Tatile gidecekler dikkat! Marmara'daki müsilajdan sonra şimdi de Akdeniz

Dünya Doğayı Koruma Vakfı, küresel ısınmayla birlikte Akdeniz'de su sıcaklığının diğer deniz ve okyanuslara göre yüzde 20 daha hızlı olduğunu duyurdu. Vakıf, '1000 yabancı tür Akdeniz'in ısınan sularına göç ederek yerel türlerin yerini almış durumda. Akdeniz giderek daha da tropikalleşiyor' uyarısı yaptı.

TÜRKİYE, 21 Haziran 2021 Pazartesi, 09:25
Tatile gidecekler dikkat! Marmara'daki müsilajdan sonra şimdi de Akdeniz

Marmara ve Ege, müsilaj felaketiyle boğuşurken bir kötü haber de Akdeniz'den geldi. Dünya Doğayı Koruma Vakfı'nın (WWF) iklim değişikliğinin Akdeniz'de yaratacağı değişimlere ilişkin yeni raporu, endişe verici tespitlerle dolu.

"İklim Değişikliğinin Akdeniz'deki Etkileri Raporu"na göre, 2100 yılına gelindiğinde deniz seviyesinin 1 metreden fazla yükselecek ve bölge nüfusunun 3'te 1'inin bu durumdan olumsuz etkilenecek. Denizin tropikalleşmesi ve artan sıcaklıklar nedeniyle yerel türlerin yok olacağına dikkat çekilen raporda şu tespitlere yer verildi:

1000 YABANCI TÜR

1000 YABANCI TÜR 

"126'sı balık türü olmak üzere yaklaşık 1000 yeni istilacı tür Akdeniz'e giriş yaptı ve bazı bölgelerde yerel türlerin popülasyonlarında yüzde 40'a varan azalmaya neden oldu.

Havza içinde de balık türleri güneydeki Afrika kıyılarından, ısınan kuzey sularına doğru hareket ediyor. Bugün artık neredeyse 1000 yabancı tür Akdeniz'in ısınan sularına göç ederek yerel türlerin yerini almış durumda.

Güney sularında denizanası istilaları artık her yıl meydana geliyor ve daha uzun sürüyor. Denizanaları balık larvalarını avlayıp diğer ticari türler ile besin yarışına girerken, balıkçılar balıktan çok denizanası yakalıyor.

DENİZANASI İSTİLASI

DENİZANASI İSTİLASI 

Denizanalarının sayısındaki artış aşırı avlanma baskısıyla doğal avcıların çoğunun yok olduğu havza genelinde besin zincirlerini olumsuz etkiliyor.

Posidonia çayırları ısınan sular ve yükselen deniz seviyesi tehdidiyle karşı karşıya. Bu biyoçeşitliliği ve mavi karbonu da son derece olumsuz etkiliyor. Posidonia çayırları Akdeniz ülkelerinin neden olduğu karbon emisyonlarının yüzde 11 ila yüzde 42'sini depoluyor. Gorgonların yüzde 30'u 2018'de İtalya'da meydana gelen tek bir fırtınada yok oldu.

Akdeniz ekosistemlerinde önemli işlevler üstlenen mercan türleri aşırı hava olayları nedeniyle yok oluyor. Bu patojenin yayılmasına ısınmanın ve tuzluluk seviyesindeki artışın neden olduğu düşünülüyor."

ESKİSİ GİBİ DEĞİL

ESKİSİ GİBİ DEĞİL 

WWF-Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli, Akdeniz'in artık eskisi gibi olmadığını daha da tropikalleştiğini söyledi. "Ekonomilerimizi, geçim kaynaklarımızı ve Akdeniz'in sağladığı faydaları olumsuz etkileyebilecek büyük bir riskle karşı karşıyayız" diyen Pasinli, "Mevcut eğilimi tersine çevirmek istiyorsak, insan baskısını azaltmalı, denizin ısınmaya karşı direncini artırmalıyız" dedi. Aslı Pasinli, şu tespitlerde bulundu:

"Akdeniz havzasının tamamında habitatlar değişiyor, balık popülasyonları azalıyor. Yerel yumuşakçalar İsrail sularında neredeyse yüzde 90 azaldı. Akdeniz'in sularının Kızıldeniz kökenli türlerin kolonileşmesine elverişliliği nedeniyle Akdeniz ve Ege kıyılarında aslan balığı, balon balığı ve sokar olmak üzere üç istilacı tür özellikle Doğu Akdeniz sularımızda yayılım gösteriyor.

Sokar balığı, son yıllarda yerel balıkçılar tarafından yakalanan avın yüzde 80'ini oluşturmaya başladı. Artan sıcaklıklar ve fırtınalar deniz dibini de dönüştürüyor. Endemik Posidonia deniz çayırları, gorgon mercanları ve Akdeniz'in en büyük çift kabuklusu Pinna nobilis tüm bölgede azaldı, bazı bölgelerde tamamen yok oldu."

MÜSİLAJ 30 METREDE YIĞILDI

MÜSİLAJ 30 METREDE YIĞILDI 

Çalışmaya göre, müsilaj denizin ilk 30 metrelik tabakasında yığıldı. ODTÜ Bilim Gemisi'nin Marmara seferi kapsamında Çınarcık Çukuru bölgesinde çalışmalar yürüten, salya oluşumları ile ilgili Bilim-2 Gemisi'nden gelen verileri analiz eden Enstitü Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Yücel, Çınarcık baseninde detaylı ölçümler söyledi.

İki ayrı hidrojen sülfür metodu ve üç ayrı hassas oksijen metodu ile bir ölçümleri gerçekleştirdiklerini anlatan Yücel, son verilere ilişkin şunları dedi:

ALT SULARA İNMEMİŞ

ALT SULARA İNMEMİŞ 

"Müsilajın denizin ilk 30 metrelik tabakasında yığıldığı, henüz alt sulara inmediği ilk sonuçlarımız arasında. En derin yerleri olan 1200 metre civarının yine de çok az da olsa oksijen aldığını üç ayrı metotla doğruladık. Hem aldığımız örnekler üzerinde hassas metotlar hem de derin denizin içinde yerinde ölçüm yapan sensörler ile hidrojen sülfürün hassas ölçüm limitlerinin altında olduğunu tespit ettik.

Örneklerde çürük yumurta kokusuna da rastlamadık. Bu sonuçlar, bize müsilajın derin Marmara'yı etki etmeye başlamadığını ve sistemin zaten neredeyse oksijensiz durumunun devam ettiğini gösteriyor.

Ancak Marmara'nın diplerinde sürekli izlenebilecek şekilde hidrojen sülfür biriktirecek bir yapının olmadığını gördük. Marmara'nın derinliklerinin Akdeniz'den gelen taze suyun etkisi ile yeniden oksijenlenmeye başlayacağını öngörüyoruz."

GÜNCEL
4 ilde 9 noktada yangınlar devam ediyor
Yangınla mücadele 4 ilde 9 noktada devam ediyor: Antalya, Muğla, Isparta ve Denizli... Antalya'd...
ASAYİŞ
Azra Gülendam Haytaoğlu'nun cansız bedeni ormanlık alanda bulundu
Antalya'da 5 gün önce kaybolan 21 yaşındaki Azra Gülendam Haytaoğlu'nun cesedi, ormanlık alanda t...
SİYASET
Türkiye Taliban ile görüşmelidir
Bahçeli Taliban ile görüşmeyi savunarak "Türkiye, Afganistan'da her kesimle görüşmelidir. Buna Ta...
EKONOMİ
Motorine zam geldi
Akaryakıt sektörü yetkililerinden alınan bilgiye göre, bu gece yarısı itibarıyla motorinin litre ...
SİYASET
Kılıçdaroğlu'ndan adaylık açıklaması
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda önemli bir açıklama...
GÜNCEL
Datça açıklarında 4 büyüklüğünde deprem
AFAD'dan son dakika deprem açıklaması geldi. Ege Denizi'nde Muğla'nın Datça ilçesi açıklarında sa...
Bursa'da Süper Enduro Şampiyonası heyecanı
'Yangınların faillerini de azmettirenleri de biliyoruz'
Koronavirüs aşılarına zam
İstifa ettiği iddia edilen Ziya Selçuk'tan yeni paylaşım

En Çok Okunan Haberler

Oyak Renault'un Bursa fabrikasında üretilmey...

Renault Megane sedan markalı araçların Karsan tarafı...

Bursa'da sıcaklık rekoru bekleniyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 5 günlük hava tahmin rap...

Bursa'da elektrik kesintisi! UEDAŞ'tan açıkl...

Bursa'da geniş çaplı elektrik kesintisi yaşanıyor.

Bursa'da felaketten dönüldü! Buğday biçerken...

Bursa'da buğday biçerken alev alan biçerdöver küle d...

Bursa'da oğluyla beraber metrelerce sürüklendi

Bursa'nın İnegöl ilçesinde kontrolden çıkan motosikl...

Bursa'da mesire alanlarında da mangal yakmak...

Bursa Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, 2 Ağu...

Bursa'da otoparka dalan minibüs araçları biçti

Bursa'da otoparka dalan minibüs 5 arabaya çarparak z...

Bursa'da korkutan çalılık yangını

Yurdun dört bir yanında yangın söndürme çalışmaları ...

Filenin Sultanları maçta kafa kafaya çarpıştı

Filenin Sultanlar B Grubu son maçında Rusya ile karş...

Rıza Kayaalp Olimpiyatlardan madalyayla döndü

2020 Tokyo Olimpiyatları'nda grekoromen stil 130 kil...

Bursa'da 'Tıbbi Aromatik Bitkiler Bahçesi' T...

Bursa Uludağ Üniversitesi ve Mustafakemalpaşa Beledi...

Milli gururumuz Mete Gazoz yurda döndü

Tokyo Olimpiyatları'nda kazandığı altın madalyayla t...

Bursa'da insanlık ölmemiş dedirten haber

Bursa'nın İznik ilçesinde bir vatandaş tarladan topl...

Bursa'da elektrik kesilince dükkanda zehirle...

Bursa'nın Kestel İlçesinde Peynirci Baba isimli şark...

Bursa'da DSİ toprakları su ile buluşturuyor

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ), Bu...