Türk mühendisleri tarafından geliştirildi! Erdoğan'dan sürücüsüz otobüs testi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk mühendisler tarafından geliştirilen dünyanın ilk seri üretim sürücüsüz elektrikli otobüsü Karsan Otonom Atak Electric'in ilk yolcusu oldu. Erdoğan, "Seri üretimle birlikte bu sektörde inanıyorum ki ülkemizin adını da markalarımızın adını da duyuracaklar. Bunda hiç şüphem yok. Bunun da ilk adımının Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden atılmış olması bizleri ayrıca mutlu etmiştir. Misafirlerimiz için çok ses getirir" dedi.

TEKNOLOJİ, 01 Şubat 2021 Pazartesi, 16:03
Türk mühendisleri tarafından geliştirildi! Erdoğan'dan sürücüsüz otobüs testi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Karsan liderliğinde ADASTEC iş birliği ile geliştirilen Avrupa ve Amerika'nın ilk gerçek yol koşullarında kullanıma hazır yüzde 100 elektrikli ve sürücüsüz otobüsü 'Otonom Atak Electric'i yakından inceleyerek test etti. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen etkinliğe, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kıraça Holding Yönetim Kurulu Başkanı İnan Kıraç, Karsan CEO'su Okan Baş, ADASTEC Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Güçlü ve ADASTEC CEO'su Ali Ufuk Peker de katıldı. Etkinlikte, aynı zamanda kendi sınıfında Avrupa ve Amerika'nın ilk Seviye 4 sürücüsüz ve elektrikli otobüsü olan Karsan Otonom Atak Electric'le ilgili kapsamlı bilgiler alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra beraberindeki heyetle sürücü koltuğu boş olan otonom otobüse binerek Külliye içinde seyahat etti.

Yapay zekanın ideal ürünlerinden bir tanesini Karsan ve ADASTEC'in ortaklaşa ürettiğini bildiren Erdoğan, test sürüşünün de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılmış olmasından mutluluk duyduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 8 metre boyundaki araçta herhangi bir sesin olmadığını ifade ederek, yapay zekanın yayalara, tüm trafik sinyallerine karşı duyarlı olduğunu, yıl sonuna kadar 24 metreye kadar elektrikli hale getirileceğini aktardı. Bunun Türkiye için bir iftihar vesilesi olduğunu vurgulayan Erdoğan, Karsan'ı ve ADASTEC'i tebrik etti.

Erdoğan konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı:
"Seri üretimle birlikte bu sektörde inanıyorum ki ülkemizin adını da markalarımızın adını da duyuracaklar. Bunda hiç şüphem yok. Bunun da ilk adımının Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden atılmış olması bizleri ayrıca mutlu etmiştir. Bundan sonraki süreçte de bu süre üretimle birlikte artık mazottu, benzindi bunlar kalkıyor. Her şey artık elektrikliye dönecek. Böyle bir sürecin içerisindeyiz. Bu tabi aynı zamanda temiz enerjinin de ön adımları. Çünkü dünya temiz enerjiye gidiyor. Bu iklim değişikliğinin tartışıldığı, en önde olduğu bir sürecin içerisinde... Bize de diyorlar; 'Siz niye iklim değişikliği noktasında adım atmıyorsunuz?' Ben bunu diyenlere şunu söylüyorum, Amerika şu anda iklim değişikliği ile ilgili adımı atsın, biz de atarız. Onlar atmaz, biz atarsak... Bizim şu anda sanayimizde durum ortada. Bizim de güçlü bir sanayiye sahip olmamız için her şeyden önce bazı öncü ülkelerin bu adımı atması lazım. Biz, hiçbir zaman bu konuda geride kalmayız, adımı atacağız."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tesla ve SpaceX'in Kurucusu Elon Musk ile bir görüşme yaptığını hatırlatarak, kendisine, bu konuları görüşmeye hazır olduklarını söyledi.

"Fiyatlandırma nasıl olacak"

Konuşmasının ardından, "Otobüsü, yurt içinde yollarda görecek miyiz?" sorusunu cevaplayan Erdoğan, "Önemli olan sürümde kazanabilmek için acaba fiyatlandırma nasıl olacak. Rakamlar yüksek olursa, talibi çok fazla olmaz. Patron biliyor bu işi. Gençler daha bu işlerden pek anlamaz, onlar hemen kazanmak isterler" dedi.
"Külliyede kullanılacak mı otobüsler?" sorusu üzerine Erdoğan, böyle bir şeyi söylediğini, firmanın "ne kadar isterseniz hemen" dediğini ifade etti. Erdoğan, özellikle misafirler için bu durumun ses getireceğini sözlerine ekledi.

Erdoğan Karsan Otonom Atak Electric'te muhabirlerle yolculuk yaptı. Muhabirlerin araç içerisinde sorularını yanıtlayan Erdoğan, "Bugün 25- 30 km hızla gidiyor. Yayayı gördüğü zaman hemen duruyor. Yayayı gördü ve durdu. Başka bir jesti görmemiz lazım" dedi.

Erdoğan, "İnan bey şimdi bunlardan Cumhurbaşkanlığına kaç tane hediye edilecek" diyerek Saniye ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'a 'Mustafa kaç tane isterseniz Cumhurbaşkanlığına hediyem olur diyor" dedi. Erdoğan, bu arada inşallah süreçte test vs. özel misafirler için tam kullanılabilecek bir otobüse sahip olmuş oluruz" şeklinde konuştu.

Erdoğan, dünyada ilk kez bir Cumhurbaşkanının böyle bir aracı test ettiğinin söylenmesi üzerine şu yanıtı verdi:
"Bu ülkemizde bir ilk. Belki de öyle bilmiyorum başka var mı? Ülkemizde böyle bir eserin ortaya konmuş olması bizi ciddi manada mutlu etti. İnşallah seri üretime giriyorlar, bunun adımları atılmış vaziyette. İnanıyorum ki, Cumhurbaşkanlığı olarak böyle bir icraatı ülkemizde gerçekleştirmiş olmak ve bunu ülkem adına, milletim adına ,sanayiciler adına yaşamış olmak şahsıma tüm üreticilerimize ayrı bir mutluluk veriyor. Bu üretim bundan sonraki süreçte bizleri çok daha mutlu edecek. Temennimiz odur ki bizim sanayi üretiminde, icraatında yapay zeka ile birlikte çok büyük bir mesafeyi almış olacağımıza inanıyorum. Bu daha geliştirilecek tabi ki, hızı daha da yükselecek. 50'yi bulur" diye konuştu.

Türkiye otomotiv sektörünün köklü markası Karsan ve Türk teknoloji şirketi ADASTEC'in otonom yazılımları ile geliştirilen, Avrupa ve Amerika'nın ilk gerçek yol koşullarında kullanıma hazır sürücüsüz otobüsü Otonom Atak Electric, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen etkinlikte görücüye çıktı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın Karsan Otonom Atak Electric'i yakından inceleyerek test ettiği etkinliğe, Kıraça Holding Yönetim Kurulu Başkanı İnan Kıraç, Karsan CEO'su Okan Baş, ADASTEC Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Güçlü ve ADASTEC CEO'su Ali Ufuk Peker de katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki heyet incelemelerinin ardından sürücü koltuğunun boş olduğu Seviye 4 otonom özelliklerine sahip sürücüsüz Otonom Atak Electric'e binerek Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde özel bir tur attı. Karsan ve ADASTEC'in güçlerini birleştirerek Türk mühendisleri tarafından seri üretime hazır hale getirdiği Otonom Atak Electric, aynı zamanda kendi sınıfında Avrupa ve Amerika'nın ilk Seviye 4 sürücüsüz ve elektrikli otobüsü olma özelliğini de taşıyor.

GÜNCEL
ABD, Cemal Kaşıkçı raporunu açıkladı
ABD istihbarat raporunda, Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesini onaylayan kişinin Suudi Arabistan Velia...
GÜNCEL
Efkan Ala'dan AK Parti Bursa Gençlik Kolları kongresinde dikkat çeken açıklamalar!
AK Parti Bursa'da gençlik kolları kongresi tamamlandı. İl Gençlik Kolları Başkanlığına Ömer Faruk...
GÜNCEL
56 saat sürecek! Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasında bir ilk
Koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması başladı. 56 saat ...
GÜNCEL
Bursa Valiliği duyurdu! İşte yeni kararlar...
Bursa Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurul Kararlarını açıkladı.
SİYASET
Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKM ve Galataport için tarih verdi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atlas Sineması ile İstanbul Sinema Müzesi'nin açılışında açık...
GÜNCEL
Türkiye'de son koronavirüs tablosu! 74 kişi daha hayatını kaybetti
Türkiye'de son koronavirüs tablosu açıklandı. Son 24 saatte 74 kişi hayatını kaybetti, 9 bin 205 ...
Berfu Yenenler paylaştı: Ortak noktalarımız canını sıkıyormuş!
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'ndan yarışmaya davet
Bursaspor'da Akhisarspor maçı hazırlıkları başladı
Ölüm nedenleri belli oldu! Karantinaya alınacak

En Çok Okunan Haberler

Kısıtlamaya saatler kala yeni genelge: Bu ha...

Genelgeye göre, vergi borçlarını ödemek/yapılandırma...

Bursa'da dünyaca ünlü kebapçıya büyük şok: H...

İskender Kebap'ın sahibi Yavuz İskenderoğlu, yıllard...

Dikkatsiz noter Bursalı esnafın 450 lirasına...

Özbekistan asıllı bir kişinin kimlik ve mal varlığı ...

Bursa'da şok operasyon! Doktora: Zıkkımın kö...

Adana merkezli ve Bursa dahil 11 ilde nitelikli do...

Bursa'da korkunç kaza! 7 metreden betona çak...

Bursa'da bir inşaatta çalışan işçi, 7 metrelik yükse...

Doğan Cüceloğlu'nun ölümünde kritik gelişme!...

Beşiktaş'taki evinde eşi tarafından ölü bulunan ünlü...

36 ilde "Silici 2" operasyonu! Çok sayıda gö...

İstanbul merkezli 36 ilde akaryakıta bağlı vergi kaç...

Bursalılar... Bugün ve yarın sıcak havanın k...

Marmara Bölgesi'nde sıcaklıkların 1 ila 3 derece art...

Kısıtlamalar kalkacak mı? Cumhurbaşkanı Erdo...

Cumhurbaşkanı Erdoğan cuma namazı çıkışı açıklamalar...

Türkiye'den Hollanda'ya çok sert tepki: Kara...

Dışişleri Bakanlığı: Hollanda Temsilciler Meclisi'nd...

Bursa'da devasa hastanede inşaat yeniden baş...

Acemlerde inşası devam ederken, yüklenici firma ile ...

İznik'in köyleri kayak merkezlerini aratmıyor!

Bursa'nın İznik ilçesindeki dağ köylerinde kar 2 met...

Bursa'da korkutan kaza! Sürücü takla atan ar...

Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde meydana gelen k...

Dikkat! Bursa'da su kesintisi yapılacak

Bursa Büyükşehir Belediyesi BUSKİ Genel Müdürlüğü İş...

Erdoğan'dan Hocalı katliamı mesajı: Tek mill...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "29 yıl önce Hocalı'da hunhar...