Sanayide çarkların ikinci yarıda daha hızlı dönmesi bekleniyor!

Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği Genel Başkanı Yaşar Doğan, yılın ikinci çeyreğinde takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminde artış beklediklerini söyledi.

GÜNCEL, 05 Temmuz 2021 Pazartesi, 12:26
Sanayide çarkların ikinci yarıda daha hızlı dönmesi bekleniyor!

Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Genel Başkanı Yaşar Doğan, yılın ikinci çeyreğinde de takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminde artış beklediklerini ifade ederek, "Ayrıca, yatırımlarda oluşacak artış, yılın ikinci yarısında da sanayi üretimi artışını destekleyecektir. Kovid-19 kısıtlamalarının yavaş yavaş kalkması ve aşılanmanın oldukça hızlanarak yaygınlaşması da sanayi üretimindeki artış trendinin güçlenerek süreceğine işaret etmektedir." dedi.

Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kaynaklı ekonomik zararın minimum seviyede tutulabilmesi ve salgın sonrası dönemde toparlanmaya destek olmak üzere bir dizi önlemi hayata geçirdiğini söyledi.

Hayata geçirilen önlemlerin katkısı ve iş dünyasının faaliyetleriyle özellikle bir önceki yılın son dönemindeki takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin artış hızını devam ettirdiğini belirten Doğan, "Yine son aylarda sanayi üretim endeksi içerisinde imalat sanayi üretiminin artış oranının sanayinin diğer alt sektörlerine oranla daha yüksek olması ayrıca önem arz etmektedir. Ayrıca, bu süreçte dünya tedarik zinciri eğilimlerinde meydana gelmekte olan paradigma değişiklikleri ile birlikte ülkemiz açısından açılması muhtemel fırsat penceresinin de ülkemiz ekonomisine olumlu yansımalarını beklemekteyiz." diye konuştu.

Hem yılın ikinci yarısı hem de yılın ikinci çeyreğinin ümit verici olduğunu ifade eden Doğan, "Dolayısıyla yılın ikinci çeyreğinde de takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminde bir artış beklemekteyiz. Ayrıca, yatırımlarda oluşacak artış, yılın ikinci yarısında da sanayi üretimi artışını destekleyecektir. Kovid-19 kısıtlamalarının yavaş yavaş kalkması ve aşılanmanın oldukça hızlanarak yaygınlaşması da sanayi üretimindeki artış trendinin güçlenerek süreceğine işaret etmektedir." dedi.

Kovid-19 dolayısıyla yaşanan kapanmanın sanayi sektöründeki istihdam artışını baskıladığını, bu duruma rağmen sektördeki istihdamda bir artış trendi gözlendiğini aktaran Doğan, kademeli açılma ile birlikte bu durumun hizmet sektörünün bir alt sektörü olan konaklama ve yiyecek sektörüne de yansıyacağını söyledi.

Doğan, "İmalat sanayi üretimi artış oranının sanayinin diğer alt sektörlerine oranla daha yüksek olması nedeniyle sektörün istihdam açısından potansiyel arz ettiği düşünülmektedir." dedi.

"Hükümetin sanayi sektöründe uyguladığı teşvikler yerinde"

Yaşar Doğan, hükümetin sanayi sektöründe uyguladığı teşviklerin yerinde olduğunu, teşviklerin makro düzeyde kalmayıp küçük ve orta ölçekli işletmeleri daha da kapsayıcı hale getirilmesi gerektiğini söyledi.

Doğan, "Teşvik sisteminde büyük ölçekli yatırımlar son zamanlarda ağırlık kazanırken bu yatırımları destekleyici konumda olan ve çoğu zaman da bağlı ve destekleyici sektörlerde iş yapan küçük ve orta ölçekli işletmeler ihmal edilmemelidir." dedi.

Kovid-19 ile daralan pazarlarda küçük ve orta ölçekli işletmelerin önemli sıkıntılar ile karşı karşıya kaldığını ve ayakta kalma mücadelesi verdiğini aktaran Doğan, şunları kaydetti:

"Küçük ve orta ölçekli işletmelerin kredi borçları ve maliyetlerinin gün geçtikçe arttığı bir ortamda KOBİ'lerin işletme sermayesini desteklemek adına bu borçların maliyetlerini destekleyici, borçları yapılandırıcı teşvik sistemlerinin ivedilikle dizayn edilmesi ve uygulamaya konulması gerekmektedir. Sanayi sektörünün ayakta kalmasının bu sektöre ara malı veya ham madde üreten küçük ve orta ölçekli firmaların da kaderine bağlı olduğu göz ardı edilmemelidir."

"Kuvvetli iç talep, sanayi üretiminin taşıyıcısı olacaktır"

TÜMSİAD Genel Başkanı Doğan, dünya ülkeleriyle karşılaştırıldığında Türkiye'nin pozitif büyüme sağlayan sayılı ülkelerden biri olduğunu vurgulayarak, "Bu durumda, uygulanan gevşek maliye ve para politikalarının rolü büyüktür. Bu sebeple sanayi sektörü üretiminde ani bir duruş yaşanmamış, imalat sanayi başta olmak üzere diğer sanayi kolları da ekonomik büyümeye destek vermiştir." dedi.

Bu yılın ilk 6 ayında sanayi üretiminde artış trendinin devam etmesinin beklendiğini kaydeden Doğan, "Son zamanlarda ise para ve maliye politikaları normale dönerken özellikle kapanmanın adım adım gevşemesi iç talebin kuvvetli seyretmesine neden olmaktadır. Kuvvetli iç talep, sanayi üretiminin taşıyıcısı olacaktır." diye konuştu.

Doğan, sanayi sektörünün ilk yarı performansındaki istikrarlı toparlanma eğiliminin sektörün gücünü göstermesi açısından önemli olduğunu vurgulayarak, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Özellikle pandeminin olumsuz şartlarına, buna bağlı olarak ham madde temini, lojistik gibi birçok alanda meydana gelen dar boğazlara rağmen sanayi sektörümüz hızla toparlanma yoluna girebilmeyi başarmıştır. Bununla birlikte pandemi ile birlikte hızlanan dijital dönüşüm eğilimi sanayi sektöründe faaliyet gösteren firmalarımız tarafından doğru analiz edilerek gerekli çalışmaların yapılması gerekmektedir. Yüksek teknolojili sanayi üretiminin ekonomimizin geleceği açısından önemi bilinmektedir. Ülkemiz adına fırsatlar açısından ümit vadeden önümüzdeki süreci verimli şekilde değerlendirmemizin önemi aşikardır."

SPOR
Bursa'ya ilk madalya! Hatice Kübra olimpiyatlarda tarih yazdı
Bursa Büyükşehir Belediyespor'lu milli taekwondocu Hatice Kübra İlgün, Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunl...
GÜNCEL
Tek kare fotoğraf yetti! Bir hafta kaçtı
Bir ayının fotoğrafı sosyal medyada paylaşıldıktan sonra peşine düşüldü. Bir haftalık kovalamacan...
GÜNCEL
20 TL'ye alıp 125 bin TL'ye sattı! Anında viral oldu
Avustralya'da yaşayan 13 yaşındaki bir kız, bulduğu sıradışı mısır cipsi sayesinde 20 bin Avustra...
DÜNYA
Yemen'de 200'den fazla Husi militanı öldürüldü!
Yemen ordusu, Marib ilinde son iki hafta içinde 200'den fazla Husi militanının öldürüldüğünü ve ö...
TÜRKİYE
Şehit İstihkam Astsubay Çavuş Fatih Güney son yolculuğuna uğurlandı
Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde teröristlerce Kirpi aracına düzenlenen saldırıda şehit olan İst...
GÜNCEL
Bursa Suuçtu şelalesi bayramda ziyaretçi akınına uğradı
Bursa Mustafakemalpaşa'da bulunan doğa harikası Suuçtu şelalesi Kurban Bayramı tatilinde yaklaşık...
Türkiye, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda ilk madalyalarını aldı!
Uludağ'da kaybolmuştu! Arama çalışmaları devam ediyor
UNESCO, Ayasofya ve Kariye raporu için Türkiye'ye süre verdi
iPhone kullanıcılarını korkutan bildirim

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da feci kaza! 1 kişi hayatını kaybetti...

Bursa'da meydana gelen kazada bir kişi hayatını kayb...

Plastik alışveriş poşetleri için yeni kurall...

Plastik atıkların ithal edilmesine getirilen yasağın...

48 saat geçti! Bursa Valisi'nden Uludağ'da k...

Uludağ'da odun toplamak için gittiği ormanda kaybola...

Bursa'da akılalmaz olay! Arama kurtarma dern...

Bursa'da bir kişi, gece geldiği Arama Kurtarma Derne...

Bakan Koca duyurdu: Aşıda çok çarpıcı o raka...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından...

Görüntüler Bursa'dan! Alev alev yanan araç d...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde meydana gelen olayda park...

Bursa'da duyarsız vatandaşlar sahilleri bu h...

Mudanya'ya yüzmeye gelen tatilciler, sahilleri çöplü...

İlginç yöntem! Bursa'da bahçesini yaban hayv...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde yaşayan çiftçi, 1200 rakı...

Tarihin en iyi buluşlarından... Bursa İznik ...

Bursa'nın İznik ilçesinde 2014 yılında bulunan ve 10...

Ölümden döndü! Bursa'da motosikletle park ha...

Bursa'da park halindeki araca arkadan çarpan motosik...

Avukattan hakime dayak! Çağlayan Adliyesi'nd...

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Saray'ında görevli hak...

Türkiye'de ilk... Bursa'da leylek yavruların...

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, geçtiğimi...

Dev fay hattı kırıldı! Bu kez 6.1'lik deprem

Yeni Zelanda'ya bağlı Kermadec Adaları'nda meydana g...

Nikahtan 2 ay sonra doğurunca mahkeme boşamı...

Evlendikten 2 ay sonra doğum yapan karısından 'çocuk...

MSB acı haberi duyurdu: 2 asker şehit oldu

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Fırat Kalkanı Harekat...