seferler durd...

Bursa Yenişehir Uluslararası Havalimanı'nda tarifeli...

Cumhuriyet Bayramı kutlanacak mı? İçişleri B...

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü ve Bakan Yardımcısı İsmai...

Usta oyuncu Hikmet Karagöz hayatını kaybetti

Bir döneme damga vuran Bizimkiler dizisinde Abbas ka...

Dün 8 lirayı aşmıştı! Dolarda yeni zirve

Dün 8 lirayı aştıktan sonra bu sabah da yükselişte o...

Gram altın rekor kırdı!

Küresel piyasalarda yaşanan belirsizlikler nedeniyle...

Koronavirüs aşısında bir gerçek daha ortaya ...

ABD Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ulusal Enstitü...

Türk-İş'ten istihdam paketine tepki: 'Bu gid...

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş), g...

Vali Doğan'dan patlamaya ilişkin kritik açık...

Hatay Valisi Rahmi Doğan, İskenderun'da meydana gele...

Bursa'da acı kaza! At telef oldu, sürücü ölü...

Bursa Yıldırım yakın doğu çevre yolunda dün gece kar...

Bu neyin kafası? Bursa'da akıllara zarar gör...

Bursa'da bir otomobilin ön camından çıkıp, bacağını ...

Ne kadar güvendesiniz? Bursa'da evlere hiç z...

Bursa'da kendi evlerine girer gibi evlere giren 2 ka...