Şimşek'ten MTV açıklaması

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Türkiye'nin ekonomi gündemiyle alakalı önemli açıklamalar yaptı. Şimşek, MTV oranları ile ilgili olarak, "Kısa süre içerisinde nasıl bir düzenleme olacağı açıklanacak.Hiçbir hükümet durup dururken vergileri artırmaz" dedi.

EKONOMİ, 05 Ekim 2017 Perşembe, 12:04
Şimşek'ten MTV açıklaması

Şimşek'in konuşmasından öne çıkan detaylar şöyle:

Gelir vergisi reformu gelecek yıl hayata geçer. Tasarruf yapacağız demiyoruz. Cari harcamalar noktasında çok net şekilde cari harcamaları düşürüyoruz. İkinci konu, araç, kiralama ve satın alma konusunda çok net bir tavır olacak. İstisnai haller hariç, izin verilmeyecek. Araç dediğiniz zaman binek araçları kastediyorum. Bina konusu da öyle izin vermeyeceğiz. Biz kamu olarak üzerimize düşeni yapacağız.

Yatırımlar konusunda şunu yapacağız; bütün yatırımcı bakanlarımız gelecekler ve yatırım planlarımızı sunacaklar. Şu yatırımlar daha öncelikli, yatırımda önceliklendirme.

MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ

İnanıyorum ki kısa süre içerisinde bu nasıl bir düzenleme olacak açıklanacak. Hiçbir hükümet durup dururken vergileri artırmaz

Sadece savunma sanayi için alacağımız tedbir üçte ikisine tekabül ediyor. Dedik ki, kamu harcamalarını sağlıklı gelir vergileri ile yapalım. Biz şimdi çok net bir şekilde milletimize bu vergileri niye artırıyoruz, nerede kullanılacak hesabını vereceğiz. Faizi bir kenara bırakırsanız tamamı millete hizmet olarak gidiyor. Milletten topladığımızı hizmet olarak sunuyoruz. 2018'in özelliği etrafımızdaki tehditlerle savunma sistemlerini artırıyoruz. Savunma sanayine ilave aktarılacak kaynak 17-18 milyar lira.

ALTIN TAHVİLİ

İlk gün yaklaşık 15 milyon lira civarında talep geldi. Ciddi bir ilgi gördü. İşin özü şu, ülkemizde çok ciddi bir artı tasarruf var. Sistemde olmadığı için bu altın duruyor. Bir taraftan da Türkiye'nin kaynak ihtiyacı büyük. Mevduat yetersiz olunca dışa bağlı hale geliyor. Ülkemizin bu imkanı var, bizim derdimiz yeni bir borçlanma meselesi değil. Bu altın kaynağını ekonomiye kazandırmak.

2 bin 200 ton civarı yaklaşık olarak 100 milyar dolar civarında altın kaynağı var. Türkiye'de yüksek enflasyon uzun yıllar devam etti. Bundan dolayı vatandaş kendini korumaya almak için altın almış. Gelin diyoruz devletin güvencesinde hazine garanti verecek. Ziraat Bankası'na götüreceksiniz, eksperler bakacaklar değer biçecekler. Onu teslim edeceksiniz biz bunun karşılığında altın değer sertifikası ya da altına dayalı tahvil vereceğiz. Yüzde 2.4 reel getirisi var.

Neyi amaçlıyoruz? Birincisi, dışa bağımlılığımız azalacak. İkincisi, devlet bankası rezervleri artacak.

Ülkemiz gelişmekte olan ülke. Bu ülkeler daha hızlı koşarlar. Henüz biz açığı kapatma sürecindeyiz. Yatırım talebi yüksektir. Tüketime eğilim güçlüdür. Tasarruf eğilimi düşüktür. Bizim 2.5 kat koşmamız gerekiyor. Biz ne yaparsak bu fon maliyetini aşağı çekeriz, tasarrufları artırmamız lazım. Atıl olan tasarrufları sisteme sokmamız lazım. Küresel doğrudan yatırım, Türkiye'ye fabrika yapılması kalıcı bir kaynak girişimidir. Atıl kaynakları harekete geçirmemiz, daha az tüketim daha çok tasarruf yapmalıyız.

Cumhurbaşkanımız haklı olarak "faizler yüksek" diyor. Orta Vadeli Programı güçlü bir şekilde devreye sokacağız. Sermaye piyasaları geliştirmeye çalışıyoruz. Ülkemizin reel sektörünün bankalara olan bağlılığını azaltırız. Başından itibaren bu çaba içerisindeyiz.

ENFLASYON RAKAMLARI

Enflasyon konusunda para politikası gereken sıkılaştırmaya gitti. Kur şoklarının gecikmeli etkisini yaşıyoruz. Kur nispeten istikrara kavuştu. Siz de biliyorsunuz yapısal boyut zaman alıyor, çiftçimizim tepkilerini dikkat alıyoruz. Bu nedenle bir sorunla karşı karşıyayız.

1 Ekim itibarıyal bir sürü yönetmelik çıkıyor. Bir taraftan reform boyutu, istikrar boyutu ile çaba içerisindeyiz. Beklentiler biraz bozulmuş durumda. Önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde net bir şekilde enflasyon tek haneye düşmüş olacak. Biz çabalarımıza devam edeceğiz.

Bu sene için 5.5 makul bir rakam. Sonraki 3 sene boyunca mümkün. Bu sene istihdam çok hızlı artıyor. Dış talep, avrupa birliğinin parasal geliştirme konsuunda güçlü bir talebi var. şuanda kapasite kullanım oranı yüzde 80'e dayandı. Yatırım yapmak için Türkiye'de teşvikler var, yatırımlar artacak, istihdam iç talebi destekliyor. Ticaret ortaklarımız artıyor. Son 5 yılda 5.6 büyüdük. 5.5 civarında da büyüyeceğiz.

BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ

Bireysel Emeklilik Sistemi, biri gönüllü sistem biri de otomatik katılım. Bizim bahsettiğimiz ilave düzenlemeler otomatik katılıma ilişkin. Rakamlar da kötü değil. 6 milyon 833 üzerinde katılımcı var 72 milyar liranın üzerinde tasarruf var. otomatik katılımda birikim 1.2 milyar lirayı aştı. İlave adım atmamız gerekiyorsa atacağız.

VARLIK FONU

Biz 40 milyar doların üzerindeki değeri, fonun içerisine aktardık.. Yönetim konusunda da bir başkan belirlenecek. Ondan sonra strateji ve harekete geçilmesi konusunda daha hızlı yol kat edilir. Şirketlerin yeniden yapılandırılmasından, diğer ülkelerle işbirliğinden dolayı Türkiye'ye ilave imkanların aktarılmasından dolayı biraz zamana ihtiyaç var. Yakında bu konularda da adımlar atılacak.

Türkiye'nin en büyük kırılganlık konusu, finans dışı şirketlerin açık pozisyon durumudur. Şimdi şirketlerimiz dışarıdan borçlanacak. Bu kaynağı getirirken riski yönetir mi yönetemez mi? Hiç döviz geliri olmayanlara diyeceğiz ki "Senin gelirin lira, sen lira borçlan" Öyle şirketler var ki hiç ticarete konu olmayan alanlarda yatırım yapmak için dışarıdan borçlanıyor. Finansal piyasalara gidip, kendini korumaya alacaksın. Bu şirketler de kendini hesaplarını bilir, "siz karışmazsınız" diyemezler. Her şey hazır ama bu politikaları belirlerken çok detaylı bilgilere ihtiyacımız var. Merkez Bankası'na bu yönde yetki vereceğiz ve altyapıyı oluşturup kur riskini azaltmaya, yönetmeye yönelik adım atacağız.

Kaynak: Diğer

GÜNCEL
Bursa Valiliği açıkladı! İşte kademeli normalleşmenin tüm detayları...
Bursa Valiliği, kademeli normalleşme kapsamında alınan yeni kararları duyurdu. Buna göre, orta ri...
GÜNCEL
İçişleri Bakanı Soylu'dan 'kontrollü normalleşme' açıklaması
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ''Kontrollü normalleşme döneminde yeni ve daha yoğun denetim mode...
GÜNCEL
Bursa'da 65 yaş üstü ile 20 yaş altını yakından ilgilendiren karar!
Bursa Büyükşehir Belediyesi ulaşım şirketi BURULAŞ, kademeli normalleşme kapsamında 65 yaş üstü v...
GÜNCEL
Peş peşe FETÖ operasyonları! Çok sayıda kişiye gözaltı
FETÖ'nün Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığındaki mahrem hizmetler yapılanm...
GÜNCEL
Normalleşiyoruz derken kızarmayalım! Bursa'da korkutan kalabalık!
Kademeli normalleşme kapsamında açıklanan risk haritasına göre orta riskli sarı kategoride yer al...
GÜNCEL
Yargıtay'dan kıskançlık kararı: Kadına tazminat ödenmeli
Eşine karşı güven sarsıcı davranışlarda bulunan erkeklere kötü haber Yargıtay'dan geldi. Yargıtay...
Yıllar önce tedavi diye kullanılmış 5 kan dondurucu yöntem!
Fotoğraftaki ayrıntı görenleri dehşete düşürdü!
Araştırmalara göre: Dünyanın en zor anlaşılan 10 kitabı!
Teknede ölen Off-Road şampiyonunun cenazesinde gözyaşları sel oldu

En Çok Okunan Haberler

Kısıtlamaya saatler kala yeni genelge: Bu ha...

Genelgeye göre, vergi borçlarını ödemek/yapılandırma...

Bursa'da dünyaca ünlü kebapçıya büyük şok: H...

İskender Kebap'ın sahibi Yavuz İskenderoğlu, yıllard...

Bursa'da çileden çıkaran görüntü! Acemi şofö...

Bursa'da döneceği kavşağı kaçıran sürücü, 150 metre ...

Bursa'da polislere saldırdılar! Tekme ve yum...

Bursa'da hatalı park sebebiyle kamyonetleri çekilen ...

Bursa'daki hurdalıkta büyük yangın! 10 itfai...

Bursa'da bir oto yedek parça dükkanında büyük çaplı ...

Dikkatsiz noter Bursalı esnafın 450 lirasına...

Özbekistan asıllı bir kişinin kimlik ve mal varlığı ...

Bursa'nın turistlik mahallesinde şaşırtan so...

Bursa'nın tarihî semtinde bulunan sokakta iki ...

İllere göre son durum! Bursa için haberler p...

Normalleşme süreci öncesinde gözler pazartesi günü y...

Bursa Valiliği açıkladı: 2 Mart'ta başlıyor

Bursa Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu yeni tip korona...

Dardanel'den tepki çeken görüntüler için açı...

Dardanel'in ton balığı fabrikasında elle paketleme y...

Bursa'nın ünlü kebapçısında 6 milyonluk vurg...

Bursa Kebabı denince ilk akla gelen İskender Ke...

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! İşte Türkiye...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kademeli normalleşmenin ele a...

Bursa'da define arayan adamın korkunç ölümü!...

Bursa'nın Mudanya ilçesinde define aramak için iple ...

Bakan Koca, vaka sayısı en çok azalan ve art...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz haftadan bu...

Bursa'da sopalarla birbirlerine girdiler! O ...

Bursa'da iki grubun sopalı sokak kavgası cep telefon...