TBMM'de gergin anlar

TBMM'nin kuruluş yıl dönümü vesilesiyle Genel Kurul'da 23 Nisan özel oturumu yapıldı. Oturumda Başbakan Binali Yıldırım ile CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu arasında anayasa değişikliği tartışması yaşandı

SİYASET, 23 Nisan 2017 Pazar, 16:57
TBMM'de gergin anlar

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının 97. yıldönümünde, Meclis'te 23 Nisan Özel Oturumu yapıldı.

Oturumda Başbakan Binali Yıldırım, söz alarak konuşma yaptı. Başbakan'ın ardından ana muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu Meclis kürsüsüne geçti.

Binali Yıldırım çocukların Türkiye'nin geleceği olduğunu ifade etti. Binali Yıldırım, Meclis'in dünyadaki tek "Gazi Meclis" olduğunu belirtti.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yeni anayasa değişikliğiyle gensorunun kaldırılmasını eleştirerek, "Gazi Meclis hiçbir zaman denetim yetkisinden vazgeçmemiştir" dedi.

YILDIRIM: MİLLİ EGEMENLİK DEMOKRASİYLE ANLAMLIDIR

Binali Yıldırım konuşmasında, "Milli egemenlik demokrasiyle anlamlıdır. Milli iradeyi zayıflatmaya yönelik bütün girişimler gayrımeşrudur. Bu girişimler milletimize ağır bedeller ödetmiştir. Milli egemenliği çiğnetmemek, milletin egemenliğini korumak bu meclisin görevidir.

Yüce meclisimiz 15 Temmuz'da milli iradeye karşı kalkışılan FETO darbe girişiminde dimdik durmuştur. Bundan sonra da bu tür girişimlere karşı koymak, milli iradeyi geliştirmek hepimizin ortak görevidir. Bu darbenin önlenmesinde en büyük katkı yüce Türk milletinindir.

Sorunların çözüm yeri milletin evi, Türkiye Büyük Millet Meclisi'dir. Bu meclis "Gazi Meclis"tir, bu meclis kahraman meclistir. Meclis'in hangi badirelerden geçtiğini unutmamalıyız. Her 10 yılda bir demokrasimizle birlikte yüce Meclis de saldırıya uğramıştır.

Bunun temel nedeni Anayasa'nın vesayetçi bir anlayışla hazırlanmış olmasıdır. Maalesef 2007'de Cumhurbaşkanı'nın seçilememesiyle bu Meclis bu sürece şahit olmuştur. En son gerçekleştirilen Anayasa değişikliği yüce Meclis'imizde görev alan bu milletin vekilleri tarafından hazırlanmış ve millete götürülmüştür. Bu sistemle beraber artık sürekli istikrar ve güçlü iktidar dönemi başlamıştır. Meclis daha da güçlenmiştir.

KILIÇDAROĞLU: MECLİS İTİBAR KAYBINA UĞRAMIŞTIR

Binali Yıldırım'ın ardından kürsüye CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu çıktı.

Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı:

Mustafa Kemal Atatürk'e göre, 23 Nisan Türkiye milli tarihinin başlangıcı ve dönüm noktasıdır. Milli mücadeleyi yönetmesi nedeniyle gazi meclis ünvanına sahip olan TBMM, hükümetin denetlenmesi görevini sürdürdü. Meclis, Kurtuluş Savaşı'nın en kritik dönemlerinde dahi denetimden ödün vermedi.

En zor koşullarda Meclis, hükümeti denetleme görevini yapmıştır. Milletvekillerin gensoru ve soru önergeleri asla ayak bağı olarak nitelendirilmemiştir.

YSK tarafından meşruiyeti tartışmalı hale getirilen mühürsüz seçimle bizler bu kürsüye çıkıp bir bakana sözlü soru soramayacağız. Soru sorsak dahi bizlere yanıt verme tenezzülünde bulunmayacaktır.

Rahatsız olduğunuzu vicdan azabı çektiğinizi biliyorum ama beni dinlemek zorundasınız. Hiçbir kimse TBMM'yi fesh edemez. Ben bu Meclis'in itibarını korumak zorundayım. Bu anlayış milli irade üzerine düşen gölgedir. Tarih milletvekillerini asla ve elbette unutmayacaktır.

Üzülerek ifade edeyim ki siz Sayın Cumhurbaşkanı'na vekalet edemeyeksiniz. Seçimle gelen biri değil, atamayla gelen bir kişi vekalet edecektir. Bu acı gerçeğin, geriye gidişin unutulmaması gerekir.

Liyakat değil, keyfi yönetimin yolu açılmıştır. TBMM büyük bir itibar kaybına uğramıştır. Bir parlamentonun bu duruma düşmesi çok dramatiktir.

Yüzde 10 seçim barajı çarpık bir zihniyetin ürünüdür.

Ben seçimle gelenlerin Türkiye'yi yönetmesini isterim. Seçimle gelen Cumhurbaşkanı'nın yerine vekalet edecek kişinin de seçimle gelmesini isterim. Darbe dönemlerinde seçimle gelmeyenler vekalet etmiştir.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasının ardından söz isteyen Başbakan Yıldırım, yeniden kürsüye geldi.

Yıldırım, şöyle konuştu: Sayın Numan Kurtulmuş, Başbakan Yardımcısı olarak atandığında milletvekili değildi. Seçilmemişti ve Başbakana vekalet etti. Yürütme görevini yapan Cumhurbaşkanı, vekaletini istediği çalışma arkadaşlarından birine verebilir. Yeni değişiklikte bu da Cumhurbaşkanı'nın yardımcısıdır. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir, Cumhurbaşkanı'nı seçen de millettir.

İkinci husus Cumhurbaşkanı'nın Meclis'i feshetmesi. Kampanya sürecinde dilimizde tüy bitti, karşılıklı olarak yeni bir seçime gidilir. Bu Meclis iki kere feshedilmiştir biri 1960'da biri 1980'de.

Halk oylaması oldu ve millet yeni sistemi kabul etti. Bundan sonra önümüze bakmak lazım. Milletimizi muasır medeniyetler seviyesine çıkaracak çalışmalar bu yüce Meclis çatısı altında hep birlikte yapalım."

BAL GİBİ FESİH YETKİSİ VARDIR

Bir kez daha kürsüye gelen Kılıçdaroğlu, Başbakan'ın Numan Kurtulmuş örneğine şu şekilde yanıt verdi: "Hükümet parlamentoya geldi, güvenoyu aldı. Kim gücünü milli iradeden almıyorsa reddediyoruz. Bal gibi fesih yetkisi var, biz buna karşıyız."

Kılıçdaroğlu, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın fesh olduğuna yönelik sözlerini hatırlattı.

Söz alan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise şöyle konuştu: "Tartışmaları hep beraber izledik Sayın Genel Başkan (Kemal Kılıçdaroğlu) benim Meclis'te dediğim bir şeyi dile getirdi. Cumhurbaşkanı 7 Haziran seçimleri sonrası parlamento seçimlerini yenileme kararı aldı. Zaman içerisinde bu tartışma farklı bir noktaya gitti. Ben kullandım ne anlamda kullandığım önemli. Bizim Anayasamız'da fesih yetkisi yok, seçimleri yenileme var. Ben orda ne dedim Cumhurbaşkanı seçimleri yenileme kararı aldıktan sonra, kendi seçimlerini de yenileyecek. Eski sisteme bakıp yeni sistemi değerlendirelemez. Şimdi yeni dönemde hem parlamentoya hem cumhurbaşkanına seçimleri yenileme yetkisi verilirken ikisine de müeyde getiriliyor. Karşılıklı seçimleri yenileme var, keyfiliği önlemek için karşılıklı müeyde var"

ERDOĞAN: BARIŞ ÜZERİNE BİNA EDİN

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Erdoğan, Başbakan Yıldırım ile CHP lideri Kılıçdaroğlu arasındaki tartışmaya ilişkin soruya, "Tartışmalar üzerine değil, barış üzerine bina edin" yanıtını verdi.

Kaynak: AA

GÜNCEL
Nilüfer'de 23 Nisan gururla kutlandı! 'Hep kalbimizde...'
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Nilüfer'de pandemi önlemleri altında kutlandı. Sınırl...
GÜNCEL
Bursa'da çocukların büyük mutluluğu... Resimleri billboardlarda yayınlandı
Osmangazi Belediyesi tarafından düzenlenen 23 Nisan Resim Yarışması'na katılan tüm öğrencilerin e...
TÜRKİYE
TBMM Başkanı Şentop ve Bakan Selçuk, Bursa'da çocuklarla online buluştu
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 23...
GÜNCEL
Gaziantep'te 2+1 daire icradan satılıktır
Gaziantep'in Şahinbey ilçesinde bulunan 2+1 daire icradan satılığa çıkarılıyor.
GÜNCEL
Uşak'ta mahkemeden satılık arsa!
Uşak Fevziçakmak Mahallesi'nde 620 m2 arsa mahkemeden satılıktır.
GÜNCEL
Eskişehir'de 75 adet "S Plaka" ihale usulü tahsis edilecek
Eskişehir il sınırları içerisinde 75 adet "S Plaka" ihale usulü tahsis edilecek
T-Rex dinozorlarıyla ilgili şaşırtıcı keşif!
Beykoz Belediyesi 55 Zabıta Memuru alıyor
Balıkesir'de 24 adet taşınmaz satılacak
TBMM Başkanı Şentop ve Bakan Selçuk, Bursa'da çocuklarla online buluştu

En Çok Okunan Haberler

Kripto parada her şeyini kaybeden emlakçı ca...

İstanbul, Kağıthane'de evini satıp tüm parasını krip...

Bursa'da denizin ortasında can pazarı!

Marmara Denizi'nde motordan kaynaklı su alan teknede...

Neden Bitcoin 2021'in en düşük seviyesinde? ...

Geçtiğimiz hafta 2 trilyon dolarlık işlem hacmini ge...

Bursa'daki tarihi türbede isyan ettiren olay!

Bursa'nın İnegöl ilçesinde 600 yıl önce İshak Paşa'n...

Thodex'in kurucusu için kırmızı bülten talebi

Thodex'in kurucusu Faruk Fatih Özer hakkında Dışişle...

8 ilde Thodex operasyonu: Çok sayıda gözaltı

Thodex Kripto Para Borsası şirketiyle ilişkili olduğ...

Gazi Meclis 101 yaşında! 23 Nisan kutlu olsun!

Bugün 23 Nisan... Millet egemenliğine adım attığımız...

4 ilde FETÖ operasyonu: Fetullah Gülen imzal...

İstanbul merkezli 4 ilde FETÖ/PDY'ye yönelik düzenle...

Bursa'da korona gölgesinde 23 Nisan!

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamala...

Statü değişiyor: 51 il daha büyükşehir beled...

2024'te yapılacak olan yerel seçimler öncesi dikkat ...

Bursa'da evsiz kadınla ilgili sevindiren gel...

Bursa'da kalacak yeri olmadığı için kapalı pazar yer...

Mudanya'da 23 Nisan coşkusu

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün tüm dünya çocukla...

AK Parti Bursa İl Başkanı'ndan Kılıçdaroğlu'...

AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan, CHP Genel Ba...

Thodex'in sahibi Faruk Fatih Özer'in ağabeyi...

Kripto para alım satımı yapılan Thodex'in sahibi Far...

Bursa'da hafta sonuna dikkat! Uyarı geldi...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü beş günlük hava durumunu...