Resmi TV yeni görüntüleri buzlayıp yayınladı! 'Akdeniz'i sarsacak...'

Karadeniz'de savaşın eşiğinden dönülmesinden bir gün sonra Akdeniz'de olağanüstü bir gelişme yaşandı, Putin uçak gemisinin önünü kesmek için bir ilke imza attı. Görüntüleri yayınlayan resmi televizyon, beş savaş gemisi, iki denizaltı ve jetlerin Akdeniz'i sarsacağını duyurdu. İşte son dakika gelişmeler...

DÜNYA, 25 Haziran 2021 Cuma, 13:44
Resmi TV yeni görüntüleri buzlayıp yayınladı! 'Akdeniz'i sarsacak...'

Karadeniz'de Kırım açıklarından geçen İngiliz savaş gemisine uyarı ateşi açarak dünyayı alt üst eden Rusya, bir gün sonra bu kez Akdeniz'den yeni görüntüleri ekrana getirdi.

İngiltere'ye ait HMS Defender savaş gemisi, Ukrayna'nın Odesa limanını ziyaret ettikten sonra Karadeniz'e açıldı. Rota, Karadeniz'in en doğusunda yer alan Gürcistan'dı.

Gemi, Rusya lideri Vladimir Putin'in 2014'te el koyduğu ancak uluslararası toplum tarafından Ukrayna'ya ait olarak kabul edilen Kırım'ın açıklarına geldiğinde gerilim yükseldi.

Rus savaş gemileri ve jetlerinin HMS Defender'ın peşine takılması uzun sürmedi. Gemideki BBC muhabiri Jonathan Beale, HMS Defender'ın Odesa'dan ayrılmasıyla Rusların takibe başladığını bildiriyor.

Rus ordusu, kendi kara suları saydığı bölgede seyreden İngiliz savaş gemisine Kırım'ın 12 kilometre açığında önce sahil güvenlik gemileriyle yaklaştı. Hemen ardından jetler geminin üstünden geçti.

Ruslar HMS Defender'a telsizden "Eğer sınır çizgisini geçerseniz ateş açacağız. Eğer yönünüzü değiştirmezseniz ateş açağız. Mesajı aldınız mı? Tamam" mesajını da gönderdi.

Rus gemileri açığa doğru ateş açtı, Moskova'nın bir jetin HMS Defender'ın rotasını bombardımana tuttuğu yönündeki açıklaması ise İngiltere tarafından yalanlandı. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov ise, Batılı ülkeleri doğrudan tehdit edip benzer provokasyonlara kalkışanların korkunç sonuçlarla yüzleşebileceğini söyledi: "Eğer Batılılılar anlamazlarsa, bu kez yalnızca güzergahı değil hedefleri de bombalayabiliriz."

RUS JETLERİ AKDENİZ KIYISINDAKİ ÜSSE İNDİ

RUS JETLERİ AKDENİZ KIYISINDAKİ ÜSSE İNDİ 

Rusya Savunma Bakanlığı'nın İngiliz gemisinin hedef tahtasına konulduğu görüntüleri paylaşırken, savaşın eşiğinden dönülen Karadeniz'den bir gün sonra Putin bu kez Akdeniz'de yeni bir hamleye girişti.

Mayıs ayında nükleer füze kapasiteli bombardıman uçakları Tu-22M3'leri ilk kez Suriye'deki Hmeymim Üssü'ne gönderen Putin, bir ay sonra Akdeniz'de yine gövde gösterisi yaptı.

Rus ordusuna ait televizyon, yeni nesil hipersonik füzeleri taşıyabilen MiG-31K uçağı ile denizaltı savar Il-38 uçağının da Hmeymim'e iniş yaptığını gösteren görüntüleri ekrana getirdi.

Rusya, İngiliz uçak gemisi HMS Queen Elizabeth'in başını çektiği NATO güçlerinin Kıbrıs açıklarına gelmesiyle geçen hafta savaş gemilerini de İstanbul Boğazı'ndan geçirerek Akdeniz'e yolladı.

YENİ GÖVDE GÖSTERİSİ

YENİ GÖVDE GÖSTERİSİ 

Türkiye'ye kuş uçuşu 50 kilometre mesafedeki Hmeymim'e inen MiG-31 ve Il-38'in kanatlarını buzlayarak yayınlayan ordu televizyonu Zvezda, Akdeniz'de yeni bir tatbikat yapılacağını da duyurdu.

Habere göre, halihazırda Akdeniz'de bulunan füze gemisi Moskva, fırkateynler Amiral Essen ve Amiral Makarov gemilerine Hmeymim'den kalkış yapacak jetler havadan eşlik edecek.

Uzun menzilli Tu-22M3'ler, MiG-31K ve denizaltı savar Tu-142MK jetlerinin Akdeniz semalarında uçuşu sırasında, Rus denizaltıları Stary Oskol ve Rostov-on-Don da Akdeniz'in dibinde seyredecek.

HMEYMİMDE BİR İLK

HMEYMİM'DE BİR İLK 

Rusya'nın uzun menzilli dev savaş uçakları Tu-22M3'ler, Suriye'deki Hmeymim Üssü'ne ilk kez geçen ay teker koydu. Suriye savaşına Eylül 2015'te doğrudan dahil olan Rusya, böylece Hmeymim ve Tartus üslerine yerleştikten sonra Ortadoğu için en kritik adımını attı.

Tu-22M3'ler Mayıs ayı içerisinde Akdeniz üstünde tatbikat yaptı. Güney yönündeki İsrail kıyılarından keskin bir manevra yapan Rus bombardıman jetleri yönünü batıya çevirdi, Akdeniz'deki NATO deniz üslerinin üstünden geçip İtalya açıklarına kadar uçtu.

Rus Savunma Bakanlığı, üç Tupolev Tu-22M3'e yine Hmeymim'den kalkış yapan Su-35 savaş uçaklarının eşlik ettiğini duyurdu. Zvezda'nın yayınladığı yeni tatbikat görüntülerinde ise bir ayrıntı özellikle dikkat çekiciydi. Kokpitteki Rus savaş pilotunun elindeki haritada Türkiye, Kıbrıs ve Yunanistan'ın Girit Adası net şekilde göründü. Resmi televizyon Zvezda, "Pilotlar coğrafi haritaya sahip, bölge onlar için hala yeni" ifadesini kullandı.

AKDENİZDE KAPIŞABİLİRLER

AKDENİZ'DE KAPIŞABİLİRLER 

İngiltere'den yola çıkıp Cebeli Tarık Boğazı'nı geçen ve NATO gemileriyle tatbikatlara katılan HMS Queen Elizabeth uçak gemisinin başını çektiği taarruz grubu, Doğu Akdeniz'e ulaştı. İngiltere donanma komutanları, 65 bin tonluk en yeni uçak gemisinden havalanan F-35 jetlerinin Suriye'yi geçip daha doğuda yer alan Irak'taki terör örgütü DEAŞ hedeflerini vurduğunu açıkladı.

Tuğamiral Steve Moorhouse, halihazırda devam eden 'Aslan Payı' operasyonuna destek verdiklerini ve neredeyse çeyrek yüzyıl sonra ilk kez bir İngiltere uçak gemisinin sahada askeri harekatta yer aldığını söyledi.

İngiliz komutanın açıklamasında dikkat çeken detay ise, Rus savaş uçaklarının hem ABD hem de İngiliz F-35'lerinin peşine takıldığı oldu. Kedi fare oyunu yaşandığını aktaran Moorhouse, 'bıçak sırtı' ifadesini kullandı.

Rusya lideri Vladimir Putin'in son on yılda Suriye'ye ciddi bir askeri yığınak yaptığını hatırlatan Tuğamiral Moorhouse, Rusya ile bir sürtüşme yaşandığını kaydedip kritik bir bilgi paylaştı.

İngiliz komutan, Putin'in İngiliz donanmasının önünü kesmek için Akdeniz'e gönderdiği savaş gemilerinin HMS Queen Elizabeth ve filoya yaklaşık 10 mil (16 kilometre) mesafede konuşlandığını belirtti.

Uçak gemisindeki sekiz F-35 jeti ve 10 helikoptere komuta eden yüzbaşı James Blackmore ise, Irak'a saldırı sırasında Rus savaş uçaklarının pilotlarıyla birbirlerini görecek kadar yaklaştıklarını aktardı.

Uçak gemisinin başını çektiği taarruz grubunda ABD'nin The Sullivans destroyeri de bulunuyor. Rus medyası, İngiliz uçak gemisinin karşılanacağını ve bir provokasyon olması halinde anında yanıt verileceğini yazdı.

KARADENİZ ALEV TOPUNA DÖNDÜ

KARADENİZ ALEV TOPUNA DÖNDÜ 

Nisan ayı başında Rusya'nın Kırım ve Ukrayna sınırına bir ordu yığması, Karadeniz'de savaş çanlarının çalmasına yol açmıştı. Karadeniz'e doğru ilerleyen iki ABD savaş gemisi, Başkan Joe Biden ile Rusya lideri Vladimir Putin'in telefon görüşmesinin ardından Ege Denizi'ne kadar gelip geri döndü.

İngiliz uçak gemisi Queen Elizabeth'in başını çektiği NATO donanması ise, Akdeniz'de Rusya'yı alarma geçirdi. Suriye'deki Tartus deniz üssüne doğru ilerleyen Queen Elizabeth'in yanında ABD savaş gemileri bulunuyor.

KARADENİZDE FÜZELER ATEŞLENDİ

KARADENİZ'DE FÜZELER ATEŞLENDİ 

ABD ve NATO ile neredeyse dünyanın her noktasında karşı karşıya gelen Rusya, geçtiğimiz ay tansiyonun zirveye ulaştığı Karadeniz'de ise yeni füze denemelerine girişti.

Amiral Grigorovich savaş gemisinden Shtil uçaksavar füzeleri ateşlendi, Rus ordusu Karadeniz Filosu'nun tatbikatında gemisavar füze sistemleri 'Bal' ve 'Utes'in de devreye girdiğini açıkladı.

Resmi açıklamaya göre, yaklaşık 30 savaş gemisinin katıldığı gövde gösterisinde Karadeniz'in bir bölümü gemi ve hava trafiğine kapatıldı. Rus medyası ise, yine Karadeniz'e ilişkin çarpıcı bir habere yer verdi.

ABD'nin ünlü bombardıman uçağı B-52'nin Kırım semalarında uçtuğunu yazan yerel medya, Pentagon'un yarımadaya konuşlandırılan S-400 füze savunma sisteminin önünde bir provokasyona giriştiğini savundu.

Rusya, Nisan ayı başında el koyduğu Kırım ile Ukrayna sınırına 100 bin kişilik bir ordu yığmış, donanma filolarının kaydırıldığı Karadeniz'de çıkacak bir savaşın korkusu tüm dünyayı sarmıştı.

ABD'nin Karadeniz'e savaş gemileri göndereceğini duyurmasıyla Moskova Batılı ülkeler ve NATO'yu tehdit etmiş, Karadeniz'de onlarca savaş uçağı ve savaş gemisinin katılımıyla yakın tarihin en büyük tatbikatına imza atmıştı.

EKONOMİ
Tokat'ta ilköğretim okul binası ve arsası icradan satılıktır
Tokat Merkez'de 7554 m² ilköğretim okul binası ve arsası icradan satılıktır.
EKONOMİ
Bilgisayar, Çevre Birimleri ve Notebook Çantası satın alınacaktır
Bursa'da Bilgisayar, Çevre Birimleri ve Notebook Çantası satın alınacaktır.
YAŞAM
Bursa'da sulama havuzuna düşen domuzlar kurtarıldı
Bursa'da sulama havuzuna düşen yavru domuzlar, belediye ekipleri tarafından kurtarıldı.
GÜNCEL
Delta varyantı onları hedef alacak! İşte en şanssız grup
İngiltere'de hükümet için hazırlanan bilim raporunda yer alan ifadeler ülkenin gündemine bomba gi...
ASAYİŞ
Restoranda 'sigorta' krizi... Ustabaşını bıçakla rehin aldı!
Antalya'nın Manavgat ilçesinde bir restoranda sigortasının yatırılmadığını iddia eden garson, ust...
SPOR
Bursaspor deplasmanda Tuzlaspor'la karşı karşıya geliyor!
Bursaspor, İstanbul'da Tuzlaspor ile karşılaşıyor. Son maçında Bursa'da Samsunspor'u 4-1 mağlup e...
Bakan Özer'den okullardaki vakalar ve aşısız öğretmenlerle ilgili açıklama!
Zafer Partisi Genel Başkanı Özdağ: İttifakların parçası olmayacağız
Bursa'da sulama havuzuna düşen domuzlar kurtarıldı
CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca: Keles değişim istiyor!

En Çok Okunan Haberler

Tarhana sermek isterken korkunç ölüm! Saniye...

Manisa'nın Kula ilçesinde besihanenin teras katında ...

Ünlü sanatçı Bursa'da yürekleri ağza getirdi...

Bursa'da sahneye 40 metre yüksekten vinçle inen Mehm...

Kahreden olay! Baba ve üç çocuğuna mezar oldu

Sakarya'nın Geyve ilçesinde bir evde çıkan yangında ...

Önce çığlık sesleri geldi! 12 yaşındaki Aslı...

Diyarbakır'da ailesiyle birlikte yaşadığı 8 katlı bi...

Korkunç kaza anı kamerada! Dik taklalar atıp...

Afyonkarahisar'da kontrolden çıkan otomobilin dik bi...

Bilim insanlarından çarpıcı araştırma! Koron...

Koronavirüsle ilgili yeni gelişmeler yaşanmaya devam...

Korku dolu anlar... Çırpınışları gören deniz...

İstanbul Üsküdar'da denizde çırpınan kadını gören bi...

Bursa Hanlar Bölgesi'nde hummalı çalışma! 4'...

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin, kentin geleceğine d...

Bursa'da uyuşturucu operasyonunda 2 tutuklama

Bursa'nın İznik ilçesinde düzenlenen uyuşturucu oper...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan fahiş fiyat artışı...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Millet...

Davutoğlu'ndan Bahçeli'ye: Bir dersi de o ha...

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, MHP G...

Adalet Bakanı Gül: 53 ülke imzaladık, Singap...

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Singapur Anlaşması'nın...

Yangından kurtarılmıştı! Bursa'da tedaviye a...

Orman yangınından yaralı olarak kurtulan, tedavisi i...

Bu köye 1.5 yıldır koronavirüs giremedi! Pek...

Türkiye'nin mavi boncuğu Akköy'de 11 Mart 2020'den b...

Bir Zamanlar Çukurova'yı salladı... "Demir's...

Bir Zamanlar Çukurova'nın Züleyha'sı Hilal Altınbile...