Trump'ın finansal varlıkları ve siyasete geri dönüşü tehlikede!

ABD'nin eski Başkanı Donald Trump yıkıcı bir mali ve siyasi darbeyle karşı karşıya bulunuyor. New York'taki savcılar, Trump'ın başkanlık döneminde ailesine ve şirketinin üst düzey yöneticilerine sağladığı apartman, otomobil ve okul harcı gibi avantajların vergilendirilmesiyle ilgili olarak bir iddianame hazırlıyor. 45. ABD Başkanı'nın kişisel olarak suçlanması beklenmiyor. Ancak, ortaya çıkan kriz, Trump'ın aile şirketinin bankalarla ve diğer iş ortaklarıyla ilişkilerine zarar vererek ve siyasete geri dönüşünü gölgeleyerek şirketini iflas ettirebilir.

DÜNYA, 29 Haziran 2021 Salı, 15:02
Trump'ın finansal varlıkları ve siyasete geri dönüşü tehlikede!

New York Başsavcılığı, eski ABD Başkanı Donald Trump'ın aile şirketlerinden oluşan Trump Organizasyonu (The Trump Organization) hakkında uzun süredir bir soruşturma yönetiyor.   Trump'a vergi ve sigorta dolandırıcılığı ve işletme kayıtlarında sahtecilik de dahil olmak üzere çeşitli suçlar yöneltiliyor.

Trump Organizasyonu'nun avukatı Ron Fischetti, geçen Perşembe günü savcılarla yaklaşık 90 dakika sanal bir toplantı yaparak onları şirkete karşı suç duyurusunda bulunmaktan caydırmaya çalıştı.

Fischetti, Associated Press'e (AP) verdiği demeçte, "Suçlamalar, kesinlikle çirkin ve emsalsiz. Bunlar sadece Donald Trump'ı karalamak için. Onun suçsuz olduğunu kanıtlayacağız ve davayı düşürme talebinde bulunacağız" dedi.

Trump'ın finansal varlıkları ve siyasete geri dönüşü tehlikede: Aile şirketi, vergi kaçırdığı iddiasıyla iflas edebilir - 2

Diğer taraftan, Washington Post'ta yer alan bir habere göre, Fischetti ve meslektaşlarının suçlamalara karşı son savunmalarını yapmak için Pazartesi gününe kadar süreleri vardı. Manhattan bölge savcısı Cyrus Vance tarafından uzun süredir devam eden soruşturma, Trump'ın eski avukatı Michael Cohen'in 2016 başkanlık seçimleri öncesinde Trump'la cinsel ilişkiye girdiğini iddia eden iki kadına sessiz para ödemesinin ardından başladı. Trump iddiaları reddetti.

Trump'ın finansal varlıkları ve siyasete geri dönüşü tehlikede: Aile şirketi, vergi kaçırdığı iddiasıyla iflas edebilir - 3

Savcılar, gayrimenkul alanında küresel faaliyetleri bulunan Trump Organizasyonu'nun uzun süredir finans direktörü olan 73 yaşındaki Allen Weisselberg'e özel olarak odaklanıyor. Yetkililer, Trump'ın oğlu Barry'nin, babasının başkanlık döneminde tahsis edilen bir daireyi çok az veya ücretsiz olarak kullanmasını, aile için kiralanan arabaları ve Weisselberg'in torunlarının gittiği bir okula yapılan eğitim ödemelerini inceliyor.

Trump'ın finansal varlıkları ve siyasete geri dönüşü tehlikede: Aile şirketi, vergi kaçırdığı iddiasıyla iflas edebilir - 4

100 BİNLERCE DOLAR DEĞERİNDE

Yetkililer, bu türden hediyelerin ve avantajların yüz binlerce dolar değerinde olduğunu söyledi. Eğer Weisselberg'ler vergi beyannamelerinde ve diğer mali dosyalarda bu parayı düzgün bir şekilde kullandıklarını kanıtlayamazlarsa, yasal tehlikede olabilirler. 

Ancak Fischetti, yan haklara dayalı herhangi bir suçlamanın emsalden özel bir kopuşu temsil edeceği konusunda ısrar etti.

Trump'ın finansal varlıkları ve siyasete geri dönüşü tehlikede: Aile şirketi, vergi kaçırdığı iddiasıyla iflas edebilir - 5

TRUMP SORUŞTURMAYI CADI AVI OLARAK NİTELİYOR

Fishetti, AP'ye yaptığı açıklamada, "100 yıllık davalara baktık ve bir çalışanın yan haklar nedeniyle suçlandığı bir dava bulamadık Ellerinde hiçbir kanıt yok" dedi.

Öte yandan, geçen Kasım seçimlerinde Joe Biden tarafından mağlup edilen Trump, uzun süredir soruşturmayı bir "cadı avı" olarak niteliyor ve siyasi olarak aktif olmaya devam ediyor. 

Trump'ın finansal varlıkları ve siyasete geri dönüşü tehlikede: Aile şirketi, vergi kaçırdığı iddiasıyla iflas edebilir - 6

TRUMP'A SİYASETİN KAPILARI KAPANABİLİR

2022 ara seçimlerine yoğun bir şekilde katılmayı planlayan Trump, 2024'te yeniden ABD başkanlığına aday olabilir. Ancak, kapıların kapanmaya başladığına dair işaretler var.

Manhattan Bölge Savcısı Cyrus  Vance, uzun bir süredir Trump'ın vergi kayıtlarını inceliyor, belgeleri mahkemeye celp ediyor ve Trump'ın şirket yöneticileri de dahil olmak üzere tanıklarla görüşüyor. Son olarak delillere bakmak için büyük bir jüri görevlendirildi.

Trump'ın finansal varlıkları ve siyasete geri dönüşü tehlikede: Aile şirketi, vergi kaçırdığı iddiasıyla iflas edebilir - 7

Bu arada New York eyaleti başsavcısı Letitia James, Trump'ın işiyle ilgili kendi sivil soruşturmasını sürdürürken, ceza soruşturmasında Vance ile çalışmak üzere iki avukat atadığını söyledi.

James'in ofisi, Trump Organizasyonunun kredilerde daha iyi şartlar elde etmek için bazı mülklerin değerlerini şişirip şişirmediğini ve emlak vergisi indirimleri elde etmek için değerlerini düşürüp düşürmediğini inceliyor.

Trump'ın finansal varlıkları ve siyasete geri dönüşü tehlikede: Aile şirketi, vergi kaçırdığı iddiasıyla iflas edebilir - 8

Mahkeme kayıtları, Vance ve James'in ayrı soruşturmaları arasında bazı örtüşmeler olduğunu gösteriyor. Buna göre, yerel muhalefet bir golf sahası inşa etme planını engelledikten sonra, şirketin lüks evler inşa etmek için ayrı bir planı rafa kaldırıldı.

Trump'ın finansal varlıkları ve siyasete geri dönüşü tehlikede: Aile şirketi, vergi kaçırdığı iddiasıyla iflas edebilir - 9

"BENİ DURDURMAK İÇİN HER ŞEYİ YAPACAKLAR"

Bununla birlikte Trump, her iki soruşturmayı da öfkeyle kınadı.

Pazartesi günü yaptığı açıklamada, "Davanın Demokratların bana  karşı yürüttüğü "cadı avının" uzantısı. Trump Organizasyonu yalnızca ABD iş dünyası genelinde standart uygulamaları gerçekleştirdi. MAGA hareketini ve beni durdurmak için her şeyi yapacaklar" dedi.

Diğer taraftan, Trump'ın Washington'daki güç kaybı şimdi onu, ailesini ve şirketini Beyaz Saray'dayken yararlandığı yasal korumalardan yoksun bırakıyor.

Örneğin, Columbia Bölgesi Başsavcılığı, Trump'ın resmi olarak başkanlık görevini devraldığı sırada Washington'daki otelindeki etkinlik alanının kullanımı için 1 milyon dolardan fazla para harcadığı iddiasıyla Trump Organizasyonu ve başkanlık açılış komitesine dava açtı.

Trump'ın finansal varlıkları ve siyasete geri dönüşü tehlikede: Aile şirketi, vergi kaçırdığı iddiasıyla iflas edebilir - 10

TRUMP ORGANİZASYONU HAKKINDA

Trump Organizasyonu (The Trump Organization LLC), Trump'ın çeşitli sektörlerde hizmet veren pek çok şirketin bağlı olduğu ana holdingi oluşturuyor.  Trump, 2016'da ABD Başkanı olmasının ardından şirketin yönetimini çocuklarına devretti. Holding bünyesinde, otelcilik, gayrimenkul, golf alanları, kumarhaneler, modellik ajansları, film yapımı ve özel jet kiralama  gibi çok çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren şirketler yer alıyor.

ASAYİŞ
Evlilik hazırlığında olduğu bekçi tarafından öldürüldü! Kahreden detay
İstanbul Kağıthane'de 35 yaşındaki Nurgül Altıntaş isimli kadın, evlilik hazırlığında olduğu bekç...
SİYASET
Kabine toplanıyor: Yeni koronavirüs önlemleri gündeme gelebilir
Cumhurbaşkanlığı Kabinesi 3 haftalık aranın ardından yarın toplanacak. Toplantının ana gündem mad...
EKONOMİ
Römork karavan alınacaktır
Aydın Efeler Belediye Başkanlığı tarafından römork karavan alınacaktır
EKONOMİ
2008 model Renault Clio HB araç icradan satılıktır
Balıkesir'de 2008 model Renault Clio HB araç icradan satılıktır.
EKONOMİ
2011 Model Chevrolet Camaro icradan satılıktır
Kastamonu'da 2011 Model Chevrolet Camaro icradan satılıktır.
ASAYİŞ
Bursa'dan çıktığı yolda 111 bin lirasından oldu! 'İnşaatlarda çalışarak topladım'
Bursa'dan İstanbul'a araba almaya giden tahlisiz adam yanında taşıdığı 111 bin lirasını bir anlık...
Cinsel ilişkiye girerken balkondan düştü!
Prof. Dr. Aziz Sancar: Kanun zorlamasa bile aşı olmak gerek
Mansur Yavaş'tan yurt açıklaması: 728 öğrenciyi yerleştirdik
'Suriye' daveti... 'CHP iki konuda inandırıcılığını arttırır'

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da anne ve kızının ölümden döndüğü kaz...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde meydana gelen kazada otom...

Bursa'dan çıktığı yolda 111 bin lirasından o...

Bursa'dan İstanbul'a araba almaya giden tahlisiz ada...

Eşi ve çocuklarının yaşadığı binayı ateşe ve...

Aydın Efeler ilçesinde gece yarısı bir şahıs ailesin...

Temizlik fırçası 'silah' sayıldı

Yargıtay, komşu kavgasında kullanılan temizlik fırça...

Bursa'da seyir halindeki tır alev alev yandı

Bursa-Yenişehir yolunda seyir halindeki tır henüz bi...

Alkolmetre cezası Yargıtay'dan döndü

Trafik polislerinin uygulama noktasında durdurduğu k...

TESK'ten 'gıdada gramaj hilesi' uyarısı: Uya...

TESK Başkanı Palandöken, gıda ürünlerindeki gramaj h...

Hastanede beklenmedik ölüm! 6 doktor için ha...

Kahramanmaraş'ta sol ayağının 2 parmağı diyabet hast...

İsyan etmemek elde değil! Evinin balkonunda ...

Çanakkale'de Ali Ayran (49), evinin balkonunda oturd...

Kahreden olay! Bursa'da ısınmak için aldığı ...

Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde ısınmak için ar...

Trafikte motokurye savaşı: Ne kadar çok pake...

Sipariş yetiştirmeye çalışırken trafik kurallarını h...

Grip vakalarında artış uyarısı: İki yıl sonr...

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Şener, bu y...

Bursa'nın Gemlik ilçesinde korkutan yangın

Bursa'nın Gemlik ilçesinde gece yarısı henüz belirle...

Rusya'dan İdlib açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, 29 Eylül'de Cu...

Bebeği diri diri toprağa gömen anne hakkında...

Adıyaman'da şehit kabrini ziyaret eden öğrencilerin ...