Paşinyan ne yapacağını şaşırdı! Oğlunu teklif etti...

Azerbaycan karşısında tarihi bir yenilgi alan Ermenistan'da türbülans bitmiyor. Parlamento seçimleri öncesinde mitingler yapan Başbakan Nikol Paşinyan, oğluna karşı tüm Ermeni esirlerin geri iade edilmesi çağrısında bulundu.

DÜNYA, 09 Haziran 2021 Çarşamba, 14:46
Paşinyan ne yapacağını şaşırdı! Oğlunu teklif etti...

Azerbaycan karşısında 44 günde diz çöken ve Dağlık Karabağ'da işgal altında tuttuğu toprakları kaybeden Ermenistan, 10 Kasım 2020'de ateşkes anlaşması imzalamak zorunda kalmıştı.

Hezimetin faturası Başbakan Nikol Paşinyan'a çıkarıldı ve görevi bırakması için baskı yapıldı, sokak eylemleri patlak verdi ve ordu 25 Şubat'ta başbakanın istifasını isteyen iki bildiri yayınladı.

Baskılara bir süre daha direnen Paşinyan, 28 Mart'ta nisan ayı içinde istifa edeceğini duyurdu ve nisan sonunda istifasını açıkladı. Paşinyan, 20 Haziran'daki parlamento seçimlerinin yapılması için istifa ettiğini ve seçimlere kadar başbakan vekili olarak görevine devam edeceğini duyurdu.

Paşinyan açıklamasında, "Partimiz Sivil Sözleşme'nin erken seçimlere katılacağının altını çizmek istiyorum. Başbakan adayı olacağım. Eğer halk başbakanlıktan ayrılmam gerektiğine karar verirse, onların iradesini yerine getireceğim. Eğer başbakanlık görevine devam etmemi isterlerse, yine halkın iradesini yerine getireceğim." ifadelerini kullanmıştı.

Koltuğu bırakmak istemeyen Nikol Paşinyan'dan yeni bir açıklama geldi. TASS haber ajansının duyurduğuna göre Paşinyan oğlunu, Azerbaycan'da tutulan ve Erivan'da savaş esiri olarak kabul edilen tüm Ermeni askerleriyle değiştirmeye hazır olduğunu belirtti.

Paşinyan, dün yaptığı açıklamada, "Bakü hapishanelerinde tutulan Ermeni tutsaklar, Ermenistan'ın bağımsızlığı ve egemenliği için mücadele ediyorlar. Bir iki aylık fazladan esaret için bizi affederler. Ancak serbest bırakılmaları karşılığında ülkenin bağımsızlığı ve egemenliği feda edilirse bizi affetmezler" ifadelerini kullandı.

Paşinyan'ın bu sözlerini yorumlayan eski Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ise, "Paşinyan'a oğlunu 20-25 savaş esiriyle değiştirmesi" teklifinde bulundu.

Buna karşılık bugün bir açıklama yapan daha Paşinyan, "Diyorum ki kabul ediyorum ve Aliyev'e oğlumu tüm esirlerle değiştirme çağrısı yapıyorum. Resmi olarak ilan ediyorum, oğlumu tüm mahkumlara karşılık veriyorum" dedi.

22 yaşındaki oğlu Aşot Paşinyan'ı Dağlık Karabağ savaşında cepheye de gönderen Paşinyan, Ermenistan'ın eski Cumhurbaşkanları Serj Sarkisyan ve Robert Koçaryan'a da hakaretler yağdırdı.

Paşinyan, "İnsan ticaretinde uzman olan bu ikiliye bu konuda müzakere yapma yetkisi veriyorum" diyerek, "Aliyev'e, Kızıl Haç'a ve herkese resmi olarak duyuruyorum" ifadelerini kullandı.

Paşinyan'ın oğlu Aşot, Facebook sayfasında esir takasına katılmaya hazır olduğunu yazdı. Daha önce de Paşinyan'ın kızı Mariam Paşinyan, hezimet karşısında yaşadığı hayal kırıklığını Facebook hesabından yaptığı paylaşımla ifade etmişti.

Mariam Paşinyan, Facebook paylaşımına "Hayallerimiz ve hedeflerimiz başarısız oldu. Hayallerimiz askerlerimiz ve vatanımız hakkındaydı" yazınca tepki yağmıştı.

Dağlık Karabağ'da geçen hafta Ermenistan askerlerinin sınırı geçmeyi denemeleri tansiyonu yükseltmişti. Bir morgda çekilen skandal görüntüler ise ülkeyi ayağa kaldırmıştı.

Abovyan adli tıp merkezinin bodrum katında çekilen görüntü, Karabağ savaşında öldürülen askerlerin vücut parçalarının bulunduğu plastik torbaları gösteriyordu.

Ermenistan Sağlık Bakan Vekili Anahit Avanesyan, 44 günlük Dağlık Karabağ savaşı sırasında ölen askerlerin cesetlerinin üst üste konulduğu görüntüler için özür dilemek zorunda kalmıştı.

Fotoğraflar Ermenistan'da depreme yol açtı, adli tıp kurumunun yöneticileri görevden alınıp savcılık soruşturma başlattı. Savaşta kaybolan askerlerin yakınları ise, Erivan'da gösteri yapmıştı.

200DEN FAZLA CESET SAKLANIYOR

'200'DEN FAZLA CESET SAKLANIYOR' 

Protesto için morgun bulunduğu başkentteki Heratsi Caddesi'ni kapatan asker yakınlarına göre, Ermenistan yönetimi ölü askerlerin cesetlerini uzun süredir saklıyor.

Arsen Gukasyan adlı asker babası, meyve için endüstriyel buzdolapları da dahil olmak üzere çeşitli yerlerde 200'den fazla cesedin saklandığını söyledi. Sağlık Bakanlığı bu bilgiyi yalanladı.

27 Eylül 2020 tarihinde başlayan Dağlık Karabağ savaşı, 44 gün sonra Azerbaycan'ın tarihi zaferiyle sona erdi. Savaşta ölen 3 bin 29 askerin ismini yayınlayan Ermenistan, kayıpların resmi sayısını ise henüz açıklamış değil.

PAŞİNYAN İTİRAF ETTİ

PAŞİNYAN İTİRAF ETTİ 

44 gün süren Dağlık Karabağ savaşında Türk üretimi Bayraktar TB2 SİHA'ları tarafından sahadan silinen Rus savunma sistemlerine ilişkin inanılmaz bir itiraf geldi. 27 Eylül'de başlayan savaşı tarihi bir hezimetle kapatan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, türbülansa giren ülkesinde haftalarca protestoların hedefi oldu.

İstifaya davet edilen Paşinyan'a karşı ordu da birçok kez muhtıra yayınladı, erken seçimin ilan edilmesiyle Ermenistan 20 Haziran tarihinde sandıktan çıkacak sonuca kilitlendi.

BİR İTİRAF DAHA

BİR İTİRAF DAHA 

Halihazırda seçimler öncesi başbakan vekili sıfatıyla ülkeyi yöneten Nikol Paşinyan, bir kez daha Rus silahlarını hedef alan açıklamalar yaptı ve kendisini 'hain'likle suçlayan muhalefete ateş püskürdü:

"Savaş sırasında S-300 füze savunma sisteminin üzerindeki kartı, içerisinde bulunan 30-40 bin dramlık (Yaklaşık 500 TL, 57 dolar) altın için çıkaran insanlar var. Düşünebiliyor musunuz? Bunu yapan bir subay."

Ateşkesin imzalandığı 10 Kasım 2020 tarihinden bu yana suların durulmadığı Ermenistan'da, seçimlere üç hafta kala beklendiği gibi Dağlık Karabağ hezimeti bir numaralı gündem.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Bayraktar SİHA'larının imha ettiği Rus yapımı hava savunma sistemlerinin yeni görüntülerini yayınladı. Bayraktar TB2'ler yalnızca S-300'lere karşı değil Rus üretimi Pantsir'lere karşı da Libya ve Suriye'de üstünlük gösterdi.

İSKENDER FÜZELERİ İMHA EDİLDİ

İSKENDER FÜZELERİ İMHA EDİLDİ 

Ermenistan, Azerbaycan'ın zafere ulaşmasına günler kala Rus yapımı İskender füzelerini ateşledi. Savaşın dönüm noktası olan Şuşa muharebesinde fırlatılan 500 kilometre menzilli İskender füzeleri, Azerbaycan hava savunma sistemleri tarafından imha edildi.

Kaybedilen savaşın yol açtığı tsunami içerisinde eski Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın bir mülakatta sarf ettiği sözler ve Paşinyan'ın buna verdiği yanıt, Rus yapımı İskender füzelerinin savaştaki rolüyle ilgili tartışma başlattı.

Sarkisyan, Ermenistan'ın çatışmaların başlangıcında neden İskender füzesi kullanmadığı sorusunu ortaya attı. Füzelerin 'işe yaramaz' olduklarını belirten Paşinyan ise, "Ben de kendisine (Sarkisyan'a) şu soruyu sormak isterim: İskender füzeleri neden patlamadı? Ya da mesela neden yalnızca yüzde 10'u infilak etti" dedi.

Paşinyan bu sözleriyle aslında Dağlık Karabağ çatışmaları sırasında İskender füzelerinin kullanıldığı iddialarını teyit eden ilk üst düzey siyasi yetkili oldu. Paşinyan'ın bu sözleri, beklendiği gibi Rusya'nın küplere binmesine yol açtı.

AZERBAYCAN FÜZE PARÇALARINI GÖSTERDİ

AZERBAYCAN FÜZE PARÇALARINI GÖSTERDİ 

Ermenistan'da bunlar olurken Bakü yönetimi Nisan ayında Şuşa çevresinde bulunan İskender füzelerine ait parçaları dünya ile paylaştı. İnfilak etmiş füzeye ait kalıntılar, birbirinden 780 metre uzaklıkta iki ayrı yerdeydi. Yapılan incelemelerde, 9M723 seri numaralı füzelerin tam kapasite patlamamış olabileceği belirlendi.

Rus basını, yaklaşık bir ay sonra İskender-M füzelerine ait kalıntıların aniden ortadan kaybolduğunu ileri sürüyor. Rusya Savunma Bakanlığı'na yakın medyaya konuşan bir uzman, füzelerin yok olmasında Türkiye ve İsrail'in devreye girmiş olabileceğini savundu.

Envanterinde ağırlıklı olarak Rus yapımı silahların bulunduğu Ermenistan, 2016 yılında tamamlanan İskender-E serisinin de ilk alıcısı olmuştu. Füzeler ilk kez Eylül 2016'da Erivan'daki bir geçit töreninde görüntülenmişti.

Yenilgi anlaşmasıyla işgal altında tuttuğu toprakların büyük bölümünü Azerbaycan'a geri veren Ermenistan, 10 Kasım'daki ateşkes anlaşmasından bu yana olaysız bir gün geçirmedi.

Kaynak: Milliyet

GÜNCEL
Kocaeli'de 283 m2 arsa satılık!
Basın İlan Kurumu'na ait internet sitesi üzerinden Kocaeli Dilovası Muallim'de 283 m2 arsa satılı...
GÜNCEL
İstanbul'da 135 m2 daire satılık!
Basın İlan Kurumu'na ait internet sitesi üzerinden İstanbul Bahçelievler'de 135 m2 daire icradan ...
GÜNCEL
2019 model Ford JT8 icradan satılık!
Basın İlan Kurumu'na ait internet sitesi üzerinden İstanbul Merkez'de 2019 model Ford JT8 icradan...
SPOR
A Milli Takım'da şok kavga! İsviçre maçı öncesi ortalık karışmış!
A Grubu'nda İtalya, Galler ve İsviçre'ye yenilerek EURO 2020'den elenen&...
SPOR
İsviçre - Türkiye maçında büyük tepki, tarihe geçti!
EURO 2020 A Grubu'ndaki ilk 2 maçını kaybeden A Milli Takım, Galler maçına göre ilk 11'de 3 değiş...
EKONOMİ
Faizsiz kredi fırsatı! 3 yıl geri ödeme yok ve başladı, 75 bin lira...
Faizsiz kredide yeni dönem başlıyor. 3 yıl geri ödemesiz kredi fırsatında Mikroya 30 bin, küçüğe ...
Gaziantep'te korkutan deprem
Eski Yargıtay üyesi Zekeriya Erdoğan'la ilgili flaş gelişme!
Veyis Ateş o milletvekilini hedef aldı: Bana ateş açma!
Feci kaza! Otomobil ile bariyer arasında sıkıştı

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da ortalık savaş alanına döndü... Çocu...

Bursa'da iki aile arasında çıkan taşlı ve sopalı kav...

Alacak verecek meselesi... Bursa'da baba oğu...

Bursa'da alacak verecek meselesi yüzünden baba ve oğ...

Mahsüller zarar gördü! Bursa'da sağanak ardı...

Bursa'nın Keles ilçesinde aralıklarla devam eden yağ...

Tacizciye şok ceza! Alkol, suç özgürlüğü get...

Üniversiteli genç kızı taciz eden Mehmet R., adli ko...

Öldüren izin! 10 kadın ve 3 çocuk katledildi

Şartlı salıverme ya da Kovid-19 izniyle cezaevlerind...

Enişte-kayınço vurgunu! 'Ankaway' ile çarptı...

İnternetten reklâm izleyerek gelir elde etme v...

Beklenen gün geldi çattı! Kabine'de gündem s...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yap...

Aracı olan herkesi ilgilendiriyor! Trafik si...

Vatandaşın trafik sigortası kaynaklı tazminatını dah...

Babalık izninde devrim! 6 ay...

Türk iş dünyasında babalık izni artıyor. Kanunen ver...

Tatile gidecekler dikkat! Marmara'daki müsil...

Dünya Doğayı Koruma Vakfı, küresel ısınmayla birlikt...

Ermenistan'da ilk sonuç belli oldu! Paşinyan...

Ermenistan'da yapılan erken parlamento seçimini, Paş...

Resmen patladı! Acil önlem paketi devrede

Türkiye'de de görülen ve tedbirleri kaldırmak üzere ...

Altın fiyatlarında kritik eşik!

Yeni haftanın ilk gününde gözler yine altın fiyatlar...

İşte kripto paralarda son durum!

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) repo hamlesi ve Federal...

Deprem oldu! Bu görüntüler gerçek...

13 milyar dolar değerindeki uçak gemisinin yakınında...