Siyasette 80 Kuşağı Dönemi Başlayacak!

Ülkü Ocakları'nda başlayan siyaset yolculuğunu, MHP Osmangazi İlçe yönetiminde görev alarak sürdüren MHP Bursa milletvekili adayı Altan Özakın, partisini 1 Kasım'da iktidara taşımak için çalışacak.

SİYASET, 21 Ekim 2015 Çarşamba, 12:25
Siyasette 80 Kuşağı Dönemi Başlayacak!

Hülya Saatçi - Özel Röportaj

1 Kasım erken genel seçimleri için son iki haftaya girilirken, liderler yenilenen milletvekili aday listeleri ve vaatleriyle meydanlara inerek destek istemeye başladı. Saha çalışmasında birebir seçmenin nabzını tutan adaylar da bir yandan kendilerini bir yandan da seçim beyannamelerini vatandaşa tanıtıyor. Milliyetçi Hareket Partisi Bursa 18. sıra milletvekili adayı Altan Özakın, neden aday olduğunu, hedeflerini ve seçim stratejilerini YeniDönem gazetesine anlattı. Partisinin 1 Kasım'da yapılacak genel seçimlerine yönelik revize ettiği aday listelerinde genç kuşağa önem veren bir anlayış izlediğini belirten Özakın, "1980 sonrası kuşağın aktif siyasetin içinde olması gerektiğinin mesajlarını veren tek siyasi parti MHP'dir. Milletvekilliği adaylığı için başvurduğumda listede yer alacağıma inanıyordum. Genel merkezimizin 18 kişilik aday listesinde 1980 sonrası kuşağa yer vermesini takdirle karşılıyorum. Listede bulunduğum sıranın hiçbir önemi yok. Henüz yolun başındayken, partimim 18 kişilik aday listesinde yar almak benim için bir onur. İlk sırada yer alıyormuş gibi çalışmaya devam edecek, partimi iktidara taşımak için elimden gelen tüm gayreti göstereceğim" dedi.

'BİZE IŞIK TUTTU'

46 yıllık bir siyasi geleneğe sahip olan MHP'nin, genç kuşaklara görev vererek kabuk değiştirdiğini, 1980 ihtilalini yaşayan partililerin deneyimlerinin ise ufuklarını açtığını belirten Altan Özakın, "1980 yılındaki ihtilal öncesinde bu kutsal dava uğruna can verenler ve o dönemi yaşayan büyüklerimizden çok şey dinledik ve öğrendik. Edindiğimiz bilgi ve tecrübeler, biz yeni nesil milliyetçilere ışık tuttu ve siyasi yaşamımızda izleyeceğimiz yolu şekillendirdi. Bizler fikir olarak aynı doğrultuda olsak da uygulamada onlardan farklıyız. Yaşananlardan ders alarak, davamızı teknolojiyi ve tüm kitle iletişim araçlarını kullanarak geniş kitlelere yaymaya çalıyoruz. Biz inanıyoruz ki, MHP bünyesindeki yeni kuşak olarak fikirlerimizi ve partimizi iktidara taşıyacağız" dedi.

OYALAMA TAKTİĞİ

7 Haziran genel seçimlerinin ardından oluşan Meclis aritmetiğinin koalisyonu işaret ettiğini, ancak var olan anayasa ve siyasi temayüllerin yerle bir olduğunu savunan Altan Özakın, "Seçim sonrasında siyasi teamüllerin gereği cumhurbaşkanı seçimden 1. sırada çıkan partiye hükümet kurma görevi verir ve hükümet kurmasını isterdi. Hükümet kurma görevini alan parti de bu süre içinde koalisyon çalışmalarını yapar veya hükümeti kurar ya da görevi iade ederdi. Fakat cumhurbaşkanı ve AK Parti iş birliğinde bu süre adeta oyalama taktiğiyle 30 günden fazla CHP ile geçiştirildi. Bu süre sonunda elbette hiçbir şey çıkmadı. Bu sürecin ardından CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, '32 günlük sürede biz kendilerine tüm konuları anlattık, onlar dinlediler ama kimse bize koalisyon teklif etmedi' açıklaması yaptı. Amaçları sadece 45 günlük süreyi doldurmaktan ibaretti" dedi.

SADECE ÇAY İÇTİLER
Altan Özakın, partisinin koalisyon görüşmelerine tüm verileri olası bakanlıkları belirleyerek katıldığını ancak, MHP'nin 'olmazsa olmaz'ı olan 4 maddenin kabul görmediğini, toplumda partisinin 'hayır'cı olarak gösterildiğini ileri sürdü. Özakın, "CHP ile zaman geçirme taktiğinden sonra AKP yönetimi bir de MHP'ye uğrayalım dediler. Geldiklerinde aslında bizim tavrımızın ne kadar net olduğunu biliyorlardı. Kendilerine bizlerin kırmızıçizgimiz olan 4 ana maddeyi ilettik. Anayasanın ilk 4 maddesini tartışmaya açmayacağımızı, cumhurbaşkanının aktif siyasetten çekilmesini, bir ihanet projesi olan çözüm sürecinden vazgeçilmesini ve yolsuzluklara adı karışan 4 bakanın yargılanmasını istedik. Bu 4 koşul sadece MHP'nin değil, aynı zamanda halkımızın da talebiydi" dedi. MHP lideri Devlet Bahçeli'nin tüm sözlerinin ardında kararlı bir duruş sergilediğini vurgulayan Özakın, "Genel Başkanımız 'HDP hariç, tüm partilerle 4 maddenin kabulü halinde koalisyonda yer alırız' demişti. Bu kabul görseydi bugün koalisyon hükümeti icraatına başlamış ve ülkemiz de derin bir nefes almış olacaktı" diye konuştu.

HASSASİYET GÖSTERMEDİLER

MHP'nin koalisyon şartları arasında yer alan 4 eski bakanın Yüce Divan'da yargılanması istemine açıklık getiren Altan Özakın, "Bu önerimizi 'ucu bir yerlere dokunacak' diye kabul etmediler. Oysa biz, kendilerinin iktidar olduğu dönemde eski bakanımız Koray Aydın'ın Yüce Divan'a gönderilmesini kabul etmiştik. Kendisine ve fikirlerine saygı duyduğumuz Aydın, Yüce Divan'a gitti, yargılandı ve aklandı. Bu gelişmelerin ardından MHP'ye döndü. Hatta genel başkan adayı olarak da tabanımızın karşısına çıktı. Oysa AK Parti aynı hassasiyeti göstermedi" dedi.

CUMHURUN BAŞKANI OLMAK

Koalisyon trafiğinde cumhurbaşkanının etkisinin aşılamadığını öne süren ve Türkiye Cumhuriyeti'nde cumhurbaşkanlığı makamının siyaset üstü bir mevki olduğunu hatırlatan Altan Özakın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın asli görevi olan 'cumhur'un başkanlığından çok, bir siyasi partinin lideri gibi davrandığını savundu. Türkiye'de siyasi parti genel başkanlığından cumhurbaşkanlığına geçen iki önemli isim olduğunu hatırlatan Altan Özakın, "Ülkemizde bugüne kadar cumhurbaşkanlığının siyaset üstü bir makam olduğu gerçeği vardı. Bu gerçek Süleyman Demirel ve Turgut Özal döneminde bile 1-2 ihlal dışında tam olarak uygulanmıştı. Her iki lider de o makama çıktıklarında siyasi kimliklerini bir yana bırakarak, icraatlarıyla her siyasi yaklaşıma eşit mesafede durarak, milletin temsilcisi olduklarını gösterdiler. Cumhurbaşkanlığı görev süreleri dolduğunda da yeniden partilerinin başına geçip siyaset yapmadılar. Fakat Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanının Anayasa'da belirlenen sorumluluk alanlarına uygun davranmadı. Maalesef başkanlık edasıyla bir türlü siyasetten kopamadı ve bu davranışı ile ülkeyi hükümetsiz bırakarak daha büyük bir kaosun içine itti" dedi.

HAKLILIĞIMIZ KANITLANDI

Seçimlerden sonra tekrar patlayan terör olaylarına da değinen Altan Özakın, 13 yıllık tek parti iktidarında 'ayrıştırma' çabası içine girildiğini savundu. Bu ayrıştırmanın 'çözüm süreci' adı altında toplandığını belirten Özakın, partisinin bu süreci başlangıcından bu yana 'yıkım süreci' olarak tanımladığını hatırlattı. Özakın, "Terörle müzakere yerine mücadele edilmeli, kararlılık ortaya konularak kökü kazınmalıdır. Çözüm süreci kapsamında terör örgütünün sürekli eylem planları ve hazırlıkları içinde oldukları seçim sonrasında ortaya çıkmadı mı? Bu sürede terör örgütü sürekli yollara mayınlar döşedi, silah ikmali yaptı. Seçim sonrasında ise bu eylemleri gerçekleştirerek arka arkaya bizlere şehit acısı yaşattı. Yaşananlar bizim haklılığımızı ortaya koydu" dedi.

5 AYDA NE DEĞİŞTİ?

7 Haziran seçimleri öncesinde açıkladıkları beyannamede yer alan vaatlerin sürekli eleştirildiğini, ancak AK Parti tarafından 1 Kasım seçimlerine yönelik sunulan vaatlerin kendilerinin vaatleriyle benzerlik taşıdığına dikkat çeken Altan Özakın, "MHP, 7 Haziran öncesinde açıkladığı seçim beyannamesinde 'asgari ücret bin 300 TL olacak' dediğinde, iktidar partisi şaha kalktı. Bizleri hesap bilmemekle suçlayıp, ülke ekonomisinin böyle bir bütçesinin olmadığını söylediler. Şimdi onların seçim beyannamelerine bakıyoruz, asgari ücreti bin 300 TL yapacaklarını söylüyorlar. Biz vaat ettiğimizde 'kaynak yok, nereden bulacaksınız' diyenler, bunun için gerekli altyapının şimdi var olduğunu savunuyorlar. Peki, 5 ay içinde ne değişti de AK Parti bu vaatleri sunabiliyor" dedi.

ADALETSİZLİK BİTECEK

MHP iktidarında israf politikasına son verileceğini ve vergi alımındaki adaletsizliklere 'dur' diyeceklerini belirten MHP Bursa milletvekili adayı Altan Özakın,  uygulanan vergi sisteminin bir anlamda vergi ödeyenleri cezalandırır nitelikte olduğunu ifade etti. Özakın, "Türkiye'de vergi sisteminde adaletsizlik var. Değerli madenler ve taşlardan vergi alınmazken, işçiden, memurdan, tarım kesimine kadar birçok alanda vatandaş vergi yükü altında bırakılıyor. Düzenli olarak vergisini ödeyenden çok, yıllarca vergi ödemeyip af çıkmasını bekleyenler neredeyse ödüllendiriliyor. Biz bu döngüyü kıracağız. Vergi ödemelerini zamanında yapanlara kolaylık sağlayacak, oranlarını sistematik olarak düşürerek yüzde 10 hedefinde sabitleyeceğiz. Böylece vergisini ödeyen ve ödemeyen arasında ayrım yapacağız" dedi.

BARAJ SORUNU

Türkiye'de uygulanan seçim sistemini de eleştiren MHP'li Altan Özakın, "Ülkemizin seçim sistemindeki baraj sorunundan ötürü 7 Haziran seçimlerinde MHP olarak biz zarar gördük, yüzde 17' ye yakın oy almışken, yüzde 14'e yakın alan bir parti ile aynı sayıda milletvekilini çıkarabildik. Ayrıca biz, bu ülkede sayısal anlamda en pahalı milletvekiline sahip partiyiz diyebilirim. Biz, 100 bin oy alarak 1 milletvekili çıkarırken, başka partiler Doğu'da 15 bin oy ile 1 milletvekili çıkarabiliyorlar. Bu nedenle 1 Kasım'da ülkenin geleceğini oylamak için Bursalıları sandığa sahip çıkmaya çağırıyoruz" dedi.

ALTAN ÖZAKIN KİMDİR?

Bulgaristan göçmeni bir ailenin çocuğu olarak 1983 yılında Bursa'da doğan Altan Özakın, Trakya Üniversitesi Gümrük İşletme bölümünden mezunu olduktan sonra Anadolu Üniversitesi'nde İşletme eğitimi aldı. Gümrük sektörüyle iş hayatına atılan ve şu anda maden, makine gibi şirketlerde ortaklıkları bulunan Özakın, ortaokul yıllarında ülkücü camianın içinde yer almaya başladı. Erkek Lisesi'nde ülkücü hareketin okul başkanlığı, Ülkü Ocakları yöneticiliği, üniversitede okul başkanlığı, Osmangazi Ülkü Ocakları Derneği yöneticiliği, Osmangazi İlçe Yönetimi'nde başkan yardımcılığı yaptı. Özakın, evli ve 1 çocuk babası.

Kaynak: Yenidonem

SPOR
Bursaspor, son 6 maçta 16 puan topladı!
Bu sezon TFF 1.Lig'e damgasını vuran Bursaspor, çıktığı son 6 maçta 16 puan toplayarak zirveye gö...
GÜNCEL
Nilüfer ve Mykolaiv'in 20 yıllık örnek kardeşliği!
Nilüfer Belediyesi, ikinci kardeş şehri olan Ukrayna'nın Mykolaiv Belediyesi ile kardeşlik ilişki...
GÜNCEL
Bilim Kurulu Üyesi'nden 'Uludağ' açıklaması: 'Salgında üçüncü zirve olabilir'
Hafta sonu Uludağ'da ortaya çıkan görüntülerle ilgili konuşan Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim ...
TEKNOLOJİ
Türkiye'de akıllı telefon üretecek şirketlerin işini kolaylaştıracak resmi düzenleme!
Resmi Gazete'nin bugünkü sayısı, akıllı telefon üretimi için Türkiye'ye gelecek şirketlerin önünü...
TÜRKİYE
Kan donduran olay! Annesini ve ağabeyini koli bandıyla boğarak öldürdü
İstanbul Eyüpsultan'da madde bağımlısı olduğu iddia edilen bir kişi, annesini ve ağabeyini koli b...
GÜNCEL
İnegöl İstihdam Merkezi 71 kişiyi işe yerleştirdi!
İnegöl Belediyesi tarafından iş arayan vatandaşlarla işverenleri buluşturabilmek maksadıyla 2018 ...
Murda'ya Tarkan'dan şok: Ya klibi kaldırın ya da size dava açacağız!
Kiralanan evde dondurulmuş onlarca fare şoku!
Mutluluğun parayla satın alınabileceği kanıtlandı!
Dev gemiler botla nasıl kaçırılır? Uzman isim saniye saniye anlattı!

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da kumar baskınında yakalandı: 'Sizin ...

Bursa polisi kısıtlamada kapalı olması gerekirk...

Bursa'da sabah uyanınca hayatının şokunu yaş...

Bursa'da sokak kısıtlamasına rağmen gece yarısı ev s...

Yaşları 18'den küçük! Sevgilisini darp etti,...

Kocaeli'nin İzmit ilçesinde 18 yaşından küçük bir şa...

Uludağ'daki 'korona partisi'nin bedeli ağır ...

Kış turizminin gözde merkezi Uludağ'da koronavirüs s...

Bursa İl Sağlık Müdürü'nden vaka açıklaması...

Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Fevzi Yavuzyılmaz, aşılam...

Bedelli askerlik ücretine kur zammı

Bedelli askerlik ücretleri 2021 yılının ilk yarısınd...

Bursa'da aç kalan tilki şehir merkezine indi!

Bursa'da domuz sürülerinin ardından aç kalan tilki d...

Düğmeye basıldı! Bursa dahil 5 ilde FETÖ ope...

Bursa dahil 5 ilde FETÖ'ye mali destek sağladığ...

İkinci doz sonrası virüse yakalanma oranı aç...

İsrail'de Covid-19 aşısının ikinci dozu yapılan 128 ...

Bursalılar dikkat! Seferler iptal...

Bursa Deniz Otobüslerinin (BUDO) bazı seferleri...

Dev operasyon başladı! JÖH'ler PÖH'ler sahad...

İçişleri Bakanlığı, 1620 personelin katılımıyla "Ere...

Diş macunu fiyatları tavan yaptı! Sunucu şaş...

Habertürk TV sunucusu Hülya Hökenek diş macunlarında...

Pudrada kanser yapıcı asbest tehlikesi devam...

Piyasada satılan talk pudralarından 21 numune toplan...

Bursa'da ölümden kıl payı kurtuluş kamerada!

Bursa'nın Yıldırım ilçesinde yolda yürüyen yaşlı bir...

Esnafa kira ve gelir kaybı desteği başvurula...

Ticaret Bakanı Pekcan, kira ve gelir kaybı destekler...