Özbekistan'ın Bursa Fahri Konsolosluğuna Ali Baklan atandı!

Orta Asya'daki yedi bağımsız Türk devletinden birisi olan Özbekistan Cumhuriyeti'nin Bursa Fahri Konsolosluğu'na işadamı Ali Baklan atandı. Ali Baklan, Özbekistan Cumhuriyeti'nin Bursa Fahri Konsolosluğu görevine atanmış olmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, "Özbekistan'ın Türkiye'deki ilk fahri konsolosu olarak, geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan iki kardeş ülke arasındaki ekonomik ve sosyal ilişkilerin daha da geliştirilmesi öncelikli görevlerim arasında yer alacaktır. Bursa gibi ekonomisi gelişmiş bir şehirde görev almış olmam ise iki ülke arasındaki karşılıklı ticaret hacminin artmasına yeni imkanlar sağlayacaktır" dedi.

GÜNCEL, 24 Eylül 2020 Perşembe, 13:41
Özbekistan'ın Bursa Fahri Konsolosluğuna Ali Baklan atandı!

Özbekistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği'nin 20 Ağustos 2020 tarihli yazısıyla Özbekistan Cumhuriyeti'nin Bursa Fahri Konsolosluğu'na atanan Ali Baklan, Baktat Şirketler Grubu kurucularından olup, Akhisar'da faaliyette bulunan Baktat Zeytin San. Tic. A.Ş.'nin Yönetim Kurulu Başkanlığını yapıyor.

1986 yılından bu yana gıda sektöründe faaliyet gösteren ve 54 ülkeye ihracat yapan Baktat Şirketler Grubu ortaklarından Ali Baklan, 2018 yılında Özbekistan' da kurduğu Alihan Organik tarım şirketi ile Semerkand'ın Qo'Shrabot Bölgesi'nde sahip olduğu 20 bin dekar arazi üzerinde lavanta başta olmak üzere aromatik bitki, çeşitli kuruyemiş ve sebze ile meyve üretimi gerçekleştiriyor.

"Özbekistan Geleceği Büyük Devlet" 

Türkiye ile Özbekistan arasında 2019 yılında gerçekleşen ikili ticaret hacminin 2,3 milyar dolar olarak kayıtlara geçtiğini ve toplam bin 300 kadar Türk sermayeli firmanın Özbekistan'da faaliyet gösterdiğini belirten Özbekistan Cumhuriyeti'nin Bursa Fahri Konsolosu Ali Baklan, "Özbekistan, 30 milyonu aşan genç ve dinamik nüfusu, Orta Asya'nın tam ortasındaki konumu, doğal kaynakları, verimli toprakları ile bölgenin parlayan yıldızı durumunda. 2017 yılında ilk Özbekistan'a gittiğimden bugüne olan gözlemlerimi ve yaşanan gelişmeleri şöyle ifade edebilirim; Özbekistan bir yatırımcının aradığı tüm koşulları sağlayan, potansiyeli yüksek, demokrasisi gelişmekte olan, finansal sisteme tam adapte olmuş, güvenlik kaygısı yaşanmayan bir ülke. Özbekistan, 'Yeni Özbekistan' kavramı ve anlayışı ile her din ve milletten insanın, özgürce ve uyum içerisinde yaşayabildiği, ırkçılık ve dinde aşırılık gibi kavramların toplumda kabul görmediği nadir ülkelerden olup, her din ve milliyette insana nezaketle ev sahipliği yapmaktadır" şeklinde konuştu.

"Özbekistan Cumhuriyeti'nin Bursa Fahri Konsolosluğu görevine atanmış olmaktan büyük mutluluk duymaktayım" diyen Ali Baklan şunları söyledi :  

"Türkiye'de 49 bin Özbek vatandaşı yaşamakta olup bunların büyük çoğunluğu Bursa'dadır. Ayrıca Türkiye'deki değişik üniversitelerde 1000 Özbek öğrenci eğitim görmektedir. Özbekistan'ın Türkiye'deki ilk fahri konsolosu olarak, geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan iki kardeş ülke arasındaki ekonomik ve sosyal ilişkilerin daha da geliştirilmesi öncelikli görevlerim arasında yer alacaktır. Bursa gibi ekonomisi gelişmiş bir şehirde görev almış olmam ise iki ülke arasındaki karşılıklı ticaret hacminin artmasına yeni imkanlar sağlayacaktır."

Yeni Özbekistan sizi çağırıyor" 

Özbekistan'ın, komşuları ile olan iyi ilişikleri ve dış politikadaki barışçıl tutumu ile örnek bir ülke olduğunu ifade eden Özbekistan Cumhuriyeti'nin Bursa Fahri Konsolosu Ali Baklan, "Sayın Mirziyoyev çok önemli teklif ve öneriler verdi. Pandemi dönemindeki uluslararası işbirliğinden gençlik haklarına, Afganistan meselesinden yoksullukla mücadeleye, çevre sorunlarından uluslararası ulaştırmaya, terörle mücadeleden parlamentoların rolünü arttırmaya, gıdadan kültüre çeşitli konulara değindi. Örneğin, Mirziyoyev; Afganistan'da yeni bir uluslararası işbirliği formatını oluşturmayı, BM bünyesinde daimi faaliyet gösteren bir komite kurmayı teklif etti. Orta Asya'nın çok yıllık kanayan yarası olan Afganistan'daki sorunları sürekli gündemde tutmak, güncel çözümler üretmek bakımından bu teklifi son derece isbaetli buluyorum. Mirziyoyev'in bir önerisi de uluslararası çapta Ekolojik Sistemlerin Restorasyonu ve Savunması Gününü belirlemekti. Tabii Aral Denizi faciasını bizzat yaşayan ülke olarak Özbekistan'ın böyle bir teklifte bulunması çok doğaldır. Doğayı, ekolojik sistemleri korumanın ne kadar önemli olduğunu Özbekler kadar derinden anlayan olmasa gerek. Doğrudan Mirziyoyev'in girişimleriyle Aral Denizi bölgesinde büyük ölçülü ağaçlandırma çalışmaları başlatılmış, çevresel facianın etkilerini azaltmaya gayret edilmektedir. Özbekistan bu sorana dünya kamuoyunun dikkatini çekmekte, ders alamaya çağırmaktadır. Özbekistan Cumhurbaşkanı konuşmasında Aral Denizi bölgesinin çevresel yenilikler ve teknolojiler bölgesi olarak ilan edilmesine ilişkin BM Genel Kurulu kararını kabul etme teklifini de ileri sürdü.

Özbekistan liderinin konuşmasının en önemli tezlerinden biri, resmi Taşkent'in komşu devletlerle ilişkilere yönelik politika ve yaklaşımlarıyla ilgiliydi. Komşu cumhuriyetlerle ilişkilere açık bir şekilde olumlu ve temelde yapıcı yaklaşım, bölgede gerçekten yeni bir atmosfer yarattı. Bu politika, Özbekistan'ın daha önce ilan edilen komşu devletlerle iyi komşuluk ilişkileri önceliğine ve işbirliği için açık bir dış politika izlemeye bağlılığını açıkça göstermektedir" şeklinde konuştu.

 Ali Baklan Kimdir? 

Türkiye ile Özbekistan arasındaki ticari ilişkilere yapılan katkı ve bireysel ilişkiler sonucu Özbekistan Cumhuriyeti'nin Bursa Fahri Konsolosluğu'na atanan Ali Baklan'ın yurtiçi ve yurtdışındaki Şirket Kurucu Ortaklığı, Yönetim Kurulu Üyeliği, Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlüğü yaptığı, Bak Kardeşler Gmbh- Blg Baklan Gmbh- Bak Frisch Gmbh, Baktat Foods Inc., , Baktat Zeytin Sanayi ve Ticaret A.Ş., Alihan Organic Agro LLC. ile tüm dünyada 54 ülkeye ihracat yapmakta, ürün çeşitliliği açısından elinde tuttuğu 3 bin 200 adet barkodla sektör lideri firmaların başında gelmekte, tüm Avrupa Birliği ülkeleri ile Amerika, Kanada, Kore, Arabistan ve Türki Cumhuriyetlere kadar uzanan geniş dağıtım ağına sahip olarak uzun yıllardır ticaret hayatını sürdürmektedir.

15 ülkeden 170 üniversitenin oluşturduğu Kafkas Üniversiteler Birliği Senatosu'nun kararıyla Bakü Euroasian Üniversitesi tarafından 'Fahri Doktora' unvanına layık görülmüş olan Ali Baklan, Rusya Federasyonu Bilim ve Yüksek Eğitim Bakanlığı'nın kararı ile Rusya Uluslararası Güney Üniversitesi tarafından 'Uluslararası Akademik Danışma Konsey Üyesi' olarak seçilmiş ve Diploma ile ödüllendirilmiştir.

Başarılı çalışmaları neticesinde yurt içinde ve yurt dışında birçok ödül ve plaket alan Ali Baklan evli olup; ikisi erkek biri kız olmak üzere üç çocuk sahibidir.

Özbekistan Cumhuriyeti'nin Bursa Fahri Konsolosluğu'na atanan Ali Baklan İngilizce bilmektedir.

ASAYİŞ
Bursa'da sahte içki operasyonu! 723 litre şarap ele geçirildi
Bursa'nın Mudanya ilçesinde düzenlenen operasyonda, kaçak imal edilmiş 723 litre şarap ele geçiri...
ASAYİŞ
Bursa'da zeytin ağacı sonu oldu!
Bursa'da zeytin ağacından düşen bir kişi hayatını kaybetti.
GÜNCEL
Türkiye'de son koronavirüs tablosu
Türkiye'de koronavirüs nedeniyle 74 kişi daha hayatını kaybetti, 2165 yeni hasta tespit edildi
GÜNCEL
Sokağa çıkma yasağı olacak mı? Bakan Koca Bursa'da yanıtladı
Bursa'da gündeme dair önemli açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Sokağa çıkma ya...
GÜNCEL
Bakan Koca'dan son dakika açıklaması: Bursa'da günlük vaka sayısı 3 kat arttı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bursa'da koronavirüs ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bursa...
GÜNCEL
Bursa'da korku dolu anlar! Site çöktü
Bursa'nın Mudanya ilçesinde kolonları patladığı için 3 ay önce boşaltılan ve yıkım kararı verilen...
Mudanya Belediyesi'nden tarihi hamle! Kamulaştırılma çalışmalarına başlandı
Bursaspor'un Türkiye Kupası'ndaki rakibi belli oldu
Bursa Belediyeler Birliği, Mustafa Dündar'ın başkanlığında toplandı
Bursa CHP'den ücretsiz ulaşım çıkışı: Alinur Aktaş'a teşekkürler!

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da korku dolu anlar! Site çöktü

Bursa'nın Mudanya ilçesinde kolonları patladığı için...

Bursa'da kocasını başka kadınla yakalayınca ...

Bursa'da aldatıldığını düşünen kadın eşini bir süre ...

Yaş 70, iş bitmemiş! Bursa'da yüz kızartan o...

Bursa'da yapılan uyuşturucu operasyonunda gözaltına ...

Bakan Koca: 'Bursa en kritik günlerini yaşıyor'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs salgınının...

Bursa-İzmir otoyolunda feci kaza! Cip, beton...

Bursa'da otoban gişelerinde lük cip, beton bariyere ...

Bakan Koca'dan son dakika açıklaması: Bursa'...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bursa'da koronavirüs i...

Bursa'da eski sevgilisi ve kardeşini boğazın...

Bursa'da, eski sevgilisi Sibel Dudaklı (45) ile kard...

Bursa'da film gibi olay! Direk aracın üzerin...

Bursa'nın İnegöl İlçesinde meydana gelen kazada kont...

Sinem Umaş cezaevine girdi

Sokak Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği'nin Başka...

Sokağa çıkma yasağı olacak mı? Bakan Koca Bu...

Bursa'da gündeme dair önemli açıklamalarda bulunan S...

Borç yapılandırmanın detayları belli oldu!

Vergi, SGK, KYK, trafik ve köprü borcu ve cezalarınd...

ABD Büyükelçiliği kapılarını kapattı!

ABD'nin Türkiye Büyükelçiliği, İstanbul'da terör sal...

Bursa'da yan yatan kamyonet vatandaşlara zor...

Bursa'da yokuş aşağı inerken yan yatan kamyonet vata...

5 puanı alan aşı olabilecek! İşte puanlama s...

Koronavirüs pandemisi sürecinde grip aşısı uygulamas...

Alkışlar Bursa Faik Çelik Anadolu Lisesi'ne....

Bursa Faik Çelik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi eğ...