Şimşek'ten MTV açıklaması

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Türkiye'nin ekonomi gündemiyle alakalı önemli açıklamalar yaptı. Şimşek, MTV oranları ile ilgili olarak, "Kısa süre içerisinde nasıl bir düzenleme olacağı açıklanacak.Hiçbir hükümet durup dururken vergileri artırmaz" dedi.

EKONOMİ, 05 Ekim 2017 Perşembe, 12:04
Şimşek'ten MTV açıklaması

Şimşek'in konuşmasından öne çıkan detaylar şöyle:

Gelir vergisi reformu gelecek yıl hayata geçer. Tasarruf yapacağız demiyoruz. Cari harcamalar noktasında çok net şekilde cari harcamaları düşürüyoruz. İkinci konu, araç, kiralama ve satın alma konusunda çok net bir tavır olacak. İstisnai haller hariç, izin verilmeyecek. Araç dediğiniz zaman binek araçları kastediyorum. Bina konusu da öyle izin vermeyeceğiz. Biz kamu olarak üzerimize düşeni yapacağız.

Yatırımlar konusunda şunu yapacağız; bütün yatırımcı bakanlarımız gelecekler ve yatırım planlarımızı sunacaklar. Şu yatırımlar daha öncelikli, yatırımda önceliklendirme.

MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ

İnanıyorum ki kısa süre içerisinde bu nasıl bir düzenleme olacak açıklanacak. Hiçbir hükümet durup dururken vergileri artırmaz

Sadece savunma sanayi için alacağımız tedbir üçte ikisine tekabül ediyor. Dedik ki, kamu harcamalarını sağlıklı gelir vergileri ile yapalım. Biz şimdi çok net bir şekilde milletimize bu vergileri niye artırıyoruz, nerede kullanılacak hesabını vereceğiz. Faizi bir kenara bırakırsanız tamamı millete hizmet olarak gidiyor. Milletten topladığımızı hizmet olarak sunuyoruz. 2018'in özelliği etrafımızdaki tehditlerle savunma sistemlerini artırıyoruz. Savunma sanayine ilave aktarılacak kaynak 17-18 milyar lira.

ALTIN TAHVİLİ

İlk gün yaklaşık 15 milyon lira civarında talep geldi. Ciddi bir ilgi gördü. İşin özü şu, ülkemizde çok ciddi bir artı tasarruf var. Sistemde olmadığı için bu altın duruyor. Bir taraftan da Türkiye'nin kaynak ihtiyacı büyük. Mevduat yetersiz olunca dışa bağlı hale geliyor. Ülkemizin bu imkanı var, bizim derdimiz yeni bir borçlanma meselesi değil. Bu altın kaynağını ekonomiye kazandırmak.

2 bin 200 ton civarı yaklaşık olarak 100 milyar dolar civarında altın kaynağı var. Türkiye'de yüksek enflasyon uzun yıllar devam etti. Bundan dolayı vatandaş kendini korumaya almak için altın almış. Gelin diyoruz devletin güvencesinde hazine garanti verecek. Ziraat Bankası'na götüreceksiniz, eksperler bakacaklar değer biçecekler. Onu teslim edeceksiniz biz bunun karşılığında altın değer sertifikası ya da altına dayalı tahvil vereceğiz. Yüzde 2.4 reel getirisi var.

Neyi amaçlıyoruz? Birincisi, dışa bağımlılığımız azalacak. İkincisi, devlet bankası rezervleri artacak.

Ülkemiz gelişmekte olan ülke. Bu ülkeler daha hızlı koşarlar. Henüz biz açığı kapatma sürecindeyiz. Yatırım talebi yüksektir. Tüketime eğilim güçlüdür. Tasarruf eğilimi düşüktür. Bizim 2.5 kat koşmamız gerekiyor. Biz ne yaparsak bu fon maliyetini aşağı çekeriz, tasarrufları artırmamız lazım. Atıl olan tasarrufları sisteme sokmamız lazım. Küresel doğrudan yatırım, Türkiye'ye fabrika yapılması kalıcı bir kaynak girişimidir. Atıl kaynakları harekete geçirmemiz, daha az tüketim daha çok tasarruf yapmalıyız.

Cumhurbaşkanımız haklı olarak "faizler yüksek" diyor. Orta Vadeli Programı güçlü bir şekilde devreye sokacağız. Sermaye piyasaları geliştirmeye çalışıyoruz. Ülkemizin reel sektörünün bankalara olan bağlılığını azaltırız. Başından itibaren bu çaba içerisindeyiz.

ENFLASYON RAKAMLARI

Enflasyon konusunda para politikası gereken sıkılaştırmaya gitti. Kur şoklarının gecikmeli etkisini yaşıyoruz. Kur nispeten istikrara kavuştu. Siz de biliyorsunuz yapısal boyut zaman alıyor, çiftçimizim tepkilerini dikkat alıyoruz. Bu nedenle bir sorunla karşı karşıyayız.

1 Ekim itibarıyal bir sürü yönetmelik çıkıyor. Bir taraftan reform boyutu, istikrar boyutu ile çaba içerisindeyiz. Beklentiler biraz bozulmuş durumda. Önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde net bir şekilde enflasyon tek haneye düşmüş olacak. Biz çabalarımıza devam edeceğiz.

Bu sene için 5.5 makul bir rakam. Sonraki 3 sene boyunca mümkün. Bu sene istihdam çok hızlı artıyor. Dış talep, avrupa birliğinin parasal geliştirme konsuunda güçlü bir talebi var. şuanda kapasite kullanım oranı yüzde 80'e dayandı. Yatırım yapmak için Türkiye'de teşvikler var, yatırımlar artacak, istihdam iç talebi destekliyor. Ticaret ortaklarımız artıyor. Son 5 yılda 5.6 büyüdük. 5.5 civarında da büyüyeceğiz.

BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ

Bireysel Emeklilik Sistemi, biri gönüllü sistem biri de otomatik katılım. Bizim bahsettiğimiz ilave düzenlemeler otomatik katılıma ilişkin. Rakamlar da kötü değil. 6 milyon 833 üzerinde katılımcı var 72 milyar liranın üzerinde tasarruf var. otomatik katılımda birikim 1.2 milyar lirayı aştı. İlave adım atmamız gerekiyorsa atacağız.

VARLIK FONU

Biz 40 milyar doların üzerindeki değeri, fonun içerisine aktardık.. Yönetim konusunda da bir başkan belirlenecek. Ondan sonra strateji ve harekete geçilmesi konusunda daha hızlı yol kat edilir. Şirketlerin yeniden yapılandırılmasından, diğer ülkelerle işbirliğinden dolayı Türkiye'ye ilave imkanların aktarılmasından dolayı biraz zamana ihtiyaç var. Yakında bu konularda da adımlar atılacak.

Türkiye'nin en büyük kırılganlık konusu, finans dışı şirketlerin açık pozisyon durumudur. Şimdi şirketlerimiz dışarıdan borçlanacak. Bu kaynağı getirirken riski yönetir mi yönetemez mi? Hiç döviz geliri olmayanlara diyeceğiz ki "Senin gelirin lira, sen lira borçlan" Öyle şirketler var ki hiç ticarete konu olmayan alanlarda yatırım yapmak için dışarıdan borçlanıyor. Finansal piyasalara gidip, kendini korumaya alacaksın. Bu şirketler de kendini hesaplarını bilir, "siz karışmazsınız" diyemezler. Her şey hazır ama bu politikaları belirlerken çok detaylı bilgilere ihtiyacımız var. Merkez Bankası'na bu yönde yetki vereceğiz ve altyapıyı oluşturup kur riskini azaltmaya, yönetmeye yönelik adım atacağız.

Kaynak: Diğer

GÜNCEL
18 yaş altı ve 65 yaş üzeri için sokağa çıkma kısıtlaması genelgesi yayımlandı!
İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine "18 yaş altı ve 65 yaş ve üzeri kişilerin sokağa çıkma kısıtl...
GÜNCEL
Bursa dahil 15 ilde sokağa çıkma yasağı! İşte ayrıntılar...
İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Bursa dahil 15 ilde bu hafta sonu sokağa çıkma kı...
GÜNCEL
Bakan Koca, koronavirüste son tabloyu paylaştı! 'İyileşen hasta sayımız dünden 290 fazla'
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüste son tabloyu açıkladı. Buna göre son 24 saatte, 30 kiş...
GÜNCEL
Erdoğan kaldırılan yasakları açıkladı: Kafeler, yüzme havuzları, restoran ve plajlar açılıyor
Kabine toplantısı sonrası kameraların karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, atılacak normalleşme...
GÜNCEL
Bu gidişle korona zor biter! Bayramlaşmaya gitti, 18 kişiye virüs bulaştırdı
Diyarbakır'ın Bismil ilçesindeki köyde, bayramlaşmaya giden bir şahısta ve 18 kişi de koronavirüs...
SPOR
Süper Lig'in 27-31. hafta maç programı açıklandı
TFF, Süper Lig'de 2019/2020 Cemil Usta Sezonu'nun 27-31. hafta programlarını açıkladı.
Rusya ve Almanya arasında siber saldırı krizi: Büyükelçi, Dışişleri Bakanlığına çağrıldı!
Beşiktaş'ta Covid-19 testlerinin sonucu belli oldu
Yeni Malatyaspor'da corona virüs şoku!
Bursa'da 70 bin yavru sazan, İznik Gölü'ne bırakıldı

En Çok Okunan Haberler

Normalleşmede 2. aşama yarın başlıyor! İşte ...

Koronavirüste yeni normale geçiş planı 11 Mayıs günü...

Bursa dahil 15 ildeki seyahat kısıtlaması bi...

'Şehirler arası seyahat yasağı ne zaman bitiyor?' so...

Bursa'da da fabrikası olan otomotiv devi içi...

Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, Fransız otomob...

Bursa'da otomobil ile otobüs kafa kafaya çar...

Orhangazi-Göl yolunda meydana gelen trafik kazasında...

Bursa'da ünü sınırları aşan yol! Türkiye'nin...

Bursa'da kenarlarında devasa çınar ağaçlarının bulun...

Bursa'dan gidip korona bulaştırdılar! 23 ki...

30 gündür Korona virüs vakasının görülmediği Ar...

İl il belli oldu! İşte koronavirüsten vefat ...

Koronavirüs pandemisi nedeniyle ülkemizde vefat eden...

Bu cesaret nereden geliyor? Bayram yolculuğu...

4 günlük sokağa çıkma kısıtlamasının ilk gününde İst...

Türkiye'ye göktaşı mı düştü? İşte çarpıcı gö...

Türkiye'ye göktaşı mı düştü? Türkiye'nin çeşitli ill...

Bilim Kurulu Üyesi'nden 'ikinci dalga' açıkl...

Sağlık Bakanlığı'na bağlı Koronavirüs Bilim Kurulu ü...

Bursa'da iftar saati maganda dehşeti... O an...

Bursa'da iftar saati husumetli olduğu kişiye ateş ed...

Bursa'da milyonluk dairede silahlı bıçaklı k...

Bursa'da alacak verecek meselesi yüzünden çıkan 7 ki...

Bursa dahil 15 ilde sokağa çıkma yasağı! İşt...

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Burs...

Bursa'da ünlü ilahiyatçı yazar denizde ölü b...

Bursa'nın tanınmış simalarından ilahiyatçı yazar, Tü...

Bursa'da mevsimlik işçinin acı sonu! Haberi ...

Şanlıurfa'dan Bursa'ya mevsimlik işçi olarak gelen 4...