Turgay Erdem: 'Alinur Aktaş'ın sözü var'

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Eko-Kent projesinin Bursa Büyükşehir Belediyesi'nde olduğunu vurgulayarak, "Yakın zaman içinde projenin çıkacağı konusunda Alinur Aktaş'ın sözü var. Seçim döneminde her iki büyükşehir başkan adayı da Eko-Kent ile beraber uydu kent yapımıyla ilgili kenti yaymak istediklerini, şehir merkezlerin de buralara taşınması gerektiğini söylemişlerdi" dedi.

GÜNCEL, 07 Nisan 2021 Çarşamba, 12:33
Turgay Erdem: 'Alinur Aktaş'ın sözü var'

Başkan Turgay Erdem, Nilüfer Nikahevi'nde düzenlediği toplantıda 2 yıldır yapılanları anlatıldı. Erdem, "31 Mart 2019 seçimlerinin üzerinden 2 yıl geçti. Ancak pandemi nedeniyle geçen yıl sizlerle bir araya gelemedik. Bu yıl pandemi devam etse de kurallara uyarak sizlerle bir araya gelmek ve Nilüfer'in son 2 yılını değerlendirmek istedik, tekrar hoş geldiniz diyorum. Bildiğiniz gibi Nilüfer'in 34 yıllık bir geçmişi var. 1987 yılında ilçe statüsüne kavuşan Nilüfer, başlangıçta sadece Bursa'nın toplu konut bölgesiydi. Ve çok hızlı büyüdü. Kurulduğunda tahmini 50 bin kişinin yaşadığı Nilüfer'de bugün yaklaşık 485 bin kişi yaşıyor. 34 yılda neredeyse 10 kat artan nüfusu buraya çeken şey, sadece planlı yapılaşma değil, aslında sunulan yaşam biçimi oldu. Kente kimlik kazandırmak için hummalı bir çabaya girişen Nilüfer Belediyesi, bu 'otelkent'i "kültür-sanat ve spor kenti' haline getirdi. Ve Bursa'da adeta bir odak kayması oluşturdu. Eskiden kültürel etkinliklere ulaşmak için Nilüferliler kent merkezine giderdi. Oysa şimdi aynı amaçla bütün Bursa Nilüfer'e geliyor" dedi.

Tarım şehri kimliği

Erdem, "Bugün bütün Türkiye Nilüfer'i çağdaş bir kent kimliğinin yanı sıra 'sanatın ve sanatçının dostu' bir yer olarak tanıyor. Kimliğimizle gurur duyuyor ve bu kimlikle yürümeye devam ediyoruz. Öncelikle Nilüfer'e bugün sahip olduğu değerleri kazandıran, bu kente emeği geçen tüm belediye başkanlarımıza ama en çok da, önceki dönem belediye Başkanımız Mustafa Bozbey'e teşekkür ediyoruz. Bizler kendisinden devraldığımız bayrağı daha yukarılara taşımak ve bu kentin renklerine yeni renkler eklemek için var gücümüzle çalışıyoruz. Bilindiği gibi 8 sanayi bölgesini barındıran ve bu yönüyle üretimin-emeğin kenti olan Nilüfer, aynı zamanda tarımsal üretim potansiyeli çok yüksek bir kent. Biz bu dönem, işte o potansiyeli harekete geçirmek ve Nilüfer'e 'Tarım Kenti' kimliğini kazandırmak istiyoruz" diye konuştu.

Temiz hava, su, toprak vurgusu

Temiz havası, temiz suyu, temiz toprağı olan, sağlıklı gıda üretebilen ülkeler geleceğin en güçlü ve en zengin ülkeleri olacağını belirten Erdem, "Nilüfer'i, işte o geleceğe hazırlıyoruz. Bu yüzden çevre sağlığına ve tarımsal üretime yönelik çalışmaları önemsiyoruz. Bu yüzden Nilüfer'in 'sanayi kenti' kimliğini mevcut haliyle korumak ama 'tarım kenti' kimliğini büyütmek istiyoruz. Hem ekonomik krizin, hem de pandeminin toplumu bir hayli yorduğu bu dönemdeyiz. Bu koşullar bizim önceliklerimizi de değiştirdi. Tarıma yönelmekle ne kadar doğru bir iş yaptığımızı bir kez daha anlarken, öte yandan halk sağlığına yönelik hizmetlere daha çok ağırlık vermek durumunda kaldık. Kitleleri bir araya getirecek tüm çalışmalarımızı durdurduk. Örneğin meslek edindirme ile kültür-sanat ve spor alanındaki tüm eğitim çalışmaları ve etkinliklerimizi durdurduk. Bunları mümkün olduğunca dijital ortamlara taşıdık" ifadelerini kullandı.
Yoksullar, engelliler ve yaşlılar olmak üzere toplumun dezavantajlı gruplarına yönelik hizmetler, pandemi döneminde daha büyük bir önem kazandığının altını çizen Erdem, "Bizler dayanışma ile sürecin tüm olumsuzluklarını ortadan kaldırmaya çalıştık. Yapılan işlerin ayrıntısı sizlere dağıtılan dosyada zaten mevcut. Ayrıca yapılan çalışmaları özetlediğimiz kısa bir filmimiz var. Dilerseniz şimdi onu izleyelim, ardından sorularınızı yanıtlamak için ben yeniden burada olacağım" dedi.
Toplantıya, CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, CHP İl Başkanı İsmet Karaca, İYİ Parti Bursa İl Başkanı Selçuk Türkoğlu, CHP Nilüfer İlçe Başkanı Fırat Yılmaz da katıldı.

Soru cevap bölümü

Toplantının ikinci kısmında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Erdem, nikahevi ve iptal olabilecek projelerin sorulması üzerine, "Pandemi sebebiyle bazı sıkıntılar yaşadık. Ekonomik anlamda ve projelerin süreci bağlamında. Yollardan sapma olmadığını tespit ettik. Planladığımız gibi yürütüyoruz. Katı atık bedelleri üzerine yapılan bazı spekülasyonlar oldu. Bursa Büyükşehir Belediyesi su faturalarının ucuzlatılması adı altında katı atık bedellerini bir kalemde sildi. Maliyeti ciddi oldu. Yaklaşık 60 milyon liralık yıllık maliyet var. Bizim gibi belediyeler için ciddi rakam. Geçtiğimiz yıllarda organize sanayi bölgelerinde emlak vergisi muafiyeti sebebiyle 35-40 milyon lira zararımız oldu. Yaklaşık yıllık 100 milyon liralık kaynak elimizden alındı. 8 tane OSB olan bir kentte bizi çok ciddi anlamda etkiledi. Bazı projelerde ertelemeler yapmak durumunda kalacağız. Ya da yeni kaynaklar arayarak projeleri hayata geçirmeye çalışacağız" diye konuştu.

Nikah dairesinde ve otoparkta kamulaştırma kararı aldıklarını vurgulayan Erdem, "Yap-işlet-devret modeliyle yapılan bu iki tesisimizde yüksek bedeller nedeniyle vatandaşlardan ciddi eleştiriler alıyorduk. Kamulaştırma kararı aldık. Bu bina bize ait. Nikahlarımızı uygun fiyatlarla vatandaşların hizmetine sunuyoruz. Toplantı salonları var. Daha sonraki zamanlarda kongre ya da dernek toplantılarının yapılması için kullanılacak. Otopark yüksek ücretliydi. Yarım saat ücretsiz, gün boyu 5 liradan hizmet veriyor. Araçlar için de yıllık kiralama ihalesi yapıyorduk. Bütçeden ciddi paralar çıkıyordu. Bu yıl 98 araç satın aldık. 6 sulama tankeri aldık. Bunlardan ciddi tasarruf elde ettik. 7,5 milyon lira tasarruf elde ettik. Tasarruflarla projelerimizi dönem sonuna kadar bitirmeye çalışacağız" dedi.

Nilüfer sanayisi ve kaçak yapıyla mücadelenin sorulması üzerine Erdem, "GÖRSİAD'ın bir alanı var. İmar planları var. Islah OSB olarak faaliyetlerini sürdürüyorlar ama OSB olmadılar. OSB olmaları için bazı projelerin hayata geçmesi lazım. Bu arada tespit ettiğimiz plansız alanlardaki yerleşimlere müdahale ediyoruz. Bir fabrikayı yıktık. Vatandaş bize geldiğinde 'TEKNOSAB'da yerim var. İzin verir misiniz?' dedi. İleri teknoloji ile üretim yaptığını söyledi. Biz de süreci zamana yaydık.

Hiçbir kaçak yapıya izin vermeyeceğiz. Kaçak yapılaşmayla mücadele bu yasal şartlar içinde mümkün değil. Kaçak yapılaşmayla mücadele için vatandaşın arsası hazineye irad kaydedilsin, biz böyle bir önlem almazsak vatandaşlar geliyor, imar barışları aflarıyla ilgili Bursa'nın bir çok bölgesinde gördüğünüz kaçak yapılara şehri teslim ediyoruz" ifadelerini kullandı.

"Alinur Altaş'ın sözü var"

Eko-Kent projesi hakkında da değerlendirmelerde bulunan Turgay Erdem, "O projeye çok önem verdik. Eko-Kent adıyla bilinen planlamaydı. Değişik bir planlama. Yeşil bantları koruyarak ciddi güzel bir planlamayı getirmiştik. Proje büyükşehir belediyesinde .Yakın zaman içinde projenin çıkacağı konusunda Alinur Aktaş'ın sözü var. Bu konuyu değerlendirdik. Seçim döneminde her iki büyükşehir başkan adayı da Eko-Kent ile beraber uydu kent yapımıyla ilgili kenti yaymak istediklerini, merkezlerin de buralara taşınması gerektiğini söylemişlerdi. Ulaşım entagrasyonu sağlarsanız, merkezleri kente yaydığınızda kenti büyütebiliriz. Biz yavaş büyümeyi öne sürüyoruz. Büyükşehir Belediyesinin yaptığı ulaşım master planına göre 2035 yılında 975 bin kişilik Nilüfer öngörüyorlar. Bu kadar hızlı bir büyüme istemiyoruz. Yavaş ve kontrollü büyüme istiyoruz. Sanayiyi de bir noktada tutmak istiyoruz. Sanayi yeterli büyüklükte var" şeklinde konuştu.

"Birkaç yıl içinde Nilüfer'in büyük kısmında lavanta üretimi başlayacak"

"Biz geçen yılı tarım yılı ilan etmiştik. Uludağ Üniversitesi ile beraber toprak analizi çalışmasını başlattık" diyerek tarıma vurgu yapan Erdem, "İlk etapta bununla ilgili bir taraftan da Kent Bostanı alanımızda tıbbi aromatik bitki denemelerine başlamıştık. 50 çeşit deneme yaptık. Lavantanın bizim iklimimize uygun olduğunu belirledik. Kurduğumuz NİLKOOP vasıtasıyla çiftçilere teşvik verdik. Birkaç yıl içinde Nilüfer'in büyük kısmında lavanta üretimi başlayacak. Bu ürünün şöyle bir özelliği var. Her türlü kısmından ekonomik olarak yararlanılıyor. Yağı da ciddi oranda çiftçiye değer katıyor. Hem onları işleyip yağını, suyunu çıkartıp satışına yardımcı olmayı hedefliyoruz. Çiftçimizin daha fazla gelir elde etmesine yardım ediyoruz. Lavanta yanında 50 çeşit aromatik bitkiler var. Zaman içinde yaygınlaştıracağız" dedi.

"Yeşil alanlarımız Türkiye standartlarından yüksekte"

Nilüfer'in yeşil alanları ile ilgili de soruları yanıtlayan Erdem, "Nilüfer'i yeşil alanlarla değerlendirmek çok yanlış. Nilüfer yeşili ve çevresiyle çok önemli noktada olan ve Türkiye'de 8'inci olarak görünen ilçelerden bir tanesi. 22 yılda 239 park yaptık. 812 bin metrekare alanda yeşil alan olarak düzenlenmiş yeşil alan olarak uygulama yaptık. 2009 yılında de beldelerin dahil olmasıyla 310 parka çıktık. Biz göreve geldiğimiz zaman, 22 yıldır 238 ağaçlandırma alanında fidan dikimleri gerçekleştirdik. Sadece 2 yılda 55 bin fidanı toprakla buluşturduk. 1 milyon 316 bin metrekare yeşil alan kazandırdık. Kişi başına 10 metrekare olması gereken rakam, Nilüfer'de 10,70 metrekare kişi başı yeşil alanımız var. Çevremizdeki orman alanlarını eklediğimiz zaman Türkiye standartlarında yüksek bir rakam" diye konuştu.

Hasanağa, Kayapa bölgelerinde 3 ayrı planın olduğunun anlatan Erdem, "Kayapa belediyesi bize geçtiği zaman o plan vardı. EMİRKOOP'un Balkan Mahallesi altında planlaması vardı. Bizim Eko-Kent projemiz vardı. 3 alanı birleştirdik. Süreç içinde Eko-Kent onaylanmadığı için Kayapa ve Balkan Mahallesi planı eski haliyle tekrar yürürlüğe girdi. Eko-Kent planının çok yakın zamanda büyükşehirden geçeceğini umut ediyorum. Büyükşehir Belediyesi imar komisyonunda görüşüldüğü söyleniyor. Planı geçtiğimizde tapularına kavuştuğunda vatandaşlarımız, farklı bir merkez olarak Bursalıların hizmetine girecek. Nilüfer batıya doğru gelişiyor. Orada da 80 bin nüfusu barındıracak bir alan olacak. 10-15 yıl içinde planlı olarak o alanın ortaya çıkacağını düşünüyorum" dedi.

SPOR
Futbolda olimpiyat kurası çekildi!
Son şampiyon Brezilya, finalde yendiği Almanya ile birlikte D Grubu'nda yer aldı.
SPOR
Atletico Madrid ve Inter Avrupa Süper Ligi'ne katılmayacak!
İspanya'nın Atletico Madrid ve İtalya'nın Inter kulüpleri, Avrupa Süper Ligi'ne katılmama kararı ...
SİYASET
İYİ Parti lideri Akşener'den olay sözler: 'Yeri göğü inletiyordun...'
İYİ Parti lideri Meral Akşener, 128 milyar dolar tartışmasına ilişkin olarak, "Sayın Erdoğan; dün...
GÜNCEL
İngiliz basını yazdı: Avrupa tacını İstanbul Havalimanı kapacak!
İngiltere merkezli The Independent gazetesinde yayımlanan makalede, uluslararası aktarma merkezle...
GÜNCEL
Çocuklar 23 Nisan'da Mudanya'yı hayalleriyle donatacak!
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın 101. yılı Mudanya'da yine aynı coşkuyla kutlanacak...
TEKNOLOJİ
YouTube Kids uygulaması Türkiye'de hizmete sunuldu!
YouTube Kids'in içerik havuzu, yaş grubuna göre 4 yaş altı, 5-7 yaş arası ve 8-12 olarak kategori...
Gazi Üniversitesi 81 öğretim üyesi alacak
Polis memuruna bombalı saldırı girişimi
TBMM 10 adet memur alımı yapacak
Dünyanın en kurak yeri 'Atacama'

En Çok Okunan Haberler

Kabine'de revizyon! İki yeni bakanlık kuruldu

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bölündü. ...

Bursa'da Türk işi 'kurtarıcı' görenleri güld...

Bursa'da bir vatandaşın, bozulan aracını çekme yönte...

Bursa'da aranan şahıs, bekçiler tarafından y...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde bekçiler tarafından yakal...

Beşiktaş'ta feci kaza! Bariyer yolcunun boyn...

Beşiktaş'ta sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybet...

Bursa'da yürek parçalayan anlar... 8 yaşında...

Bursa'da ayrılma aşamasındaki eşi tarafından silahla...

Bursa için yüzleri güldüren haber! Yüzde 88....

Son 100 yılın en kurak kış mevsimini geçiren Bu...

23 Nisan'da sokağa çıkma yasağı var mı? Yeni...

Koronavirüste vaka sayılarının 60 bini aşmasının ard...

Floyd davasında karar açıklandı

ABD mahkemesi, George Floyd davasında eski polis mem...

Sınavlar ertelenecek mi? Milli Eğitim Bakanı...

3 Mayıs'taki sınavların erteleneceği iddiaları üzeri...

Gidişat çok kötü! 'Altına bez isteyen ergenl...

Pandemi döneminde bağımlılık kriterleri de değişirke...

6 üniversiteye rektör ataması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapıla...

Abdullah Nefes hayatını kaybetti

Türk edebiyatının önemli şairlerinden Abdullah Nefes...

Talep patlaması: 55 yaşı duyan kuyruğa girdi

Aşı programında 55 yaş üzerine geçildiğinin açıklanm...

Erdoğan'dan '128 milyar dolar' açıklaması: ...

Erdoğan, yeni atamalarla ilgili, "Bakanlarımıza başa...

Uzmanı yanıtladı: 9 soruda aşı hakkında her şey

Aşı ne kadar koruyacak? Yan etkileri neler? Mutantl...