Pandemide yabancıya konut satışı hız kesmedi

Son 4 ayda yabancılara 20 bin konut satılırken, bu durum geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 21 artışa işaret etti. Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkanı Ömer Faruk Akbal, 'Kasım ayı satış rakamları, Türkiye'nin uluslararası gayrimenkul satışlarındaki konumunun pandeminin etkilerine rağmen pozitif anlamda ne kadar ayrıştığını gözler önüne serdi.' dedi.

EKONOMİ, 15 Aralık 2020 Salı, 18:33
Pandemide yabancıya konut satışı hız kesmedi

Yabancılara konut satışında, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına rağmen 4 bin 962 adetle tarihin en yüksek kasım ayı rakamlarına ulaşıldı.

Yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 14 artış gösteren yabancıya konut satışı, salgının dünya genelinde etkisini göstermesi ve kısıtlamalar sebebiyle nisan, mayıs, haziran ve temmuzda 2019'un aynı aylarına göre düşük seyretti.

Yabancıya konut satışları, ağustos ayıyla birlikte hızlandı. Eylül ve ekimde de geçen yılın aynı aylarından daha yüksek satış rakamları görüldü. Yabancıya konut satışında salgına rağmen 4 bin 962 adetle tarihin en yüksek kasım ayı rakamlarına ulaşıldı. Son 4 ayda (ağustos-eylül-ekim-kasım) yabancıya 19 bin 382 adet konut satılırken, bu rakam geçen yılın aynı döneminde 16 bin 41 seviyesinde gerçekleşmişti. Böylece yabancıya konut satışında son 4 ayda yüzde 21'lik artış kaydedildi

İstanbul, yabancıların konut alırken tercihindeki ilk sırayı korudu. Geçen yılın kasım ayında İstanbul'dan 1.885 konut satın alan yabancılar, bu yılın aynı döneminde 2 bin 443 konutun sahibi oldu. Yabacıların İstanbul'dan konut alımı, Kasım 2020'de geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30 artış kaydetti.

Antalya, satılan 893 konutla yabancıların en çok tercih ettiği ikinci il oldu. Antalya'yı, 297 konutla Ankara, 182 konutla Yalova ve 174 konutla Bursa takip etti.

11 AYDA EN ÇOK KONUTU İRANLILAR ALDI

Bu yılın ocak-kasım döneminde İstanbul'da 16 bin 867, Antalya'da 6 bin 946, Ankara'da 2 bin 473, Bursa'da 1.242 ve Yalova'da 1.190 konut yabancılara satıldı.

Türkiye'den kasımda en fazla konutu 876 adet ile Iraklılar aldı. İkinci sırada 860 konutla İranlılar, üçüncü sırada ise 434 konutla Ruslar yer aldı. Yılın 11 ayında ise en fazla konut sahibi 6 bin 425 adetle İranlılar oldu. İranlıları, 5 bin 950 konutla Iraklılar ve 2 bin 729 konutlar Ruslar takip etti.

"PEK ÇOK ÜLKEYE KIYASLA POZİTİF AYRIŞTIK"

Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkanı Ömer Faruk Akbal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Kasım ayı satış rakamları, Türkiye'nin uluslararası gayrimenkul satışlarındaki konumunun pandeminin etkilerine rağmen pozitif anlamda ne kadar ayrıştığını gözler önüne serdi." dedi.

Akbal, 11 aylık satış rakamlarının 36 bini aştığını belirterek, bunun 40 bin adede ulaşarak yılın en az kayıpla atlatılacağı öngörülerini doğruladığını söyledi.

Bu noktada pek çok ülkeye kıyasla pozitif ayrışan bir ülke olduklarını ifade eden Akbal, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Pandemiyle birlikte Yunanistan'da yüzde 80, İspanya ve Portekiz'de yüzde 40-50 kayıplar yaşanırken, Türkiye olarak biz neredeyse bunu yüzde 10 kayıpla atlatacağız. Bu durum da salgının dünyada oluşturduğu böyle zorlu bir süreçte sağlık, yaşam, coğrafya, kültür gibi pek çok avantaj ile uluslararası rakiplerimiz arasında ne kadar öne çıktığımızı bir kez daha gösterdi."

Akbal, uluslararası gayrimenkul alımlarının yükselişinin, faizlerin artmasına bağlı olarak iç piyasadaki satışların düştüğü bir ortamda her zaman sektörün moralini yüksek tuttuğunu söyledi.

"Yıl sonu beklentimiz 41 bin adet"

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım da yıl sonunda yabancıya konut satışında salgına rağmen 41 bin rakamına ulaşmayı beklediklerini bildirdi.

Geçen yıl gerçekleşen 45 bin 483 adetlik rekor satış seviyesinin altında kalacaklarını belirten Durbakayım, buna rağmen önemli bir rakama ulaşacaklarını ve bunun bir başarı olduğunu vurguladı.

Durbakayım, "Ayrıca, başta Almanya olmak üzere Avrupa'da yaşayan ve çifte vatandaşlık taşıyan hemşehrilerimizin döviz kurunun avantajından yararlanarak satın aldıkları konut sayısı, yabancılara gerçekleştirilen yıllık toplam satışlarından da fazla. Bu da sektörümüz adına çok önemli." dedi.

"ATILAN ADIMLARLA YABANCI YATIRIMCI İVMESİ ÜLKEMİZE DÖNDÜ"

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt ise Türkiye'nin çok iyi koordine edilmiş başarılı sağlık sisteminin ve pandemi yönetiminin yabancı yatırımcıyı hareketlendirdiğini söyledi.

Ağustos ayında yükselen talebin kasımda yüzde 24,4'lük artışla dinamizmini koruduğunu ifade eden Özyurt, şunları kaydetti:

"Kasımda yükselen döviz fiyatları karşısında, devletimizin attığı adımlar karşısında, yabancı yatırımcı taleplerinde ibre daha çok ülkemize döndü. Sektörümüzü yabancı yatırımcı açısından canlı tutmak adına yürürlüğe getirilen yabancı yatırımcıya vatandaşlık uygulaması, son 3 yıldır talebe yön veriyor. Bu zamana kadar 93 ülkeden 7 bin 312 yabancı yatırımcı, gayrimenkul ve inşaat sektörüne 1 milyar 880 milyon dolarlık yatırım yaparak Türkiye vatandaşlığı kazandı. Yabancı yatırımcı, konut satın alarak sadece sektörümüze yatırım yapmıyor. Aynı zamanda ülkemizde diğer sektörlere de yatırım yaparak yeni iş potansiyeli yaratıyor."

"TÜRKİYE'DE YAŞAMAK FİKRİ GİDEREK YAYGINLAŞIYOR"

Akkuş Group Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş, gayrimenkulde giderek artan yabancı yatırımcı talebinin 4 ayda kalıcı hale dönüştüğünü söyledi.

Akkuş, "Pandeminin zor şartları altında yaşanan bu artış, hem sektörümüzün başarısı hem de Türkiye ekonomisine duyulan güvenin bir göstergesi." dedi.

Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere yeni ekonomi yönetiminin uluslararası piyasalara verdiği güven mesajlarının karşılık bulduğunu ifade eden Akkuş, "Açıklanan reform planları, yatırımcıları ülkemize yöneltiyor. Türkiye'de yaşamak fikri giderek yaygınlaşıyor. Onlara sunduğumuz vatandaşlık hakkı da sektöre yatırımı daha da cazip hale getiriyor." diye konuştu.

"TARİHİN EN YÜKSEK İKİNCİ YILLIK SATIŞLARINI GÖRECEĞİZ"

Helmann Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Selman Özgün de Türkiye'de yaşamanın kişilere konfor ve huzur sağladığını belirterek, Türkiye'nin sahip olduğu güzellik ve iklim şartları nedeniyle yabancıları ikamet için cezbettiğini söyledi.

Dünyada salgının olumsuz etkilerine rağmen yabancı yatırımcıların Türk gayrimenkul sektörüne ilgi gösterdiğini ifade eden Özgün, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Salgın koşullarında bile özellikle yılın ikinci yarısında yabancıya konut satışında ciddi artış görüldü. Türkiye'nin sunduğu imkan ve güzelliklerin yanı sıra koronavirüsle mücadele, vatandaşlık hakkı, döviz kuru gibi kriterler bunda etkili oldu. Yılı 40 binin üzerinde satışla kapatacağız. Geçen yıl tarihin en yüksek yabancıya konut satışı gerçekleşmişti. Salgına rağmen 2019 satışlarına yaklaşacağız ve tarihin en yüksek ikinci yıllık satışları görülecek."

"AFRİKA İLE ASYA ÜLKELERİ YÜKSELİŞTE"

Bahaş Holding Üst Yöneticisi (CEO) Abdüssamet Bahadır ise yabancı yatırımcının aradığı güven ve huzuru Türkiye'de bulduğunu, alımlarda oturum amaçlı satın almaların oranının arttığını bildirdi.

Demokrasi ve hukuk reformuyla ilgili adımların yabancıların alımlarını pozitif etkileyeceğini ifade eden Bahadır, "Sektörümüz, sadece Orta Doğu'dan değil, dünyanın dört bir yanından talep görüyor. Afrika ile Asya ülkelerinin de yükselişi söz konusu." dedi.

İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, Türk gayrimenkul sektörünün artık dünyanın hemen hemen her yerinden yatırımcı çektiğini belirterek, güven ve huzur unsurlarının yapılacak reformlarla birlikte güçlenmesi sonucu konut talebinin ikiye katlanabileceğini söyledi.

SİYASET
AK Parti'den Akşener'e jet yanıt!
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yazıcı, "Çalışmadan tamamlanmadan yapılan açıklamalar bilgi kirl...
GÜNCEL
Düşüş sürüyor! İşte Türkiye'nin güncel koronavirüs tablosu!
Koronavirüste son durum açıklandı. Buna göre, son 24 saatte 6 bin 289 kişiye koronavirüs tanısı k...
DÜNYA
Ülke şokta! Bakan Kovid-19'dan öldü
Güney Afrika Cumhuriyeti Devlet Bakanı Jackson Mthembu'nun yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeni...
TÜRKİYE
Türkiye boyut atlayacak! 700 proje birden geliyor!
Türkiye'nin savunma ve güvenlik ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik 60 milyar dolarlık hacme sa...
DÜNYA
Hindistan, ejderha meyvesinin adını Çin'i anımsattığı için değiştirdi!
Hindistan ve Çin arasında uzun zamandır yaşanan gerginlikten sonra Hindistan Gucerat Eyaleti Başb...
MAGAZİN
İbo Show'un yeni bölüm konukları belli oldu! 15 yıllık küslük bitti
Ekrana döndüğü gündem beri gündem olan İbo Show'un yeni bölüm konukları belli oldu. Ebru Yaşar, S...
Ozan Güven hakim karşısında!
Muğla'da deniz 20 metre çekildi!
Daha eskisi bulunamadı! 480 milyon yıllık
Türkiye'den büyük başarı! Suya indirildi!

En Çok Okunan Haberler

Meteoroloji tarih verdi! Bursa'ya yine kar g...

Meteoroloji'nin orta ve uzun vadeli hava durumu tahm...

Restoran ve kafe işletmecilerinden açılmak i...

Geçen yıl mart ayında başlayan Kovid-19 salgınının e...

Hazır döner işletmesinde tepki çeken görüntü...

Sosyal medya hesapları üzerinden hazır döner paketle...

Bursa'da baraj buz tuttu!

Bursa'nın İnegöl ilçesinde tarımsal sulama için kull...

Çoğumuzun hayali! Bursa'da şehir hayatından ...

Bursa'da şehir yaşamından bıkan Tekin çifti her şeyi...

Bursa'daki dev fabrikada işçiler ayaklandı: ...

Bursa dahil 3 ilde faaliyet gösteren ve 800'ü aşkın ...

Bakan Soylu paylaştı! 'Anneme küfretti, serb...

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu sosyal medya hesabı ü...

Bursa için kritik uyarı! 2 güne dikkat...

Bursa Valiliği, dondurucu soğuk havanın bugün ve yar...

Bursa Orhangazi'de 9 arsa satışa çıkarıldı

Basın İlan Kurumu'nun ilan portalı ilan. gov. tr'de ...

Koronaya iyi geldiği söylenmişti! Bursa'dan ...

Koronavirüs salgınından korunmak için çeşitli çözüml...

Bakanlıktan satılık kum ocağı!

Yozgat'ın Sarıkaya ilçesi'nde Ulaştırma ve Altyapı B...

Tacizcisini televizyonda gördü! Program sonr...

Türkiye'nin konuştuğu, evlilik vaadiyle insanları do...

TÜBİTAK 90 personel alımı yapıyor!

TÜBİTAK, Resmi Gazete'de yayımladığı ilanda Bilişim ...

Bursa'da şok baskın! Polisi görünce şaşkına ...

Bursa'da kısıtlamanın olduğu saatlerde alkol alınan ...

Bursa'da hareketli anlar! 'Dur' ihtarına uym...

Bursa'da kısıtlama saati polis kontrol noktasında ça...