Türk özel sektörü birçok ülkeye kıyasla daha çevik ve tutarlı!

Simon-Kucher&Partners Global Ortağı Balıkçıoğlu,"Türk şirketleri birçok gelişmiş ülkenin özel sektörüne kıyasla, organizasyon olarak daha çevik ve daha tutarlı davranabiliyor." dedi.

EKONOMİ, 20 Şubat 2021 Cumartesi, 12:07
Türk özel sektörü birçok ülkeye kıyasla daha çevik ve tutarlı!

Simon-Kucher&Partners Global Ortağı Cem Balıkçıoğlu, "Türk şirketleri birçok gelişmiş ülkenin özel sektörüne kıyasla, organizasyon olarak daha çevik ve daha tutarlı davranabiliyor. Dünya geneli ve Türkiye için baktığımızda birçok sektörün kayıp yaşadığı doğru, fakat asıl fark yaratan şirketler ilk kayıp sonrası daha hızlı geri dönüş yapabilenler oldu." dedi.

Balıkçıoğlu, Türk iş dünyasının salgın performansı ve yeni dönem beklentilerine ilişkin sorularını yanıtladı.

Salgında özellikle ciro yönetimi yani "çeviklik" üzerine çok fazla seminer ve bilgilendirme toplantıları gerçekleştirdiklerini anımsatan Balıkçıoğlu, "Özellikle şirketlerin, pazarın, sektörün ve ekonominin iyi veya kötü gidişinden bağımsız olarak hazırlıklı olmaları gerektiği durumlarda çevik davranabilmelerinden bahsettik. Türk şirketleri birçok gelişmiş ülkenin özel sektörüne kıyasla, organizasyon olarak daha çevik ve daha tutarlı davranabiliyor. Dünya geneli ve Türkiye için baktığımızda birçok sektörün kayıp yaşadığı doğru, fakat asıl fark yaratan şirketler ilk kayıp sonrası daha hızlı geri dönüş yapabilenler oldu." diye konuştu.

Balıkçıoğlu, Türkiye'deki özel sektörün salgına gösterdiği reaksiyon ve etkinin, IMF ile farklı ekonomi kuruluşlarının Türkiye ekonomisinin 2021 büyüme tahminlerindeki revizelerinden de görülebileceğini söyledi.

Türk firmaların salgın performansına değinen Balıkçıoğlu, "Hindistan gibi yüksek oranda büyüyen ülkeleri dışarıda bıraktığımızda, Türkiye'deki özel sektörün geri dönüşü gelişmekte olan ekonomilere göre daha iyi bir performans gösterdi. Pandemiden pozitif etkilenen sektörleri dışarıda bırakırsak, Türkiye'de özelikle negatif etkilenen ve etkilenmeye devam eden şirketler, satışları sadece 'fiziksel' ve geleneksel kanallara bağlı kalan ve ihracat yetkinliği, tecrübesi olmayan şirketler oldu." diye konuştu.

"Öncelikli olarak ihracat odaklı bir strateji geliştirilmeli"

Yeni dönemde yatırım planlayan firmalar için birçok iş modelinin önerilebileceğini aktaran Balıkçıoğlu, "Birincisi ve bence en önemlilerinden biri, ihracat odaklı bir strateji. Türkiye'de birçok sektör yurtiçi pazarında sıkışmış durumda. İnşaat ürünleri üreticileri buna doğru bir örnek. Özellikle daralan pazarla beraber şirketlerin yurtiçi pazarlarda rekabet ettiği fakat yüksek potansiyelli ihracata daha az ağırlık verildiği söylenebilir." dedi.

İkinci olarak inovasyon odaklı stratejiyi öneren Balıkçıoğlu, "Bazı sektörler yıkıcı trendler sebebi ile iş yapış şekillerinde hatta üretilen ürünlerde değişimlere ihtiyaç duyacak. Burada, otomotiv endüstrisini örnek verebiliriz. Özellikle elektrikli araç pazarında beklenen ciddi büyüme, otomotiv yan sanayisini inovasyona açık bir sektör haline getiriyor. İçten yanmalı motorlara göre henüz çok daha yeni olan elektrikli araç üreticileri, özellikle otomotiv yan sanayi şirketlerinin getirdiği inovatif çözümlere açık olacaklardır. Benzer bir trend ise ambalaj endüstrisindeki sürdürülebilirlik trendi olacaktır." şeklinde konuştu.

Balıkçıoğlu, müşteri odaklı bir iş modelini de önerdiklerini belirterek, "Müşterinin sadece fiziksel kanalları kullanmayacağından emin olabiliriz. Bu sebeple, müşteriye fiziksel, dijital veya online dokunabilen iş modelleri başarıya ulaşacaktır. Özellikle müşterileri, aracıları ve üreticileri bir araya getiren platform modeller doğru yönelim olacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

"Sektörden ziyade şirketler fark yaratacak"

Yeni dönemin sektörlerden ziyade şirketlerin fark yaratacağı bir dönem olacağını bildiren Balıkçıoğlu, "Fark yaratacak şirketler, daha ziyade inovasyona açık, otomotiv yan sanayi sektörü şirketleri, platform yapısını iyi entegre edebilen dekoratif inşaat malzemesi üreticileri (boya, seramik gibi) ve yazılım odaklı firmalar olacaktır, bunlar yüksek büyüme rakamları görebilirler." diye konuştu.

Sektörel olarak bakıldığında, e-ticaret ve buna bağlı lojistik trendinin ivmesini azaltarak büyümeye devam edeceğini belirten Balıkçıoğlu, "Kimya endüstrisi yükselen hammadde fiyatlarından faydalanabilir. Otomotiv distribütörleri/üreticileri ise kurun bu seyrinin devamı ve kredi faizlerine bağlı olarak pozitif etkilenecektir." ifadelerini kullandı.

Zorlu bir yıla rağmen firma olarak, ofis, ciro, global ortak ve ekip anlamında büyüdüklerini vurgulayan Balıkçıoğlu, bu büyümelerinin arkasındaki faktörlere ilişkin şunları söyledi:

"Belirsizlik ortamında pandeminin olumlu yönde etkilediği birtakım sektörleri dışarıda tutarsak, birçok şirketin ciro kaybını minimize etmeye ve pandemi sonrası dönemde güçlü bir çıkış yakalamaya odaklı senaryolara yoğunlaşıldı. Simon-Kucher&Partners olarak temel çözümlerimiz ciro yönetimi, karlı ve sürdürülebilir büyümeye dayanıyor ve bu çözümlerimiz tüm profesyoneller için bir rehber niteliği taşıyan listeler hazırlayan Vault tarafından Avrupa ve Asya Pasifiğin satış, pazarlama ve fiyatlandırma alanındaki en iyisi olarak değerlendiriliyor. Pandemi esnasındaki ciro kaybını minimize etmek, ciro kaybına rağmen karlılığı koruyabilmek ve pandemi sonrasında güçlü devam edebilmek birebir çalışma alanımızla ilgili konular. Pandemi sürecinin hala bitmediğini düşünürsek çalışma alanlarımız bu konular ile ilgili olmaya da devam ediyor."

DÜNYA
Güney Sudan'da yolcu uçağı düştü!
Doğu Afrika ülkesi Güney Sudan'ın Jonglei eyaletinde bir yolcu uçağı kalkışından hemen sonra düşt...
GÜNCEL
Bakan Koca bir kez daha uyardı: Sarı, turuncu ve kırmızı iller de...
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından Türkiye'nin risk haritasını paylaştı ve tamamını...
ASAYİŞ
Yüreklerin ağza geldiği anlar... Bursa'da tiner içen ikizler hastanelik oldu
Bursa'nın İnegöl ilçesinde 3 yaşındaki ikiz kardeşler su sandıkları tineri içince hastanelik oldu...
DÜNYA
ABD'de korkunç kaza! Çok sayıda can kaybı var
ABD'nin California eyaletinin güneyinde yaşanan trafik kazasında en az 15 kişi yaşamını yitirdi, ...
TEKNOLOJİ
Türkiye ve Pakistan MMU için harekete geçiyor!
Türkiye ile kardeş ülke Pakistan'ın Milli Muharip Uçak (MMU) ve füze geliştirmek için görüşmeler ...
GÜNCEL
2 Mart koronavirüs tablosu açıklandı! Vaka sayılarında tedirgin eden artış
Sağlık Bakanlığı, 2 Mart koronavirüs tablosunu paylaştı. Açıklanan son rakamlarla birlikte vaka s...
Bursa'da FETÖ operasyonu! Gözaltılar var
Koronavirüs aşısı olduktan sonra hayatını kaybetti!
Türk Diyanet Vakıf-Sen Bursa Şube Başkanı'ndan 97. yıl açıklaması!
Bursa'dan örnek uygulama! Sahiplenilen hayvanların 1 yıllık muayenesi ücretsiz yapılıyor

En Çok Okunan Haberler

Kısıtlamaya saatler kala yeni genelge: Bu ha...

Genelgeye göre, vergi borçlarını ödemek/yapılandırma...

Bursa'da dünyaca ünlü kebapçıya büyük şok: H...

İskender Kebap'ın sahibi Yavuz İskenderoğlu, yıllard...

Bursa'da çileden çıkaran görüntü! Acemi şofö...

Bursa'da döneceği kavşağı kaçıran sürücü, 150 metre ...

Bursa'da polislere saldırdılar! Tekme ve yum...

Bursa'da hatalı park sebebiyle kamyonetleri çekilen ...

Bursa'daki hurdalıkta büyük yangın! 10 itfai...

Bursa'da bir oto yedek parça dükkanında büyük çaplı ...

Bursa'nın turistlik mahallesinde şaşırtan so...

Bursa'nın tarihî semtinde bulunan sokakta iki ...

Dikkatsiz noter Bursalı esnafın 450 lirasına...

Özbekistan asıllı bir kişinin kimlik ve mal varlığı ...

İllere göre son durum! Bursa için haberler p...

Normalleşme süreci öncesinde gözler pazartesi günü y...

Bursa Valiliği açıkladı: 2 Mart'ta başlıyor

Bursa Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu yeni tip korona...

Bursa'nın ünlü kebapçısında 6 milyonluk vurg...

Bursa Kebabı denince ilk akla gelen İskender Ke...

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! İşte Türkiye...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kademeli normalleşmenin ele a...

Bursa'da define arayan adamın korkunç ölümü!...

Bursa'nın Mudanya ilçesinde define aramak için iple ...

Bakan Koca, vaka sayısı en çok azalan ve art...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz haftadan bu...

Bursa'da sopalarla birbirlerine girdiler! O ...

Bursa'da iki grubun sopalı sokak kavgası cep telefon...

Bursa'da 'yemek takımı' hırsızlığı... Koca A...

Bursa'da iş yerinde meydana gelen hırsızlık anı güve...