Pınar Gültekin davasında neler oluyor? Ailenin avukatı bilinmeyenleri anlattı

Muğla'da eski erkek arkadaşı Cemal Metin Avcı tarafından vahşice öldürülen üniversite öğrencisi Pınar Gültekin davasına ilişkin Gültekin ailesinin avukat Dr. Rezan Epözdemir önemli açıklamalarda bulundu. Epözdemir, sanığın cinayeti tek başına işlemesinin hayatın olağan akışına aykırı olduğunu söylerken, "1.83 boyunda, 65 kiloluk bir maktulenin cenin pozisyonunda tek başına varile dahi yerleştirilemeyeceğini iddia ediyoruz" dedi. Epözdemir ayrıca, Cemal Metin Avcı'ının annesi, babası, eşi ve ortağının Avcı gözaltına alındıktan sonra neden olay yerine gittiklerini açıklayamayarak çelişkili ifadeler kullandığını söyledi.

TÜRKİYE, 21 Temmuz 2021 Çarşamba, 15:22
Pınar Gültekin davasında neler oluyor? Ailenin avukatı bilinmeyenleri anlattı

Muğla'da üniversite öğrencisi olan 27 yaşındaki Pınar Gültekin 16 Temmuz günü kayboldu. Yapılan araştırmalar sonucu gözaltına alınan Gültekin'in eski sevgilisi Cemal Metin Avcı, genç kızı boğarak öldürdüğünü, cesedini bağ evindeki varile koyup yaktığını, üzerine de beton döktüğünü itiraf etti. Avcı çıkarıldığı mahkeme tarafından, "canavarca hisle eziyet çektirerek öldürme" suçundan tutuklandı. Yargılamanın devam ettiği sırada Cemal Metin Avcı'nın kardeşi Mertcan Avcı'nın da cinayet saatinde olay yerinde olduğu telefon sinyallerinden tespit edilince tutuklandı. Ancak Mertcan Avcı, 15 Şubat'ta yapılan duruşmada tahliye edildi. Muğla 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan davanın hemen her duruşması olaylı geçiyor. Olay yerinde DNA'ları tespit edilen tutuklu sanık Cemal Metin Avcı'nın ailesinin hakkında takipsizlik kararı verilmesi, Pınar Gültekin'in cep telefonundaki görüntülerin incelenmesi için ABD'ye yazı yazılması ve cinayet saatinde olay yerinde olduğu tespit edilen kardeş Mertcan Avcı'nın tahliye edilmesi Gültekin ailesini umutsuzluğa itti.

"CİNAYETE YARDIM EDEN BAŞKALARININ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ"

Gültekin ailesinin avukatı Dr. Rezan Epözdemir davaya ilişkin Milliyet.com.tr'ye açıklamalarda bulundu. Sürecin başından beri bu cinayetin tek başına işlenemeyeceğini iddia ettiklerini söyleyen Epözdemir, "Aksinin hayatın olağan akışına aykırı, mantık fizik kurallarına aykırı olduğunu düşünüyoruz. 1.83 boyunda, 65 kiloluk bir maktulenin cenin pozisyonunda tek başına varile dahi yerleştirilemeyeceğini iddia ediyoruz. Cinayete iştirak eden veya gizleyen, yardım eden başkaca faillerin de olduğunu düşünüyoruz. Nitekim MOBESE kayıtları, DNA ve biyolojik incelemeler ve buna ilişkin taleplerimiz neticesinde Mertcan Avcı da önce tutuklandı. Sonrasında hakkında dava açıldı. Yargılamaya dahil edilmiş oldu" dedi.

Son dakika... Pınar Gültekin davasında neler oluyor Ailenin avukatı bilinmeyenleri anlattı

"EVE NEDEN GİTTİKLERİNİ AÇIKLAYAMIYORLAR"

Cemal Metin Avcı'nın annesi Ayten Avcı, babası Selim Avcı, eşi Eda Avcı ve ortağı Şükrü Gökhan Orhan'ın da işin içinde olduğunu iddia eden Epözdemir, "Cinayet mahalinde aynı saatte MOBESE kayıtlarında onların kullandığı araçlara benzer araçlar kayıt veriyor. Cinayet evi atıl bir ev, aynı zamanda evin içerisinde DNA'lar var. Sigara izmaritleri var ve eve gidilmiş. Bizim taleplerimiz sonucu ifadeleri alınırken, 20 Temmuz'da gece vakti birdenbire eve gitmelerini açıklayamıyorlar. 20 Temmuz'da Cemal Metin Avcı gözaltına alınmış fakat cinayeti henüz kabul etmemiş iken 21 Temmuz'da itiraf etti" dedi.

İFADELER ÇELİŞKİLİ

"Akşam 22.35 saatinde bağ evine gitme motivasyonlarının ne olduğu konusunda açıklama yapamıyorlar" diyen avukat Dr. Rezan Epözdemir, "Anne ve baba biz gelinimiz Eda Avcı'nın talebiyle maktul orada mı diye gittik baktık diyor, Şükrü Gökhan Orhan ise evde tadilata ihtiyacı var mı diye bakmaya gittik diyor. 20 Temmuz'da Cemal Metin Avcı gözaltında, akşam 22.35'te bağ evine gidiliyor. 4 kişi gidiyorlar daha suç ikrarı yok, tadilat ihtiyacı var mı diye kullanılmayan bir bağ evine.. Bu hukuk garabeti mahiyetinde bir savunmadır. Buna rağmen savcılık kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verdi" dedi.

Son dakika... Pınar Gültekin davasında neler oluyor Ailenin avukatı bilinmeyenleri anlattı

"YAGILAMANIN SEYRİ DEĞİŞECEK"

Kovuşturmaya yer olmadığına dair karara itiraz ettiklerini ve Yargıtay'ın itirazı kabul ederek ret kararını kaldırdığını söyleyen Epözdemir, "Bunun anlamı, Selim Avcı, Ayten Avcı, Eda Avcı ve Şükrü Gökhan Orhan hakkında soruşturma düzenlenerek iddianame hazırlanacağı ve yargılamanın seyrinin değişeceğidir. Bununla birlikte yargılama daha geniş bir yelpazeye oturmuş olacak. Gerçek faillerin ortaya çıkması, kamu vicdanının rahatlaması, adaletin tecellisi ve maddi gerçeğin ortaya çıkması adına da çok ciddi bir şanstır bu süreç.. Umut ediyorum adalet tecelli eder ve maddi gerçek ortaya çıkar" dedi.

Son dakika... Pınar Gültekin davasında neler oluyor Ailenin avukatı bilinmeyenleri anlattı

(Gültekin ailesinin avukat Dr. Rezan Epözdemir)

"CİNAYET MEŞRULAŞTIRILMAYA ÇALIŞILIYOR"

Mahkemenin ABD'ye yazı yazarak Pınar Gültekin'in cep telefonundaki görüntü ve videoların incelenmesini istediğini söyleyen Epözdemir, "Amerika'dan beklenen yazı ile ilgili biz 3 celsedir, "Bu yargılamaya hiçbir şey katmaz. Yargılama bakımından esasa müessir bir etkisi yoktur" diyoruz. Burada yargılanan maktule, maktulenin özel hayatı değil, bu cinayet meşrulaştırılmaya çalışıyor, anlatılabilir kılınmaya çalışılıyor" dedi.

Son dakika... Pınar Gültekin davasında neler oluyor Ailenin avukatı bilinmeyenleri anlattı

"MAKTULENİN ÖZEL HAYATINI TARTIŞILIR HALA GETİRME MAHİYETİ"

Sanığın savunmasında, "Pınar bana bıçak çekti. Ben kendimi korumak isterken panikledim ve öldürdüm" dediğini söyleyen avukat Dr. Rezan Epözdemir, "Halbuki ortada bıçak yok. Sanığın kolundaki yaranın da bıçak yarası olmadığı sıyrık olduğu raporlarla belli. Duruşmada dinlenen doktor da sıyrık olduğunu çok net bir şekilde söyledi. Sanığın haksız tahrik savunması buyken ABD'den gelecek müzekkerenin yargılamaya hiçbir şey katmayacağı bellidir. Olsa olsa cinayeti meşrulaştırma ve maktulenin özel hayatını tartışılır hale getirme mahiyetinde olabilir" dedi.

"MAHKEMENİN TARAFSIZ OLMADIĞI ALGISI OLUŞUYOR"

Bu karardan geri dönme taleplerinin mahkeme tarafından 3 kez reddedildiğini anlatan Epözdemir, "Mahkemenin genel çerçevedeki tavrı, duruşu, yaklaşımı, müvekkillere karşı kullanılan üslup, neredeyse her duruşmadan müvekkilleri çıkartma, müzekkere konusundaki ısrar ve Mertcan Avcı'nın tahliye edilmiş olması, bütün bunları bir arada düşündüğünüzde müvekkiller nezdinde mahkemenin tarafsız olmadığı ve objektif olmadığına dair bir algı oluşturuyor. Dolayısıyla müvekkiller bu mahkemeden adalet çıkmayacağını, bazen adil olmak kadar adil görünmenin de önemli olduğunu fakat mahkemenin adil olmadığı gibi adil görünmediğini de düşünüyorlar. Biz de onların vekili olarak onların taleplerini reddi hakim taleplerini mahkeme huzurunda dile getiriyoruz" dedi.

GÜNCEL
Türkiye'de son 24 saatte 12 bin 381 koronavirüs vakası tespit edildi
Türkiye'de son 24 saatte 221 bin 463 Kovid-19 testi yapıldı, 12 bin 381 kişinin testi pozitif çık...
ASAYİŞ
Bursa'da tekerleği kopan araç takla attı: Yaralılar var
Bursa'nın Gemlik ilçesinde tekerleği kopan aracın takla atması sonucu meydana gelen kazada 2 kişi...
GÜNCEL
Uludağ'da kaybolmuştu! Arama çalışmaları devam ediyor
Bursa Uludağ'a ailesiyle birlikte pikniğe gelen ve odun toplamak için girdiği ormanda kaybolan ka...
ASAYİŞ
Bursa'da kahreden olay! 3 çocuğunu kurtarmak isterken hayatını kaybetti
Bursa'da 3 çocuğunu kurtarmak için suya giren baba, suda boğularak hayatını kaybetti. Çevredekile...
GÜNCEL
UNESCO, Ayasofya ve Kariye raporu için Türkiye'ye süre verdi
Dünya Mirası Komitesi, geçen yıl camiye çevrilen Ayasofya ve Kariye'de yapılan değişiklikleri bil...
GÜNCEL
Bursa'da modern hayvan pazarı ilk bayramda yüzleri güldürdü
İnegöl Belediyesi'nin Alibeyköy mevkiinde hayata geçirdiği modern hayvan pazarı, görücüye çıktığı...
iPhone kullanıcılarını korkutan bildirim hakkında Vodafone'dan açıklama: Özür dileriz
Uludağ'da kaybolmuştu! Arama çalışmaları devam ediyor
UNESCO, Ayasofya ve Kariye raporu için Türkiye'ye süre verdi
Azerbaycan ile Ermenistan arasında çatışma

En Çok Okunan Haberler

Bursa'daki gizli cennet... 7 tane tabelası o...

Bursa'nın turkuaz renkli eşsiz deniziyle ön palana ç...

Bursa'da hırsızın güldüren kazası...Nereye k...

Bursa'da hırsızlık için girdiği demirci dükkanında a...

Bursa'da kahreden olay! 3 çocuğunu kurtarmak...

Bursa'da 3 çocuğunu kurtarmak için suya giren baba, ...

Bursa Uludağ'da ailesiyle pikniğe gitti, ort...

Bursa Uludağ'da ailesiyle birlikte pikniğe gele...

Bursa'da kanyondan düştü... 4 saatlik kurtar...

Bursa'nın Orhaneli İlçesi'nde bulunan Sadağı Kanyonu...

Erdoğan'ın helikopteri zorunlu iniş yaptı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı taşıyan helikopter hava muha...

Bursa'da tekerleği kopan araç takla attı: Ya...

Bursa'nın Gemlik ilçesinde tekerleği kopan aracın ta...

Bursa'da Jandarmadan havadan denetim!

Bursa'da jandarma tarafından 62 noktada 314 personel...

O gruptakilere faizsiz konut! TOKİ öncelik d...

Vatandaşlar özellikle pandemi sürecinde faizsiz konu...

Yüz yüze eğitim ne zaman başlayacak? Bakan S...

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Tedbirlerimiz ve y...

Atatürk Barajı Gölü'nden çıkarılan Elif'ten ...

Şanlıurfa'da kardeşleri ile birlikte girdiği Atatürk...

Avrupa'da koronavirüs vakaları arttı! Kısıtl...

Yeni tip koronavirüs vaka sayılarında tekrar artış e...

Arazi kavgasında 2 kardeşini öldürdü

Düzce'de kardeşler arasında arazi paylaşımı nedeniyl...

Bursa'da korkutan olay... Taşlı yolda metrel...

Bursa'da arkadaşlarıyla bisiklet süren çocuk, taşlı ...

Bursa kırsalda refah seviyesi artıyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin Mustafakemalpaş...