Suriyeliler için 3 milyar avro destek geliyor!

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Berger, AB'nin Türkiye'de yaşayan Suriye vatandaşlarına yönelik desteklerini sürdüreceğini belirterek, "Türkiye hükümetine 3 milyar avro daha verilmesi üzerinde tartışılıyor" dedi.

GÜNCEL, 19 Kasım 2018 Pazartesi, 19:04
Suriyeliler için 3 milyar avro destek geliyor!

AB tarafından finanse edilen, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü genel koordinasyonunda yürütülen, "Hayata Fırsat Projesi"nin tanıtım toplantısı yapıldı.

Toplantıda bir konuşma yapan Berger, ILO Türkiye Ofisi'nin hayata geçirdiği "Hayata Fırsat Projesi"ni önemli bulduklarını vurgulayarak, emeği geçenlere teşekkür etti.

Türkiye'nin hali hazırda geçici koruma altında 3 milyon 500 bin Suriye vatandaşına baktığını ifade eden Berger, Suriye'deki çatışmanın bitmesi için atılacak adımların, göçmenlere iş vermekten daha öncelikli olduğunu kaydetti.

Suriye'de 8 yıldır devam eden trajediye son vermek için Türkiye ve AB'nin yakın çalışma içinde olduğunu hatırlatan Berger, şöyle konuştu:

''Türkiye ve AB, bu çatışmaya çözüm bulma konusunda uzun bir süredir çalışıyor. Şimdi bu çalışmalara devam mı etmeliyiz, insani yardıma devam mı etmeliyiz, desteğimize devam mı etmeliyiz? Bu modelimizi sürdürmeli miyiz yoksa bir adım öteye mi gidelim acaba? Acaba sosyo-ekonomik entegrasyonlara girerek bireylerin kendi ayakları üzerinde durmasını mı sağlayalım. Kendi ailelerine bakmalarını ve aynı zamanda toplumun gelişmesine katkıda bulunmalarını mı sağlayalım.

Kısa vadede onlara yardım etmek, onlara makul işler, fırsatlar sağlamak zorundayız. Suriye mültecilerine baktığımız zaman, büyük bir kısmı çalışma hayatına girebilecek yaşta. Dolayısıyla bunlara fırsatların oluşturulması ve özellikle girişimcilik unsurlarını da yaratmamız gerekiyor. Kendi ayakları üzerinde durabilmelerini sağlamamız gerekiyor."

"400 MİLYON AVROLUK DESTEK İÇİN BRÜKSEL'DE ANLAŞMA İMZALAYACAĞIZ"

Türkiye'de yaşayan Suriye vatandaşlarının Türkiye ekonomisine katkıda bulunabileceğini belirten Berger, Türkiye'de bu konuda politik çevreler arasında görüş birliği olduğunu söyledi.

Berger, AB'nin Suriyelilere yardım konusunda Türkiye'ye destekte bulunduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Temel ihtiyaçları veriyoruz. Bir örnek vermem gerekirse Acil Sosyal Güvenlik Ağı (ESSN) nakit desteği veriyor. 1,4 milyon ihtiyaç sahibi bundan yararlanıyor. AB bu konuda Türkiye'ye desteklerine devam edecektir elbette. Mültecilerin becerilerini tanıyarak, onların potansiyellerini görerek iş hayatına atılmalarını sağlıyoruz. Suriyelilerin yoğun olarak geldiği şehirlerde yapılan lokal projeleri önemsiyoruz."

AB'nin mültecilere destek veren STK'lar ve diğer ilgili uluslararası organizasyonlarla beraber çalışan Türkiye'ye çeşitli desteklerde bulunduğunu aktaran Berger, "Birinci round'luk destekte 3 milyar avro olarak, AB tarafından destekleniyor. Hali hazırda 72 tane proje var. Üç tane önemli alanda çalışıyoruz. Birisi eğitim, eğitimle beraber Türk hükümetine yardım etmeye çalışıyoruz. Bu ülkedeki bütün çocukların eğitime ulaşmalarını sağlıyoruz. Bunun bir kısmı okul yapımıyla sağlanırken, bir taraftan da yumuşak alan kısımlarıyla da ilgileniyoruz. Dil öğrenme veyahut da ulaşım gib konular.'' diye konuştu.

Berger, şöyle devam etti:

"Türkiye hükümetine 3 milyar avro daha verilmesi üzerinde tartışılıyor. Şu anda neler yapılması gerektiği ile ilintili olarak müzakerelerde bulunuluyor. İnsani destekten sosyo-ekonomik desteğe geçiyoruz. Buna bağlı olarak da 'ikinci round'luk projelerimizi imzalamak üzereyiz. Tabii ki eğitim yine bütün bu yardımın en üst basamağında yer alacak. Onun ardından sağlık gelecek. Bu haftanın sonunda eğitim sektörüne bir başka 400 milyon avroluk destek için Brüksel'de anlaşma imzalayacağız."

"İNSAN ONURUNA YARAŞAN ŞARTLARDA ÇALIŞMAK HER İNSANIN HAKKIDIR"

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Direktörü Numan Özcan, dünyanın büyük adaletsizlik ve eşitsizlik ve göç konusunda acı verici deneyimler yaşadığının altını çizerek, "Bu proje kapsamında bizim hedeflediklerimiz sosyal adaletin arayışındayken çok önemli. Tüm kadın ve erkekleri yaratıcı bir şekilde serbest, adil, güvenli ve insan onuruna yaraşan şartlarda çalışmak her insanın hakkıdır. Fırsatlar özellikle sığınmacılar ve göçmenler için daha büyük öneme sahiptir." görüşünü dile getirdi.

Hali hazırda çok sayıda mültecinin ya çalıştığını ya da iş aradığını söyleyen Özcan, şunları söyledi:

''Yoğun mülteci akınlarının olduğu ülkelerde istihdam en ciddi sorunlardan biri. Dolayısıyla hem ev sahibi konumunda olanlar için hem de koruma altında olanlar için istihdam imkanları yaratmak elzemdir. Böylelikle bu mülteciler ev sahibi olan ülkelerin ekonomilerine katkıda bulunacaklar hem iş gücünde pay sahibi olabilecek hem de hayatta bir amaçları olacak. İstihdam konusunda ortaya çıkan adil ücret ve diğer olumsuzluklar konusunda ILO ve diğer örgütler hem ev sahibi ülkeleri desteklemek hem de sığınmacıların kendi kendilerine yetinmeleri sağlamak amacıyla çalışmalar yapmaktadır. Uluslararası toplumun da bu konuda sosyo-ekonomik desteğe açık hale geldiğini görüyoruz.''

''İŞ PİYASASI YÖNETİŞİMİNİ DESTEKLİYORUZ''

Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Türkiye Misyon Şefi Lado Gvilava, Türkiye ve ILO ile işbirliğinde geçici koruma altında olan Suriyelilere yönelik projenin önemine vurgu yaparak, bu projeyle Suriyelilerin iş gücüne katılımlarının sağlanacağını aktardı.

Suriyelilerin Türk toplumuna ve ekonomisine katkıda bulunmaları için entegrasyonlarının şart olduğuna işaret eden Gvilava, şunları kaydetti:

''Çünkü göç ettikleri ülkelere kendi becerilerini göstermekteler, iş piyasasındaki eksiklikleri gidermeye hazır haldeler. Girişimcilik ruhlarıyla yeri geldiğinde kendi iş imkanlarını bile oluşturmaktalar. Bu sebeple IOM bu projeye bu kadar önem veriyor. Öncelikle iş piyasasına destek sunmak için yetenekleri doğru bir şekilde eşleştirmeyi bekliyoruz. İkinci olarak istihdam yaratma fırsatlarını geliştirmek. Ayrıca hem ev sahibi topluluklar için hem de ve Suriyeliler için girişimcilik fırsatları yaratmak istiyoruz. Kalkınma süreçleri dahilinde iş piyasası yönetişimini destekliyoruz.''

"SURİYELİLERİN İŞ GÜCÜ PİYASASINA ERİŞİMLERİ KOLAYLAŞTIRILDI''

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Uluslararası İş Gücü Genel Müdürü Saadettin Akyıl da Türkiye'de yaşayan Suriyeliler hakkında yürütülen çalışmaların yıldan yıla arttığını söyledi.

Suriye göçmen krizini yönetmek adına bakanlığın başından beri süreci takip ettiğini ve bir takım yönetmelikler çıkardığını anlatan Akyıl, ''Geçici koruma altına alınan Suriyelilerin, iş gücü piyasasına erişimi konusunda bakanlık olarak çalışmalarımız yürütmekteyiz. Bu süreci yürütürken ülkemizdeki çalışma barışı ve toplumsal huzuru da dikkate almaktayız. 2011 yılından beri yürütülen süreçte öncelikle sosyal yardımlara önem verildi fakat süreç uzadıkça ve Türkiye'ye gelen göçmenlerin durumu kalıcı bir duruma dönüşünce bu insanların iş gücü piyasasına erişimleri kolaylaştırılmaya çalışıldı.'' değerlendirmesinde bulundu.

PROJENİN 9 HEDEF İLİ BULUNUYOR

Toplantıda verilen bilgilere göre, "Hayata Fırsat Projesi"nin bazı faaliyetleri Uluslararası Göç Örgütü ile birlikte gerçekleştiriliyor.

"Daha İyi Hayatlar İçin Daha Çok Fırsat" sloganı ile yola çıkan proje, Türk vatandaşları ve geçici koruma sağlanan Suriyelilerin ekonomik ve sosyal dayanıklılıklarını arttırmayı hedefliyor. Projenin tespit edilen sektörlerde ihtiyaç duyulan insan kaynağının karşılanmasıyla sektörlerin gelişimine ve üretimin artırılmasına katkı sağlaması bekleniyor.

Tam adı "Türkiye'de Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve Ev Sahibi Topluluklar için İş Yaratma ve Girişimcilik Fırsatları" olan proje, 24 ay sürecek. Projenin hedef illeri Ankara, İstanbul, Bursa, Konya, Gaziantep, Şanlıurfa, Adana, Mersin ve Hatay olarak belirlendi.

HEDEF KİTLE

Başta gençler ve kadınlar olmak üzere, geçici koruma sağlanan Suriyeliler ve Türk vatandaşları, projenin ana hedef kitlesini oluşturuyor. Ayrıca merkez ve yerel düzeyde kamu kurumları, belediyeler, işçi ve işveren kuruluşları da hedef kitle arasında yer alıyor. Proje boyunca yaklaşık 13 bin geçici koruma sağlanan Suriyeli, 5 bin Türk vatandaşı, 350 ilgili devlet kurumu personeli, sosyal ortaklar olan işçi ve işveren kuruluşlarından 500 temsilci ve 500 işletmeye ulaşılması amaçlanıyor

Kaynak: AA

GÜNCEL
Türkiye'de 2 bin 213 yeni hasta!
Türkiye'de koronavirüs kaynaklı can kaybı ve hasta sayıları artmaya devam ediyor.
GÜNCEL
İzmir'deki depremde can kaybı yükseliyor
Ege Denizi'nde merkez üssü İzmir'in Seferihisar ilçesi açıkları olan 6,6 büyüklüğünde deprem meyd...
GÜNCEL
İbrahim Kalın da koronavirüse yakalandı
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Hafif semptomlarla geçirdiğim koronavirüs tedavisinde so...
GÜNCEL
Acı haber! Buse annesini kaybetti!
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, enkaz altındayken telefonla konuştuğu Buse Hasyılmaz'ı ha...
SPOR
Timsah 3 puanı kaptı
Bursaspor, sahasında Beypiliç Boluspor'u ağırladı. Maç, yeşil beyazlı takımın 4-2'lik galibiyetiy...
GÜNCEL
Enkazdan yürek dağlayan çığlık: Abla çok korkuyorum, elimi tutar mısın?
Ege'de dün meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremde çöken Rıza bey Apartmanı'nın enkazından 17 s...
55 gündür yoğun bakımda olan Muhittin Böcek'le ilgili yeni gelişme
Uludağ'a mevsimin ilk karı
26 saat sonra mucize kurtuluş! 62 yaşındaki kadın enkazdan çıkarıldı
İzmir genelinde eğitime bir hafta süreyle ara verildi

En Çok Okunan Haberler

Bursa yolunda ölümlü kaza! Annesi yanı başın...

Sakarya istikametinden Bursa'nın Gürsu ilçesine...

Son dakika... Süleyman Soylu ve eşi koronavi...

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve eşi Koronavirüse y...

Bursa'da baba ve oğlu koronaya yakalandılar!...

Bursa'nın İnegöl İlçesinde aynı gün rahatsızlanarak ...

Mutlu haber 23 saat sonra geldi! Anne ve 4 ç...

İzmir Seferihisar'da 6.6 büyüklüğündeki depremde enk...

Bursa'da sağanak yağış kazaya sebep oldu! Ya...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde sağanak yağışın sebep old...

Depremden 17 saat sonra enkazdan 3 kişi daha...

Rıza Bey Apartmanı enkazındaki İnci Okan ve Yılmaz E...

Bir aileden 3 can! Ege, Dila ve annesi...

İzmir'de meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki depremde İ...

İzmir'deki depremde can kaybı yükseliyor

Ege Denizi'nde merkez üssü İzmir'in Seferihisar ilçe...

Bursa'da korkunç anlar! Husumetlileri pompal...

 Bursa'da bir kişi, husumetli olduğu kişilerin ...

'Abi sen gitme' demişti... 9 buçuk saat sonr...

İzmir'de meydana gelen depremin ardından enkaza döne...

Çirkin paylaşımlar için net mesaj geldi! 'Ya...

İzmir'de yaşanan deprem felaketinin ardından provoka...

Enkazdan yürek dağlayan çığlık: Abla çok kor...

Ege'de dün meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremde...

Sözleri gündem oldu: Depremde yoksullar ölür...

Deprembilimci Prof. Dr. Övünç Ahmet Ercan, konuk old...

Araç sahipleri dikkat! Çifte indirim geliyor

Hafta başında akaryakıta çifte indirim geleceği beli...

Dikkat çeken görüntü! 3 vinç ayakta tutuyor

İzmir'de meydana gelen depremin ardından bölgede ara...