Türkiye'de maske kullanımıyla ilgili çarpıcı araştırma: 'Yakınımla paylaşırım...'

Prof. Dr. Simten Malhan başkanlığında yapılan araştırmada, maskesini her gün değiştirenlerin oranı yüzde 46, 'maskeyi her elledikten sonra değiştiriyorum' diyenlerin oranı yüzde 20,5, 'maskeyi iki üç günde bir değiştiriyorum' diyenlerin oranı yüzde 12, 'maskeyi dayanabildiği kadar kullanıyorum' diyenlerin oranı yüzde 6 olarak belirlendi. "Maskenizi paylaşır mısınız?" sorusuna, katılımcıların yüzde 6,5'i bir yakınının ihtiyacı olması durumunda paylaşacağı yönünde yanıt verdi.

SAĞLIK, 11 Şubat 2021 Perşembe, 15:26
Türkiye'de maske kullanımıyla ilgili çarpıcı araştırma: 'Yakınımla paylaşırım...'

Başkent Üniversitesi tarafından, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını ile mücadele sürecinde, maske kullanımına yönelik davranışları tespit etmek amacıyla yapılan bilimsel araştırma, toplumun maske kullanımında "yeteri düzeyde bilinçli olmadığı" gerçeğini ortaya koydu.

Başkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Simten Malhan başkanlığındaki araştırmaya, Ankara'da ikamet eden 8 bin 791 kişi katıldı. Araştırma, Covid-19 sürecinde yaz sonrası vaka sayılarının artmasıyla yapıldı.

KATILIMCILARIN YÜZDE 40'I BEZ MASKE KULLANIYOR

Araştırma kapsamında geniş bir kitleye ulaşabilmek için kısa ve anlaşılır sorulardan oluşan anket hazırlandı. Yüzde 65'i kadın, yüzde 35'i erkeklerden oluşan katılımcı grubuyla Ankara'da yapılan araştırmaya, yüzde 65 ile en yoğun olarak 18-30 yaş aralığındaki kişiler katıldı.

Ankete katılanların yüzde 13'ünü kronik hastalığı bulunanlar, yüzde 12'sini Covid-19 tanısı almış olanlar, yüzde 23'ünü ise ailesinden herhangi birisi Covid-19 tanısı alanlar oluşturdu. Ankete katılanlar arasında yüzde 22'lik grup ile sağlık çalışanları da yer aldı.

Araştırmada, katılımcıların yüzde 60'ı kağıt maske, yüzde 40'ı bez maske kullandıklarını ifade etti. Yüzde 83 oranında katılımcı, maskenin salgına karşı 'koruyucu' olduğunu onayladı.

MASKESİNİ HER GÜN DEĞİŞTİRENLERİN ORANI YÜZDE 46

Maskesini her gün değiştirenlerin oranı yüzde 46, 'maskeyi her elledikten sonra değiştiriyorum' diyenlerin oranı yüzde 20,5, 'maskeyi iki üç günde bir değiştiriyorum' diyenlerin oranı yüzde 12, 'maskeyi dayanabildiği kadar kullanıyorum' diyenlerin oranı yüzde 6, 'maskeyi kolonya veya antiseptik ile temizleyerek tekrar kullanıyorum' diyenlerin oranı yüzde 5 ve 'maskemi yıkadıktan veya havalandırdıktan sonra tekrar kullanıyorum' diyenlerin oranı ise yüzde 11 olarak kayıtlara geçti.

"Maskenizi paylaşır mısınız?" sorusuna, katılımcıların yüzde 6,5'i bir yakınının ihtiyacı olması durumunda paylaşacağı yönünde cevap verdi.

Bir şey yiyip içerken maskenin nasıl korunduğuna ise farklı yanıtlar verildi. Yanıtlardan; "Maskemi temiz bir poşetle koruyorum" yüzde 30, "çantama koyuyorum" yüzde 14, "cebimde saklıyorum" yüzde 12, "çenemin altında tutuyorum" yüzde 23, "kulağımda takılı tutuyorum" yüzde 6, "koluma takıyorum" yüzde 10, "arabanın aynasına takıyorum" yüzde 3, "çıkarmam gerektiğinde atıyorum" ise yüzde 3 oranında söylendi.

"Maskeyi alırken nefes geçirip geçirmediğine dikkat ediyor musunuz?" sorusuna ise katılımcıların yüzde 65'i dikkat ettiği yanıtını verdi.

"KADINLAR ERKEKLERE GÖRE MASKEYİ GÜN İÇİNDE DAHA SIK DEĞİŞTİRİYOR"

Araştırmanın yürütücüsü Prof. Dr. Malhan, koronavirüs ile mücadele edebilmenin ilk basamağı olan maske kullanımına toplumun dikkatini çekmek istediklerini belirterek, "Araştırma sonuçları, maske kullanımı konusunda bireylerin yeteri düzeyde bilinçli olmadıklarını ortaya koydu." dedi.

Eğitim durumunun maske kullanımına etkisi olduğunu vurgulayan Malhan, eğitim düzeyi arttıkça maske kullanımında daha dikkatli davranıldığını gözlemlediklerini ifade etti.

Araştırma ile maskeyi gün içinde değiştirme sıklığının arttığını, katılımcıların maskeyi kullanmadıkları sürede atıp, yenilediklerini tespit ettiklerini dile getiren Malhan, "Aynı zamanda araştırmada, kadınların erkeklere göre maskeyi gün içinde sık değiştirdiği, daha az oranda maske paylaştığı, çalışan yaş grubunun maskesini daha sık değiştirdiğini, ancak gerektiğinde yakını ile maskesini paylaşabildiği tespit edildi." diye konuştu.

Araştırma sonuçlarını değerlendiren Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz da mutasyona uğramış koronavirüsün yayıldığı şu günlerde uygun maske kullanımının daha da önem kazandığına işaret etti.

Etkili koruma için maskenin özellikle ağız ve burunu tam olarak kapatacak şekilde, altını, çenenin altına yerleştirerek takmanın en doğru kullanım olduğunu vurgulayan Kayıpmaz, mutant virüsün yaygınlaşmasıyla bez maskelerin yerine tıbbi (cerrahi) maskelerin tercih edilebileceğini belirtti.

"KABUL EDİLEMEZ"

Kayıpmaz, tıbbi maskelerin ıslandığında, nemlendiğinde, kirlendiğinde, yere düştüğünde veya 4 saatin üzerinde kullanıldığında mutlaka değiştirilmesi gerektiğinin altını çizerek, "Araştırmadan çıkan sonuçlar, halen toplumun doğru maske kullanmayı bilmediğini destekler nitelikte." dedi.

Maskelerin ön yüzüne dokunulmaması gerektiğini belirten Kayıpmaz, şu değerlendirmede bulundu:

"Araştırmaya katılanların yüzde 6,5'inin maskesini birbirine vermesi kabul edilemez. Bu tip davranışlar, koronavirüs ile verilen mücadeleyi sekteye uğratacaktır.

Dünyadaki salgının bir kişiden yayıldığını göz önünde bulundurursak, doğru maske kullanımı ve maske hijyeninin çok önemli olduğu, maskelerin orta yerde bırakılmaması, çenede, kolda, çantada taşınmaması gerektiği görülmektedir.

Ayrıca maskeler, standartlara uygun, üç katlı ve orta katı 'melt blown' tabir edilen filtre edici özellikte olmalıdır."

"KALABALIK ORTAMLARDA ÇİFT MASKE KULLANILABİLİR"

Türkiye'de İngiltere varyantının görülmesiyle herkesin kurallara çok daha sıkı uyması gerektiğine işaret eden Kayıpmaz, "Özellikle toplu taşıma araçları, pazar yerleri, alışveriş merkezleri gibi kalabalık ortamlarda çift maske kullanılabilir." dedi.

Kayıpmaz, çift maske kullanmaktan daha önemlisinin, tek maskeyi kurallara uygun biçimde kullanmak olduğuna işaret ederek, virüsle mücadele için alınan tedbirlerle varılan noktadan, yanlış davranışlarla çok kolay geri dönülebileceğine dikkati çekti.

TÜRKİYE
Gökçeada açıklarında tekne alabora oldu!
Çanakkale'nin Gökçeada ilçesi açıklarında içerisinde 5 kişinin olduğu tekne alabora oldu. 2 kişi ...
GÜNCEL
ABD, Cemal Kaşıkçı raporunu açıkladı
ABD istihbarat raporunda, Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesini onaylayan kişinin Suudi Arabistan Velia...
GÜNCEL
Efkan Ala'dan AK Parti Bursa Gençlik Kolları kongresinde dikkat çeken açıklamalar!
AK Parti Bursa'da gençlik kolları kongresi tamamlandı. İl Gençlik Kolları Başkanlığına Ömer Faruk...
GÜNCEL
56 saat sürecek! Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasında bir ilk
Koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması başladı. 56 saat ...
GÜNCEL
Bursa Valiliği duyurdu! İşte yeni kararlar...
Bursa Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurul Kararlarını açıkladı.
SİYASET
Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKM ve Galataport için tarih verdi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atlas Sineması ile İstanbul Sinema Müzesi'nin açılışında açık...
Berfu Yenenler paylaştı: Ortak noktalarımız canını sıkıyormuş!
Vahşet! Tartıştığı kuzenini baltayla öldürdü
Bursaspor'da Akhisarspor maçı hazırlıkları başladı
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'ndan yarışmaya davet

En Çok Okunan Haberler

Kısıtlamaya saatler kala yeni genelge: Bu ha...

Genelgeye göre, vergi borçlarını ödemek/yapılandırma...

Bursa'da dünyaca ünlü kebapçıya büyük şok: H...

İskender Kebap'ın sahibi Yavuz İskenderoğlu, yıllard...

Dikkatsiz noter Bursalı esnafın 450 lirasına...

Özbekistan asıllı bir kişinin kimlik ve mal varlığı ...

Bursa'da şok operasyon! Doktora: Zıkkımın kö...

Adana merkezli ve Bursa dahil 11 ilde nitelikli do...

Bursa'da korkunç kaza! 7 metreden betona çak...

Bursa'da bir inşaatta çalışan işçi, 7 metrelik yükse...

Doğan Cüceloğlu'nun ölümünde kritik gelişme!...

Beşiktaş'taki evinde eşi tarafından ölü bulunan ünlü...

36 ilde "Silici 2" operasyonu! Çok sayıda gö...

İstanbul merkezli 36 ilde akaryakıta bağlı vergi kaç...

Kısıtlamalar kalkacak mı? Cumhurbaşkanı Erdo...

Cumhurbaşkanı Erdoğan cuma namazı çıkışı açıklamalar...

Bursalılar... Bugün ve yarın sıcak havanın k...

Marmara Bölgesi'nde sıcaklıkların 1 ila 3 derece art...

Türkiye'den Hollanda'ya çok sert tepki: Kara...

Dışişleri Bakanlığı: Hollanda Temsilciler Meclisi'nd...

Bursa Valiliği duyurdu! İşte yeni kararlar...

Bursa Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurul Kararlarını açık...

Bursa'da devasa hastanede inşaat yeniden baş...

Acemlerde inşası devam ederken, yüklenici firma ile ...

Bursa'da korkutan kaza! Sürücü takla atan ar...

Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde meydana gelen k...

İznik'in köyleri kayak merkezlerini aratmıyor!

Bursa'nın İznik ilçesindeki dağ köylerinde kar 2 met...

Erdoğan'dan Hocalı katliamı mesajı: Tek mill...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "29 yıl önce Hocalı'da hunhar...