Sosyal medyada paylaştığı fotoğraf başını yaktı! Aylığı kesildi

Vefat eden ikinci eşi üzerinden 'ölüm aylığı' alan bir kadın, boşandığı ilk eşiyle birlikte sosyal medyada fotoğraf paylaşınca ölüm aylığı kesildi.

GÜNCEL, 05 Mart 2021 Cuma, 14:46
Sosyal medyada paylaştığı fotoğraf başını yaktı! Aylığı kesildi

Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde vefat eden ikinci eş üzerinden ölüm aylığı alan kadın, boşandığı ilk eşiyle iş toplantısındaki arkadaşları ile çektirdiği fotoğrafı sosyal paylaşım sitesinden yayınlayınca hayatının şokunu yaşadı. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) ölüm aylığını kestiği kadın, mahkemenin yolunu tuttu. Vefat eden ikinci eş üzerinden ölüm aylığı alan kadının, yıllar önce boşandığı ilk eşiyle bir iş toplantısında birlikte çektirdiği fotoğrafları sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta yayınlayınca yapılan ihbarlar üzerine SGK harekete geçti.

ÖLÜM AYLIĞI SGK TARAFINDAN KESİLDİ

Denetmenlerin raporu doğrultusunda SGK, kadının aldığı ölüm maaşını kesti. Mahkemenin yolunu Feyza Özbey, boşandığı ilk eşiyle fiilen birlikte yaşadığı iddialarını reddederek, kararın iptalini istedi. İlk eşi ile birlikte yaşamaya devam ettiği gerekçe gösterilerek aylığının kesildiğini, kurum işleminin yerinde olmadığını ileri sürerek işlemin iptaline, ödenmeyen aylıkların yasal faizi ile tahsiline ve aylıklarının ödenmesine devam edilmesine karar verilmesini talep etti.

Davalı SGK İl Müdürlüğü, idare tarafından yapılan işlemin hukuka uygun olduğunu beyanla davanın reddini talep etti. Mahkeme, davanın reddine karar verince, davacı kadın istinaf başvurusunda bulundu. Davacı kadın bu kararı da temyiz edince devreye Yargıtay 10. Hukuk Dairesi girdi. Yargıtay, vefat eden ikinci eş üzerinden alınan ölüm aylığının sosyal medyada birinci eşle çekilen fotoğraflar sebep gösterilerek kesilemeyeceğine hükmetti.

'VERİLEN KARAR, YENİ VE EMSAL BİR İÇTİHAT NİTELİĞİNDE'

Feyza Özbey'in avukat Ahmet Akarçay, "Son zamanlarda ekonomik sıkıntıların baş göstermesiyle ölen babadan kız evladına bağlanan yetim maaşı alınabilmesi için muvazaalı boşanmaların sayısı artmıştır. Muvazaalı boşanma, eşlerin resmiyette boşanmış; ancak fiili biçimde birlikte yaşamaya devam ettikleri boşanma tipi olarak karşımıza çıkmaktadır. Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde yaşanan somut olayımız da ise; müvekkil, ilk evliliğini çekişmeli biçimde boşanarak sona erdirmiş ve akabinde ikinci evliliğini gerçekleştirmiştir. Bu evliliği de kocanın ölümü ile sona ermiş ve kocanın maaşı müvekkile dul maaşı olarak bağlanmıştır. Müvekkilimizin ikinci evliliği kocanın ölümüyle sona erince müvekkil, çalışmakta olduğu iş dolayısıyla ilk boşandığı eşi ile değişik platformlarda bir araya gelmiş ve iş arkadaşları ile toplu fotoğraflar çekilmiştir. Bu fotoğraflar sosyal medyada paylaşılmıştır.

'İKİNCİ EŞİN ÇOCUKLARI ŞİKAYET ETTİ'

Fotoğrafları gören ikinci eşin çocukları müvekkilimizi ilk eşi ile birlikte yaşamaya başladığı olgusu ile SGK'ya şikayet etmiş, bunun üzerine SGK tarafından başlatılan idari soruşturma neticesinde müvekkilimizin sosyal medya paylaşım fotoğrafları, ilk eş ile birlikte yaşandığına karine teşkil ettiği gerekçesi ile sona erdirilmiş ve müvekkilimizin mağduriyeti bu şekilde başlamıştır. Oysa biraz önce ifade ettiğimiz üzere 5510 sayılı kanunun 56. maddesi gereği, SGK tarafından kesilmesi gereken aylıklar muvazaalı evlilikler nedeniyle bağlanan yetim aylığı maaşları iken; somut olayda müvekkil, yetim aylığı almadığı, ilk evliliğini de muvazaalı bitirmediği halde ve ikinci eşinden kendisine bağlanan dul maaşını almakta olduğu halde sosyal medya paylaşım fotoğrafları, ilk eş ile olan birlikteliğe karine kabul edilerek ve bağlanan maaşın da yetim maaşı kategorisinde değerlendirilerek müvekkil mağdur edilmiştir. Bu mağduriyet üzerine, mahkemeye açmış olduğumuz dava da sosyal medya paylaşımlarının birlikte yaşama olgusuna karine teşkil etme meselesine Yargıtay geçit vermemiş ve önemli bir mağduriyetin giderilmesinde çok önemli içtihat niteliğinde güncel bir karar vermiştir.
Şöyle ki, Yargıtay bu kararında; sosyal medyada boşanılan eş ile birlikte fotoğraf paylaşmanın başlı başına eylemli birlikteliğe karine teşkil etmeyeceğini ortaya koymuştur. Verilen bu karar yeni ve emsal bir içtihat niteliğinde olup, benzer mağduriyetlerin giderilmesinde de yol gösterici özellik taşımaktadır" diye konuştu.

'SGK FOTOĞRAFLARDAN DOLAYI MAAŞIMI KESTİ'

Hukuk mücadelesine başvuran SGK'dan maaşı kesilmiş mağdur konumdaki Feyza Özey ise bir fotoğraf ile maaşının kesildiğini belirterek, "İlk evliliğim boşanma ile sonuçlandı. İkinci bir evlilik yapmıştım ve ikinci evliliğimde eşim vefat etti. İkinci eşim vefat ettikten sonra bu eşimden maaş bağlandı. Maaş bağlanması üzerine şikayet edildim. İlk eşimle arkadaşlarla birlikte iş toplantılarında çekilmiş olduğumuz fotoğraflarımızdan dolayı şikayet üzerine maaşım kesildi. Oysa ben ilk eşimle bir araya gelmedim, iş toplantılarında beraberdik sadece. Onlardan dolayı, fotoğraflardan dolayı beni şikayet ediyorlar. Hakkımdaki şikayeti değerlendiren SGK bu fotoğraflardan dolayı maaşımı kesti. Bunun akabinde benim hukuk mücadelem başladı. Halbuki ben ilk eşimle iş toplantılarında bir araya geliyordum. Bununla başlayan hukuk mücadelemize Yargıtay "dur" dedi. Yargıtay bu kararı ile sosyal medya fotoğraflarının birlikte yaşadığımız anlamına gelmediğini ortaya koydu" ifadelerini kullandı.

ASAYİŞ
Bursa'da korkunç kaza! Sürücü can verdi
Bursa'nın İnegöl ilçesinde, hafif ticari araç ile çarpışan motosikletin sürücüsü hayatını kaybett...
TÜRKİYE
Polis yelekli katil için müebbet talebi!
İzmir'de organize suç örgütü davasının 69 sanığı arasında yer alan ve elektronik kelepçeyle ev ha...
GÜNCEL
Bursalılar dikkat! Hafta sonu açık olacak
Bursa Valiliği, Nilüfer İlçe Nüfus Müdürlüğü'nün 18 Nisan Pazar günü açık olacağını duyurdu.
GÜNCEL
ABD'den PKK'nın elebaşlarıyla ilgili açıklama!
ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, resmi Twitter hesabı üzerinden bir paylaşımda bulundu. Mesajda, PKK...
SAĞLIK
Avrupa'da ilk: Danimarka AstraZeneca aşısını tamamen bıraktı
Geçtiğimiz günlerde birçok ülke tarafından kullanımı askıya alınan AstraZeneca - Oxford aşısıyla ...
GÜNCEL
Bursa İnegöl'de vatandaşlara 'bildirim' ödülü
İnegöl Belediyesi, 2020 yılında 72 bin çağrı alan Çözüm Merkezine yıl içerisinde şehirle ilgili e...
Bursa vekili çiftçiye ses oldu: Borçları uzun vadeli yapılandırılmalı!
Siirt Üniversitesi 18 öğretim üyesi alacak
Bursa'da ramazan sohbetleri! İlk konuk Başkan Dündar
Türk bilim insanından umut veren çalışma! Koronayı 48 saate yok edecek

En Çok Okunan Haberler

İçişleri Bakanlığı'ndan 'Kısmi Kapanma' gene...

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine "Kısmi Kapanma" ...

Bursa Valiliği duyurdu! Tüm iş yerlerinin ça...

Bursa Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu "Kısmi Kapanma"...

Bursa'daki tır dehşetinin nedeni belli oldu!...

Bursa'da 4 kişinin öldüğü, 22 kişinin yaralandığı tı...

Yerli 'Robin Hood' Bursa'da ortaya çıktı! Tü...

Bursa'da Ramazan ayı ile birlikte güzel bir dayanışm...

Kısıtlamadan kimler muaf olacak? Bakanlık aç...

Kabine toplantısında alınan kritik kararlardan sonra...

Ege beşik gibi sallanıyor

Muğla'nın Datça ilçesi açıklarında dün gece meydana ...

Dogecoin'in toplam piyasa değeri 20'ye katla...

Şaka amaçlı geliştirilen kripto para Dogecoin'in değ...

Bitcoin rekor kırmaya devam ediyor

Kripto para birimlerinin en yüksek hacimlisi Bitcoin...

Bursa'da 103 generale suç duyurusu! 'Bildiri...

Bursalı avukat Cüneyt Bülent Şeker, bireysel olarak ...

Görüntüler Bursa'dan! Her şey saniyeler için...

Bursa'da gece sokak kısıtlamasını fırsat bilen bir h...

Aynı cadde üzerinde 1 dakika arayla iftar

Samsun'un Terme ilçesine bağlı Ambartepe mahallesi i...

Bursa'da sahur vakti korkutan yangın! Fabrik...

Bursa'nın İnegöl ilçesi Mobilya Sanayinde faaliyet g...

425 bin 430 öğretmen aşı randevusuna dahil e...

Öğretmenlerin aşı takvimiyle ilgili paylaşım yapan M...

Bakan Pekcan açıkladı! Kuyumculukta yeni dönem

Ticaret Bakanı Pekcan, "Kuyum işletmeleri 2021 sonun...

Bursa'nın tarihi konakları bir bir yanıyor! ...

Bursa'da son iki ayda Osmanlı Devleti'nden miras Top...