Şentop 2022 yılı Bütçe Teklifini açıkladı

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, "Temenni ederim ki; milletimizin beklentileri doğrultusunda demokratik bir anlayışla ve bütüncül bir yaklaşımla hazırlanacak yeni ve sivil bir anayasayı yapmak, böylece devletimizi ve milletimizi, nihayetinde, bir askeri darbe anayasası ile yönetilmenin ağırlığından kurtarmak en kısa zamanda ve inşallah bu yasama yılı içerisinde Gazi Meclisimize nasip olur" dedi.

TÜRKİYE, 27 Ekim 2021 Çarşamba, 12:52
Şentop 2022 yılı Bütçe Teklifini açıkladı

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, AK Parti Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz başkanlığında TBMM ile Kamu Denetçiliği Kurumunun bütçelerini görüşmek üzere toplandı. TBMM Başkanı Mustafa Şentop, TBMM'nin 2022 yılı bütçesi görüşmelerine katılarak, Meclis bütçesinin sunumunu yaptı. Şentop, Meclis'in, 2022 yılı bütçesinin 2 milyar 198 milyon TL olarak komisyona sunduklarını belirterek, "2022 yılı bütçe teklifinin yüzde 72,7'si yasama, yüzde 22,3'ü yönetim ve destek ve yüzde 5'i ise program dışı giderlerden oluşmaktadır. Bütçeyi konuşmak sayıları konuşmak değil, insanları konuşmaktır. Her biri ayrı bir kamu hizmetini ifa etmek suretiyle vatandaşlarımıza hizmet etme yükümlülüğünde bulunan kamu kurumlarımızın, bir sonraki yıl içerisinde milletimizin fertlerine somut olarak hangi hizmetleri sunacağının, onların ihtiyaçlarını ve beklentilerini ne ölçüde karşılayacağının ifadesidir bütçe" dedi.

'YENİ ANAYASA İNŞALLAH BU YASAMA YILINDA NASİP OLUR'

TBMM Başkanı Şentop, bu dönem milletin beklentileri doğrultusunda yeni sivil bir anayasa yapmayı ümit ettiklerini vurgulayarak, "İçinde bulunduğumuz 27'nci Yasama Döneminde milletimizin TBMM'de temel beklentilerinden biri, uzlaşarak ve anlaşarak, toplumsal mutabakata dayalı, öncelikleri, ilkeleri, dengeleri ve standartları iyi belirlenmiş, günümüz Türkiye'sine yaraşır yeni ve sivil bir anayasanın yapılmasıdır. Temenni ederim ki; milletimizin beklentileri doğrultusunda demokratik bir anlayışla ve bütüncül bir yaklaşımla hazırlanacak yeni ve sivil bir anayasayı yapmak, böylece devletimizi ve milletimizi, nihayetinde, bir askeri darbe anayasası ile yönetilmenin ağırlığından kurtarmak en kısa zamanda ve inşallah bu yasama yılı içerisinde Gazi Meclis'imiz'e nasip olur" ifadelerini kullandı.

'YENİ İÇ TÜZÜK YÜRÜRLÜĞE KONULABİLİR'

TBMM Başkanı Şentop, mevcut iç tüzük yerine yeni bir iç tüzüğe ihtiyaç olduğunu kaydederek "Bu yasama döneminde umut ederim ki, TBMM'nin çalışma usul ve esaslarını düzenleyen mevcut iç tüzüğümüzün yerine, yürürlüğe girdiği 1973 yılından bugüne kadar açığa çıkan ihtiyaçlar doğrultusunda ve özellikle yeni hükumet sistemiyle uyumlu olacak şekilde yeni bir İç Tüzük de, TBMM'de grubu bulunan tüm siyasi partilerimizin katılımı ve uzlaşısıyla, özellikle içinde bulunduğumuz 5'inci yasama yılında yürürlüğe konulabilir" dedi. 

TBMM'nin çözüm yeri olduğuna vurgu yapan Şentop, Cumhuriyetin, demokrasinin  ve hukuk devleti ilkesinin teminatı olan Meclisin, ortak aklı, diyalog ve uzlaşı kanallarını kullanarak çözemeyeceği meselenin olmadığını kaydetti.

'771 KANUN TEKLİFİ SUNULDU'

Şentop, 27'nci Dönem Meclis'te gerçekleşen yasama faaliyetleri hakkında bilgi vererek, TBMM Başkanlığı'na; 33'ü uluslararası anlaşmaların onaylanmasının uygun bulunmasına ilişkin olmak üzere toplam 771 kanun teklifi sunulduğunu bildirdi. Şentop, "Bu tekliflerden ve yine önceki yasama yıllarında Başkanlığımıza sunulan kanun tekliflerinden, 55'i uluslararası anlaşmaların onaylanmasının uygun bulunmasına ilişkin uluslararası sözleşme olmak üzere, toplam 81 teklif kanunlaşmıştır. Yine aynı dönemde çeşitli konularda 45 TBMM kararı alınmıştır. Bu verilerle birlikte içinde bulunduğumuz 27'nci Yasama Döneminin tamamına baktığımızda, 27'nci Dönemde Başkanlığımıza sunulan toplam kanun teklifi sayısı 3 bin 925 olmuştur. Bu tekliflerden 196'sı kanunlaşırken, 3 bin 623'ü komisyonlarda, 66'sı ise Genel Kurul gündeminde  bulunmaktadır. 27'nci Dönem içerisinde alınan TBMM kararlarının toplam sayısı ise 122'ye ulaşmıştır" dedi.

'SORU ÖNERGELERİNİ CEVAPLANDIRMA YÜZDE 63'E YÜKSELDİ'

TBMM Başkanı Şentop, bu dönem TBMM Başkanlığına verilip işleme alınan toplam yazılı soru önerge sayısının 53 bin 223'e ulaşmış olduğunu bildirdi. Soru önergelerinin cevaplandırılma oranının, Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sisteminin geçerli olduğu 27'nci dönemde yüzde 63,3'e yükseldiğini belirtti. Şentop, Parlamenter Sistem'de geçirilen 24'üncü dönemde soru önergelerinin toplam cevaplandırılma oranının yüzde 60,3, 26'ncı dönemde ise yüzde 45,4 olduğunu kaydetti. Şentop, 4'üncü yasama yılında TBMM Başkanlığına bin 574 Meclis Araştırması Önergesi verildiğini, 4  yeni Meclis Araştırması Komisyonu kurulduğunu, Mısır ve Libya dostluk gruplarının da kurulmasıyla, dostluk grubu kurulan ülke sayısının 146'ya ulaştığını bildirdi. 

GÜNCEL
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan, dış ticaret verilerine ilişkin paylaşım
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ihracatın yıllık bazda 221 milyar dolara ulaştığını belirtere...
TÜRKİYE
Dışişleri Bakanlığından AB'ye 'Kavala' yanıtı
Başta Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi olmak üzere herkes, bağımsız ve tarafsız mahkemelerce yürü...
GÜNCEL
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan milli deniz topu paylaşımı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milli deniz topuna ilişkin "Bu silah sisteminin envantere gir...
EKONOMİ
Borsa günü rekor seviyede kapattı
Borsa, günü yüzde 1,22'lik yükselişle rekor seviyede tamamladı.
GÜNCEL
2 Aralık 2021 koronavirüs tablosu açıklandı
Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı 2 Aralık Perşembe gününün koronavirüs tablosuna göre son 24 saatt...
SPOR
Aykut Akgün Bursaspor'a veda etti
Bursaspor'la yollarını ayıran Aykut Akgün, yeşil-beyazlı kulübe veda etti. Tecrübeli futbolcu, ya...
Meclis'e gidiyor! 10 sene boyunca oy kullanamayacaklar
Okulda dehşet anları! Öğretmen camdan atladı
Çarpıcı iddia: İlk tercih Nureddin Nebati değildi
Film gibi... İnşaatta işçi gibi çalışıp, cinayet şüphelisini yakaladı!

En Çok Okunan Haberler

Bir kadın daha erkek kurbanı! 2 çocuğunun an...

Antalya'nın Döşemealtı İlçesinde ayrıldığı eşini ziy...

Uludağ'a teleferikte halk günleri başlıyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından 2014 yıl...

Başkan Doç. Dr. Aldemir istifa etti!

Yaklaşık 9 aydan bu yana Kamu Hastaneleri Hizmetleri...

Şaşkına çeviren açıklama: Düğünlerde gümüş k...

Son 2 ayda altın fiyatında yaşanan artışın ardından ...

Saplantılı aşık dehşeti! Yüzünü ustura ile k...

Adana'da bir kadın, kıskandığı ve sürekli darp ettiğ...

Kasımda en çok satılan otomotiv markaları be...

Türkiye otomobil ve hafif ticari araç pazarında geçe...

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan marketlere mektup: 1...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, market sahiple...

Bursa'da taşımacılıkta son nokta... Canların...

Bursa'da trafikte kaydedilen görüntüler şaşkınlık ya...

Hazine ve Maliye Bakanı değişti

Görevden affını isteyen ve af talebi kabul edilen Lü...

Araç sahiplerine kritik uyarı; büyük masrafl...

Otomobil fiyatlarında yaşanan öngörülemez artışın ar...

Bursa'da simit de zamlandı!

Bursa Simitçiler ve Unlu Madde İmalatçıları Odası Ba...

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu'ndan ...

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, yatırımcılar...

EPGİS açıkladı: Benzine zam geliyor

Son dakika haberine göre benzine 44 kuruş zam geliyo...

Bursalılara çağrı! Yusuf için bir mum da siz...

Bursa'da yatalak çocuğunun tedavi masrafları için mu...

Bursa'da fuhuş çetesi adliyeye sevk edildi

Bursa ve İstanbul'da şafak vakti 15 adrese eş zamanl...