Sarıbal, Türkiye'yi dünya ülkeleriyle karşılaştırdı: Kara bir yıl olarak hatırlanacak

CHP Bursa Milletvekili ve PM Üyesi Orhan Sarıbal, pandemi sürecinde bütün dünyanın çiftçilerini desteklediğini vurgulayarak, "Bizim ülkemizde 2020 yılı çiftçi için kara bir yıl olarak hatırlanacak" dedi.

EKONOMİ, 24 Aralık 2020 Perşembe, 17:05
Sarıbal, Türkiye'yi dünya ülkeleriyle karşılaştırdı: Kara bir yıl olarak hatırlanacak

TBMM'de düzenlediği basın açıklamasında tarımın sektörünün 2020 yılı için kısa bir değerlendirme yapan Sarıbal, pandemi sürecinde gıda arzında bir sorun yaşanmaması için bütün ülkelerin tedbirler geliştirdiğini ve tarım kesimine büyük destekler verdiğini aktararak, pandemi sürecine rağmen AKP hükümetleri döneminde uygulanan yanlış tarım politikalarının 2020 yılında da sürdürüldüğünü kaydetti. Sarıbal, "2020 yılı çiftçi için çöküş yılı, ithalat lobileri için kazanç yılı, AKP için de bir süreci yönetememenin tarihsel dökümü oldu" dedi.

Çiftçi üretti, ürün tarlada kaldı

2020 yılının başında soğan ve patateste, bahar aylarında ise limonda kısıtlama kararı alan AKP iktidarının üreticiyi zor durumda bıraktığını kaydeden Sarıbal, "Kararlar nedeniyle Çorum ve Ankara başta olmak üzere birçok ilde soğan çürümeye terk edildi.  Limon dalında kaldı" dedi. AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin pandemi sürecinde çiftçiye "Üretin. Tek karış yer boş kalmasın, gerekirse ürününüzü biz alırız" dediğini hatırlatan Sarıbal, "Çiftçi üretti ama ürünü tarlada kaldı. Domates, biber, patates tarlada kaldı. Ama 'üretin gerekirse ürününüzü devlet alır' diyenler ses çıkarmadı. AKP Genel Başkanı  'ambarın anahtarı kimin elindeyse güç de onun elinde olur' demişti. Yine 'tarım milli savunma kadar stratejiktir' demişlerdi. Ama pandemi sürecinde çiftçiye gereken desteği vermediler" dedi.

Afet yılı

2020 yılında 70'ten fazla ilde iklim değişikliklerinden kaynaklı doğal afetler yaşandığını kaydeden aktaran Sarıbal, Türkiye'de doğal afetlerden kaynaklı çiftçi kayıplarını telafi edecek bir mekanizma bulunmadığını, çiftçinin oluşan zararlarının karşılanmadığını kaydetti. Sarıbal, ciddi bir kuraklık sorunu yaşandığını ama bu konuda herhangi bir plan, program yapılmadığını da söyledi.

Tarım ekim alanlarındaki daralmanın, buna bağlı olarak çiftçi sayısı ve tarımdaki istihdamın 2020'de de düşmeye devam ettiğini kaydeden Sarıbal, artan nüfusa rağmen tarımsal yeterli tarımsal üretimin gerçekleşmediğini anlattı.

Sıfır gümrükle ithalat

Üretimin arttırılmasına dönük politika geliştirmek yerine AKP'nin ithalatı öncelediğini ifade eden Sarıbal, "2020 yılı ithalat kararlarıyla Türkiye Cumhuriyeti'nin tarihine 'kara yıl' olarak geçecek bir yıldır" dedi. "Tarım Bakanı çıkıyor ve La Fontaine'den masallar okuyor. 'Her şey çok güzel. Hiçbir problemimiz yok. Dünyanın en iyi ülkelerinden bir tanesiyiz' diyor. Ama üstü üste gümrük indirimleri yapılıyor" diyen Sarıbal, 3 Nisan'da, 18 Nisan'a, 5 Ağustos'ta, 21 Ağustos'ta, 21 Ekim'de, 5 Kasım'da, 25 Kasım'da, 17 Aralık'ta ve son olarak 23 Aralık'ta alınan kararlarla buğday, arpa, mısır başta olmak üzere birçok tarım ürününde gümrüklerin ya sıfırlandığını ya da minimize edildiğini söyledi. Sarıbal, "Tüm dünya özellikle stratejik ürünlerde buğday, ayçiçeği, mısır, soya gibi temel ürünlerde kısıta gitti, stoklarını korudu. Covid-19 nedeniyle tedbir aldı. Biz ise elimizde ürün olmadığını biliyorduk. Bunun için gümrük duvarlarını indirmeye başladık. Tarım dış ticaretinde dışa bağımlı olduğumuzu bir kez daha paylaşmak isterim" diye konuştu.

Çiftçi borcu dağları aştı

Çiftçiye verilmesi gereken desteklerin verilmediğini ve Tarım Kanunun yürürlüğe girdiği 2007 yılında bugüne çiftçinin 211 milyar TL alacağı bulunduğunu aktaran Sarıbal, gerekli desteği almayan çiftçinin borç yükü altında ezildiğini söyledi. Sarıbal, "Çiftçinin borcu dağları aştı. 2002 yılında 2,6 milyon çiftçimizin resmi borcu yaklaşık 2,5 milyar TL iken, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) 2020 Eylül ayı verilerine göre, 2 milyon 83 bin çiftçinin bankalara borcu 128 milyar TL borcu var. Çiftçinin borcu 53 kat artmış. Çiftçilerin, Tarım Kredi Kooperatifine ise 12 milyar TL olan borcu ve özel sektör borçları dahil edildiğinde 180 TL'ye yakın borcu bulunmaktadır" dedi.

Sarıbal, sözlerini şöyle tamamladı:

"İktidar bitkisel üretimi arttırdığın söylüyor. Üretim yeterli ise neden bu kadar ithalat yapıyorsunuz? Yeterli düzeyde üretim yaptıysanız neden gümrükleri düşürüyorsunuz? 2002 yılında 66.4 milyon nüfusumuz vardı. Bugün sığınmacılarla beraber 87 milyon, turistleri de eklediğimizde günde 89 milyon insanın karnını duyurmak zorundayız. Üretim miktarı ve daralan ekim alanları dikkate alındığında Türkiye'nin hiçbir üretim kalemi Türkiye'nin temel ihtiyacını karşılama gücüne sahip değildir. Türkiye'nin stoku da yoktur.

Kısacası AKP 2020 yılında da çiftçiye, doğaya, tarıma, üreticiye zarar vermiştir. Üretici 2020 yılını kara bir yıl olarak anımsayacaktır. Bu sarmaldan sağlam, planlı bir tarım politikasıyla çıkarız. Yeter ki yabancı şirketleri ve yandaş lobileri değil çiftçimizi ve halkımızı desteklemeyi öne alalım."

SİYASET
AK Parti'den Akşener'e jet yanıt!
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yazıcı, "Çalışmadan tamamlanmadan yapılan açıklamalar bilgi kirl...
GÜNCEL
Düşüş sürüyor! İşte Türkiye'nin güncel koronavirüs tablosu!
Koronavirüste son durum açıklandı. Buna göre, son 24 saatte 6 bin 289 kişiye koronavirüs tanısı k...
DÜNYA
Ülke şokta! Bakan Kovid-19'dan öldü
Güney Afrika Cumhuriyeti Devlet Bakanı Jackson Mthembu'nun yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeni...
TÜRKİYE
Türkiye boyut atlayacak! 700 proje birden geliyor!
Türkiye'nin savunma ve güvenlik ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik 60 milyar dolarlık hacme sa...
DÜNYA
Hindistan, ejderha meyvesinin adını Çin'i anımsattığı için değiştirdi!
Hindistan ve Çin arasında uzun zamandır yaşanan gerginlikten sonra Hindistan Gucerat Eyaleti Başb...
MAGAZİN
İbo Show'un yeni bölüm konukları belli oldu! 15 yıllık küslük bitti
Ekrana döndüğü gündem beri gündem olan İbo Show'un yeni bölüm konukları belli oldu. Ebru Yaşar, S...
Ozan Güven hakim karşısında!
Muğla'da deniz 20 metre çekildi!
Daha eskisi bulunamadı! 480 milyon yıllık
Jason Statham'ın Antalya'daki film çekimi başladı!

En Çok Okunan Haberler

Meteoroloji tarih verdi! Bursa'ya yine kar g...

Meteoroloji'nin orta ve uzun vadeli hava durumu tahm...

Restoran ve kafe işletmecilerinden açılmak i...

Geçen yıl mart ayında başlayan Kovid-19 salgınının e...

Hazır döner işletmesinde tepki çeken görüntü...

Sosyal medya hesapları üzerinden hazır döner paketle...

Bursa'da baraj buz tuttu!

Bursa'nın İnegöl ilçesinde tarımsal sulama için kull...

Çoğumuzun hayali! Bursa'da şehir hayatından ...

Bursa'da şehir yaşamından bıkan Tekin çifti her şeyi...

Bursa'daki dev fabrikada işçiler ayaklandı: ...

Bursa dahil 3 ilde faaliyet gösteren ve 800'ü aşkın ...

Bakan Soylu paylaştı! 'Anneme küfretti, serb...

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu sosyal medya hesabı ü...

Bursa için kritik uyarı! 2 güne dikkat...

Bursa Valiliği, dondurucu soğuk havanın bugün ve yar...

Bursa Orhangazi'de 9 arsa satışa çıkarıldı

Basın İlan Kurumu'nun ilan portalı ilan. gov. tr'de ...

Koronaya iyi geldiği söylenmişti! Bursa'dan ...

Koronavirüs salgınından korunmak için çeşitli çözüml...

Bakanlıktan satılık kum ocağı!

Yozgat'ın Sarıkaya ilçesi'nde Ulaştırma ve Altyapı B...

Tacizcisini televizyonda gördü! Program sonr...

Türkiye'nin konuştuğu, evlilik vaadiyle insanları do...

TÜBİTAK 90 personel alımı yapıyor!

TÜBİTAK, Resmi Gazete'de yayımladığı ilanda Bilişim ...

Bursa'da şok baskın! Polisi görünce şaşkına ...

Bursa'da kısıtlamanın olduğu saatlerde alkol alınan ...

Bursa'da hareketli anlar! 'Dur' ihtarına uym...

Bursa'da kısıtlama saati polis kontrol noktasında ça...