'Teke' dünyaya Bursa'dan seslenecek!

Bursa Uludağ Üniversitesi, Türkçe, Edebiyat, Kültür ve Eğitim sözcüklerinin kısaltması olan ve Azerbaycan'dan Çin'e, ABD'den Hindistan'a kadar geniş bir okuyucu ağına sahip uluslararası TEKE Dergisi'ni bünyesine kattı. Dergi, 26.ve 27 sayılarını Bursa'dan dünyadaki okuyucularına ulaştırdı.

GÜNCEL, 17 Eylül 2018 Pazartesi, 10:05
'Teke' dünyaya Bursa'dan seslenecek!

-Tuba ÖZ-

Bursa Uludağ Üniversitesi, sosyal bilimler alanının en imtiyazlı dergilerinden biri olan ve en çok okunan Uluslararası TEKE Dergisi'ni bünyesine kattı. Türkçe, Edebiyat, Kültür ve Eğitim sözcüklerinin kısaltması olan uluslararası TEKE Dergisi, 26.ve 27 sayılarını Bursa'dan tüm dünyadaki okuyucularına ulaştırdı. Bursa Uludağ Üniversitesi, derginin editörü Prof. Dr. Cengiz Alyılmaz ve derginin Yayın Kurulu Üyesi Prof. Dr. Semra Alyılmaz'ın, 30 yılı aşkın bir süreden beri görev yaptıkları Atatürk Üniversitesi'nden ayrılıp Bursa Uludağ Üniversitesi'ne geçiş yapmasıyla,  hem akademik kadrosunu güçlendirdi,  hem de saygın bir dergi olan TEKE'yi Bursa'ya getirerek, büyük bir başarıya imza attı.

DERGİNİN YAYINLANMA SEBEBİ

TEKE Dergisi'nin çıkış nedenini anlatan Dr. Cengin Ayyılmaz, şunları söyledi: "1991 yılında Sovyetler Birliği'nin dağılıp Türk Cumhuriyetleri'nin bağımsızlıklarını ilan etmelerinden sonra Türk dünyasında ve buna paralel olarak Türkiye'de yaşanan gelişme ve değişmeler Türklük bilimiyle ilgili farklı kurum ve kuruluşlar tarafından yakından takip edilmiş; bunlarla ilgili bilimsel toplantılar (kurultaylar, kongreler, sempozyumlar, şölenler...) düzenlenmiş; elde edilen "bilgiler" de kitaplar, makaleler ve bildiriler hâlinde yayımlanmıştır. Bazen de büyük emek ve özveriyle gerçekleştirilmelerine rağmen anılan toplantılarda sunulan bildiriler, yazılan makaleler imkânsızlık, duyarsızlık ve "farklı sebepler"le yayımlan(a)mamıştır. Bildiriler ve makaleler güncel bilimsel yazı türlerinin en başta gelenleri arasında yer alır. Bildirilerin ve makalelerin zamanında yayımlanmaması söz konusu makalelerde ve bildirilerde savunulan / ileri sürülen görüşlerin, bilgilerin güncelliğini kaybetmesine ve önemini yitirmesine sebep olur. Bazı bilim dallarında olduğu gibi Türklük bilimi alanında da bilim adamlarının en çok yakındıkları hususların başında bu durum gelmektedir. Genel anlamda Türklük bilimi alanında özel olarak da Türkçe, edebiyat, kültür ve eğitim alanlarında yapılan araştırma ve incelemelerin ilgililerine zamanında ulaştırılabilmesine katkı sağlamak amacıyla 2012 yılında Uluslararası TEKE Dergisi'nin yayımlanmasına karar verilmiştir."

AMBLEMİ VE LOGOSU

Prof. Dr. Ayyılmaz, uluslararası TEKE Dergisi'nin ambleminin özünü şu sözlerle dile getirdi: "Türk kağanları"nın, "beyleri"nin ve "buyrukları"nın / kumandanlarının anıtlarını ve yazıtlarını süsleyen; güneşi, ışığı, aydınlığı; erişilmez yerlere erişilebilirliği, yüceliği, bilgeliği; bağımsızlığı, özgürlüğü; kararlılığı; çevikliği, sürati; yazı, bolluğu, hareketi, bereketi, zenginliği; asaleti, cesareti ve hâkimiyeti temsil eden dağ keçisi / teke damgası oluşturmaktadır. Uluslararası TEKE Dergisi'nin Türk Dünyası Görsel Sanatlar Hizmet Ödülü sahibi Levent Alyap tarafından hazırlanan logosu Türkçe, Edebiyat, Kültür (ve) Eğitim kavram işaretlerinin baş harflerinden oluşmakta; içinde stilize edilmiş dağ keçisi / teke damgasını ve bir kalemi barındırmaktadır.  Uluslararası TEKE Dergisi'nin özgün amblemi ve logosu, Türkiye Cumhuriyeti Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir.

TEKE'NİN İLKELERİ

*Uluslararası TEKE Dergisi http://www.tekedergisi.com/ adresinde elektronik olarak yayınlanan hakemli bir dergidir. Dergi, düzenli olarak üç ayda bir (Mart - Haziran - Eylül - Aralık) yılda 4 kez yayınlanmaktadır. Derginin bugüne kadar 27 sayısı ilgililerinin istifadesine sunulmuştur.

*Uluslararası TEKE Dergisi'nde eski Türk dili, eski Türk tarihi, tarihî ve çağdaş Türk lehçeleri, Türk dil bilgisi, eski Türk edebiyatı, yeni Türk edebiyatı, Türk halk edebiyatı ve Türkçe eğitimi ile ilgili makalelerle kitap tanıtımları ve değerlendirmelerine yer verilmektedir. Bununla birlikte Uluslararası TEKE Dergisi için tasarlanan yeni tasarımlar da her sayıda ilgilileriyle buluşmaktadır.

*Uluslararası TEKE Dergisi; EBSCO, DOAJ, ASOS Index, Index Copernicus, NewJour Electronic Journals & Newsletters, Türk Eğitim İndeksi gibi çeşitli ulusal ve uluslararası indeksler tarafından taranmakta; yayımlanan tüm sayılardaki makaleler için DOI (Dijital Nesne Tanımlayıcı) numarası temin edilmektedir.

*Uluslararası TEKE Dergisi, 2014 yılında TÜBİTAK'ın DergiPark sistemine de dâhil edilmiştir. TÜBİTAK'ın DergiPark sisteminde yer almak Uluslararası TEKE Dergisi'nin niteliğinin ve erişilebilirliğinin artmasına önemli katkı sağlamıştır.

*İlkeli ve nitelikli yayın anlayışıyla TÜBİTAK'ın DergiPark sistemine girmeyi başaran Uluslararası TEKE Dergisi, ilk sayılarından itibaren http://dergipark.ulakbim.gov.tr/teke/ adresinden de yayınlanmaktadır.

*Uluslararası TEKE Dergisi, her geçen gün okuyucu ağını genişletmekte; Türkiye başta olmak üzere Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan, ABD, Almanya, Avusturya, Brezilya, Bosana - Hersek, Çin Halk Cumhuriyeti, Gürcistan, Hindistan, İngiltere, Japonya, Kosova, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Makedonya, Macaristan, Moğolistan, Polonya, Rusya... gibi ülkelerde de önemli oranda takip edilmektedir.

Kaynak: Yenidonem

GÜNCEL
Muhsin Yazıcıoğlu'nun ölümüne ilişkin yeni iddianame kabul edildi
Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığınca, Büyük Birlik Partisinin (BBP) kurucu Genel Başkanı merh...
DÜNYA
Irak karıştı! 3 protestocu öldü, 70 kişi yaralandı
Irak'ın güneyindeki Zikar vilayetinde (Nasiriye) Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr yanlılarıyl...
EKONOMİ
THY, yeni hava kargo şirketi kuracak
Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu, yüzde 100 THY iştiraki olan bir hava kargo şirketinin kur...
EKONOMİ
Altın fiyatlarında kan kaybı sürüyor
Altın fiyatları corona virüs aşısına dair artan umutların yatırımcıları riskli varlıklara yöneltm...
GÜNCEL
Bütçe görüşmesine Fuat Oktay-Garo Paylan tartışması damga vurdu
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda milletvekillerinin soruları...
GÜNCEL
Hafta sonu kısıtlamasına ilişkin yeni açıklama
İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan bilgilendirmeye göre bu hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması geçen...
Bursa'da mobilya fabrikasında yangın!
Facebook'un kripto parası Libra için tarih verildi
Bursa'da hummalı çalışma! Önlemler arttırıldı
Limak Enerji Balıkesir Bölge Müdürlüğü yeni binasının açılışı yapıldı

En Çok Okunan Haberler

Bursa'yı ayağa kaldıran olay! Herkes seferbe...

Bursa'da dün öğleden sonra evlerinden 'öğretmenlerin...

Bursa'da bir hekim daha koronaya kurban gitti!

Bursa'da görev yapan Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Öm...

Bursa'da facianın eşiğinden dönüldü! Benzin ...

Bursa'da kısıtlamanın başlamasıyla farklı noktalarda...

Bursa'da ormanlık alandaki sevgili tartışmas...

Bursa'da sevgililer arasında henüz belirlenemeyen ne...

Bursa'da genç kız sinir krizi geçirdi! Polis...

Bursa'da iki sevgilinin evlerinin odasında kavga etm...

Bursa'dan Türkiye'ye örnek olacak proje: 1+1+1

Bursalı bir firma, koronavirüs tedbirlerine 1+1+1 ko...

Bakan Koca: 'Bugünkü vaka sayımız 28 bin 351'

Koronavirüs Bilim Kurulu, Türkiye'nin gündemindeki p...

Bursa'da köyün yarısı koronaya yakalandı, öl...

Bursa'da aylar önce korona virüsten dolayı karantina...

Bursa'da jandarmadan şok operasyon! Çukurda ...

Bursa'da Uludağ'ın eteklerinde yer alan bir tepede, ...

Bursa'da 10 kadın çarşıyı karıştırdı! Ortalı...

 Bursa'nın İnegöl ilçesinde, tırnakçılık yöneti...

Bursa'da zincirleme kaza! Ortalık savaş alan...

Bursa'da meydana gelen kazada otomobil, önce çöp kon...

Bursa'da art arda kaza! Otomobil bariyerlere...

Bursa'da 10 dakika içerisinde iki yaralamalı kaza me...

Bursa'da nefes kesen kovalamaca... 10 dakika...

Bursa'da, sokağa çıkma kısıtlamasının başlamasıyla o...

Koronayla mücadelede en başarılı ülkeler bel...

Bloomberg 200 milyar dolar ve üzerinde ekonomik büyü...

10 dil biliyor, 70'ten fazla ülke gezdi! Bur...

10 dil bilen, 70'ten fazla ülke gezen 58 yaşındaki A...