'Tosuncuk' Mehmet Aydın'dan 'Çiftlik Bank' savunması

Mehmet Aydın, Çiftlik Bank sistemindeki 'Bank' adını izinsiz kullandıkları gerekçesiyle yargılandığı davada yaptığı savunmada "Kullandığım ibare 'banka' değil 'bank'tır. Bu durumda diğer şirketler hakkında da dava açılması gerekmektedir. Suçlamayı kabul etmiyorum." dedi.

GÜNCEL, 02 Kasım 2021 Salı, 12:41
'Tosuncuk' Mehmet Aydın'dan 'Çiftlik Bank' savunması

'Tosuncuk' lakaplı Mehmet Aydın ile Uruguay'da tutuklu bulunan ve Türkiye'de iade edilmesi beklenen ağabeyi Fatih Aydın'ın, binlerce kişiyi dolandırdıkları Çiftlik Bank sistemindeki 'Bank' adını kurumlardan izin almadan yetkili oldukları şirketlerin tanıtımlarında ve reklamlarında kullandıkları gerekçesiyle 3 yıla kadar hapis talebiyle yargılanmasına devam edildi.

"AĞABEYİM HİÇBİR ŞİRKETİN FAALİTETİNE KATILMAMIŞTIR"

Anadolu 57. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, başka suçtan tutuklu sanık Mehmet Aydın cezaevinden SEGBİS (Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi) ile bağlanırken, sanık avukatı ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu avukatları salonda hazır bulundu. Duruşmada mahkeme hakimi, Mehmet Aydın'a Fame Game Ticaret Sanayi A.Ş., Çiftlik Bilgi İşlem Bilişim Tarım Hayvancılık Ticaret Ltd. Şti. ve Fame Game Softwar Ltd. Şti isimli şirketlerin kime ait olduğunu sordu. Aydın, Fame Game Softwar Ltd. Şti. isimli şirket ağabeyim Fatih Aydın ile bana aittir, diğer 2 şirket bana aittir. Ağabeyim hiçbir şirketin faaliyetine katılmamıştır. İlk zamanlar ağabeyim bana yardımcı olmuştur" dedi.

"HİZMET BEDELİ OLARAK FATURA KESİYORDUK"

Duruşmada savunma yapan Aydın, "Ben çiftlik ürünleri üretmek istiyordum. Bal, süt, tereyağı gibi ürünler bir arada üretileceği için 'çiftlik bank' ismini düşündüm. Patent Enstitüsüne başvurdum ve çiftlik bank ismi için onay aldım. İlk önce oyun sitesi açmıştım. Burada çiftlik hayvanları falan vardı. Ben bu oyun sitesinde çiftlik bank adını kullandım. Banka olabileceğine yönelik yanlış anlaşılmalar olmasın diye, kullanıcı sözleşmesine 'Çiftlik Bank bir banka değildir' şeklinde bir açıklama ekledim. Ayrıca çiftlik bank ismini tek başıma hiç kullanmadım. Örneğin, Çiftlik Bank yazdığımda yanına şarküteri ibaresi ekledim. 130 tane şarküteri açtım, kahvaltı salonu açtırdım. İsim hakkı kullandırdım ama bunlarda çiftlik bank ibaresini tek başına kullanmadım. Çiftlik Bank adıyla açtığım oyun sitesinde ödünç alma, para alma, faiz verme gibi işlemlerde bulunmadım. Hizmet bedeli olarak fatura kesiyorduk. Parayı önce benim siteme yatırıyorlardı. Karşılığında da oyun altını alıyorlardı" diye konuştu.

Aydın savunmasının devamında, "Ben reklamlarda yanlış anlaşılacak izlenim bırakmadım. Yaptığım televizyon reklamlarında süt, bal ve tereyağı gibi ürünler ön plana çıkarıldı. Televizyonlarda oyun reklamı da yaptırmadım. Sadece çiftlik ürünlerinin reklamını yaptırdım. Türkiye'nin 8 farklı bölgesinde tesis açıldı. Açılan bu tesislerde de 'Çiftlik Bank' ismini tek başına kullanmadım. Örneğin 'Çiftlik Bank süt ürünleri' şeklindeki isimler kullandım. Çiftlik Bank'ın logosunda inek figürü vardır. Buna bakıp da insanın banka çıkarımı yapması olağan değildir" dedi.

"SUÇLAMAYI KABUL ETMİYORUM"

Türkiye'de bank ibaresini kullanan 500'ün üzerinde şirket olduğunu kaydeden Aydın, "Kullandığım ibare banka değil banktır. Bu durumda diğer şirketle hakkında da dava açılması gerekmektedir. Suçlamayı kabul etmiyorum" diyerek beraatini istedi. Bunun üzerine söz alan müşteki Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu avukatı, "Bank kelimesinin kullanılması 5411 sayılı yasa kapsamında suçun oluşması için yeterlidir, suçun maddi unsurları oluşmuştur. Şikayetimiz devam ediyor" dedi. Mahkeme hakiminin Aydın'a, 'Bir dahaki duruşmaya katılmak istiyor musun?' sorusuna Aydın, 'Evet' şeklinde cevap verdi.

Ara kararını açıklayan mahkeme, Çiftlik Bank'a dair televizyon reklamlarının içeriklerinin temini için ilgili televizyon kurumlarına müzekkere yazılmasına karar verdi. Sanık Fatih Aydın hakkındaki yakalama kararının infazının beklenmesine hükmeden mahkeme, duruşmayı eksikliklerin giderilmesi için erteledi.

İDDİANAMEDEN

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Mehmet Aydın ve ağabeyi Fatih Aydın'ın Fame Game Ticaret Sanayi A.Ş., Çiftlik Bilgi İşlem Bilişim Tarım Hayvancılık Ticaret Ltd. Şti. ve Fame Game Softwar Ltd. Şti isimli şirketlerin yetkilileri oldukları anlatılıyor. Sanıkların yetkilisi oldukları şirketlerle ilgili Çiftlik Bank organizasyonu adı altında web sitesi ortamında yaptıkları paylaşımlarda, bu organizasyon tarafından satın alınıp işletildiği belirtilen tesislerde, bu organizasyonun ticari markasını taşıyan ürünlerin üzerinde bir kısım ulusal olan televizyonlarda gösterilen reklamlarda, 'Bank' ifadesini kullandıkları belirtiliyor.

BDKK raporunda da açıklandığı şekilde sanıkların, 'Bank' ifadesini kullanmak için 5411 sayılı yasa gereğince ilgili kurumlardan herhangi bir izin almadıklarının tespit edildiğinin kaydedildiği iddianamede, sanıkların herhangi bir şekilde izin almadan 'Bank' kelimesini yetkilisi oldukları şirketlerin tanıtımlarında, ürünlerin üzerinde ve reklamlarında kullandıkları vurgulanıyor. İddianamede, sanıklar Mehmet Aydın ve Fatih Aydın'ın "5411 sayılı Bankacılık Kanununa Aykırılık" suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapsi isteniyor.

GÜNCEL
Kalıcı yaz saati uygulaması kalkacak mı? Bakan Dönmez açıkladı
Kalıcı yaz saati uygulamasına ilişkin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez yeni açıklama...
TÜRKİYE
Katar Merkez Bankası ile önemli görüşme
Katar Merkez Bankası başkanı ve Merkez Bankası (TCMB) başkanı ile biraraya gelerek finans ve bank...
GÜNCEL
2021 ALES/3 sınav sonuçları açıklandı!
21 Kasım 2021 tarihinde uygulanan 2021 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavına (20...
SİYASET
CHP Ekonomi Masası Bursa'ya geliyor
CHP Ekonomi Politikaları ve İşveren Örgütlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüs...
SAĞLIK
Prof. Dr. Ceyhan: 'Aşılı, aşısız herkese izolasyon uygulanmalı'
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. M...
GÜNCEL
Çocuk icrası tarih oluyor
İcra ve İflas Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun'un yürürlüğe girme...
Tamer Karadağlı'ya gönderme! Bir anda arkasını döndü
Bakan Karaismailoğlu'ndan zam açıklaması: Yüzde 20 ile yüzde 70 aralığında!
Son dakika... Yemeksepeti çöktü
Akaryakıtta yeni dönem! Resmi Gazete'de yayımlandı!

En Çok Okunan Haberler

Kepazelik... Cinsel organını gösteren tacizc...

Sultangazi'de iddialara göre bir kadına cinsel organ...

900 çalışanını Zoom üzerinden 3 dakikada kov...

İnternet üzerinden mortgage kredisi veren Better.com...

Sedat Peker'in avukatı Barkın'dan 'gözaltı' ...

Sedat Peker'in avukatı Ersan Barkın, daha önce yaptı...

Akaryakıtta zam beklentisi! Uzman isim açıkl...

Döviz kurlarındaki yaşanan yükselişin ardından, ay b...

Bursa'da akıma kapılan işçiyi toprağa gömdüler

Bursa'nın İnegöl ilçesinde çalışırken akıma kapılan ...

İstanbul'da güpe gündüz "pes" dedirten olay!...

Esenyurt'ta bir şahıs, sokak ortasında pantolonunu i...

Bakan Karaismailoğlu'ndan zam açıklaması: Yü...

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Bil...

Bursa'da kilometrelerce kuyruk... 'Çok memnu...

Uludağ'dan gelen ucuz ve doğal suyu bidonlarına dold...

Görülmemiş olay! Düğünde damada pompalı tüfe...

İstanbul Beylikdüzü'nde dünya evine giren bir çiftin...

Bursa'ya 100 yataklı Spastik Çocuklar Hastanesi

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Türkiye'n...

PKK'nın sözde eyalet sorumlusu ölü ele geçir...

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, PKK'nın Gap-Rıha Eya...

Bakan Dönmez'den 'yaz saati' açıklaması: Str...

Enerji Bakanı Dönmez, kalıcı yaz saati uygulamasının...

Terör operasyonları! Düğmeye basıldı, gözalt...

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, PKK/KCK silahlı terö...

Muhtardan sevgilisine dayak! 'Artık bir son ...

İstanbul Esenyurt'ta bir kadın, mahalle muhtarı sevg...

Ajda Pekkan'ın yılbaşında alacağı ücret duda...

Yılbaşı gecesi Günay Restaurant'ta sahne alacak olan...