Putin bizzat denetledi! Yeni Rus 'savaşçılar' tatbikatta

Rus ordusu olası bir savaş için tatbikatlarını artırdı. İlk kez denenecek yeni sistem başarılı olursa seneye teslimatı yapılacak. Rus lider Putin'in de bu tatbikatlara özel önem gösterdiği belirtildi.

DÜNYA, 07 Temmuz 2021 Çarşamba, 14:47
Putin bizzat denetledi! Yeni Rus 'savaşçılar' tatbikatta

Son dönemde NATO ve Ukrayna ile defalarca savaşın eşiğine gelen Moskova, askeri tatbikatlara dört koldan hız vermiş durumda. Bu seferki testlerde Kremlin'in yeni 'savaşçılarının' çatışma bölgesine nakline ilişkin denemeler yapıldı.

Rusya'nın en son askeri tatbikatları, savaş bölgelerinde askeri köpekleri indirmek için kullanılacak olan yeni paraşütlerin test edilmesini de içeriyor. Yayınlanan video, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in bizzat denetlediği özel köpek askerlerinin iniş takımlarının son testlerini gösteriyor.

4 BİN 500 METREDEN İNİYORLAR

4 BİN 500 METREDEN İNİYORLAR 

Technodinamika Grubu tarafından geliştirilen sistem, 50 kiloya kadar olan bir köpeği bir paraşütçü ile savaş alanına uçurmak için tasarlandı. Rusya Savunma Bakanlığının TV kanalı Zvezda'ya göre, testler şimdiye kadar hizmet hayvanlarının 4 bin 500 metre yükseklikten paraşütle indirilebileceğini kanıtladı.

Haberde, "İlk testler sırasında inanılmaz bir gerçek ortaya çıktı - birkaç kilometre yükseklikten bile köpek dünyayı gözlemliyor ve patileriyle yakalamaya çalışıyor" dedi. Önceden köpeklerin uzağı göremediğine inanılıyordu.

Technodinamika Group (devlet teknoloji şirketi Rostec'in bir parçası), köpek paraşüt sisteminin denemelerini yıl sonuna kadar tamamlamayı hedefliyor. Technodinamika Baş Paraşüt Tasarımcısı Alexey Kozin'e göre, son testlerin başarılı olması koşuluyla, ekipmanın Rusya Savunma Bakanlığı'na teslimatı önümüzdeki yıldan itibaren yapılacak.

RUSYA TARİHİNDE İLK KEZ KULLANILACAK

RUSYA TARİHİNDE İLK KEZ KULLANILACAK 

Kozin, "Ön denemeler herhangi bir sapma veya olumsuz sonuç ortaya çıkarmadı. Köpekler hava yolculuğundan sonra normal davranıyor ve inişte verilen görevleri yerine getirmeye hazır durumda oluyor. Sistem, kolluk kuvvetlerinde görev yapan hemen hemen tüm köpekleri indirmek için kullanılabilir" dedi.

Orduya göre, köpek 'güvenlik güçleri' genellikle askeri ve kurtarma operasyonlarında kullanılıyor ancak Technodinamika'ya göre Rusya'da daha önce hizmet köpeklerini paraşütle atacak bir sistem yoktu.

PENCEREDEN BULUTLARI İZLİYORLAR

'PENCEREDEN BULUTLARI İZLİYORLAR' 

Test paraşütçü Andrey Toporkov, köpeklerin atlamalar için özel olarak hazırlanması gerektiğini söyledi ve ekledi: "Zaten sekiz atlayış yaptık. En önemli şey köpekleri uçağa bindirmek. Uçmaya tahammül edebiliyorlar, hatta pencereden bulutları izliyorlar" dedi.

Paraşütçü Toporkov, "Ambar açıldığında rüzgar, gürültü oluyor ve köpek bakıcısı sayesinde sakinleşiyorlar, yani bir köpek bakıcısı atlamaya katıldığında herhangi bir sorun yaşanmadı" diye konuştu.

Putin, uçak veya helikopter indirmenin imkansız olduğu yerlerde askeri köpeklerin hızlı bir şekilde konuşlandırılması için tasarlanan koşum takımlarını incelemek için grubun fabrikasını şahsen ziyaret etti.

PARAŞÜTLE TANK TEST EDİLMİŞTİ

PARAŞÜTLE TANK TEST EDİLMİŞTİ 

Dünya medyasında manşetten verilen yeni görüntülerin adresi ise, Karadeniz. Rusya uçabilen ve yüzebilen tankı Sprut-SDM1'i Karadeniz kıyısında test etti.

Rostec tarafından paylaşılan video kaydında, Sprut-SDM1 tankının savaş uçağından paraşütle bırakıldığı görülüyor. Paraşütteki tankın içinde üç askerin bulunduğu açıklandı.

Karadeniz'de yapılan yüzme testinin de başarıyla sonuçlandığı duyuruldu. Test sırasında 18 ton ağırlığındaki tankın birçok kez ateş açtığı görüldü. Rostec şirketi, tankın sert kış koşullarına uygun olup olmadığını 2021'in başında test edecek. Şirketin beklentisi, eksi 40 derecede tankın başarıyla sınav vermesi.

Rusya'nın yeni muharebe tankı Sprut-SDM1'nın ateş gücü yine Rus üretimi T-90 tanklarıyla karşılaştırılıyor. Tank aralarında füzelerin de bulunduğu 40 silah taşıyabiliyor.

ABD ordusu benzer bir testi tanıtımı Vietnam Savaşı sırasında yapılan M551 Sheridan isimli tankla daha önce gerçekleştirmiş fakat karşılaşılan sorunlar nedeniyle projeyi 2004 yılında rafa kaldırmıştı.

ARKA ARKAYA FÜZE TESTLERİ

ARKA ARKAYA FÜZE TESTLERİ 

Rus ordusu, sonbaharda arka arkaya füze testleri gerçekleştirdi. Görüntüler Rusya Savunma Bakanlığı'nın televizyon kanalı Zvezda TV'de yayınlandı. Anti-balistik füze sistemi bir önceki denemede olduğu gibi Kazakistan'daki Sarı Şagan üssünden ateşlendi, Savunma Bakanlığı testin başarıyla tamamlandığını bildirdi.

Rus Uzay Hava Kuvvetleri'nden Korgeneral Andrei Demin, testte hedefini vuran yeni füze savunma sisteminin hava saldırılarından korunmak için tasarlandığını söyledi. Rus medyası, füzenin saniyede dört kilometre hıza ulaştığını duyurdu. Yayınlanan görüntülerde füzenin göz açıp kapayıncaya kadar gökyüzünde kaybolduğu görüldü.

Rusya, geçen ay da henüz adı duyurulmayan bir füzenin test görüntülerini yayınlamıştı. Rusya Uzay Hava Kuvvetleri, Kazakistan'daki Sarı Şagan poligonunda ateşlenen anti-balistik füzenin başarıyla test edildiğini ve hedefin vurulduğunu açıklamıştı.

Uzay Hava Kuvvetleri anti-balistik füzeler komutanı tümgeneral Sergey Grabçuk, özel görüntüleri servis edilen bir dizi testin güvenli bir şekilde yapıldığını söylemişti. Rus medyası, söz konusu Sara Şagan üssünde son olarak 2 Temmuz 2019 tarihinde bir füze denemesi gerçekleştirildiğini bildirmişti.

Modernizasyona giden Rusya Uzay Hava Kuvvetleri, 2020 yılı sonuna kadar son model yaklaşık 100 savaş uçağı ve helikopteri teslim alacak. Söz konusu uçaklar arasında Su-35S, Su-30SM, Su-34 jetleri, Il-90MD-90A kargo uçağı, Ka-52, Mi-28N, Mi-35M muharebe helikopterleri ile Mi-8AMTSh ve Mi-26T nakliye helikopterleri var.

Rusya Savunma Bakanlığı'nın resmi Twitter hesabı, bu sabah ise ülkenin güneyindeki Orenburg'da test edilen bir İskender füzesinin video kaydını paylaştı.

Rusya lideri Vladimir Putin, Zafer Günü'yle birlikte en büyük geleneksel askeri törenlerinden biri olan Deniz Kuvvetleri Günü'nde St Petersburg'a gitmiş ve Rus ordusu bir gövde gösterisine imza atmıştı.

Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı, St. Petersburg'daki törende 46 savaş gemisi ve 4 bin askerin yer aldığını bildiriyor. Rusya'nın Avrupa'daki toprağı Kaliningrad'da ise, Baltiysk kenti açıklarında anti denizaltı gemisi Aleksin peş peşe füzeler fırlattı.

Rusya tarafından altı yıl önce ilhak edilen Kırım'daki törenlerde ise, suda ve karada gidebilen zırhlı personel taşıyıcılar dikkat çekti.

St. Petersburg'da donanmaya hitap eden Rusya lideri Putin, Rus deniz kuvvetlerinin yakın zamanda hipersonik nükleer saldırı silahlarına sahip olacağını söyledi. Putin'in verdiği bilgiye göre, aynı zamanda nükleer su altı droneları da yine donanmanın hizmetine sunulacak. Yeni nesil nükleer silahları 'benzersiz' olarak tanımlayan Putin, söz konusu füzelerin dünyanın her yerini vurabileceğini belirtiyor.

Putin ayrıca Rusya'nın en iyi savaş gemileri, denizaltıları ve donanma unsurlarının sahne aldığı törende deniz kuvvetlerinin büyümeye devam edceğini ve 40 yeni aracın bu yıl sonuna kadar donanmaya katılacağını açıkladı.

Reuters haber ajansı sözü edilen silahlardan Poseidon adlı su altı nükleer drone'un henüz ortaya çıkmadığını bildiriyor. Rusya lideri, iki yıl önceki tarihi basın toplantısında insansız nükleer enerjiyle giden denizaltıları şu cümlelerle tanıtmıştı:

"Çok derinlerde, çok çok derinlerde, kıtalararası menzilde, denizaltılardan, en son model torpidolardan, en hızlıları da dahil gemilerden birkaç kat daha hızlı insansız denizaltı araçlarının geliştirildiğini söyleyebilirim. Az gürültü yapıyorlar, yüksek manevra kabiliyetine sahipler ve yenilmezler."

Rus haber ajansları tarafından yayınlanan ayrı bir açıklamaya göre ise, Poseidon drone'larını taşıyabilecek ilk denizaltı olan Belgorod'un testleri devam ediyor ve sona gelindi.

Zircon (Tsirkon) isimli hipersonik deniz füzesinin ise kısa sürede savaş gemilerine konuşlandırılması bekleniyor. Rusya devlet medyası ise, Zircon füzesinin bu sabah Amiral Gorshkow fırkateyninde ateşlenerek ülkenin kuzeyinde test edildiğini duyurdu.

Denemenin başarıyla gerçekleştirildiğini aktaran Savunma Bakanı Sergey Şoygu, füzenin hipersonik hıza ulaştığını söyledi. Zircon'un karada test edildiği geçtiğimiz aylarda ise, yaklaşık 500 kişinin yaşadığı Nyonoksa köyü tahliye edilmiş ve 36 saat boyunca bölge 'tehlikeli alan' ilan edilmişti.

DÜNYA
İhvan nedir, İhvan kime denir?
Mısır'ın demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin şehit olmasından so...
EKONOMİ
Ayçiçeği yağı fiyatında düşüş bekleniyor
Güney ve Güneydoğu Anadolu Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği (GÜNYAĞDER) Başkan Yardımcısı Hasan ...
DÜNYA
Endonezya'da 6.2 büyüklüğünde deprem
ABD Jeolojik Araştırmalar Dairesi (USGS), Endonezya'da 6.2 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğ...
ASAYİŞ
Firari DAEŞ'li Bursa'da yakalandı
İnegöl Jandarma Komutanlığı ekipleri firari DAEŞ üyesini yakaladı.
DÜNYA
ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyondan Peşmerge'ye askeri yardım
ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyon Peşmerge'ye askeri yardımda bulundu. Askeri yardımın, Ir...
TÜRKİYE
Düzce, Rize ve Artvin'de bazı bölgeler 'afet bölgesi' ilan edildi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sel afetinin yaşandığı Rize, Artvin ve Düzce illeriyle ilgili...
Mustafa Sandal oğlu ve sevgilisiyle tatilde
Antalya'da tatilciler gitti, dedektörle sahile koştular
Dünya devi kripto para borsası Binance'tan halka arz açıklaması
Çarpıcı karar: 401 bin yeni göçmen kabul edecekler!

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da gaz pedalı takılı kalan TIR dehşet ...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde meydana gelen kazada gaz ...

Marmara'da alarm! Kritik rapor ortaya çıktı...

Depremle ilgili kurulan araştırma komisyonun TBMM Ba...

Bursa'da bu da oldu! 10 katlı düğün pastasın...

Bursa'da maket pasta yapan bir dükkanın önünde 2 yıl...

Bursa'da bağ evinde korkutan yangın

Bursa'da bir bağ evinde çıkan yangın korku dolu anla...

Bursa'daki taciz olayında 'pes' dedirten ola...

Bursa'da güpegündüz kapısının önünden götürdüğü 5 ya...

Onur Alp Eker neden öldü? Ön otopsi raporund...

Ankara'da kaçan kurbanlık koyunu yakalamak isterken ...

Restoranlardan flaş talep: 2 doz aşısı olmay...

TURYİD Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Demirer "1 Eylül'...

Bursa'nın göbeğinde intihar girişimi!

Bursa'da bir şahıs, AK Parti Bursa İl Başkanlığı'nın...

Bitcoin yine tırmanışa geçti

Kripto paraların atası olarak kabul edilen Bitcoin, ...

2021 LGS tercih sonuçları açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan Liselere G...

Tekvandoda Nur Tatar çeyrek finalde

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nın 3. gününde 67 kilo...

Memur-Sen zam talebini açıkladı

Memur-Sen, 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri kapsa...

Bursa'da nikah memuru kendi kızının nikahını...

Bursa'nın İznik ilçesinde yüzlerce çiftin nikahını k...

Bursa Valiliği'nden uyarı! Sıcaklıklar yükse...

Bursa Valiliği'den yapılan açıklamada yüksek sıcaklı...

Bursa'da uyuşturucu operasyonu! Gözaltılar var

Bursa'da uyuşturucu ticareti yaptığı belirlenen iki ...