Pentagon, askeri gücünü yayınladı! ABD mi üstün Çin mi?

Pentagon askeri uzmanlarının düzenlediği 2020 Çin raporundan sızan verilere göre, Çin'in askerî gücünün analizi yapıldı.

DÜNYA, 26 Aralık 2020 Cumartesi, 11:43
Pentagon, askeri gücünü yayınladı! ABD mi üstün Çin mi?

Pentagon'un Çin askeri gücü hakkında düzenlediği raporun, son yirmi yıl içinde yapılanların en büyüğü olduğu düşünülüyor.

Foto - Raporda; Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun hızı ve değişken kapasitesi ile ilgili çarpıcı sonuçlar çıkarılıyor.

Raporda; Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun hızı ve değişken kapasitesi ile ilgili çarpıcı sonuçlar çıkarılıyor.

Foto - Çin Ordusundaki Gelişme Çin ordusunun gelişmenin kaydetmesinin, ABD Kongre üyelerinin, Amerikan dış politika ve savunma kurumlarının masasında yüksek sesle dile getirilmesi gerektiği ifade edilirken, Çin'in hangi alanlarda Amerika Birleşik Devletleri'nin önünde olduğu şöyle sıralanıyor:

Çin Ordusundaki Gelişme Çin ordusunun gelişmenin kaydetmesinin, ABD Kongre üyelerinin, Amerikan dış politika ve savunma kurumlarının masasında yüksek sesle dile getirilmesi gerektiği ifade edilirken, Çin'in hangi alanlarda Amerika Birleşik Devletleri'nin önünde olduğu şöyle sıralanıyor:

Foto - - Gemi İnşası: Çin, 130'dan fazla büyük yüzey savaşçısı dahil yaklaşık 350 gemi ve denizaltıdan oluşan toplam savaş gücüyle dünyanın en büyük donanmasına sahiptir. Buna karşılık, ABD Donanması'nın muharebe gücü 2020'nin başlarında yaklaşık 293 gemidir.

Gemi İnşası: Çin, 130'dan fazla büyük yüzey savaşçısı dahil yaklaşık 350 gemi ve denizaltıdan oluşan toplam savaş gücüyle dünyanın en büyük donanmasına sahiptir. Buna karşılık, ABD Donanması'nın muharebe gücü 2020'nin başlarında yaklaşık 293 gemidir.

Foto - - Kara tabanlı konvansiyonel balistik ve seyir füzeleri: Çin, 1.250'den fazla yerden fırlatmalı balistik füzeye ve 500 ile 5.500 kilometre arasında menzile sahip yerden fırlatılan seyir füzelerine sahiptir. Amerika Birleşik Devletleri şu anda 70 ila 300 kilometre menzile sahip ve bir tür geleneksel karadan havaya füze sistemi kullanıyor.

- Kara tabanlı konvansiyonel balistik ve seyir füzeleri: Çin, 1.250'den fazla yerden fırlatmalı balistik füzeye ve 500 ile 5.500 kilometre arasında menzile sahip yerden fırlatılan seyir füzelerine sahiptir. Amerika Birleşik Devletleri şu anda 70 ila 300 kilometre menzile sahip ve bir tür geleneksel karadan havaya füze sistemi kullanıyor.

Foto - - Entegre hava savunma sistemleri: Çin, Rus yapımı S-400 ve S-300'lerle birlikte yurt içinde üretilen sistemler dahil, dünyanın en büyük gelişmiş uzun menzilli karadan havaya sistemleri ve yedekli entegre hava savunma sistemine sahiptir.

Entegre hava savunma sistemleri: Çin, Rus yapımı S-400 ve S-300'lerle birlikte yurt içinde üretilen sistemler dahil, dünyanın en büyük gelişmiş uzun menzilli karadan havaya sistemleri ve yedekli entegre hava savunma sistemine sahiptir.

Raporda, "Pekin'in yüzyılın ortasına kadar ABD ordusuna üstün, eşit veya bazı durumlarda daha üstün bir ordu geliştirmeye çalışacağı yönündeki değerlendirmenin peşin kabul etmek gerekmez" denilirken, "kabul edilmesi gereken" nokta ise şöyle dile getiriliyor:

"Kesin olan, Çin'in son derece stratejik çalışma durumuna sahip olmasıdır. Eğer başarılırsa ve beraberindeki askeri modernizasyon ele alınmazsa, ABD'nin ulusal çıkarları ve uluslararası kurallara dayalı düzenin güvenliği için ciddi etkileri olacaktır."

Foto - Önemli Üstünlük Belirten Yönler 2019'un sonu raporuna dayalı toplam verilerde ise, Çin'in askeri güç kapasitesi şöyle kaydediliyordu: ​​​​​​​

Önemli Üstünlük Belirten Yönler 2019'un sonu raporuna dayalı toplam verilerde ise, Çin'in askeri güç kapasitesi şöyle kaydediliyordu:

​​​​​​​

Dünyanın en büyük kara kuvveti - Amerikan ordusuna denk bir ordudan, şimdiden 50'den fazla gemi ile dünyanın en büyük donanması - Dünyanın "açık ara" en büyük sahil güvenlik gücü - Hint-Pasifik denizinde en büyük hava kuvvetleri - Dünyanın en büyük alt stratejik füze kuvvetleri - Dünyanın en büyük ve en sofistike karadan havaya füze gücüyle karada ve kıyılarının 556 km içinde Entegre Hava Savunma Sistemi - Dünyanın önde gelen deniz piyadesi

Foto - Çin yıllardır yaptığı gibi, giderek daha karmaşık fakat düzenli olarak güncellenen bir nükleer silah cephaneliği stokluyor. Bu modelin en önemli örneklerinden bazıları, DF-5C ve DF-31B ICBM füze varyantlarının devam eden gelişimi ve nükleer silah yeteneklerinin en az üç yeni yolla gerçekleşmesi.​​​​​​​

Çin yıllardır yaptığı gibi, giderek daha karmaşık fakat düzenli olarak güncellenen bir nükleer silah cephaneliği stokluyor. Bu modelin en önemli örneklerinden bazıları, DF-5C ve DF-31B ICBM füze varyantlarının devam eden gelişimi ve nükleer silah yeteneklerinin en az üç yeni yolla gerçekleşmesi.

​​​​​​​

Savunma Bakanlığı'nın öngörüsüne göre Çin'in nükleer savaş başlığı stoku önümüzdeki on yıl içinde en az iki katına çıkacak. Bu arada, "Çin'in ABD'yi tehdit edebilecek kara tabanlı füzelerindeki nükleer başlık sayısının önümüzdeki beş yıl içinde kabaca 200'e çıkması bekleniyor.

Çin "nükleer kapasiteli havadan fırlatılan balistik füze" geliştirerek "nükleer üçlü" peşinde koşuyor. Böyle bir silah, önce H-6N ve "geleceğin H-20 uçan kanatlı gizli bombardıman uçağı" olmak üzere bir dizi çift donanımlı bombardıman uçağına yerleştirilebilir.

Foto - Çin'in füze rampaları, füzeleri ve savaş başlıklarını muhafaza etme konusundaki köklü yaklaşımı, en azından sınırlarda önemli şekillerde değişiyor olabilir. ​​​​​​​

Çin'in füze rampaları, füzeleri ve savaş başlıklarını muhafaza etme konusundaki köklü yaklaşımı, en azından sınırlarda önemli şekillerde değişiyor olabilir.

Raporda, "nükleer ve konvansiyonel füzeye sahip tugaylarının, görünüşe göre bir füze taburunun fırlatmaya hazır olması için 'savaşa hazırlık görevi' ve 'yüksek alarm görevi'ne hazırlık ve geçiş süreci eğitimini sürdürdüğü belirtiliyor.

ASAYİŞ
Bursa'da cinayet! Kardeş kardeşi öldürdü...
Bursa'nın İznik ilçesinde ağabeyi tarafından bıçakla yaralanan 19 yaşındaki genç, kaldırıldığı ha...
ASAYİŞ
Bursa'da karşı şeride geçmek isteyen tır şarampole uçtu!
Bursa'nın Gemlik ilçesinde yolun karşısına geçmeye çalışan tır şarampole devrildi. Kazada 1 kişi ...
GÜNCEL
Bakan Koca'dan flaş açıklama: '2. adıma geçiyoruz'
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşılama programının birinci aşamasının ikinci adımına geçileceğini ...
GÜNCEL
Bakan Soylu duyurdu: 'PAK, cuma günü başlıyor'
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "İnşallah emniyet teşkilatımız bünyesinde kısa adı 'PAK' olan Pol...
DÜNYA
ABD'de yüksek tansiyon! Silahlı gruplar toplanmaya başladı
ABD'de Virginia eyaletinin başkenti Richmond 'da Trump yanlısı silahlı gruplar toplanmaya başladı.
DÜNYA
Rus muhalif Navalny'e 30 gün gözaltı kararı
Rusya'da zehirlenerek Almanya'da tedavi gören Rus muhalif Aleksey Navalny ülkesine döndü. 44 yaşı...
Linkedin Türkiye'ye temsilci atayacak
Frutti Extra Bursaspor'da Malik Newman'la yollar ayrıldı
Mesut Özil Fenerbahçe'de!
Kar kabusu.... Mahalle sakinleri korkuyla kendilerini sokağa attı!

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da silahlı saldırı!

Bursa'da 2 kişi henüz bilinmeyen sebepten dolayı ara...

Dikkat! Meteoroloji Bursa'yı turuncuya boyad...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Bursa'da 3 gün boyunca...

Bursa ulaşımı için önemli uyarı! Geç kalmada...

Türkiye genelinde koronavirüs tedbirleri kapsamında ...

Bursalılar dikkat! Meteoroloji harita paylaş...

Bursa'da hissedilen hava sıcaklıkları hissedilir der...

Meteoroloji ve Valilik' ten Bursa'ya peş peş...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Bursa ve çevre...

Yetkili isim yasakların biteceği tarihi açık...

Koronavirüs önlemleri kapsamında alınan yasak kararl...

Yok böyle bir olay... Yaşlı adam Yıldırım'da...

Bursa'da pazartesi günü kaybolan 67 yaşındaki Mustaf...

Bursa'da 65 yaş üstü için sevindiren haber!...

Bursa Büyükşehir Belediyesi, pandemi sürecinde ...

Bir anda akın ettiler! Bursa'da uzun araç ku...

Çarşamba akşamından beri kar yağışının aralıklarla d...

Bursa'da sular çekildi, 'kayıp şehir' ortaya...

Bursa'nın UNESCO'ya aday tarihi kenti İznik'te göl s...

Bursa Valiliği'nden 'Uludağ' açıklaması! Ote...

Bursa Uludağ'da bir otelin terasında pandemi kuralla...

Bursa'da yoğun kar yağışı, yolu trafiğe kapa...

Bursa-İzmir otobanı bağlantı noktası yoğun kar yağış...

Bursa'da cinayet! Kardeş kardeşi öldürdü...

Bursa'nın İznik ilçesinde ağabeyi tarafından bıçakla...

Mide bulandıran görüntüler! Bursa'da Suriyel...

Bursa'nın Osmangazi ilçesinde, kiraladıkları ofisler...

Bursa için peş peşe uyarılar geliyor! Donaca...

Bursa Valiliği, kar yağışının ardından hava sıcaklık...